بهترین روش مطالعه درس هندسه و 9 نکته طلایی آن

بهترین روش مطالعه درس هندسه چیست؟ یکی از دروس تخصصی رشته علوم ریاضی، درس هندسه است. اما بسیاری از دانش آموزان به درس هندسه بی توجه هستند و آن را از برنامه مطالعاتی خود حذف می‌کنند. اما این کار بسیار اشتباه است. دانش آموزان رشته ریاضی باید بدانند که هر درس در جای خودش پر اهمیت و تاثیر گذار است و نباید یکی از دروس تخصصی مهم را حذف کنند و به آن توجه نکنند. همچنین باید بدانید در هر مرحله از آمادگی که هستید، باید از یک روش مطالعه خاص برای هندسه استفاده کنید. با ما همراه باشید. الف مشاور قصد دارد در این مقاله به بهترین روش‌های مطالعه درس هندسه بپردازد.

چگونه درس هندسه را بخوانیم؟

همانطور که می‌دانید برای کسب نتیجه بهتر در هر درسی باید از بهترین روش‌های مطالعه آن درس استفاده کنید. نحوه مطالعه درس هندسه قطعا با درس فیزیک یا زبان انگلیسی فرق دارد. هندسه درسی استدلالی است، شما باید نحوه مطالعه دروس استدلالی مانند هندسه را بدانید تا در کنکور و امتحانات نهایی موفق شوید. برای اطلاع از بهترین روش‌های مطالعه درس هندسه با ما همراه شوید.

بودجه بندی سوالات هندسه کنکور ریاضی

در جدول زیر بودجه بندی مباحث درس هندسه آورده شده است. با توجه به این بودجه بندی باید بدانید که چه مباحثی نیاز به مطالعه و دقت بیشتری دارد. شما باید برای مباحث مهم زمان زیادی را در نظر بگیرید و تعداد تست‌های بیشتری نیز حل کنید.

مبحث تعداد سوال
نظریه اعداد 4
ترکیبات 4
مبانی ریاضیات 3
مقاطع مخروطی 3
ماتریس 3
دایره 3
تجسم فضایی 2
قضیه تالس و تشابه 2
تبدیل‌های هندسی 2
احتمال 2
آمار توصیفی 2
گراف 2
چند ضلعی‌ها 1
روابط طولی در مثلث 1
بردارها 1
ترسیم‌های هندسی و استدلال 0
آمار استنباطی 0

برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان از الف مشاور کلیک کنید.

نکات مهم در مطالعه درس هندسه

بهترین روش مطالعه درس هندسه به چه صورت است؟

تنوع سوالات هندسه بسیار زیاد است. شما به عنوان دانش آموزی که می‌خواهد سوالات هندسه را به درستی حل کند باید ذهن خلاق داشته باشید. در ادامه به روش‌های موثر یادگیری هندسه اشاره می‌کنیم.

 • درس هندسه را به هیچ وجه حفظ نکنید

به هیچ عنوان قضایا را حفظ نکنید. چرا که حفظ کردن باعث می‌شود مطالب به خصوص قضایا را به سرعت فراموش کنید یا سر جلسه امتحان و کنکور به دلیل استرس زیاد از یاد ببرید. سعی کنید اثبات قضیه‌ها را مو به مو یاد بگیرید. اگر هندسه را به خوبی سر کلاس متوجه نشده‌اید از معلم خصوصی و یا کتاب‌های کمک آموزشی استفاده کنید. پس ابتدا قضیه را به خوبی یاد بگیرید و بعد بدون مراجعه به کتاب و مرور دوباره قضیه، تست و تمرین حل کنید. این کار باعث افزایش مهارت تست‌زنی شما می‌شود.

اما بعضی از داوطلبان کنکور و دانش آموزان سعی در حفظ کردن قضیه‌ها دارند. حال این دسته از دانش آموزان باید چکار کنند تا مطالب را خیلی سریع فراموش نکنند؟

این دسته از دانش آموزان باید به مرور زمان قضایا را حفظ کنند. ابتدا یک قضیه را حفظ کنند و بعد در زمان حل تمرین، مجدد به سراغ کتاب درسی و خواندن صورت قضیه و اثبات آن بروند. دانش آموزان باید دقت کنند که در این روش مرور قضایا خیلی خیلی مهم است. داوطلبان باید به طور مکرر مرور داشته باشند تا مطالب درسی را به سرعت فراموش نکنند. همچنین یکی از راه‌های جلوگیری از فراموشی مطالب حل تست و تمرین به صورت اپن بوک است.

 • روش مطالعه هندسه تحلیلی با هندسه پایه متفاوت است

شما باید بدانید که روش مطالعه هندسه پایه با هندسه تحلیلی متفاوت است. در هندسه تحلیلی با معادلات درگیر فرایند حل مسئله رو به رو هستید. باید به این نکته توجه کنید که هر چقدر در تشخیص نوع معادله و تشکیل آن مهارت داشته باشید، در حل تست هندسه تحلیلی موفق‌تر هستید. مرور، جمع بندی، تکرار مطالب و تست‌زنی حتما در برنامه مطالعه درس هندسه تحلیلی باید گنجانده شود.

 • حل تست

حل تست مخصوصا تست‌های کنکور به شدت در یادگیری و فهم درس هندسه به شما کمک می‌کند. همچنین با حل تست با نمونه سوالات کنکور و روش‌های مختلف تست زنی آشنا می‌شوید. حل تست به تعداد زیاد باعث می‌شود تا نکات انحرافی و پرتکرار درس هندسه را یاد بگیرید.

 • نگاه روزنامه وار به مطالب در نگاه اول

درس هندسه آمیخته‌ای از مطالب حفظی، حل مسئله و مطالب مفهومی است. اگر در ابتدا درس هندسه را به صورت روزنامه‌وار بخوانید، دید کلی نسبت به موضوع پیدا می‌کنید. این کار باعث می‌شود تا مسیر سوالات تا حدودی برای‌تان قابل پیش بینی باشد.

 • در مبحث تست‌زنی آهسته آهسته حرکت کنید

در ابتدای راه و شروع به تست زدن، به هیچ عنوان سرعتی عمل نکنید. بهتر است به طور آهسته پیش روید. بدین صورت که ابتدا شکل آن تست را روی کاغذ بکشید. سپس نصف تست‌های آموزشی که مدنظرتان است را به صورت شکل روی کاغذ بیاورید و برای حل نصف دیگر تست‌ها سعی کنید از روش تجسم ذهنی استفاده کنید. در نهایت زمانی که به آمادگی کامل رسیدید، برای حل تست‌های اصلی و سخت هندسه تمام شکل‌ها را در ذهنتان مجسم کنید. اگر تجسم شکلی از یک تست برایتان سخت بود، می‌توانید خیلی سریع یک شکل ساده از آن را روی کاغذ بکشید. همچنین باید به طور تدریجی تعداد تست‌های خود را افزایش دهید و یک دفعه سراغ حل تست‌های زیادی نروید. این کار فقط باعث دلزدگی می‌شود.

 • حل تست با محدودیت زمانی

برای این که در جلسه کنکور روی تمام تست‌ها تمرکز کنید و فرصت حل آنها را داشته باشید، باید خود را در فضای کنکور قرار دهید. سرعت تست زنی خود را افزایش دهید و به تقویت آن بپردازید. بدین صورت که تست‌های کنکور سال گذشته را با تعیین مدت زمان مشخصی حل کنید. همینطور این روش را تکرار کنید تا مهارت لازم را بدست آورید.

9 نکته کلیدی برای نحوه مطالعه درس هندسه ریاضی

 1. حل مسائل هندسه در اول راه، بسیار زمان بر است. پس خسته نشوید و زمان زیادی را برای یادگیری این درس اختصاص دهید.
 2. برای یادگیری بهتر درس هندسه بهتر است اول به طور کامل مباحث آن را یاد بگیرید. سپس کتاب را ببندید و سعی کنید مطالب را به طور کامل به یاد آورید. تمام راه‌حل‌ها را با رسم شکل و مرحله به مرحله در ذهن‌تان تجسم کنید. سپس کتاب درسی را باز کرده و درستی مسیری که در ذهن‌تان تجسم کرده‌اید را بررسی کنید.
 3. به هیچ عنوان قضایا را حفظ نکنید. چرا که به سرعت از حافظه شما پاک می‌شوند. بهترین روش یادگیری اثبات آنها است.
 4. حل مسائل هندسه سخت، دشوار و زمان‌بر است. پس ناامید نشوید و دست از تلاش برندارید. تمرین خود را بیشتر کنید تا به مباحث هندسه مسلط شوید.
 5. از بهترین روش‌های حل مسئله برای هندسه دوم و سوم، رسم اشکال دقیق هندسی است. این کار ذهن خلاق شما را باز می‌کند و رسیدن به جواب برای‌تان آسان‌ترمی‌شود.
 6. برای اینکه بهتر درس هندسه را یاد بگیرید، می‌توانید از روش‌های مطالعه گروهی با دوستان و خلاصه‌نویسی استفاده کنید.
 7. به مفهوم و مجهولات سوال دقت کنید. زیرا در حل مسائل بسیار اهمیت دارند.
 8. بهتر است در حل مسائل هندسه یک ارتباط معنایی و مفهومی بین مطالب به دست آورید. چرا که این ارتباط می‌تواند فهم مسئله را آسان‌تر کند.
 9. سوالات کنکور سال‌‌های اخیر را حل کنید. بعد از تسلط بر مفاهیم و اتمام مطالعه درس هندسه بهتر است برای تسلط بیشتر بر مطالب به بررسی تست‌های کنکور بپردازید. توجه داشته باشید که برخی از سوالات هندسه به طور مکرر در کنکور تکرار می‌شوند.

بهترین روش های مطالعه رتبه های برتر در درس هندسه

در صورت تمایل می‌توانید از مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور، یک فرصت طلایی برای شما داوطبان کنکور بهره‌مند شوید.

روش مطالعه هندسه رتبه‌های برتر

 • نقش اثبات در مطالعه هندسه

اکثر دانش آموزان به جای اثبات مسائل پایه، آنها را به دلیل وقت کم و یا سنگینی مطالب حفظ می‌کنند. اما باید بدانید که با توجه به حجم بالای مطالب حفظ کردن آنها هیچ فایده‌ای ندارد و به سرعت از ذهن شما پاک می‌شود. همچنین ممکن است به دلیل استرس و فشار امتحانی هر چه فرمول حفظ کرده‌اید را از یاد ببرید. پس هندسه یک درس حفظ کردنی نیست. باید کل اثبات‌ها را در ذهن‌تان نهادینه کنید و به طور کامل یاد بگیرید. اگر زمان شما کم است و وقت ندارید تمام مراحل اثبات را به صورت اصولی یاد بگیرید بهتر است حداقل اثبات فرمول‌های اصلی را یاد بگیرید.

 • قدرت تجسم در مطالعه هندسه

از بهترین روش‌هایی که رتبه‌های برتر استفاده می‌کنند، تجسم هندسه است. این روش کار شما را برای حل سوالات تستی و تشریحی راحت‌تر می‌کند. با افزایش قدرت تجسم خود مراحل حل یک سوال هندسه برایتان آسان می‌شود. زیرا خلاقیت شما را بالا می‌برد و همانطور که می‌دانید برای حل سوالات هندسه باید ذهنی خلاق داشته باشید.

 • تمرکز روی مهارت تجسمی در روش مطالعه هندسه

شما باید در حالی که سوال را می‌خوانید، طرحی سه بعدی از صورت سوال را در ذهن‌تان تجسم کنید. برای این امر ابتدا باید به سراغ سوالات تشریحی بروید. بعد از تسلط بر روش حل سوالات تشریحی به سراغ سوالات تستی بروید. در این مرحله آرام آرام پیش روید. چرا که معمولا سوالات تستی صورت کوتاهی دارند و تجسم شکل مورد نظر به مراتب سخت‌تر از سوالات تشریحی است.

 • کلید واژه‌ها در روش مطالعه هندسه

همانطور که می‌دانید برای پاسخ به سوالات هندسه باید خلاق باشید. اما گاهی سوالات هندسه به اندازه‌ای مرموز و جدید هستند که دانش آموزان در انتخاب فرمول سردرگم می‌شوند. شما می‌توانید برای حل این موضوع از روش کلید واژه‌ها استفاده کنید. بدین صورت که در زمان حل تست‌های هر مبحث به کلمات مشترک و لحن بیان تست‌های آن مبحث توجه و نت‌برداری کنید. به طور مثال برای سوال یک مبحث که درخواستی از شما دارد و فرمول مناسب آن را می‌دانید، باید در حل مسائل دیگر نیز که همان درخواست را از شما دارد از همان فرمولی که مناسب حل بود، استفاده کنید.

آیا روش مطالعه درس هندسه در پایه‌های مختلف متفاوت است؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، روش مطالعه درس هندسه پایه با هندسه تحلیلی متفاوت است. بنابراین در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله! روش مطالعه درس هندسه پایه دهم و یازدهم با پایه دوازدهم متفاوت است. به طور مثال برای حل تست‌های پایه دهم و یازدهم می‌توانید از روش رسم شکل و خلاقیت ذهنی استفاده کنید اما برای حل تست‌های هندسه تحلیلی به تحلیل و استفاده درست از فرمول‌ها نیاز دارید.

هندسه را نمی‌فهمم چکار باید کنم؟

 1. قضیه‌های کلی را مفهومی یاد بگیرید و ارتباط بین‌شان را پیدا کنید.
 2. قضیه‌ها را اثبات کنید. این کار را چندین بار انجام دهید.
 3. با تکرار اثبات قضیه‌ها برای خود، مباحث در ذهن‌تان تثبیت می‌شود و مفاهیم اصلی را به راحتی درک می‌کنید.
 4. سوالات کتاب درسی را حل کنید. تمام سوالات کتاب درسی را با دقت مطالعه کنید.
 5. اگر به مفاهیم قضیه‌ها و کاربرد آنها تسلط کافی پیدا کردید به سمت حل تست بروید.

بهترین روش مطالعه درس هندسه

چگونه هندسه را 100 بزنیم؟

 1. مطالعه و حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر به شدت به شما کمک می‌کند. با مطالعه تست‌های کنکور سال‌های گذشته می‌توانید با سوالات کنکور آشنا شوید و مباحث و تست‌های مهم کنکور را بشناسید.
 2.  باید بدانید که هندسه پایه و هندسه تحلیلی را به چه صورت بخوانید و برای حل تست‌های هر کدام از چه روشی استفاده کنید.
 3. برای فهم بیشتر درس هندسه ابتدا یک بار آن را روخوانی کنید. سپس به طور دقیق سوالات تشریحی درس را مطالعه کنید و بعد شروع به تست زدن کنید. حل سوالات تشریحی باعث می‌شود با راه‌های خلاقانه حل سوالات هندسه آشنا شوید.
 4. باید بدانید که عموما تست‌های کنکور هندسه در حد متوسط طراحی می‌شوند و فقط یکی دو تا سوال سخت و پیچیده در بین آنها پیدا می‌شود. پس مهارت تست زنی خود را افزایش دهید تا بتوانید در جلسه کنکور به خوبی عمل کنید.
 5. فهم سوالات انتهای کتاب درسی در حل تست‌های کنکور بسیار مفید و موثر است.
 6. لطفا به بودجه بندی سوالات کنکور دقت کنید. با فصول مهم درس هندسه آشنا شوید و زمان زیادی را به این فصل‌ها اختصاص دهید.

حذف هندسه برای کنکور!

آیا هندسه را برای کنکور حذف کنم؟ سوالی که ممکن است برای بسیاری از داوطلبان کنکور ریاضی پیش بیاید. اما باید بدانید که درس هندسه یکی از دروس تخصصی شما است و حذف آن اصلا و ابدا توصیه نمی‌شود. شما به عنوان یک داوطلب کنکوری نباید دروس تخصصی رشته خود را حذف کنید. مطالعه هندسه باعث افزایش میزان هوش شما در بحث ریاضی می‌شود. پس به هیچ عنوان درس هندسه حتی هندسه پایه را حذف نکنید. شما می‌توانید با اندکی تامل و اختصاص زمانی کم به درس هندسه، بهترین نتیجه را بگیرید. سوالاتی که از بخش هندسه طرح می‌شود با کمی مطالعه می‌توانید به راحتی پاسخ دهید. اگر هندسه را به خوبی مطالعه کنید یک گام نسبت به بقیه جلوتر هستید و درصد و تراز شما نسبت به بقیه داوطلبین بهتر می‌شود.

کلام پایانی

ما در این مقاله به تمامی روش‌های مطالعه درس هندسه پرداخته‌ایم. درس هندسه از دروس تخصصی مهم رشته ریاضی است که داوطلبان می‌توانند با حل تست‌های هندسه در کنکور رتبه و تراز خود را بالا ببرند. اگر سوال و ابهامی در مورد نحوه مطالعه درس هندسه دارید، با ما در ارتباط باشید. متخصصان خبره ما در الف مشاور با صبر و حوصله بالا به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد. همچنین شما می‌توانید در بخش کامنت سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

با آرزوی موفقیت شما داوطلب گرامی

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معراج
معراج

سلام توی کنکور چند سوال از این رشته میاد؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  معراج

سلام در هر سال بودجه بندی سوالات عوض میشه…

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!