آیا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد؟

صفر تا صد شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی

همانطور که میدانید دانش آموزان در آخر سال پایه نهم، باید برای ادامه تحصیل، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند و وارد پایه دهم شوند، از پایه دهم تا زمان شرکت در آزمون کنکور سراسری در رشته خود تحصیل می کنند و وارد دانشگاه میشوند؛ اما در این مسیر بعضی از دانش آموزان به علت مشاوره های نادرست و عدم شناخت کافی درباره سایر رشته های تحصیلی از انتخاب خود پشیمان میشوند و تصمیم به تغییر رشته میگیرند. برای مثال دانش آموز رشته انسانی تصمیم میگیرد تغییر مسیر دهد و در کنکور تجربی شرکت کند. اما آیا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد؟ برای شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی باید چه اقداماتی را انجام داد؟

در این مقاله قصد داریم صفر تا صد شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی را برای شما شرح دهیم؛ با مطالعه مقاله آکادمی مشاوره کنکور الف مشاور دیگر نیازی به مطالعه مقالات دیگر نخواهید داشت.

آیا با دیپلم انسانی میتوان در کنکور تجربی شرکت کرد؟

تصور کنید دانش آموزی با هدف قبولی رشته روانشناسی یا مدیریت در دانشگاه، تصمیم میگیرد رشته انسانی را انتخاب کند، اما به مرور زمان نظر او تغییر میکند و به پرستاری یا پزشکی علاقمند می شود؛ همچنین ممکن است برخی از افراد دیپلم انسانی نظام قدیم داشته باشند و حال تصمیم گرفته اند در کنکور تجربی شرکت کنند و به دنبال راه حل و راهکار هستند. در جواب پر تکرارترین سوال “آیا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد؟” باید گفت بله دوست عزیز؛ شما میتوانید با انجام شرایط و ضوابطی که مطرح شده است، در آزمون سراسری تجربی شرکت کنید و در رشته های دانشگاهی مربوطه ادامه تحصیل دهید.
در ادامه شرایط شرکت در کنکور تجربی را برای شما شرح می دهیم.

جهت دریافت بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور از الف مشاور کلیک کنید

شرایط شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی

همانطور که در بخش پبشین گفتیم، افرادی که دارای دیپلم انسانی نظام قدیم یا نظام جدید هستند، می توانند در کنکور سراسری رشته‌های دیگری همچون تجربی، ریاضی، زبان و هنر شرکت کنند. اما شرکت در کنکور رشته نامرتبط، دارای یکسری شرایط خاصی است که بهتر است درباره آن بدانید، در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم.

✔ تاثیر “سوابق تحصیلی” برای داوطلبین کنکور تجربی با دیپلم انسانی

خوشبختانه تمامی محصلان در رشته انسانی و تمام افرادی که دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم انسانی دارند، می توانند علاوه بر کنکور تجربی در گروه های آزمایشی ریاضی، زبان و هنر نیز شرکت کنند؛ اما نکته ای که بهتر است به آن توجه داشته باشید این است که در چند سال اخیر، سوابق تحصیلی در رتبه بندی کنکور سراسری تاثیر بسیار زیادی داشته است؛ بنابراین بهتر است بدانید تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان کنکور تجربی که دارای دیپلم رشته انسانی هستند، به این صورت است که تنها ضریب دروس عمومی و مشترک اختصاص داده می شود.

✔ اخذ مدرک دیپلم الزامی است

یکی از مهمترین شرایط شرکت در کنکور سراسری این است که داوطلب مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشد؛ اگر مدرک دیپلم تا خرداد ماه همان سال کنکور دریافت نشود، داوطلب میتواند تا شهریور همان سال در صورت قبولی در کنکور، برای دریافت مدرک دیپلم خود اقدام کند. چنانچه داوطلب ورودی بهمن ماه باشد، فرصت دارد مدرک دیپلم خود را تا پایان دی ماه دریافت کند؛ اما اگر داوطلب ورودی مهرماه باشد، باید دیپلم خود را در شهریور ماه اخذ کند، در غیر این صورت امکان تحصیل در نیمسال اول تحصیلی در دانشگاه را نخواهند داشت. اما خوشبختانه راهکارهایی برای تحصیل گروه دوم در دانشگاه وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

1. داوطلبانی که در دانشگاه های غیر روزانه قبول شده اند 

این گروه از افراد باید فرآیند ثبت نام خود را تکمیل کنند و برای نیمسال اول مرخصی بگیرند تا در دی ماه مدرک دیپلم خود را دریافت کنند و به دانشگاه تحویل دهند.

داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه قبول شده اند

یک نکته بسیار مهم برای این گروه از داوطلبان این است که حتما برای ترم اول مرخصی بگیرند. در غیر این صورت از ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری سال آینده محروم خواهند شد. 

با توجه به قوانین جدید در حوزه تاثیر معدل بر کنکور حتما مقاله ترمیم معدل را بخوانید:
ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور 

بخشنامه سازمان سنجش برای شرکت در کنکور تجربی 1402

خوشبختانه برای شرکت در آزمون کنکور سراسری تجربی 1402، یکسان بودن مدرک دیپلم با گروه آزمایشی الزامی نیست. در شرایط جدید داوطلب میتواند با هر مدرک دیپلمی در گروه آزمایشی موردنظر خود شرکت کند. جالب است بدانید که داوطلبان با مدرک کاردانی یا همان فوق دیپلم میتوانند در آزمون سراسری شرکت کنند. در ادامه به 3 مورد مهم از بخشنامه کنکور 1402 در مورد شرایط شرکت در آزمون میپردازیم.

اگر قصد شرکت در آزمون سراسری ریاضی با دیپلم انسانی را دارید، در مقاله پیشین، صفر تا صد شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی را برای شما شرح دادیم.

شرایط شرکت داوطلبان نظام قدیم در کنکور تجربی

داوطلبان نظام قدیم برای شرکت در آزمون سراسری تجربی، باید حداقل یکی از مدارک زیر را داشته باشید:

  • دیپلم 4 ساله نظام قدیم
  • مدرک کاردانی
  • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

شرایط شرکت داوطلبان پسر در کنکور

داوطلبان مرد برای شرکت در کنکور سراسری باید دارای معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت سربازی باشند. در غیر این صورت اجازه شرکت در آزمون را ندارند.

کارت ورود به جلسه را فراموش نکنید!

چند روز قبل از آزمون سراسری وارد سایت سازمان سنجش شوید و در قسمت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری، مشخصاتتان را مطالعه کنید و در صورت صحت آن را پرینت بگیرید؛ توجه داشته باشید که همراه داشتن کارت ورود به جلسه آزمون سراسری، الزامی میباشد.

تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم انسانی در کنکور تجربی چگونه است؟

تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم انسانی در کنکور تجربی چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم سوابق تحصیلی در نتایج کنکور سال های اخیر نقش پر رنگی داشته است، از این رو متقاضیان دیپلم انسانی را برای شرکت در کنکور تجربی نگران کرده است.
طبق بخشنامه سازمان سنجش کشور، از آنجایی که دروس تخصصی رشته تجربی با انسانی متفاوت است، سوابق تحصیلی متقاضیان دیپلم انسانی در کنکور تجربی به دروس عمومی اختصاص میابد. گروه آکادمی الف مشاور برای شما داوطلبین عزیز جدولی از چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی رشته انسانی را در کنکور تجربی تهیه کرده است که به شرح زیر است: 

نام دروسزیر گروه 1زیر گروه 2زیر گروه 3زیر گروه 4زیر گروه 5
زبان فارسی تخصصی44444
عربی 3 تخصصی انسانی22222
تعلیمات دینی و قرآن 333333
زبان خارجی 322222
حداکثر درصد تاثیر سوابق تحصیلی6.255.195.505.856.71
آیا با دیپلم انسانی میشود کنکور تجربی داد؟

منابع درسی داوطلبان کنکور تجربی با دیپلم انسانی نظام قدیم

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دیپلم انسانی شما نظام قدیم است و اکنون قصد دارید در کنکور سراسری شرکت کنید، بهتر است بدانید کتاب‌های درسی در طی این سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است؛ بنابراین شما باید کتب و منابع نظام جدید را تهیه و مطالعه کنید.
همانطور که می دانید، هر ساله تعداد داوطلبان کنکور تجربی نسبت به ریاضی و انسانی بسیار بیشتر است و رقابت بین داوطلبان بسیار جدی است؛ از آنجایی که منابع برای مطالعه بسیار زیاد و زمان شما محدود است؛ سازمان سنجش هر سال اطلاعیه ای درباره منابع تخصصی و عمومی هر رشته همراه با سرفصل‌های مهم را منتشر میکند.

سوالات متداول شما

سوالات پرتکرار شما داوطلبین کنکور سراسری از مشاورین الف مشاور به شرح زیر است. درصورتی که سوالات شما در این قسمت نبود، میتوانید با مشاورین ما در میان بگذارید یا آنها را کامنت کنید تا در اسرع وقت مشاوران متخصص ما شما را راهنمایی کنند.

آیا میتوان در دو گروه آزمایشی کنکور تجربی و انسانی به طور همزمان شرکت کرد؟

سوال پرتکرار بسیاری از دانش آموزان و داوطلبین دیپلم انسانی این است که آیا میتوان در دو کنکور تجربی و انسانی به طور همزمان شرکت کرد؟ جواب سوال منفی است. هر داوطلب میتواند در یکسال در یک رشته نظری و یک رشته شناور (زبان یا هنر) شرکت کند. پس امکان شرکت در دو رشته نظری تجربی و انسانی با دیپلم انسانی در یک سال به طور همزمان وجود ندارد.

ایا با دیپلم کاردانش میشود کنکور تجربی داد؟

شرکت در کنکور تجربی با دیپلم کاردانش همانند شرایط شرکت در آزمون سراسری با دیپلم انسانی است و برای شرکت در گروه آزمایشی تجربی صرفا نباید دیپلم همان رشته را داشته باشید. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور تجربی با دیپلم کاردانش به دروس عمومی اختصاص میابد.

آیا میتوان در دوره دبیرستان تغییر رشته انجام داد؟

اگر از انتخاب رشته ای که در پایه نهم انجام داده اید، پشیمان هستید و قصد تغییر رشته دارید، هیچ نگران نباشید؛ شما میتوانید با رعایت یکسری قوانین و شرایط خاص، رشته خود را تغییر دهید. اگر دانش آموز پایه نهم و دهم هستید، میتوانید از شاخه نظری به شاخه هنر یا درون شاخه تغییر رشته را انجام دهید.

◼ دانش آموزان پایه نهم باید طبق فرم هدایت تحصیلی پایه نهم وارد رشته مورد نظر شوند.

◼ دانش آموزان پایه دهم در نوبت امتحانات خرداد و شهریور میتوانند تغییر رشته را انجام دهند.

برای تغییر رشته، دانش آموز باید فرمی با عنوان فرم الف را تکمیل و به مدیر مدرسه خود تحویل دهد؛ پس از اینکه از طرف مدیر مدرسه و اداره آموزش و پرورش ناحیه مورد تایید قرارگرفت، دانش آموز میتواند در امتحانات رشته انتخابی خود شرکت کنند و با کسب نمره قبولی در آن رشته ادامه تحصیل دهد. خوب است بدانید تغییر رشته به صورت درون شاخه در پایه یازدهم و دوازدهم نیز امکان پذیر است.

مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور

برای آگاهی بیشتر از جزئیات تغییر رشته در دوران تحصیلی میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید و به صورت تلفنی مشاوره دریافت کنید.

مشاوره تلفنی الف مشاور : 0912175069

اگر قصد تغییر رشته تحصیلی را دارید یا متقاضی شرکت در آزمون تجربی با دیپلم انسانی هستید، حتما با یک مشاور تحصیلی در این باره صحبت کنید. گروه آکادمی الف مشاور با مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه به شما در این زمینه راهنمایی های لازم را میدهند. فقط کافیست با یکی از راه های ارتباطی با مشاورین ما در تماس باشید. با تشکر از توجه و همراهی شما🌸

برای آگاهی از نکات کنکوری و اخبار داغ کنکور، الف مشاور را در اینستاگرام دنبال کنید. 

اینستاگرام الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
چطور زیست را 20 بگیریم؟
8 قدم تا 20 گرفتن زیست نهایی
انتخاب رشته ریاضی
بهترین راهنمای جامع انتخاب رشته ریاضی کنکور 1403 + مشاوره انتخاب رشته ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی| 13 شغل پردرآمد رشته ریاضی 
شغل های رشته ریاضی برای خانم ها
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
بهترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین تحلیل منابع کنکور
بهترین و کامل‌ترین تحلیل منابع کنکور 1403
افزایش دقت
راه های افزایش دقت و تمرکز در حین درس خواندن
بدون مشاور خودت برنامه ریزی کن.
چطور برنامه ریزی درسی کنیم؟ بدون کمک گرفتن از مشاور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!