بهترین روش مطالعه فلسفه و منطق-چطور فلسفه و منطق را 20 بگیریم؟

بهترین روش مطالعه فلسفه و منطق به چه صورت است؟ فلسفه و منطق از دروس سخت و پیچیده کنکور انسانی است. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از این درس بگیرید، باید با روش‌های مطالعه درس فلسفه و منطق آشنا شوید. زیرا تنها در صورت تسلط کافی به مطالب این درس می‌توانید در زمان کم بهترین بازدهی را داشته باشید. با ما همراه شوید. ما در الف مشاور قصد داریم به بهترین روش‌های مطالعه درس فلسفه و منطق بپردازیم.

درس فلسفه و منطق چیست؟

فلسفه و منطق از دروس چالش برانگیز رشته علوم انسانی است. فلسفه و منطق دومین درس سخت رشته انسانی است. بیشتر دانش آموزان در ذهن خود از این درس غول می‌سازند. اما باید بدانید که با تمرین و تکرار و بکارگیری شیوه‌های درست مطالعه این درس برای شما به درسی شیرین تبدیل می‌شود.

فلسفه و منطق یعنی چه؟ فلسفه یعنی جست و جو برای بدست آوردن پاسخ، نه صرفا فقط یک مجموعه‌ای از دانش. در فلسفه ما باید دائما در تکاپو و جست و جو برای پیدا کردن چیستی و چرایی پدیده‌ها و موجودات باشیم. خب منطق چیست؟ منطق یعنی استفاده درست و اصولی از اطلاعات برای دستیابی به نتیجه‌گیری درست‌تر و علمی.

با اطلاع از روش‌های درست مطالعه درس فلسفه و منطق دیگر هیچ نگرانی بابت سختی و پیچیدگی این درس نداشته باشید

بودجه بندی درس فلسفه و منطق

یکی از دروس سخت کنکور، فلسفه و منطق است. این درس در کنکور شامل 25 سوال است که داوطلبان باید در مدت زمان 25 دقیقه به تمامی سوالات پاسخ دهند. همانطور که می‌بینید مدت زمان پاسخگویی به سوالات فلسفه و منطق بسیار کم است. بنابراین داوطلبان باید تسلط کافی بر این درس داشته باشند تا بتوانند در این مدت زمان کم به تمامی سوالات پاسخ دهند.

از این رو داوطلبانی که با کمبود وقت مواجه می‌شوند، باید با بودجه بندی سوالات این درس آشنا شوند تا بیشترین نتیجه ممکن را بگیرند.

 • بودجه بندی منطق در کنکور 1401

به طور کلی از درس منطق 9 سوال در کنکور مطرح می‌شود. در جدول زیر به تعداد سوالات مطرح شده در کنکور از منطق پایه دهم اشاره کرده‌ایم.

درس اول: منطق، ترازوی اندیشه درس دوم: لفظ و معنا درس سوم: مفهوم و مصداق درس چهارم: اقسام و شرایط تعریف درس پنجم: اقسام استدلال استقرایی درس ششم: قضیه حملی درس هفتم: احکام قضایا درس نهم: قضیه شرطی و قیاس استثنایی درس دهم: سنجشگری در تفکر
1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال
 • بودجه بندی فلسفه در کنکور 1401

به طور کلی 8 سوال از فلسفه پایه یازدهم در کنکور مطرح می‌شود. در جدول زیر به بودجه بندی سوالات هر درس اشاره کرده‌ایم.

درس اول: چیستی فلسفه درس دوم: ریشه و شاخه‌های فلسفه درس سوم: آغاز تاریخی فلسفه درس پنجم: زندگی بر اساس اندیشه درس ششم: امکان شناخت درس هشتم: نگاهی به تاریخچه معرفت درس نهم: چیستی انسان درس دهم: انسان، موجود اخلاق‌گرا
1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال

از درس فلسفه پایه دوازدهم نیز 8 سوال در کنکور مطرح می‌شود. جدول زیر بودجه‌بندی سوالات هر درس را نشان می‌دهد.

درس اول: هستی و چیستی درس دوم: جهان ممکنات درس سوم: جهان علی و معلولی درس چهارم: کدام تصویر از جهان؟ درس پنجم: خدا در فلسفه (1) درس ششم: خدا در فلسفه (2) درس هشتم: عقل در فلسفه (2)
1 سوال 1 سوال 2 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال 1 سوال

روش مطالعه فلسفه و منطق

بهترین روش مطالعه فلسفه و منطق برای کنکور 1402 انسانی

 1. مطالعه روزنامه‌وار مطالب فلسفه و منطق قبل از تدریس معلم در کلاس درس
 2. یادگیری مفهومی این درس و پرهیز از حفظ کردن مطالب
 3. تسلط کامل بر مفاهیم کتاب درسی
 4. حل تست‌های کنکور و تست‌های تالیفی
 5. خلاصه‌برداری از نکات مهم مطالب درس و تست‌های کنکور
 6. بهتر است از مفاهیم حفظی و مفهومی در برگه‌های جدا خلاصه‌برداری کنید. همچنین سعی کنید بین مفاهیمی که یاد گرفته‌اید و مفاهیم جدید ارتباط برقرار کنید.
 7. مرور و جمع‌بندی مطالب به صورت مستمر
 8. حتما کتاب درسی خود را به طور کامل و مفهومی یاد بگیرید
 9. انتخاب یک منبع معتبر و مفید برای مطالعه درس فلسفه و منطق
 10. توجه به بودجه‌بندی درس و شناسایی فصول مهم و تست‌خیز
 11. از تدریس و صحبت‌های معلم نت‌برداری کنید. همچنین سوالات و ابهامات خود را از معلم بپرسید
 12. بعد از کلاس درس حتما به مرور نت‌برداری‌های خود بپردازید
 13. تست بزنید. بهتر است بعد از مطالعه هر فصل به حل تست‌های آن فصل بپردازید

روش مطالعه منطق رتبه برترها

ما در ادامه به بهترین نکاتی که رتبه‌های رتبه با بکارگیری آنها در کنکور موفق شده‌اند، اشاره می‌کنیم. نکات زیر حاصل تجربه رتبه‌های برتر رشته انسانی است.

 1. به هیچ وجه فلسفه و منطق را حفظ نکنید. بلکه به طور مفهومی آن را یاد بگیرید و یک جزوه از فهم خود نسبت به این درس تهیه کنید.
 2. درس فلسفه و منطق را به طور خط به خط مطالعه و از نکات مهم آن نت‌برداری کنید.
 3. بعد از انجام دو مرحله قبل شروع به تست زنی کنید. تعدادی تست را تعیین و حل کنید.
 4. نکات مهم تست‌ها را یادداشت کنید.
 5. مرور به شدت مفید و ضروری است. باید حداقل هفته‌ای یک بار را به مرور مطالبی که هفته‌های پیش خوانده‌اید، اختصاص دهید.
 6. حل تست به صورت مبحثی نیز خیلی کمک کننده است. اگر بعد از مطالعه مفهومی هر مبحث به سراغ تست‌های آن بروید، به فهم و تثبیت مطالب در ذهنتان کمک زیادی می‌کند.
 7. حل تست‌های تالیفی به دلیل متنوع بودن سوالات این درس ضروری است.
 8. اگر در فهم این درس مشکل دارید، حتما از کتاب‌های کمک آموزشی معتبر استفاده کنید و سپس تست بزنید.
 9. بعد از حل تست به سراغ پاسخ‌های تشریحی آن بروید و اشتباهات خود را تصحیح کنید.
 10. در کلاس درس هوشیار باشید. سعی کنید در کلاس درس فلسفه و منطق را به طور مفهومی یاد بگیرید.

بهترین روش مطالعه درس منطق

در صورت تمایل می‌توانید از مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور بهره‌مند شوید

روش مطالعه منطق برای کنکور

در مطالعه درس منطق باید تمرکز زیادی داشته باشید. زیرا حفظ کردن این درس بی‌فایده است. اگر چه که تعداد تست‌های درس منطق کم است اما همین تعداد کم به شدت روی تراز و رتبه شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین داوطلبان کنکور نباید از این درس غافل شوند و یا زمان کمی را به آن اختصاص دهند.

در مطالعه درس منطق باید به دو نکته توجه زیادی کنید. اولی اینکه به طور کامل و صحیح قواعد این درس را یاد بگیرید و دوم اینکه برای حل تست بتوانید مطالبی را که خوانده‌اید، به کار بگیرید.

در مطالعه درس منطق باید موارد زیر را در نظر بگیرید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شود.

 1. بهتر است قبل از تدریس معلم و حضور در کلاس، درس منطق را پیش خوانی کنید. پیشخوانی مطالب بسیار مفید و تاثیرگذار است. زیرا شما با مرور مطالب قبل از تدریس معلم، تصویری کلی از موضوع درس در ذهنتان شکل می‌گیرد. این کار باعث می‌شود تا سوالاتی در ذهنتان نقش ببندد که می‌توانید در کلاس از معلم خود بپرسید.
 2. اگر می‌خواهید مطالب این درس را بهتر و راحت‌تر به خاطر بسپارید، حتما نکات مهم آن را خلاصه‌نویسی کنید. خلاصه‌نویسی مطالب مهم در دروس حفظی اهمیت بسیاری دارد.
 3. حتما بعد از تدریس معلم و رفع اشکال در کلاس، درس منطق را به طور مفهومی مطالعه کنید. لطفا خط به خط کتاب را یاد بگیرید و از حفظ کردن آن بپرهیزید. لطفا مفهوم تمام جملات کتاب درسی را درک کنید و به درستی یاد بگیرید. این درس را طوری بخوانید که انگار قرار است برای دیگران تدریس کنید.
 4. بعد از مطالعه مفهومی این درس، شروع به حل تست کنید. تست‌های درس فلسفه و منطق می‌توانند به طور مفهومی، مسئله و حفظی مطرح شوند. بنابراین باید سطح آمادگی خود را بالا ببرید. ابتدا تست‌های آموزشی را حل کنید تا در یادگیری بیشتر درس منطق کمک کننده شما باشد. سپس به حل تست‌های کنکور بروید. بهتر است در این مرحله به پاسخنامه مراجعه کنید و از اشتباهات خود و نکات مهم تست نت‌برداری کنید.
 5. بهتر است از یک منبع خوب و معتبر برای یادگیری بیشتر و تست زدن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا سرعت درس خواندن و تست‌زدن شما بالا رود.
 6. در فواصل زمانی مختلف حتما مطالبی را که خوانده‌اید، مرور کنید. حتما مرور را در برنامه‌ریزی روزانه خود بگنجانید. بهترین نحوه مرور درس منطق مطالعه نت‌برداری‌های خود و حل دوباره تست‌هایی که قبلا اشتباه حل کرده‌اید، است.

نکات مهم در مطالعه درس منطق

 • درس منطق باید جزو اولویت‌های مطالعه شما باشد. حتما منطق را قبل از درس فلسفه بخوانید.
 • درس منطق به دلیل داشتن اصطلاحات زیاد به مرور و تمرین زیادی نیاز دارد.
 • حتما بعد از مطالعه کتاب درسی خود به سراغ کتاب‌های کمک آموزشی و تست بروید. زیرا تنها مطالعه کتاب درسی کافی نیست.
 • می‌توانید نکات مهم هر تست را در کتاب درسی خود حاشیه نویسی کنید.
 • مطالب حفظی کتاب را به طور پیوسته مرور کنید تا در ذهنتان ثبت شود.

روش خواندن فلسفه برای کنکور

روش مطالعه فلسفه پایه یازدهم و دوازدهم کمی متفاوت است. فلسفه پایه دوازدهم مطالب مفهومی بیشتری نسبت به فلسفه پایه یازدهم دارد. اما در عوض فلسفه پایه یازدهم مطالب مهمی دارد که حتما باید به خاطر بسپارید.

همچنین درس سقراط و ارسطو که به طور داستان در کتاب درسی مطرح شده‌اند را به همان صورت داستان مطالعه کنید و به ذهن بسپارید. حل تست و مطالعه زیاد برای این بخش بسیار ضروری است. زیرا تست‌هایی که از درس سقراط در کنکور مطرح می‌شود، بیشتر بازی با کلمات است و داوطلب بین هر 4 گزینه شک می‌کند.

برای جلوگیری از فراموشی نام کتاب‌ها و استادان بهتر است از هر کتاب به طور جداگانه نت‌برداری کنید. شما می‌توانید هر روز یا روز درمیان به مرور نت‌های خود بپردازید.

تکنیک تست زنی فلسفه و منطق

 • قبل از حل هرگونه تست باید به طور مفهومی این دو درس را درک کرده باشید. مخصوصا درس فلسفه. داوطلبان باید نظرات فلاسفه و مفاهیم درس فلسفه را به طور کامل درک کنند تا عملکرد بهتری در حل تست داشته باشند.
 • همچنین باید در حل تست‌های درس منطق نگاه فرمول‌وار داشته باشند. چرا که داوطلبان باید درک کنند از چه فرمولی برای پاسخ به تست مد نظر استفاده کنند.
 • اگر در جلسه کنکور به سوالی برخورد کردید که شک برانگیز بود از روش رد گزینه‌ها استفاده کنید. اما اگر باز هم در پاسخ به آن سوال تردید داشتید، بهتر است از پاسخ دادن به آن تست صرف نظر کنید. زیرا چنین سوالاتی داوطلب را گمراه و گیج می‌کند.
 • تمام تست‌های درس فلسفه و منطق به صورت مفهومی هستند. پس بهتر است این درس را به طور مفهومی یاد بگیرید.
 • حتما به روابط میان مطالب توجه کنید. گاها تست‌هایی در قالب شعر و مفاهیم ادبی با ماهیت فلسفی وجود دارند.
 • نیاز نیست به تمام سوالات پاسخ دهید. فقط تست‌هایی را بزنید که مطمئن باشید، جواب آن به طور قطع درست است. حتما برای رد هر گزینه از سوالات دلیل داشته باشید.

روش مطالعه فلسفه رتبه های برتر

اولین اولویت شما برای یادگیری درس فلسفه باید کتاب درسی باشد. لطفا کتاب درسی را به طور مفهومی یاد بگیرید. اگر درس فلسفه و منطق را به طور مفهومی یاد گرفتید، می‌توانید به راحتی از عهده تست‌های این درس برآیید. 

 1. بهتر است پیشخوانی کنید.
 2. بعد از تدریس معلم به مطالعه درس بپردازید و تست‌های هر مبحث را نیز حل کنید. ابتدا تست آموزشی بزنید، سپس به حل تست‌های کنکور بپردازید. 
 3. مرور حرف اول را می‌زند. به طور مکرر مرور داشته باشید.
 4. از مطالب مهم و موضوعات هر فصل نت‌برداری کنید و دفتری جدا برای یادداشت نت‌های خود تهیه کنید.
 5. حتما در برنامه خود تست‌زنی را در اولویت قرار دهید. برای تسلط بیشتر به درس فلسفه و برطرف کردن نقاط ضعف‌تان باید تست بزنید.
 6. از بهترین و معتبرترین منابع کمک آموزشی استفاده کنید.

روش خواندن فلسفه یازدهم

درس فلسفه پایه یازدهم بیشتر حفظی است و مطالب مفهومی کم‌تری دارد. بهترین روش تثبیت فلسفه یازدهم در ذهن فقط مرور و تنها مرور است. اگر شما به طور پیوسته فلسفه یازدهم را مرور کنید، به راحتی بر مطالب مسلط می‌شوید. اما توجه کنید که با وجود حفظی بودن مطالب، از آنها سرسری نگذرید. مباحثی مثل علل اربعه باید با دقت و تمرکز زیادی مطالعه شوند.

خلاصه نویسی و نت‌برداری از مطالب و نکات مهم فلسفه یازدهم نیز بسیار توصیه می‌شود. همچنین مطالعه تست‌های کنکور برای آشنایی با مطالب مهم و پر‌تکرار درس فلسفه نیز ضروری است.

چگونه فلسفه دوازدهم را بخوانیم؟

فلسفه پایه دوازدهم درسی سخت و مفهومی است. این درس از دشوارترین دروس رشته انسانی است. بنابراین باید دقت و تمرکز بیشتری برای این درس بگذارید. برای یادگیری بهتر فلسفه دوازدهم به موارد زیر توجه کنید.

 1. برای اینکه درک عمیقی نسبت به این درس پیدا کنید، توصیه می‌شود قبل کلاس حتما پیش‌خوانی داشته باشید. مطالبی که قرار است معلم در کلاس تدریس کند را حتما قبل از ورود به کلاس به صورت روزنامه‌وار بخوانید.
 2. حتما از تدریس معلم در کلاس درس نت‌برداری کنید. اگر هرگونه سوال و ابهامی در ذهنتان پیش آمد، از معلم خود بپرسید.
 3. در هنگام مطالعه فلسفه دوازدهم حتما یادداشت‌های خود را به دو نیمه‌ی مطالب حفظی و مطالب مفهومی دسته‌بندی کنید. این کار باعث می‌شود تا مطالب مفهومی را به صورت عمیق بخوانید و برای مطالب حفظی به طور پیوسته مرور داشته باشید.
 4. بعد از کلاس درس حتما یادداشت‌های خود را مرور کنید. حداقل امکان سعی کنید این کار را در همان روز انجام دهید.
 5. برای شروع به خواندن این درس، ابتدا نت‌هایی که از کلاس درس برداشت کرده بودید را مطالعه کنید. سپس به سراغ کتاب درسی بروید و آنها را به طور کامل و مفهومی مطالعه کنید. سپس نکات مهم را خلاصه نویسی کنید.
 6. بعد از مطالعه یک مبحث به روش‌های بالا شروع به حل تست‌های آن مبحث کنید. بعد از آن به سراغ پاسخ‌ تشریحی آن بروید و اشتباهات خود را مشاهده کنید.
 7. حتما به تست‌های تالیفی و کنکور که به صورت ترکیبی مطرح شده‌اند، توجه زیادی کنید. زیرا این‌گونه سوالات بسیار سخت و چالش‌برانگیز هستند.

چطور فلسفه و منطق را 20 بگیریم؟

همانطور که می‌دانید درس فلسفه و منطق از دروس مهم رشته علوم انسانی است. بنابراین نمره این درس برای دانش آموزان رشته انسانی بسیار اهمیت دارد. بیست گرفتن در درس فلسفه و منطق برای دانش آموزانی که هدف بالایی دارند، ضروری است. اما باید بدانید که کسب نمره خوب در این درس لازمه بهره‌مندی از روش‌ها و تکنیک‌های برتر مطالعه درس فلسفه و منطق است. همچنین شما می‌توانید با شرکت در طرح مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور در 7 روز رتبه برتر شوید. در طرح مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور تمام فوت و فن رتبه برتر شدن را می‌آموزید. با راهنمایی‌های مشاورین ما در الف مشاور می‌توانید به راحتی درس فلسفه و منطق را بیست بگیرید. کافی است امتحان کنید.

کلام آخر- روش مطالعه فلسفه و منطق

ما در این مقاله به صفر تا صد روش مطالعه فلسفه و منطق پرداخته‌ایم. برای مطالعه این درس باید تمرکز زیاد و استمرار در مطالعه داشته باشید. شما می‌توانید با ما در الف مشاور ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را با مشاورین ما در میان بگذارید. مشاورین با تجربه ما در الف مشاور به صورت تمام وقت آماده ارائه خدمات مشاوره به صورت آنلاین و تلفنی به شما هستند.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
الناز
الناز

سلام با این رشته توی قوه قضائیه استخدام میشیم؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  الناز

سلام هر سال شرایط زمون استخدامی با سال گذشته فرق میکنه…. پس باید شرایط و نحوه برگذاری ازمون استخدامی قوه قضایه رو مطالعه کنین

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!