ضریب دروس نهایی دوازدهم در کنکور 1403

ضریب دروس نهایی دوازدهم برای کنکور 1403 (ریاضی، تجربی و انسانی)

ضریب دروس نهایی دوازدهم در کنکور 1403 به چه صورت است؟

از روزی که تاثیر امتحانات نهایی در کنکور سراسری به صورت قطعی دراومد، اهمیت امتحانات خرداد ماه چند برابر شد. این نگرانی هم ایجاد شد که امتحانات چطوری برگزار میشن و از همه مهمتر ضرایبشون چطوره و این امتحانات قراره چقدر از سرنوشت داوطلبای کنکور رو تعیین کنه. اگه تو هم میخوای بدونی که هر کدوم از درسها چقدر موثرن برای قبولی نهایی در دانشگاه و اینکه چطوری برنامه‌ریزی کنم تا هم بتونم امتحان نهایی رو جواب بدم و هم از کنکور جا نمونم، با ما بمون و این مقاله رو تا آخر بخون که قراره به همه‌ی سوالاتت جواب داده بشه.

الف مشاور در این مقاله قراره راجع به ضرایب دروس در امتحانات نهایی رشته‌های تجربی، ریاضی و انسانی توضیح بده و تفاوت کنکوری خوندن رو با امتحانات نهایی و نحوه‌ی برنامه ریزی برای موفق شدن توی هر کدوم از این بخش ها رو به طور کامل ارائه بده. پس تا آخر مقاله با ما همراه باش.

تفاوت امتحانات نهایی با کنکور

نکته‌ی اولی که هر دواطلب کنکور باید بهش توجه کنه، تفاوت امتحانات نهایی با کنکوره. قبل از اینکه تاثیر امتحانات نهایی قطعی بشه، بچه ها از روزی که وارد دبیرستان میشدن میدونستنن که قراره یه آزمونی به اسم کنکور بدن و این آزمون تستیه و شبیه امتحانت مدرسه‌شون نیست. یه ایراد بزرگی که این آزمون داشت، تعیین کردن آینده و سرنوشت داوطلب توی چهار ساعت بود. ینی اگه کسی اون روز حالش بد بود یا به قولی روزش نبود، عملا یکسال آینده‌ش رو از دست میداد و باید تا سال بعد صبر می‌کرد. از طرفی استرسیم که آزمون کنکور برای بچه ها ایجاد می‌کرد خودش عاملی بود که نتونن اونقدر که توانایی دارن خودشون رو نشون بدن. اما از پارسال و با مصوبه‌ی جدیدی که اومد، قرار شد یک بخش قابل توجهی از نتیجه‌ی نهایی کنکور رو به امتحانات نهایی بدن که هم وقت بیشتری داره و هم به صورت درس به درسه و شبیه امتحاناتی که بچه ها توی همه‌ی این سالها توی مدرسه دادنه. پس امتحانات نهایی شیوه‌ش تقریبا شبیه امتحانات مدرسه‌ایه فقط با این تفاوت که کمی سوالاتش مفهومی تر و برای جواب دادن به اونا باید یه جورایی زیر و بم کتابا رو درآورد و نکته به نکته همه رو خوند.

تاثیر امتحانات نهایی در کنکور 1403

امتحانات نهایی برای کسایی که امسال می‌خوان در کنکور شرکت کنن، ینی کنکور ۱۴۰۳، به طور قطعی ۵۰ درصد تاثیر داره. ینی نصف نمره‌ی قبولی از دانشگاه رو همین امتحانات نهایی که توی خرداد ماه برگزار میشن تشکیل میده. این نشون از اهمیت بالای امتحانات نهاییه که اصلا نباید دست کم گرفته شه. بچه‌هایی که پارسال کنکور دادن دیدن که نمرات پایین توی امتحانات نهایی چقدر به ضررشون تموم شد و اگه نمرات بالاتری گرفته بودن قطعا رتبه‌ی بهتری میاوردن و جای بهتری هم قبول میشدن، پس تویی که امسال کنکور داری حتما باید حواستو جمع کنی که امتحان نهایی یه قدم خیلی بزرگ برای رسیدن به هدفته و لازمه که براش یه برنامه ریزی خوب داشته باشی.

البته اینم بهت بگم که اگه توی برنامه ریزی کردن مشکل داری اصلا نگران نباش، چون یه تیم قوی مشاوره‌ای به اسم الف مشاور پشتته و از اولین روز تا روزی که انتخاب رشته کنی و وارد دانشگاه شی، حمایتت می کنه.

جهت دریافت برنامه ریزی کنکور از الف مشاور کلیک کن.

ضریب امتحانات نهایی رشته تجربی در کنکور 1403

خب حالا بریم سراغ ضریبا و ببینم بچه هایی که امسال دوازدهمن و رشته‌شون تجربیه قراره کتابا رو با چه ضرایبی امتحان بدن.

نوع درسنام درسضریب نظام جدید
    عمومی      فارسی 364/18
عربی 380/7
دینی23/14
زبان خارجه 317/10
سلامت و بهداشت96/2
علوم اجتماعی20/2
    اختصاصی    زیست شناسی11/15
ریاضی65/8
فیزیک 378/7
شیمی 346/12

خب همون‌طور که مشاهده می‌کنید، ضریب دروس عمومی و تخصصی دروس رشته تجربی در جدول آورده شده. یه نکته‌‌ی مهمی که وجود داره اینه که کنکور فقط از دروس تخصصی گرفته میشه و دروس عمومی فقط و فقط برای امتحانات نهایی موثرن و خب به همین دلیله که اینقدر ضرایبشون بالاست و واقعا نباید بی خیالشون شد، اما از اون طرفم نباید طوری باشه که همه‌ی حواسمون رو بدیم به اونا.

برنامه ریزی مخصوص دوازدهمیا باید اینطوری باشه!

یه برنامه‌ی درست برای کسی که امسال دوازدهمه این شکلیه که:

✅اولا منحصر به فرد باشه و برای خودش طراحی شده باشه

✅هم کنکور و هم امتحانات نهایی رو پوشش بده

✅به تفاوت نهایی خوندن با کنکوری خوندن توجه کنه

✅امتحانات مدرسه رو باید در نظر بگیره وقتی که قصد رفتن به مدرسه رو ندارین

✅ سایر بخش های زندگی مثل ورزش، خواب، غذا خوردن و… رو هم داخل برنامه بیاره

نکات بالا مخصوصا با توجه به حجم بالای درس های تجربی و داوطلبای زیادی که داره حتما و حتما باید در برنامه‌ی دانش‌آموز قرار بگیره.

نحوه‌ خواندن دروس رشته تجربی

خب کسی که امسال قراره کنکور تجربی بده حتما باید یه بخشی از وقتشو برای دروس تخصصی بزاره و یه بخشی رو هم صرف دروس امتحان نهایی کنه. البته برای دروس تخصصی پایه دوازدهم میشه در کنار نهایی خوندن تستی هم کار کرد و بیشتر و بیشتر مسلط شد. اما یه دانش‌آموز پایه دوازدهم باید یه وقتی از برنامه‌‌ش رو صرف دروس نهایی کنه. پیشنهاد ما اینکه چند روز اول هفته که مدرسه هم میری مرور روزانه درس ها رو در اولویت قرار بدی. بعدش میتونی با تنوع و با توجه به ظرفیت خودت مثلا دو تا درس تخصصی و یه درس عمومی رو توی برنامه‌ت بزاری. همون طور که گفتیم درس عمومی رو فقط باید به شکل نهایی بخونی. البته این نکته هم مهمه که یه جورایی برای تسلط بیشتر حتی به بخش کنکوری، نهایی خوندن و یه جورایی تشریحی خوندن مطالب می‌تونه موثر باشه اما خب اون درس و اون مبحثم مهمه. مثلا برای درسی مثل زیست اگه ما کامل کتاب رو به سبک نهایی مسلط باشیم خودش می‌تونه برای کنکور هم خیلی کمکون کنه اما خب کافی نیست و نیاز به خلاصه نویسی و دسته‌بندی کردن و حتی رمزگزاری مطالب داره.

تیم الف مشاور با توجه به مشاورایی که داره و همچنین رتبه‌برترهایی که به این تیم کمک می‌کنن کامل می‌تونه توی این زمینه یعنی اینکه هر درسی رو چطوری بخونیم و خودمون رو برای امتحان نهایی و کنکورش آماده کنیم به ما کمک کنه.

ضرایب دروس امتحانات نهایی تجربی برای نظام قدیم

پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
          دیپلم    عمومی     زبان فارسی 392/6
عربی 368/7
 تعلیمات دینی356/10
زبان خارجه 390/9
ادبیات فارسی 392/6
    اختصاصی    زمین شناسی56/2
زیست شناسی302/9
ریاضی388/6
فیزیک 364/4
شیمی 391/9
پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
  پیش دانشگاهیعمومیزبان فارسی86/7
معارف اسلامی14/6
اختصاصیزیست شناسی26/7
فیزیک تجربی74/3

این ضرایب که در جدول بالا اومده برای بچه هایییه که دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم دارن و میخوان توی کنکور شرکت کنن. بچه هایی هم که دیپلم نظام جدید ینی ۳_۳_۶ رو توی سالهای قبل هم دارن امکان ترمیم معدل براشون فراهمه و البته طبق ضریب های نظام جدید که بالاتر آورده بودیم میتونن توی امتحانات نهایی شرکت کنن و نمره‌شون رو بالا ببرن.

ضرایب امتحانات نهایی رشته‌ ریاضی در کنکور 1403

نوع درسنام درسضریب نظام جدید
    عمومی      فارسی 364/18
عربی 380/7
دینی23/14
زبان خارجه 317/10
سلامت و بهداشت96/2
علوم اجتماعی20/2
    اختصاصی    هندسه82/5
ریاضی گسسته93/4
فیزیک 398/13
شیمی 341/9
حسابان 286/9

در رشته ریاضی هم مثل تجربی دروس عمومی فقط برای امتحانات نهایی میان و خبری ازشون توی آزمون کنکور نیست. بچه‌های ریاضی باید دقت کنن که ضریب درس‌های عمومی برای امتحانات خیلی بالاست و اصلا نباید دست کمشون گرفت. باید با یه برنامه‌ریزی درست و حسابی از همین الان شروع کنیم به نهایی و کنکوری خوندن به صورت همزمان. یه برنامه خوب حتما این ویژگی رو داره که هم یه وقتی رو اختصاص میده به درس‌های عمومی و هم به دروس تخصصی توجه می‌کنه و البته فرق نهایی و تشریحی خوندن با کنکوری و تستی خوندنم رو هم در نظر میگیره. البته دروس اختصاصی دوازدهم یه خوبی که دارن اینه که توی کنکور هم میان و اتفاقا یه بخش قابل توجهی از سوالات رو هم به خودشون اختصاص میدن. پس میشه کنار نهایی کار کردن، تستاشون رو هم کار کرد و با یه تیر دو نشون زد.

نحوه خواندن دروس رشته ریاضی

بچه‌هایی که امسال قراره کنکور ریاضی بدن، حتما باید به امتحانات نهایی هم به اندازه‌ی کنکور توجه کنن. این یعنی توی برنامه‌شون باید علاوه بر تستی خوندن، تشریحی خونی هم کنن تا آماده امتحانات نهایی بشن. البته این تشریحی خوندن تسلط شما رو روی مطالب چند برابر می‌کنه و توی درسی مثل ریاضی اصلا پیش نیاز تستی زدن تشریحی کار کردنه. برای فیزیک و شیمی هم این نکته باید رعایت شه. یعنی در کل دروسی که حل کردنین بهتره اول بعد از این که ما کامل مطلب رو خوندیم از مسائلی شبیه تمرینهای کتاب یا نمونه سوالات نهایی برای تثبیت مطلب استفاده کنیم بعدش بریم سراغ تست‌ها که سطحشون بالاتره.

بهتره روزایی که مدرسه میریم توی برنامه‌مون مرور روزانه اون درسها رو اول بزاریم بعدش بریم سراغ دروس تخصصی و عمومی که اگه با تنوع هم توی برنامه قرار داده بشن خیلی راندمانمون رو بالاتر می‌بره، مثلا یه پارت درس تخصصی، پارت بعدی عمومی، پارت بعدی تخصصی و…  البته این نکته خیلی مهمه که برنامه‌ریزی و ساعات مطالعه طبق توانایی و ظرفیت ما باشه. آخر هفته هم میشه رفت سراغ دروس پایه و مرور اون چیزی که داخل هفته خوندیم. البته اگه توی برنامه ریزی کردن مشکلی داری یا اصلا نمیدونی درسها رو چطوری باید بخونی یا فرق نهایی خوندن و تستی خوندن چیه، اصلا نگران نباش. تیم الف مشاور با کاربلدترین مشاورا و همراهی رتبه برترا تمام این نکته ها رو بهت آموزش میده و تا روز آخرم حمایتت می کنه تا به جایی که دوست داری برسی. 😊

جهت دریافت مشاوره تحصیلی از الف مشاور کلیک کن

ضرایب امتحانات نهایی ریاضی برای نظام قدیم

پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
          دیپلم    عمومی     زبان فارسی 395/6
عربی 367/7
 تعلیمات دینی360/10
زبان خارجه 382/9
ادبیات فارسی 395/6
    اختصاصی    حسابان41/6
هندسه205/5
جبر و احتمال27/4
فیزیک 310/9
شیمی 317/8
پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
  پیش دانشگاهیعمومیزبان فارسی81/7
معارف اسلامی19/6
اختصاصیحساب دیفرانسیل و انتگرال55/4
فیزیک ریاضی45/6

داوطلبانی که در نظام قدیم یعنی نظام سالی_ واحدی فارغ التحصیل شدن و الان می‌خوان کنکور ریاضی بدن  50 درصد تاثیر قطعی معدل به این شکل و طبق این ضرایب براشون محاسبه میشه. کسایی هم که در نظام جدید دیپلم گرفتن میتونن در امتحان ترمیم معدل شرکت کرده و معدلشون رو بالا ببرن.

ضرایب امتحانات نهایی رشته‌ انسانی در کنکور 1403

نوع درسنام درسضریب نظام جدید
    عمومی  فارسی 364/18
سلامت و بهداشت96/2
دینی23/14
زبان خارجه 317/10
      اختصاصی    عربی 3(تخصصی انسانی)26/6
ریاضی و آمار36/7
علوم و فنون ادبی57/9
تاریخ 359/8
جغرافیا 336/7
فلسفه 226/6
جامعه شناسی 359/8

نحوه خواندن دروس رشته انسانی

بچه‌هایی که کنکور انسانی دارن حتما باید امتحانات نهایی رو خوب بخونن چون نصف راه قبولی در دانشگاه از مسیر امتحان نهایی میگذره. بچه ها دقت کنین که درسهای عمومیتون فقط برای امتحانات نهاییه و برای کنکور نمیاد. ولی ضریب این درسهای عمومی برای کنکور همون‌طور که توی جدول میبینین خیلی بالاست و اصلا نمیشه بی‌ خیالشون شد. پس شما نیاز دارین به یه برنامه خوب و منعطف که هم بتونه درسهای نهاییتون رو پوشش بده و هم شما رو از کنکور عقب نندازه. این برنامه باید تفاوت خوندن به حالت تشریحی و امتحانی رو با خوندن تستی و کنکوری در نظر بگیره. البته این نکته هم در نظر بگیرین که خیلی از درسهای انسانی رو باید اول به صورت تشریحی خوند. ینی صفر تا صد و زیر و بم کتاب رو یاد گرفت، بعد با یه خلاصه برداری خوب که به زبان خودمون نوشته شده، اون مطلب رو مکررا مرور کرد. پس سعی کنین توی برنامه تون هم درسهای مدرسه رو در نظر بگیرید؛ ینی مرور روزانه داشته باشین و بعدش برید سراغ دروس نهایی و کنکوری و از آخر هفته هم برای درسهای پایه و مرور هفته استفاده کنید. اما اگه توی برنامه ریزی کردن مشکلی دارین و نمیتونین اونطور که باید و شاید درسها رو برسونین اصلا نگران نباشین.

ضرایب دروس امتحانات نهایی انسانی برای نظام قدیم

پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
          دیپلم  عمومی   زبان فارسی 302/13
زبان خارجه62/9
 تعلیمات دینی386/11
      اختصاصی    ریاضی96/5
ادبیات فارسی اختصاصی90/2
آرایه های ادبی90/2
عربی 3(اختصاصی انسانی)80/3
تاریخ ایران و جهان 295/6
جغرافیا296/5
جامعه شناسی 295/6
فلسفه و منطق07/5
پایهنوع درسنام درسضریب نظام قدیم
  پیش دانشگاهیعمومیزبان فارسی08/6
معارف اسلامی42/5
اختصاصیادبیات فارسی18/8
عربی35/5

 دانش آموزانی که دیپلم نظام قدیم انسانی دارند با توجه به نمراتی که گرفتند و ضرایب جداول بالا، نمره 50 درصدی امتحانات نهاییشون محاسبه میشه. البته این داوطلبان و همچنین کسایی که دیپلم نظام جدید گرفتن میتونن توی امتحانات ترمیم معدل شرکت کنن.

ضریب دروس نهایی دوازدهم برای کنکور 1403

در این مقاله تیم الف مشاور راجع به اهمیت امتحانات نهایی، تفاوتی که با آزمون کنکور سراسری داره، ضرایب هر کدام  از دروس و نحوه مطالعه و برنامه ریزی کردن در رشته های تجربی، ریاضی و انسانی با شما صحبت کرد. با توجه به تاثیر 50 درصدی امتحانات نهایی در نتیجه نهایی کنکور لازمه که هر داوطلب یه برنامه جامع و کامل رو برای مطالعه این امتحانات و همچنین کنکور داشته باشه. برنامه‌ای که بتونه هم درس‌های مدرسه رو پوشش بده و هم شما رو با کنکور و امتحانات نهایی آماده کنه. این برنامه باید منحصر به فرد باشه و علاوه بر درس به سایر نیازهای ما هم توجه کنه. الف مشاور با همکاری بهترین مشاورها و همراهی رتبه برترها میتونه توی این مسیر همراه شما باشه تا به رویای خودتون برسید.

اگر دوس داری از جدیدترین اخبار کنکور آگاه بشی تو کانال تلگرامی الف مشاور عضو شو.

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!