شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی

صفر تا صد شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی

انتخاب رشته در پایه دهم، یکی از مهمترین مراحلی است که دانش آموز باید آن را به دقت انجام دهد؛ شما هرچقدر کاربلد و با تجربه باشید، هرگز نمی توانید مثل یک مشاور متخصص فرزند خود را راهنمایی کنید تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد؛ بنابراین بهتر است در این مرحله حتما از مشاور تحصیلی کمک بگیرید؛ بسیاری از خانواده‌ها برای انتخاب رشته فرزند خود حساسیتی به خرج نمی دهند، بنابراین ممکن است دانش آموز رشته‌ای را انتخاب کند که در آینده دچار پشیمانی شود؛ معمولا دانش آموزانی که انتخاب رشته خوبی نداشته اند، در پایان سال آخر تصمیم میگیرند کنکور نامرتبط با رشته خود را شرکت کنند، اما آیا مثلا شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی امکان پذیر است؟

در این مقاله قصد داریم با هدف پاسخ به این سوال، هر آنچه که باید درباره شرکت در کنکور نامرتبط با رشته خود را بدانید را برای شما شرح دهیم.

آیا تصمیم درستی است که در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی شرکت کنیم؟

همانطور که میدانید، دروس تخصصی رشته انسانی با ریاضی زمین تا آسمان متفاوت است؛ در رشته انسانی تنها یک درس ریاضی و آمار وجود دارد که نسبت به دروس تخصصی رشته ریاضی مانند حسابان، جبر و احتمال، ریاضیات گسسته و… دشواری چندانی ندارد؛ طبق قوانین سازمان سنجش و آموزش و پرورش کشور، شما می توانید با دیپلم انسانی در کنکور ریاضی شرکت کنید، اما برای قبولی در آزمون سراسری نیاز به تلاش چند برابر دارید.

به طور کلی دروس عمومی رشته ریاضی با انسانی کاملا یکسان است و بنابراین نیازی نیست تغییر رشته دهید و در کلاس‌های رشته ریاضی شرکت کنید؛ اما اگر دروس تخصصی آن برای شما دشوار است، پیشنهاد می کنیم حتما در کلاس‌های موسسات آموزشی شرکت کنید تا بتوانید خود را به داوطلبان کنکور ریاضی برسانید.

جهت دریافت بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور از الف مشاور کلیک کنید

شرایط شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی

به طور کلی چه رشته شما انسانی باشد، چه تجربی، چه ریاضی نمی توانیم به طور قطعی بگوییم که شرکت در کنکور نامرتبط با رشته خود، کار خوبی است و آن را به دانش آموزان توصیه نمی کنیم، مگر آنکه شرایط دانش آموز شرایط خاصی باشد و بتواند به خوبی دروس جدید را که تا به حال مطالعه نکرده در یک سال مطالعه کند؛ تصور کنید رشته شما ریاضی است و قصد دارید در کنکور رشته انسانی شرکت کنید و با حجم زیادی از کتب درسی مواجه خواهید شد که تمامی آنها حفظی هستند، قطعا مطالعه تمامی آنها در یک سال بسیار دشوار خواهد بود.

اگر قصد شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی را دارید، در مقاله پیشین، صفر تا صد شرکت در کنکور تجربی با دیپلم انسانی را برای شما شرح داده ایم.

صفر تا صد شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی 1

با این حال وظیفه ما این است که شما را در زمینه شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی راهنمایی کنیم؛ شرایط شرکت در کنکور ریاضی به شرح زیر است:

 • ارائه دیپلم نظام جدید رشته انسانی
 • ارائه مدرک دیپلم نظام قدیم انسانی همراه با مدرک پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم انسانی

کافی است یکی از مدارکی که در بالا به آن اشاره شد را برای ثبت نام در کنکور سراسری ارائه دهید.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ریاضی

یکی از باورهای غلط دانش آموزان این است که فکر میکنند تاثیر سوابق تحصیلی یعنی تاثیر معدل آنها در رتبه کنکور، در حالی که اینطور نیست؛ در تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، نمرات تک به تک دروس بر رتبه کنکور تاثیر گذار است.

بنابراین از آنجایی که دروس مشترک رشته انسانی با ریاضی، فقط دروس عمومی است، فقط نمرات دروس عمومی بر رتبه کنکور لحاظ خواهد شد.

این مساله می تواند به ضرر شما باشد، چرا که ممکن است بسیاری از رقیبان شما که رشته آنها ریاضی بوده است، نمرات بالایی را در دروس دوران تحصیل خود کسب کرده باشند، بنابراین شما نیاز به تلاش بیشتری خواهید داشت تا بتوانید رتبه بالایی در کنکور سراسری ریاضی کسب کنید.

منابع کنکور ریاضی برای دیپلمه‌های انسانی

سازمان سنجش هر ساله منابع کنکور ریاضی را که باید مطالعه شود، منتشر می کند؛ یکی از بزرگترین تغییرات منابع امسال این بوده است که منابع عمومی به کل حذف گردیده است و دانش آموز صرفا باید منابع تخصصی را مطالعه کند.

در جدول زیر منابع اصلی کنکور ریاضی را برای شما شرح داده ایم:

نام درسنام کتاب 
ریاضیاتریاضی 1 (دهم)هندسه 1 (دهم)هندسه 2 (یازدهم)آمار و احتمال (یازدهم)حسابان 1 (یازدهم)حسابان 2 (دوازدهم)هندسه 3 (دوازدهم)ریاضیات گسسته (دوازدهم)
فیزیکفیزیک 1 (دهم)فیزیک 2 (یازدهم)فیزیک 3 (دوازدهم)
شیمیشیمی 1 (دهم)شیمی 2 (یازدهم)شیمی 3 (دوازدهم)

اگر رشته شما نامرتبط با رشته ریاضی بوده است، بهتر است جدا از مطالعه منابع اصلی، از کتب کمک درسی نشرهای مختلف برای فهم بهتر مطالب استفاده کنید، منابع کمک درسی که مشاوران الف مشاور به شما پیشنهاد می دهند، به شرح زیر است:

نام درساسم کتاب
حسابان و ریاضیکتاب خیلی سبزانتشارات الگو
فیزیکخیلی سبزگاج
گسسته و آمار و احتمالنشر الگوخیلی سبز
هندسهمهر و ماهخیلی سبز
شیمینشر الگوگاج

آیا می شود در کنکور ریاضی و انسانی به طور همزمان شرکت کرد؟

برخی از دانش آموزان به دلیل اینکه نمی توانند تصمیم بگیرند کنکور چه رشته ای را شرکت کنند، این فکر در ذهنشان خطور میکند که در هر 2 کنکور رشته ریاضی و انسانی شرکت کنند؛ بهتر است بدانید سازمان سنجش نمیبیند که شما با دیپلم غیر مرتبط در کنکور ریاضی شرکت کنید اما شرکت در 2 کنکور از رشته‌های اصلی (ریاضی، انسانی، تجربی) امکان پذیر نیست و شما فقط می توانید در یکی از آنها شرکت کنید.

صفر تا صد شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی 3

مطالعه و جمع بندی تمامی دروس یک رشته در یک سال کار بسیار دشواری است؛ بنابراین بهتر است بدانید حتی اگر می توانستید 2 کنکور را به طور همزمان شرکت کنید، نمی توانستید دروس و منابع 2 رشته را در زمان مشخص شده به اتمام برسانید.

اما نکته ای که بهتر است به آن توجه داشته باشید، کنکورهای زبان و هنر به دلیل اینکه جزو دروس فرعی حساب می شوند می توانید با یکی از رشته‌های اصلی مثل هنر و انسانی یا زبان و ریاضی، به طور همزمان شرکت کنید.

معرفی رشته‌های دانشگاهی رشته ریاضی

یکی از بهترین راه‌ها برای تصمیم گیری اینکه در کنکور ریاضی شرکت کنید یا خیر، این است که ابتدا با رشته‌های دانشگاهی آن آشنا شوید؛ در جداول زیر تمامی رشته‌های دانشگاهی مربوط به رشته ریاضی فیزیک را برای شما شرح داده ایم:

رشته‌های دانشگاهی ریاضی فیزیک
مهندسی شیمیمهندسی صنایعمهندسی مکانیکمهندسی پزشکی
معماری داخلیمهندسی کامپیوترمهندسی هوافضامهندسی نساجی
مهندسی پلیمرمهندسی عمرانعلوم کامپیوترمهندسی هوانوردی
مهندسی معدنمهندسی مواد و متالوژیمهندسی برقمهندسی ماشین ریلی
مهندسی نفتمهندسی شهرسازیمهندسی معماری
تمامی رشته‌های علوم پایهرشته‌های مشترک
ریاضی و کاربردهاروانشناسی
اپتیک و لیزرمدیریت
فیزیک
آمار

بخشنامه شرکت در آزمون سراسری 1402-1401

 • داوطلبان می توانند در کنکور رشته‌های نامرتبط شرکت کنند.
 • داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم یا کاردانی، می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.
 • افرادی که در گذشته از تحصیل انصراف دادند و مجددا تحصیل خود را ادامه دادند، با رعایت ضوابط ثبت نام، می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.
 • ارائه مدرک دیپلم نظام جدید یا قدیم برای ثبت نام الزامی است.
 • ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی برای ثبت نام داوطلبان آقا الزامی است؛ در نظر داشته باشید، افراد دارای غیبت سربازی نمی توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.

به طور کلی شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی کمی دشوار است اما غیر ممکن نیست!
فقط کمی نیاز به تلاش بیشتر و یک برنامه ریزی درست و اصولی دارد؛ همچنین اگر همچنان نتوانسته اید تصمیم بگیرید که در کنکور کدام رشته شرکت کنید، می توانید از مشاورین متخصص الف مشاور کمک بگیرید.

آکادمی مشاوره کنکور الف مشاور به خوبی می تواند شما را در زمینه شرکت در کنکور نامرتبط با رشته همراهی کند و یک برنامه درست و اصولی که مناسب شما است تنظیم کند تا بتوانید مانند رتبه برترها درس بخوانید و رتبه خوبی در کنکور ریاضی کسب کنید.

در این مقاله به سوال ” آیا می شود با دیپلم انسانی در کنکور ریاضی شرکت کرد؟” به طور کامل پاسخ دادیم؛ از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم🌸

در صورت هرگونه سوال و پرسش در زمینه انتخاب رشته میتوانید با مشاورین ما در الف مشاور تماس حاصل فرمایید یا در اینستاگرام الف مشاور ما را دنبال کنید

سوالات متداول درباره شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی

 • با دیپلم انسانی می‌توان در کنکور ریاضی شرکت کرد؟

شما می‌توانید با دیپلم انسانی در کنکور ریاضی شرکت کنید. برای دریافت اطلاعات دقیق از شرایط شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی به متن مقاله مراجعه کنید.

 • نحوه اعمال سوابق تحصیلی در زمان تغییر رشته چگونه است؟

برای اطلاع از چگونگی اعمال سوابق تحصیلی در زمان تغییر رشته به متن مقاله مراجعه کنید.

 • آیا می‌توان همزمان در کنکور رشته‌های انسانی و ریاضی شرکت کرد؟

خیر امکان شرکت همزمان در شاخه‌های نظری امکان پذیر نیست. شما فقط می‌توانید در یکی از دو رشته ریاضی و انسانی شرکت کنید.

 • چطور یک برنامه مطالعه جامع برای شرکت در کنکور ریاضی با دیپلم انسانی داشته باشیم؟

برای داشتن یک برنامه جامع و کامل می‌توانید با دریافت مشاوره تحصیلی رایگان از الف مشاور در 7 روز راز رتبه برتر شدن را بیاموزید.

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سهیلا
سهیلا

اگه دیپلممون مال قبل سال ۹۰ باشه باید دوباره آزمون بدیم؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  سهیلا

بله نظام قدیم حساب میشه

حسین
حسین

ببخشید باتوجه به اینکه اکنون معدل سال دوازدهم تاثیر ۵۰درصدی داره در کنکور کسانی که با رشته متفاوت کنکور میدن این تاثیر معدل چطوری لحاظ میشه؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  حسین

باید اون درسایی که نداشتن رو امتحان بدن و اون نمره برای درسشون لحاظ میشه و معدل گیری میشه

نیما
نیما

سلام من دیپلم انسانی دارم ولی ریاضیم خوب بوده همیشه متوسطه اول هم نمره ریاضیم خیلی خوب بود و میشه گفت پایه ام قویه و به ریاضی خیلی خیلی علاقه دارم ولی تو شهرمون رشته ریاضی نداشتند و من نتونستم برم این رشته و الان اصلا به رشته انسانی علاقه ندارم و خیلی پشیمونم که اومدم این رشته می خواستم ببینم میشه برای کنکور ۴۰۳ من کنکور ریاضی بدم یعنی می تونم کتابای رشته ریاضیو بگیرم با کمک درسیش و خودم بخونم و خودمو برسونم و تو یک سال مباحث دروس رشته ریاضی رو یاد بگیرم؟ اخه هرجا میبینم بچه هایی که رشته ریاضی خوندن همشون تو مدارس نیمه دولتی و تیزهوشان بودن

امیر
امیر

میشه مثلا در کنکور هنر که از رشته های اصلی نیست و ریاضی شرکت کرد؟
(هنر وریاضی)

رضا
رضا

سلام من رشته انسانی هست و الان ۵ ساله معلم ابتدایی هستم.
اما چند وقتی هست می‌خوام مهندسی کامپیوتر بخونم‌.
ریاضیم بد نیست اما سوال اینکه من اصلا بخاطر معلم بودن و تعهد میتونم کنکور بدم

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!