صفر تا صد تاثیر معدل و ترمیم معدل کنکور

صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) + ویس مشاور

تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت، برای عده ای از دانش آموزان رضایت بخش و برای عده ای از آنها اثرات منفی زیادی داشته است؛ یکی از دلایل اثرات منفی تاثیر معدل در کنکور، عدم آگاهی درست و دقیق از آن است؛ همچنین بسیاری از دانش آموزان هیچ اطلاعی درباره ترمیم معدل خود ندارند.

در این مقاله قصد داریم هرآنچه که باید درباره تاثیر و ترمیم معدل در کنکور بدانید را به بیانی ساده برای شما داوطلبین هدفمند و پرتلاش شرح دهیم.

فهرست محتوای این مطلب نمایش

فلسفه تاثیر معدل در کنکور چیست؟

بسیاری از داوطلبین علت تاثیر میانگین نمرات درسی در کنکور را نمی دانند؛ در این بخش به طور کامل فلسفه تصویب چنین قانونی در محاسبه رتبه کنکور را برای شما شرح می دهیم.

در زمان قدیم، دانش آموزان 12 سال در مدرسه درس می‌خواندند، اما تنها چیزی که آینده آنها را مشخص می‌کرد، کنکور بود؛ به طوری که دانش آموزان حس میکردند کسب نمرات بالا در دوران مدرسه، بی فایده است، بنابراین تلاشی برای مطالعه دروس خود نداشتند و عده زیادی از دانش آموزان دارای معدل‌های بسیار پایین بودند.

برای مثال، در گذشته یکی از دانش آموزان در طول 12 سال تحصیل، بالاترین معدل او 15 بود، اما برای کنکور تلاش زیادی کرد و توانست رتبه 500 را کسب کند؛ یا دانش آموزی در طول 12 سال تحصیل معدل او از 19 پایین تر نبود اما در کنکور رتبه بالای 2000 را کسب کرد.

بسیاری از مسئولین عقیده داشتند که این شیوه از برگزاری کنکور عادلانه نیست، بنابراین تصمیم گرفتند در کنار سازمان سنجش، که برگزارکننده کنکور سراسری است، برای آموزش و پرورش نیز امتیازات و قوانینی را در نظر بگیرند. سپس قانونی مبنی بر این موضوع تصویب شد که معدل سال سوم دبیرستان، که سال آخر دانش آموزان است و امتحانات به صورت نهایی برگزار می شود، در رتبه کنکور سراسری تاثیر داده شود.

تاثیر معدل در کنکور با تاثیر 15 درصد مثبت، از سال 1388 شروع شد و به مرور میزان درصد تاثیر مثبت معدل در کنکور افزایش یافت و امسال به 40 درصد قطعی رسید.

تاثیر معدل مثبت و قطعی چیست؟

یکی از سوالات پرتکراری که معمولا دانش آموزان از ما میپرسند این است که تاثیر معدل مثبت یا قطعی، به چه معنا است؟

از سال 88 تا کنون، هر سال از تاثیر معدل مثبت در تخمین رتبه استفاده شده است و تنها در سال 1394 از تاثیر معدل 25 درصد قطعی در محاسبات رتبه کنکور استفاده شد. 

 • تاثیر مثبت به این معنا است که اگر نمرات درسی شما مثبت باشد، یعنی باعث بهبود رتبه و تراز شما شود، آن نمره در محاسبات رتبه کنکور اعمال می شود، اما اگر باعث افت رتبه شما شود، اعمال نمی شود. تاثیر مثبت تنها برای دانش آموزانی که در طول سال تحصیلی نمرات بالایی کسب کرده اند بسیار مفید است و برای دیگر دانش آموزان مفید نخواهد بود.
 • تاثیر قطعی به این معناست که نمرات دروس شما چه مثبت و چه منفی باشد، یعنی باعث بهبود یا افت رتبه شما شود، در تخمین رتبه کنکور شما تاثیر خواهد داشت؛ بهتر است بدانید تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی خواهد بود.
صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) + ویس مشاور 1

اهمیت ترمیم‌ معدل برای کنکور ۱۴۰۲

آموزش و پرورش برای داوطلبانی که در امتحانات نهایی دیپلم و پیش دانشگاهی موفق به کسب نمره بالا نشده اند، طرحی به نام ترمیم معدل در نظر گرفته است. در واقع ثبت نام آزمون ترمیم معدل این امکان را فراهم می کند که دانش آموزان بتوانند در امتحانات دروسی که موفق به کسب نمره بالا نشدند مجددا شرکت کنند. در صورت کسب نمرات بالا به عنوان سوابق تحصیلی آنها در نظر گرفته می شود. در نتیجه این طرح مانند ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان فرصتی مناسب برای بهبود تاثیر معدل در کنکور سراسری خواهد بود. در صورتی نمرات جدید بالاتر از نمرات قبلی باشد در سوابق تحصیلی فرد در کنکور تاثیر داده می شود. حتی اگر نمره جدید پایین تر نمره قبلی باشد سازمان سنجش نمره بهتر را درنظر میگیرد.

ترمیم معدل خرداد
ترمیم معدل رشته ریاضی
ترمیم معدل رشته انسانی
ترمیم معدل رشته تجربی برای شرکت در کنکور ریاضی

نحوه ی تاثیر معدل در کنکور سراسری

نحوه محاسبه رتبه کنکور و تاثیر نمرات در آن، همواره برای بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور به شکل یک علامت سوال خیلی بزرگ است؛ یکی از سوالات مهمی که یکی از داوطلبان کنکور از ما پرسید این بود که آیا کل معدل دوران 12 سال در رتبه کنکور سراسری تاثیر گذار است؟

باید بگوییم، ” خیر”. بهتر است بدانید واژه ” تاثیر معدل” کمی گول زننده است؛ در واقع به جای معدل کل، نمرات درس به درس در کنکور تاثیر گذار است؛ برای مثال در سال سوم دبیرستان، ممکن است نمره ادبیات شما 20 باشد و نمره عربی شما 12 باشد؛ طبق جدول امتیاز بندی سازمان سنجش ممکن امتیاز مثبت نمره ادبیات در رتبه کنکور شما تاثیر مثبت بگذارد و امتیاز منفی نمره عربی، بر رتبه شما تاثیر منفی بگذارد؛ به طور کلی برای هر درس، نمره همان درس در رتبه کنکور اعمال می شود.

معدل چه مقطعی در کنکور تاثیر داده می شود؟(تفاوت نظام قدیم با نظام جدید)

خوب است بدانید، تنها معدل کتبی سال آخر که به صورت نهایی از شما امتحان گرفته می شود و پاسخ‌ها در آموزش پرورش تصحیح میشود، در رتبه کنکور شما تاثیر خواهد داشت؛ به عبارت دیگر برای داوطلبین کنکور نظام جدید، فقط معدل نیمسال دوم سال دوازدهم در رتبه کنکور سراسری تاثیر داده خواهد شد.

نکته ای که بهتر است داوطلبین نظام قدیم از سال 84 به بعد، به آن توجه داشته باشند این است که آنها به غیر از سال آخر، یک سال به عنوان پیش دانشگاهی می گذراندند، تکلیف آنها از نظر تاثیر معدل اینگونه است که داوطلبانی که از سال 84 به بعد دیپلم خود را گرفته اند و بعد وارد پیش دانشگاهی شده اند، از سال 84 تا 91، معدل دیپلم 30 درصد و معدل پیش دانشگاهی 10 درصد در کنکور 1402 تاثیر خواهد داشت؛ اما اگر داوطلب نظام قدیم دوره پیش دانشگاهی خود را بعد از سال 91 گذرانده است، به دلیل نهایی نبودن امتحانات در دوران پیش دانشگاهی، دیگر تاثیری در رتبه کنکور نخواهد داشت و معدل داوطلب فقط 30 درصد در کنکور تاثیر خواهد داشت.

سوالات پرتکرار درباره تاثیر معدل در کنکور

معمولا داوطلبان کنکور به دلیل حجم بالای استرس و اضطراب، دائما سوالاتی درباره نحوه تاثیر معدل در کنکور از ما میپرسند؛ یکی از مزایای دانستن این موضوع این است که می توانند برای کسب رتبه بالا در کنکور، برنامه ریزی بهتری داشته باشند و نمرات بالایی را در هر یک از دروس خود کسب کنند.

صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) + ویس مشاور 3

در ادامه سوالات پرتکرار دانش آموزان را برای شما شرح می دهیم:

تاثیر معدل در کنکور زبان و هنر چگونه است؟

پاسخ این سوال در دفترچه راهنمای کنکور نیز ذکر شده است؛ در کنکور هنر و زبان فقط 26 درصد معدل برای دروس عمومی، در کنکور تاثیر خواهد داشت و دیگر 40 درصد نخواهد نبود

تاثیر معدل در کنکور نامرتبط با رشته چگونه است؟

ممکن است یک سری از داوطلبین قصد داشته باشند کنکور خلاف رشته خود را شرکت کنند، مثلا یکی از داوطلبین کنکور با رشته تجربی، قصد دارد کنکور انسانی شرکت کند، تاثیر معدل در کنکور او به چه صورت خواهد بود؟

بهتر است بدانید در چنین شرایطی فقط 26 درصد نمرات دروس عمومی در رتبه شما تاثیر خواهد داشت.

بخشنامه ترمیم معدل 1402

طبق آخرین اخبار ترمیم معدل، امسال نیز آموزش و پرورش برای دانش آموزان و داوطلبانی که معدل پایینی دارند و معدل آنها در رتبه بندی کنکور تاثیر گذار است، امکان ترمیم معدل را فراهم کرده است؛ در ادامه به جزئیات مهم این بخشنامه می پردازیم.

چه افرادی مجاز به شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل سال 1402 هستند؟

 • فارغ التحصیلان نظام جدیدی که دیپلم خود را بعد از سال 98 اخذ نمودند.
 • فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی که دیپلم خود را بعد از سال 1391 دریافت نمودند.
 • داوطلبانی که مدرک خود را بعد از سال 1384 دریافت کردند.
 • داوطلبان دارای دیپلم های نظری نظام جدید (3-3-6)
 • فارغ التحصیلان دوره متوسطه سالی واحدی ترمی واحدی دارای مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 1384 به بعد)
 • متقاضیان دارای دیپلم های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید (3-3-6)
 • فارغ التحصیلان دوره پیش دانشگاهی دارای سابقه تحصیلی (4 عنوان درس نهایی)
 • فارغ التحصیلانی که قبلا سابقه تحصیلی ایجاد کرده اند.⬇
مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی
 • فارغ التحصیلان مدارس بین الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی.
 • دانش آموزان و فارغ التحصیلان نظام های آموزشی شاخه های کاردانش و فنی حرفه ای
 • فارغ التحصیلان و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود.
 • سایر فارغ التحصیلان دوره متوسطه فاقد تمام یا بخشی از سوابق تحصیلی
 • طلاب حوزه های علمیه که دارای سطح یک حوزه هستند.

محل و زمان ثبت نام ترمیم معدل 1402

 1. برای ثبت نام آزمون ترمیم معدل 1402، می توانید به مدرسه منطقه خود که قبلا در آنجا فارغ التحصیل شده اید مراجعه کنید؛ همچنین اگر به شهر دیگری نقل مکان کرده اید می توانید به مدرسه بزرگسالانی که در منطقه آموزشی خود قرار دارد، مراجعه کنید.
 2. زمان ثبت نام ترمیم معدل 1402 معمولا یک ماه قبل از شروع امتحانات نهایی، در ماه‌های دی، خرداد و شهریور صورت می گیرد.

سوالات پرتکرار داوطلبین کنکور درباره ترمیم معدل

بسیاری از داوطلبان بعد از اینکه از اهمیت تاثیر معدل در کنکور مطلع می شوند، به دنبال راهی برای بهبود معدل خود میگردند، اگر در مقطع دوازدهم سال تحصیلی، نمرات پایینی کسب کرده اید، نگران نباشید؛ شما می توانید با شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل، نمرات دروس خود را بهبود ببخشید؛ دانش آموزان همچنان سوالاتی درباره ترمیم معدل از ما میپرسند که برخی از مهمترین آنها را برای شما در ادامه شرح خواهیم داد:

صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) + ویس مشاور 5

آیا برای ترمیم معدل باید همه دروس را دوباره امتحان دهیم؟

خیر، تنها دروسی که به هر دلیلی در آن نمرات پایینی را کسب نموده اید را بهتر است دوباره امتحان دهید؛ برخی از دانش آموزان ممکن است تمامی نمرات آنها بالا باشد اما به علت وقوع یک بحران در زمان آزمون درس ادبیات، نتوانسته باشد به خوبی آن را مطالعه کند و نمره کمی کسب کرده باشد؛ بنابراین می تواند برای بهبود نمره ادبیات خود، در آزمون ترمیم نمره درس ادبیات شرکت کند و نمره بالایی کسب نماید.

چند بار می توانیم ترمیم معدل انجام دهیم؟

نکته ای که بهتر است به آن توجه داشته باشید این است که شما می توانید تمامی دروس را فقط یک بار ترمیم معدل کنید؛ معمولا آزمون‌های ترمیم معدل در 2 نوبت دی ماه و خرداد ماه برگزار خواهند شد، اما نمی توانید یک درس را در 2 ماه امتحان دهید و نمره هر کدام از آنها بهتر شد همان را اعمال کنید؛ مثلا شما نمی توانید برای آزمون زبان انگلیسی در هر دو ماه دی و خرداد شرکت کنید.

آیا می توانیم نیمی از دروس را در ماه دی و نیمی دیگر را در ماه خرداد امتحان دهیم؟

بله؛ اگر در بسیاری از دروس خود نمره پایینی را کسب کرده اید و به دلیل مشغله‌های مختلفی که دارید نمی توانید تمامی دروس را در دی ماه یا خرداد ماه امتحان دهید، می توانید نیمی از دروس را در دی ماه و نیمی دیگر را در خرداد ماه امتحان دهید.

آیا می توانیم بعد از کنکور دی ماه، در ترمیم معدل خرداد ماه شرکت کنیم؟

بله؛ طبق اطلاعاتی که سازمان سنجش ارائه داده است، شما زمانی که کنکور دی ماه را شرکت می کنید، در اسفند ماه تنها رتبه و تراز خام شما بدون تاثیر معدل اعلام خواهد شد، بعد از شرکت در کنکور مرحله دوم که در تیر ماه برگزار می شود، مجددا نتیجه خام کنکور تیر ماه نیز اعلام می شود، در مرداد ماه، معدل در رتبه کنکور تاثیر داده می شود و نتایج اصلی اعلام می شود؛ بنابراین شما فرصت این را خواهید داشت که در خرداد ماه برای ترمیم معدل خود اقدام کنید.

صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) + ویس مشاور 7

آیا داوطلبین نظام قدیم می توانند ترمیم معدل انجام دهند؟

به دلیل اینکه این مورد در دفترچه راهنما ذکر نشده است، برای بسیاری از افراد سوال است که آیا داوطلبین نظام قدیم می توانند نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنند یا خیر؟ بله؛ شما نیز مانند داوطلبین نظام جدید می توانید در آزمون‌های ترمیم معدل شرکت کنید. اما نکته ای که بهتر است بدانید این است که در آزمون دروس نظام جدید باید شرکت کنید و دروس نظام قدیم دیگر کاربردی نخواهند داشت.

چگونه متوجه شویم نمرات ما نیاز به ترمیم معدل دارند؟

این سوال بستگی به اهداف شما دارد، مثلا اگر هدف شما این است که پزشکی تهران را قبول شوید، باید تمامی نمرات دروس شما 20 باشد، اما اگر قبولی در دانشگاه دولتی یا آزاد برای شما فرقی ندارد، برخی از دروسی که پایین تر از بقیه دروس شما هستند را ترمیم کنید، کفایت میکند.

ترمیم معدل در چه شهری انجام می شود؟

برخی از داوطلبان کنکور مثلا دیپلم خود را در شهر اصفهان گرفتند اما در حال حاضر در مشهد زندگی میکنند و سوال پرسیدند که آیا برای ترمیم معدل باید به آن شهری که دیپلم گرفته ایم برویم؟ خیر؛ در سراسر ایران و در هر شهری که در حال حاضر هستید، می توانید در آزمون‌های ترمیم معدل شرکت کنید.

آیا ترمیم معدل در معدل دیپلم تاثیرگذار است؟

خیر بهتر است بدانید ترمیم و بهبود معدل تنها در رتبه کنکور تاثیر گذار است؛ بنابراین اگر به فکر مهاجرت تحصیلی و اخذ بورسیه در مقطع لیسانس هستید، بهتر است از مقاطع پایین تر بر روی نمرات خود کار کنید و تمامی تلاش خود را به کار گیرید تا نمرات بالا کسب کنید، زیرا در آینده فضایی مانند ترمیم معدل برای شما فراهم نخواهد بود.

هزینه شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل چقدر است؟

هزینه شرکت در آزمون برای ترمیم و بهبود معدل، برای هر یک از دروس 40 هزار تومان اعلام شده است و زمان ثبت نام آن از 20 آبان به بعد شروع خواهد شد.

به طور کلی تاثیر معدل در کنکور، فرصتی عالی است برای کسانی که در تست زنی ضعیف عمل میکنند، شما می توانید با شرکت در آزمون‌های ترمیم معدل، نمرات هر یک از دروس ضعیف خود را بهبود ببخشید تا بتوانید رتبه بالایی در کنکور کسب کنید و پله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی نمایید.

آخرین آپدیت در حوزه ترمیم معدل

اخرین اپدیت برای ترمیم معدل

سوالات دانش آموزان در رابطه با ترمیم معدل

سوال دانش آموز:

سلام وقتتون بخیر
ببخشین ی سوال داشتم.برای ترمیم معدل که قراره دی وخرداد انجام بشه حتما باید نمراتمون روتوی ترمیم معدل ۲۰کنیم؟؟ینی اگ مثلا توی نمراتم ۱۸یا۱۷داشته باشم ۴۰درصد تاثیرقطعی رونمیده به من؟؟؟یامعدل مهمه
مثلا معدلم بالای ۱۸باشه اوکیه؟

پاسخ مشاور را در ویس زیر بشنوید:

پادکست مشاور الف مشاور در رابطه با ترمیم معدل

آکادمی الف مشاور با دارا بودن یک تیم حرفه از مشاوران برجسته و کار درست، می تواند به خوبی شما را در زمینه کنکور راهنمایی کند؛ در صورتی که نیاز به مشاوره و راهنمایی درباره کنکور دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

در این مقاله به بررسی نحوه تاثیر معدل در کنکور پرداختیم، همچنین به تعدادی از سوالات مهم و پرتکرار داوطلبان درباره ترمیم معدل پاسخ دادیم؛ امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

در صورت هرگونه سوال و پرسش در زمینه انتخاب رشته میتوانید با مشاورین ما در الف مشاور تماس حاصل فرمایید یا در اینستاگرام الف مشاور ما را دنبال کنید

سوالات متداول درباره ترمیم معدل و تاثیر معدل

 • چگونه می‌توانیم در امتحانات ترمیم معدل موفق شویم؟

برای موفقیت در امتحانات ترمیم و معدل و کسب نمره عالی می‌توانید از مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور بهره‌مند شوید.

 • چه کسانی می‌توانند در آزمون‌های ترمیم معدل شرکت کنند؟

تمامی افرادی که متقاضی ترمیم نمرات معدل خود هستند، می‌توانند در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند. برای اطلاع دقیق از شرایط و ضوابط ترمیم معدل به متن مقاله مراجعه کنید.

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه
دلیل اهمیت محاسبات سریع ریاضی
چگونه محاسبات ریاضی را سریع انجام دهیم؟
بهترین مشاوره کنکور در تهران
بهترین مشاوره کنکور در تهران
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
بهترین منابع کنکور انسانی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور انسانی 1403
بیش فعالی
نحوه برنامه ریزی درسی برای افراد دچار بیش فعالی
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
اصول برنامه ریزی کنکور ریاضی
هر آنچه باید درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی بدانید!
اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
بهترین منابع زیست دوازدهم
بهترین منابع زیست دوازدهم؛ با این منابع تو کنکور موفق شو!
بهترین منابع زیست یازدهم
معرفی بهترین منابع زیست یازدهم! با این منابع تو کنکور موفق شو!
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
16 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا

سلام روز به خیر.آیا تراز معدل نظام قدیم با نظام جدید در کنکور 1403متفاوت است؟

رضا
رضا

سلام خدمت شما من دانشجو معلمم میتونم بدون انصراف توی ترمیم دیپلم شرکت کنم؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  رضا

سلام دوست عزیز.. هدفتون از ترمیم معدل دیپلم چیه؟ تو چت آنلاین پیام بزار

حمید
حمید

نظام قدیم رو ثبت نام میکنند؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  حمید

سلام عزیزم.. بله.. به متن مقاله مراجعه کن

فرهاد
فرهاد
پاسخ به  حمید

سلام با احترام من سال ۶۲ دیپلم تجربی گرفتم می تونم تو ترمیم معدل شرکت کنم چه دروسی رو باید ازمون بدم

..s..
..s..

سلام من تو دوره رایگانتون ثبت نام کردم. خیلی ممنون از پاسخگویی عالیتون🌹🌹🌹

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  ..s..

سلام دوست عزیز… الف مشاور خیلی خوشحاله که تونسته به شما کمک کنه

..s..
..s..

سلام من توی دوره مشاور رایگانتون شرکت کردم. خیلی ممنون از پاسخگویی عالیتون🌹🌹🌹

معصومه دیباتیان
معصومه دیباتیان

سلام وققتون بخیر
یه سوالی که دارم و هیجا جوابشو پیدا نکردم اینه
سال بعد تاثیر ۶٠ درصدی دوازدهم و یازدهمه
حالا اگه من بخوام یازدهمم و ترمیم معدل کنم
باید همه ی درسایی ک توش نمره ی پایینی دارم ترمیم کنم!؟
یعنی اگ مثلا زمین شناسی و ۱۶ شده باشم
باید این درس رو هم ترمیم کنم؟
یا ن فقط درسای خصوصی و با درسایی مثل فارسی و عربی و دینی و زبان!؟

معصومه
معصومه

نظام قدیمی ها رو که اصلا ثبت نام نمیکنن من دیپلم ۹۵ تجربی گرفتم ثبت نام نمیکنن

نیلو
نیلو

کسی که رشتش فرق داشته باشه مثلا داوطلب رشته تجربی بخواد انسانی بده(سال دوازدهمی)
۱۴ درصد کنکورش صفره و ندارتش اینو من از سازمان سنجش پرسیدم:)

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!