چگونه درس فیزیک را مطالعه کنیم؟- بهترین روش های مطالعه درس فیزیک

چگونه درس فیزیک را مطالعه کنیم؟ فیزیک از دروس تخصصی پر‌اهمیت و مهم برای بچه‌های گروه ریاضی و تجربی مخصوصا داوطلبان ریاضی است. اگر می‌خواهید در کنکور موفق شوید و رتبه خوبی کسب کنید، نباید از درس فیزیک غافل شوید. بلکه باید درصد خوبی برای این درس کسب کنید. الف مشاور با آگاهی از اهمیت درس فیزیک قصد دارد در این مقاله به روش‌ها و تکنیک‌های مطالعه درس فیزیک بپردازد. با ما همراه باشید.

چگونه درس فیزیک را مطالعه کنیم؟

همانطور که می‌دانید درس فیزیک یکی از درس‌های پر‌اهمیت به حساب می‌آید. بنابراین یادگیری آن به بهترین شیوه برای موفق شدن در امتحانات و کنکور ضروری است. اولین قدم برای یادگیری اصولی و کامل درس فیزیک آشنایی با روش‌های یادگیری موثر است. همچنین بهتر است در ابتدای شروع سال تحصیل یک پیش زمینه‌ای از درس فیزیک داشته باشید تا بتوانید در ادامه مسیر بهتر عمل کنید. برای بدست آوردن پیش زمینه از درس فیزیک باید به موارد زیر توجه کنید.

 1. توجه به سرفصل‌های کتاب و مطالعه توضیحات آن.
 2. سعی کنید الگوی حاکم بر کتاب‌تان را شناسایی کنید.
 3. به دنبال نکات اساسی کتاب برگردید و بین آنها و آموخته‌های قبلی‌تان ارتباط برقرار کنید.
 4. فهرست و مقدمه کتاب درسی را بخوانید و یادداشت‌های خطاب به دانش آموزان و معلم را مطالعه کنید.
 5. مباحث پایه و نکات اصلی کتاب را بیابید.
 6. مسائل کتاب را مطالعه کنید و به شیوه استفاده از نکات اساسی در این مسائل توجه کنید.

با ما همراه باشید. ما در ادامه به بهترین تکنیک‌ها و روش‌های مطالعه موثر درس فیزیک اشاره می‌کنیم.

چگونه درس فیزیک را مطالعه کنیم؟

بهترین تکنیک و روش‌های مطالعه درس فیزیک

 • تسلط کامل بر کتاب درسی

اولین قدم برای درک و فهمیدن مفاهیم فیزیک تسلط بر کتاب درسی است. اگر شما به طور کامل بر کتاب درسی خود تسلط داشته باشید به راحتی از پس امتحانات نهایی بر می‌آیید. ابتدا باید به کتاب درسی خود مسلط شوید و سپس به سمت استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی و حل تست‌های گوناگون بروید.

 • مفاهیم فیزیک را حفظ نکنید

از مهم‌ترین موارد در روش مطالعه درس فیزیک، تمرکز بر یادگیری عمیق مفاهیم و تسلط کامل روی آن است. زیرا اگر مفاهیم اصلی فیزیک برای شما گنگ باشد و چیزی از آن نفهمیده باشید، حل مسائل و تست‌زنی امکان پذیر نیست. در این صورت فقط وقت خود را تلف می‌کنید. همچنین در این مواقع تست زدن بیهوده است. برای یادگیری عمیق مفاهیم فیزیک باید با دقت زیادی به تدریس معلم در کلاس توجه کنید و منبع مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید. اگر به این دو نکته عمل کنید، مطمئن باشید دیگر لازم نیست فرمول‌های فیزیک را حفظ کنید. بلکه آنها را به خوبی یاد می‌گیرید و المان‌های مختلف هر فرمول را به خاطر می‌سپارید. پس بهتر است اول یک مطلب را یاد بگیرید و بعد به سراغ دیگر مطالب بروید تا بر روی تمامی مفاهیم فیزیک تسلط پیدا کنید.

 • حل مسئله

برای یادگیری و فهمیدن بهتر درس فیزیک حتما باید مسئله حل کنید. معلم در کلاس درس به شما مفاهیم و قوانین اصلی را به طور کامل توضیح می‌دهد و این شما هستید که باید از این مفاهیم برای حل مسئله استفاده کنید. حل مسئله افق‌های ذهن شما را نسبت به مسائل فیزیک باز می‌کند و باعث می‌شود به مطالب تسلط بیشتری پیدا کنید. همچنین باعث می‌شود تا سرعت تست‌زنی شما افزایش یابد.

 • یادگیری مطالب درسی در کلاس درس

از مهم‌ترین روش یادگیری کتاب درسی و تسلط به کتاب، توجه کامل به تدریس معلم است. که البته برای یادگیری بیشتر مطالب کتاب باید مراحل خاصی را قبل، حین و بعد از کلاس درس انجام دهید. با ما همراه باشید. در ادامه به طور کامل روش مطالعه درس فیزیک قبل، حین و بعد از کلاس درس را برای شما بازگو خواهیم کرد.

 • خلاصه‌نویسی و نت برداری نکات مهم

یکی از روش‌های جلوگیری از فراموشی مطالب و تثبیت مطالب در ذهن خلاصه برداری است. شما با خلاصه برداری می‌توانید تعداد دفعات مطالعه نکات مهم کتاب را افزایش دهید. همچنین نوشتن، خود عامل یادگیری بیشتر است. پس توصیه می‌شود حتما برای درس فیزیک خلاصه‌نویسی داشته باشید.

 • مرور و جمع بندی مطالب

همانطور که می‌دانید مطالب خوانده شده در صورت عدم مرور، سریع از یاد می‌روند. مرور حتی برای دروسی مثل درس فیزیک باید انجام شود تا مطالب به راحتی فراموش نشود. همچنین جمع‌بندی از بهترین شیوه‌ها برای کسب نتیجه مطلوب است. برای اطلاع از بهترین روش‌های مرور و جمع‌بندی به مقاله روشهای تکنیکی مرور و جمع بندی رتبه برترها مراجعه کنید.

 • حل تست و آزمودن خود

حل تست فقط برای داوطلبان کنکور نیست. اگر چه که با حل تست‌های مختلف تسلط بر مفاهیم و مطالب بیشتر می‌شود و داوطلب آمادگی بیشتری برای کنکور پیدا می‌کند. اگر شما یک دانش آموز سال دوم یا سوم هستید، می‌توانید بعد از تسلط بر کتاب درسی و حل مسائل کتاب، شروع به تست‌زنی کنید. این کار تسلط شما را بر دروس و مطالب بیشتر می‌کند و همچنین باعث عدم فراموشی مطالب و تثبیت آنها در ذهن‌تان می‌شود.

همچنین می‌توانید با شرکت در آزمون‌های دوره‌ای و سنجیدن نتایج آن با نتایج آزمون‌های قبلی خود، میزان پیشرفت خود را بسنجید. سعی کنید همیشه خودتان را ارزیابی کنید و میزان پیشرفتتان را یادداشت کنید. با این کار متوجه می‌شود که آیا مسیر راه را درست آمده‌اید یا نه.

در صورت تمایل می‌توانید از مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور بهره‌مند شوید.

روش های مطالعه درس فیزیک

چگونه درس فیزیک را قبل، حین و بعد از کلاس درس مطالعه کنیم؟

روش مطالعه درس فیزیک قبل از کلاس درس

 • عنوان فصل را بررسی کنید تا بدانید در کلاس درس قرار است چه مطلبی تدریس شود.
 • به صورت روزنامه وار مطالبی که قرار است تدریس شوند را مطالعه کنید تا با اصطلاحات علمی مطالب آشنا شوید.
 • خلاصه و مقدمه فصل را بخوانید و به تیترها و زیر‌مجموعه‌های آن توجه کنید.
 • برای درک بهتر درس، می‌توانید درباره مطالبی که قرار است تدریس شوند در ذهن‌تان سوال ایجاد کنید.
 • به عکس‌ها و تصاویر توجه کنید.
 • واحدهای اندازه‌گیری، اصطلاحات جدید و فرمول‌ها را یادداشت کنید.
 • هیچ وقت قبل از تدریس معلم زیر نکات درس را خط نکشید چرا که شاید معلم‌تان روی آن نکته تاکید نداشته باشد.
 • قبل از آغاز کلاس، یادداشت‌ها و خلاصه‌برداری‌های جلسه قبل را حتما مرور کنید.

روش مطالعه درس فیزیک در حین کلاس درس

 • اول از همه به موقع در کلاس درس حاضر شوید. چرا که بیشتر نکات مهم معمولا اول و آخر کلاس به آن اشاره می‌شود.
 • یاد‌داشت برداری کنید. یک برگه تهیه کنید. یادداشت‌ها، نکات و سوالات را در آن برگه بنویسید.
 • نمودار یا طرحی که روی تخته توسط معلم رسم می‌شود بدون کم و کاستی نت‌برداری کنید. همچنین سعی کنید نکاتی که معلم نمی‌نویسد ولی درباره آن صحبت می‌کند را نیز یادداشت کنید.
 • اگر در یادداشت کردن مطالب جا ماندید، نگران نباشید. برای اینکه عقب نیفتید یک فضایی را برای مطالب جا افتاده خالی بگذارید و یادداشت برداری خود را ادامه دهید. بعد از اتمام یادداشت برداری آن قسمتی که جا ماندید را نیز تکمیل کنید.
 • اگر جایی از مطالبی که معلم تدریس می‌کند را متوجه نشدید، حتما از او سوال کنید. با سوال پرسیدن موضوع درس بیشتر باز می‌شود و این باعث یادگیری بیشتر مطالب می‌شود.

روش مطالعه درس فیزیک بعد از کلاس درس

 • حتما بعد از کلاس مطالب یادداشت شده‌ی خود را بازبینی و اصلاح کنید. تکرار می‌کنم، اصلاح کنید! نه پاکنویسی.
 • نکات مهم یادداشت‌های خود را پیدا کنید و بین موضوعات اصلی درس ارتباط برقرار کنید.
 • می‌توانید نکات اصلی و مهم یادداشت‌های خود را در حاشیه کتاب بنویسید.
 • یادداشت‌های خود را بررسی کنید.
 • سوالاتی که در ذهن‌تان پدیدار می‌شود را با کمک کتاب، معلم و دوستانتان حل کنید.

چگونه درس فیزیک را مفهومی و پایه‌ای مطالعه کنیم؟

همانطور که اشاره شد، مطالعه متن کتاب درسی و حل مسائل آن ازمهم‌ترین و اساسی‌ترین کارها است. شما باید قوانین و مفاهیم پایه و اصلی کتاب درسی را به درستی درک کنید. چرا که در این صورت می‌توانید به هر سوالی پاسخ درست دهید. ارتباط بین مباحث را درک کنید تا در حل سوال‌های ترکیبی دچار مشکل نشوید. لطفا به نکات زیر در مورد چگونه مطالعه کتاب درسی فیزیک توجه کنید.

بهترین روش مطالعه درس فیزیک

 • به مرور یادداشت‌هایی که در مرحله پیش‌خوانی تهیه کرده بودید و مباحث اصلی فصل بپردازید. نکات مهم که در کلاس درس یادداشت کرده بودید را مطالعه کنید و سوالاتی که برایتان پیش آمده بود را به یاد آورید.
 • تکالیف خود را حل کنید.
 • چند مسئله مهم را انتخاب و به حل و بررسی آن بپردازید. سوال‌هایی که با خواندن مطالب در ذهن‌تان ایجاد می‌شود را یادداشت کنید و سعی کنید جواب آنها را پیدا کنید.
 • فیزیک را باید به طور فعال مطالعه کنید. یعنی همیشه یک قلم و کاغذ در کنار دستتان باشد، سوال و نکاتی که در ذهن‌تان پدید می‌آید را یادداشت کنید. شما باید کاربرد مطالب را بررسی کنید. فیزیک را بخوانید تا یاد بگیرید. هدف یادگیری اصل مفاهیم است نه اینکه فقط مطالعه مطالب را تمام کنید.
 • برای اینکه مطالعه‌ی موثری داشته باشید به طور دوره‌ای مطالعه فیزیک را متوقف کنید. مطالبی که خوانده‌اید را در ذهن‌تان به یاد آورید.
 • می‌توانید مطالب و نکات مهم فیزیک را با صدای بلند بخوانید یا به طور فرضی مطالبی که یاد گرفته‌اید را برای کسی تدریس کنید.
 • بعد از اتمام مطالعه فرمول‌ها و معادلات به سراغ حل سوالاتی که با استفاده از فرمولات حل می‌شوند، بروید. یک سوال را انتخاب کنید و خوب روی آن سوال فکر کنید و بعد آن را حل کنید. با این کار شما دیدگاهی نسبت به مطالبی که خوانده‌اید به دست می‌آوردید که در مطالعه تنها به دست نمی‌آوردید.

چگونه مسائل درس فیزیک را حل کنیم؟

اگر شما از آن دسته دانش آموزانی که در حل مسئله مشکل دارند، هستید به نکات زیر توجه کنید.

 1. در قدم اول باید مسئله را با دقت بخوانید و از خودتان بپرسید که این مسئله در مورد چه چیزی است؟ من چی باید پیدا کنم؟ چه اطلاعاتی درباره مسئله دارم؟ با استفاده از چه قوانینی می‌توانم آن را حل کنم؟ آیا راه حل من منطقی است؟
 2. بعد از خواندن صورت مسئله، معنی اصطلاحاتی که نمی‌دانید را پیدا کنید. اول صورت سوال را درک کنید.
 3. برای صورت مسئله طرح یا شکل بکشید. می‌توانید پارامترها، واحدهای اندازه‌گیری، اطلاعات صورت مسئله، مقیاس‌ها، مجهولات و متغیرهای مسئله را در طرح‌تان یادداشت کنید.
 4. با استفاده از طرحی که طراحی کرده‌اید به دنبال فرمولی که با آن به سوال پاسخ دهید، بگردید. می‌توانید در صورت نیاز به کتاب یا جزوه خود رجوع کنید. باید بدانید که گاهی برای حل نهایی یک مسئله باید موارد واسطه را هم محاسبه کنید.
 5. می‌توانید برای ایجاد ارتباط بین داده‌ها و معادلات یک گراف یا نمودار یا… بکشید. این کار به شما در حل مسئله کمک زیادی می‌کند.
 6. برای حل مسئله از اطلاعات و داده‌های مسئله استفاده کنید و به آرامی پیش روید. مقادیر واسطه را بدست آورید تا به جواب نهایی برسید. حواس‌تان را به خوبی جمع کنید تا در محاسبات اشتباهی رخ ندهد.
 7. برای حل مسئله پیچیده و طولانی می‌توانید بعضی از بخش‌ها را ساده‌سازی یا حذف کنید.
 8. از روش حل مسئله جلو رویتان انتقاد کنید. از خود بپرسید که آیا این روشی که من انتخاب کرده‌ام منطقی است؟ از مسائلی که با این روش حل می‌شود نیز حل کنید. در محاسبات خود اشتباه نکنید. واحدهای اندازه‌گیری را در نظر بگیرید و اشتباهات خود را اصلاح کنید.
 9. در زمان محدود امتحان شما باید به طور کامل به سوالات پاسخ دهید. بنابراین هر وقت سوالی را در خانه حل کردید، سعی کنید همان سوال را دوباره و با سرعت بیشتری حل کنید. این کار باعث افزایش سرعت و تثبیت سوال در ذهنتان می‌شود.
 10. پاسخ سوال‌تان را مرور کنید. برای راه حل به کار برده توضیح منطقی بیارید.

 

دانلود مستقیم جزوه فیزیک دوازدهم به صورت رایگان 

کلام پایانی

ما در این مقاله به طور کامل به روش‌های مطالعه درس فیزیک پرداخته‌ایم. اگر سوال و ابهامی در این مورد دارید، می‌توانید با ما در میان بگذارید. متخصصان با تجربه الف مشاور با صبر و حوصله زیاد آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.همچنین شما می‌توانید به صورت تلفنی و آنلاین از الف مشاور، مشاوره درسی و کنکور دریافت کنید. با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در بخش کامنت از ما بپرسید.

 

با آرزوی موفقیت شما داوطلب عزیز و گرامی

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره تحصیلی الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریما
ریما

سلام مهمترین بخش فیزیک چیه؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  ریما

تمام بخشا مهمن.. اگه میخوای تو کنکور شرکت کنی باید به تمام بخشا مسلط بشی تا رتبه خوبی بگیری

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!