رتبه برترها چگ.نه درس میخوانند؟

رتبه برترها چگونه درس می خوانند؟ 6 تکنیک شگفت انگیز

یکی از آرزوهای سخت ولی شیرین هر دانش‌آموزی که کنکور داره، اینه که جز رتبه‌های برتر کنکور شه‌. حتما توی تلویزیون، فضای مجازی، دیوارهای مدرسه یا حتی شهر اسامی کسایی رو دیدید که به عنوان برترین رتبه‌های کنکور باعث افتخار خودشون، خانواده، مدرسه و شهرشون شدن. مطمئنم کسایی که الان اومدن و این مقاله رو میخونن هم توی این فکرن که چطور میشه یه روزی ما هم به اون جایگاهه برسیم و زحمتایی که توی ۱۲ سال کشیدم رو به ثمر برسونیم.🙂

رتبه برتر بودن باید تو ذات آدم باشه؟

رسیدن به رتبه‌ی برتر در کنکور سراسری، یه کار سخت و حساب شده اما شدنیه. اگه پای حرف رتبه برترها بشینیم، می‌بینیم که همه‌شون از یه جنبه‌هایی شبیه ما بودن.

🔰بعضیاشون توی دبیرستان اصلا درس خون نبودن.

🔰بعضیاشون توی یه سری از درسها مشکل داشتن.

🔰بعضیاشون ساعت مطالعه‌شون اول کار خیلی کم بوده.

🔰 بعضیاشون اصلا اعتماد به نفس نداشتن و کم کم این اعتماد به نفس ایجاد شده

و…

پس چیزی که باعث شده یه نفر رتبه برتر بشه و یکی رتبه‌ش شیش رقمی چیه؟ 🧐 این رمزی که رتبه برترا برای درس خوندن و موفق شدن دارن چطوری به دست میاد؟ اصلا این بچه ها برنامه شون برای کنکوری خوندن چه مدلی بوده؟

اگه دنبال جواب این سوالاتی، بدون که جای درستی اومدی.🤓

توی این مقاله الف مشاور میخواد به شما بگه که یه رتبه برتر چطوری برنامه‌ریزی می‌کنه ، چطوری درس میخونه، چطوری تست میزنه و چه کارهایی رو انجام میده یا نمی‌ده که اونو به موفقیت برسونه. پس حتما همراه ما باشید.

تفاوت کنکور با سایر دوران زندگی

اولین نکته‌ی مهمی که به نظرم هر داوطلب کنکور باید بهش توجه کنه و ذهنیتش رو به خاطرش تغییر بده، تفاوت زیادیه که بین آزمون و سال کنکور با بقیه‌ی سالهای زندگیش به خصوص سالهای تحصیلی قبلیش وجود داره. سیستم کنکور متفاوت از امتحانات تشریحیه که ما در طول ۱۲ سال دانش آموز بودنمون داخل مدرسه میدیم. معمولا ذهن ما به این عادت کرده که اگه فردا امتحان داریم، فقط باید همون کتاب رو بخونیم و یه سری از سوالات تشریحی رو جواب بدیم. اما در آزمون کنکور، شما باید سوالاتی که از کتابهای تخصصی رشته‌تون طراحی میشه رو در یه زمان محدود دو ساعته جواب بدین. پس دیگه نمیشه که من با همون نگاه امتحانات تشریحی مدرسه درس بخونم و انتظار داشته باشم که رتبه برتر بشم. بچه هایی که رتبه عالی آوردن، سال کنکورشون رو با یه برنامه ریزی درست و حسابی و مدیریت مناسب زمان، بین همه‌ی درسهاشون تقسیم کردن و تونستن با انجام مرور و جمع بندی به یک سطح تسلط کافی توی هر درسی برسن و آزمون رو خوب جواب بدن.

روش های رتبه برتر شدن کنکور

اهمیت بالای امتحانات نهایی

یه مورد مهم که از کنکور سال پیش به اجرا دراومد، بحث تاثیر قطعی و زیاد امتحانات نهایی در نتیجه‌ی  کنکور سراسریه. بچه هایی که الان دهم ، یازدهم یا دوازدهمن یا حتی اونایی که فارغ التحصیل شدن و نمرات نهاییشون پایینه و همینطور کسایی که دیپلم یه رشته دیگه رو دارن و می‌خوان کنکور دیگه ای شرکت کنن احتمالا امسال در امتحانات نهایی شرکت می کنن. الان سهم این امتحانات برای بچه‌های دوازدهم پنجاه درصده، یعنی نصف نمره‌‌ی قبولی.😬

پس خیلی خیلی مهمه، که تو به عنوان داوطلب کنکور برنامه‌‌ت رو طوری بچینی که هم درس ها رو به حالت نهایی بخونی و هم خودت رو برای سوالات تستی کنکور آماده کنی. یه رتبه برتر حتما حل نمونه سوالات نهایی و تستهای آزمونهای سراسری گذشته رو هم داخل برنامه‌ش قرار میده. اما مهمتر از همه اینه که برنامه‌ای که میچینه دقیق باشه و اونو به این دوتا هدف برسونه. اگه جز اون دسته از داوطلبا هستی که نمیتونن خوب برنامه ریزی کنن و با این بخش مشکل دارن، اصلا نگران نباش، چون یه تیم تخصصی و حرفه‌ای در مجموعه الف مشاور وجود داره که میتونه بهترین برنامه رو مناسب با ویژگی‌هایی که داری و با تاکید به امتحانات نهایی و آزمون کنکور برات بنویسه و توی این مسیر پشتیبانات باشه. 😌

جهت دریافت بهترین برنامه ریزی کنکور برای رتبه برتر شدن کلیک کن

کنکوری خوندن یک تکنیکه

پای حرف رتبه برتر ها که می‌شینی از یه سری تکنیک و فن حرف میزنن که همینا باعث شده اونا موفق بشن و به هدفشون برسن.

یکی از تکنیک‌هایی که اونا استفاده می کنن، حل سوالات تستی متنوع و فراوان در طول سال کنکوره. رتبه برترها بعد از خوندن هر بخش از کتاب سراغ تستها میرن و نکاتی رو که براشون تازگی داره به جزوه اضافه می کنن. اونا کم کم با حل تست های زیاد با ذهن طراحان سوال آشنا میشن و مطالعه‌شون رو با اونا تطبیق میدن.

همچنین رتبه برترا اصلا درسها رو به صورت حفظی نمیخونن❌، چون میدونن عمر این مطالب توی ذهن انسان خیلی محدوده پس به سمت درک و فهمیدن مطالب میرن و با مرورهایی که در زمان های مختلف انجام میدن ، مطالب رو در ذهنشون تثبیت می کنند.

پس رتبه برتر ها:

✅یه برنامه‌ی منحصر به فرد خودشون رو دارن.

✅توی این برنامه به همه‌ی نیازهاشون از جمله خواب، استراحت ، تفریح و… می‌پردازن.

✅به جای تشریحی خواندن، مطالب رو به صورت فهمیدنی مطالعه می کنن.

✅مرور مطالب جایگاه ویژه‌ای توی درس خوندنشون داره و ازش غافل نمیشن.

✅با تست زدن مکرر و ثبت اشتباهاتشون، مطالب رو توی ذهنشون تثبیت می کنن.

✅توی کارشون مصمم و جدی‌ان و با اعتماد به نفس و انگیزه مثبت سراغ مطالعه میرن.

اصل اساسی برنامه ریزی

قطعا مهمترین عامل موفقیت، داشتن یه برنامه‌ی خوب و هدفمنده که شما رو از سردرگمی نجات بده و کاری کنه که توی مسیر مستقیم موفقیت حرکت کنین و از منحرف شدنتون جلوگیری کنه. یه رتبه برتر نه تنها برای درساش بلکه برای تک تک کارهایی که توی سال کنکورش انجام میده، برنامه داره و وقتش رو به بهترین شکل تقسیم می‌کنه. اون قبل از هر چیزی این برنامه رو متناسب با ویژگی های مختلفی که داره میچینه و با توجه به توان مطالعه ش و نیازهایی که داره، ساعاتی رو به درس خوندن و ساعاتی رو به سایر کارهاش از جمله خواب، ورزش، غذا خوردن، تفریح، سریال دیدن و… اختصاص میده. رتبه برتر می‌دونه که اگه کسی از این نیازها غافل بشه ، قطعا بعد از یه مدتی  از مطالعه زده میشه و دیگه سمت درس خوندن نمیره.

خیلی مهمه که داوطلب حواسش به این مسائل باشه. ممکنه کسی توانش برای شروع درس خوندن ۴ ساعت باشه، اما فکر کنه که باید بیشتر بخونه و برنامه‌ش رو پر از ساعت مطالعه کنه. این شخص بعد از یه مدت کوتاهی متوجه میشه که فقط درس خوندن باعث خستگیش شده و چیزی یاد نگرفته😕. مهم نیست که توان ما اول کار چقدره یا چند ماه از کتاب فاصله گرفتیم و یا اینکه قبلا اصلا کنکوری نخونیدم، مهم اینه که از روزی که شروع می کنیم اصولی و درست مطالعه کنیم و اشتباه نریم.

پس رفقا مراقب باشید که وقتتون رو بیخودی تلف نکنین. یک روزم برای شما یک روزه. ممکنه یه برنامه غلط، چندین ماه وقتتونو  تلف کنه و در عوض یه برنامه‌ی خوب شما رو چند ماه جلو بندازه.

پس یه برنامه خوب باید:

❎مخصوص شما طراحی شده باشه و به هیچ وجه کپی نباشه.

❎انعطاف پذیر باشه و هر جا که مشکل داشتین به راحتی تغییر کنه.

❎اهداف مهم از جمله امتحان نهایی و کنکور رو پوشش بده.

❎به سایر برنامه های زندگیتون از جمله خواب،ورزش، تفریح و… توجه داشته باشه.

❎از تنوع درسی و محتوایی خوبی برخودار باشه طوری که از مطالعه خسته نشین.

❎مرور رو به عنوان یک عامل مهم موفقیت، در خودش جا بده.

پس رفقا دیدیم که چقدر یه برنامه میتونه مهم و تاثیر گذار باشه. ما توی مجموعه الف مشاور ، بهترین و باتجربه ترین مشاورا رو داریم که میتونن یه برنامه خوب و مناسب برای شما طراحی کنن و تا آخر مسیر همراهتون باشن، پس اصلا نگران برنامه ریزی  نباشین و کارو به کاردانش بسپارین.😊

 برای طراحی بهترین برنامه ریزی درسی کلیک کن

استفاده از روش های جدید مطالعه

یکی دیگه از کارهایی که رتبه برترا انجام میدن، استفاده از روش های جدید درس خوندنه. شاید برای شما هم پیش اومده که وقتی یکی از معلما از یه روش جدید برای درس دادن استفاده می کنه، چقدر یادگیری اون مطلب راحتتر میشه. برای درس خوندن هم همین شکلیه‌. اگه شما بتونین از اون روش های قدیمی کمتر استفاده کنین و بیاید سراغ روش های جدید قطعا یادگیریتون چند برابر میشه.

یکی از اون روش ها استفاده از حافظه‌ی تصویریه. یعنی موقع درس خوندن اون موضوع رو توی ذهنتون تجسم کنین، مثلا قسمت های مختلف بدن انسان رو توی درس زیست شناسی و کاری رو که انجام میدن توی ذهنتون مثل یه تصویر تجسم کنین. این کار باعث میشه که اون تصویر وارد حافظه بلند مدتتون بشه و سالها توی ذهنتون باقی بمونه.

یکی دیگه از روش های موثر خلاصه نویسی به زبان خودتونه. یعنی به جای این کار اشتباهی که بعضی از بچه ها انجام میدن و اکثر مطالب رو یادداشت می کنن و فکر می کنن که خلاصه برداری کردن، اون نکات اصلی یعنی کلمه‌هایی رو که با دیدن اونا ذهنتون سریع بیشتر مطالب رو ریکاوری می کنه و به یاد میاره رو یادداشت کنین و به جای اینکه دفعه بعدی کل مطلب رو بخونین، به مطالعه خلاصه اکتفا کنین.

استفاده از مرور سریع و کاربردی خیلی میتونه موثر باشه. یه رتبه برتر همیشه در روز یه وقتی رو اختصاص میده به مرور سریع و چند دقیقه‌ای مطالبی که همان روز خونده. همچنین روز دیگه‌ای که میخواد درس جدید رو بخونه با مرور کوتاه درس قبلی کارشو رو شروع می کنه. مرور مطالب کلید تثبیتشون توی ذهنتونه، پس اصلا نباید ازش غافل بشین و فراموشش نکنین. مرور های یک روزه، آخر هفته‌ای ، ماهانه و بعد جمع بندی‌هایی که توی ماه آخر قبل از آزمون انجام میشه یکی از تفاوت های اصلی یه رتبه برتر با بقیه‌ی داوطلباست و یکی از رمزهای اصلی موفقیته.

3 روش مهم در جهت کسب رتبه برتر کنکور

پس سه تا از روش هایی که یه رتبه برتر از اونا استفاده می کنه:

  • استفاده از حافظه ی تصویری
  • خلاصه نویسی به زبان خودمون
  • استفاده از مرور سریع و کاربردی

رتبه برتر ها چطوری تست میزنن؟

رفقا حتما میدونین که کنکور برخلاف امتحانات مدرسه تستیه و تست زنیم یک مهارته. اگه کسی این مهارت رو بلد باشه قطعا یه قدم به موفقیت نزدیک تر شده‌. این مهارت فقط با تمرین و تکرار و درس گرفتن از اشتباهات ایجاد میشه. کسی که امسال کنکور داره، حتما باید تست زدن رو داخل برنامه‌ش قرار بده. البته تستی کار کردن هم قواعد خودش رو داره. ماه‌های اول که بیشتر وقتمون صرف خوندن مطالب پایه و بخش هایی از دوازدهم میشه و زمانمون بیشتره، تست زدن باید به صورت آموزشی باشه یعنی بعد از خوندن یه مطلب ۱۰ تا تست رو انتخاب کنیم و بعد از جواب دادن به هر کدوم پاسخش رو چک کنیم، اگه اشتباه بود ببینیم مشکل از کجا بوده و نکته‌ی تست رو اگه بلد نبودیم به جزوه‌مون اضافه کنیم. ماه‌های آخر و بعد از اینکه یه تسلط نسبی روی مطالب به دست اومد، میریم سراغ تست های زماندار و کم کم باید سرعتمون رو بیشتر کنیم و وقت رو در نظر بگیریم. همینطور با آزمونهای جامع که توی ماه آخر باید زده بشه، زمانبندی کنکور دستمون میاد. مهارت تست زنی یه مهارت خیلی مفید و کاربردیه که میشه با تمرین و تکرار زیاد بهش رسید. مقاله بهترین تکنیک های تست زنی کنکور، تمام مواردی که باید در مورد تست زنی بدونین رو براتون گفته.

داشتن نگاه مثبت و اعتماد به نفس

به نظرم تا حالا هر چی که گفتیم ۵۰ درصد کار بود. یه تفاوت اساسی بچه هایی که رتبه برتر میشن با بقیه داوطلبا اینه که اعتماد به نفس خوبی دارن و به مطالعه و تست زدن و موفق شدن نگاه مثبتی دارن. بعضی از بچه ها وقتی سراغ درسها میرن ، همیشه ناراحت و عصبانین و کتابها رو دشمن خودشون میدونن. این نگاه خود به خود باعث میشه  دید شما منفی بشه و با یه احساس بدی درس بخونید. اینکه بعضی از بچه ها مدام به خودشون میگن من نمیتونم، من حتما رتبه بدی میارم، من خوب درس نمیخونم😞و… فقط و فقط شما رو از مسیر موفقیت دور می کنه. خودگویی های منفی و دست روی دست گذاشتن قطعا هیچ فایده ای نداره. کسی که میخواد رتبه برتر بشه باید از روز اول به خودش امید داشته باشه و با یه نگاه مثبت سمت درسها بره و همیشه به هدفش که قبولی توی یه رشته و دانشگاه خوبه فکر کنه و از آدمهایی که اونو ناامید می کنن دوری کنه. 😊

قطعا بودن یه مشاور خوب که با تمامی این ناامیدی ها و احساساتی بدی که میتونه سراغ یه کنکوری بیاد آشناست و سریع میتونه اونا رو تشخیص بده و کمک کنه که از بین برن، خیلی خیلی موثره. ما توی الف مشاور، این مشاورای خوب و کاربلد رو داریم که میتونن از لحاظ روحی روانی کمک کننده باشن و علاوه بر مسائل تحصیلی شما رو از این لحاظ هم حمایت کنند.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ 

کلام پایانی

الف مشاور، در این مقاله نشون داد که یه رتبه برتر چطوری درس میخونه و از چه روش ها و برنامه هایی استفاده می کنه که جز رتبه های خوب و عالی میشه و به موفقیت میرسه. قطعا شما هم که این مقاله رو خوندید میتونید یکی از این رتبه برتر ها باشید، فقط کافیه که بخواید و از همین حالا شروع کنید. استارت مسیر رو زدن بخش مهمی از کاره اما ادامه دادن و تموم کردن مسیر از اون مهمتره. همونطوری که گفتیم یه رتبه برتر هم باید یه برنامه عالی و مناسب و منحصر به فرد داشته باشه، هم از لحاظ روحی روانی خودش رو تقویت کنه. مشاورای مجموعه الف مشاور حاضرن که توی این مسیر پر پیچ و خم شما رو کمک کنن تا به هدف خودتون برسید.

اگر دوس داری از جدیدترین اخبار کنکور آگاه بشی تو کانال تلگرامی الف مشاور عضو شو.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنین
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی

خیلی خوب 👏

علی
علی

عالی بود 👌👌

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!