نکات طلایی انتخاب رشته کنکور

نکات طلایی انتخاب رشته کنکور 1403

داوطلبانی که در هر یک از نوبت‌های کنکور سراسری شرکت نموده‌اند، باید جهت ثبت‌نام رشته با توجه به رعایت تمامی نکات انتخاب رشته از قبیل: شهریه، سطح دانشگاه، موقعیت، مکان دانشگاه و مسافت آن در نیمه دوم مرداد ماه 1403 در سایت سنجش به نشانی  sanjesh.org اقدامات لازم را انجام دهند. از طرفی باید بدانید که انتخاب رشته جزء آن دسته تصمیمات مهم در زندگی هر فرد می‌باشد که باید در زمان مقرر برای انتخاب رشته اقدام کنید و تمامی نکات مذکور را در نظر داشته باشید. نکته مهمی که به هنگام انتخاب رشته اهمیت فراوانی دارد، توجه به علایق فرد می‌باشد. هر داوطلب می‌تواند 150 کد رشته را با رعایت نکات مهم و طبق اولویت‌بندی خود انتخاب کند. اگر شما هم امسال جزء پذیرفته شدگان دانشگاه هستید، باید از قبل با نحوه اولویت‌بندی و انتخاب رشته آشنا باشید.

مشاوره تحصیلی الف مشاور یکی از بهترین مشاوره‌ها در زمینه درسی و تحصیلی است که باعث رهایی دانش اموز از سردرگمی‌ها، افزایش تراز و نمره امتحانات نهایی، آشنایی با پیچ و خم کنکور میشود. کافیست یک بار امتحان کنید.

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته

اولویت‌بندی از آن دسته موارد مهم در انتخاب درست رشته تحصیلی داوطلب می‌باشد. اولویت‌بندی به سه بخش تقسیم می‌شود که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود.

  • هر داوطلب باید رشته‌های مورد علاقه خود را طبق اولویت در فرم انتخاب رشته خود وارد کند. به عبارتی رشته مورد علاقه شامل توجه به محل دانشگاه و انتخاب دانشگاه‌های برتر کشور می‌باشد.
  • داوطلب باید رشته‌های مهمی که آینده خوبی دارند را نیز انتخاب کند. توجه داشته باشید که فرم انتخاب رشته داوطلبین از بالا به پایین بررسی خواهد شد و اگر داوطلب در یکی از رشته‌های بالاتر از رشته مورد نظر خود مجاز شود، نمی‌تواند در رشته پایین‌تری که در فرم ذکر نموده را برای تحصیل انتخاب کند.
  • سومین بخش انتخاب رشته‌های بدبینانه‌ای است که داوطلب اطمینان دارد که حتما در این رشته مجاز می‌شود. توجه کنید رعایت اولویت در انتخاب این رشته‌ها نیز باید در نظر گرفته شود.

نحوه چینش انتخاب رشته کنکور

تمامی داوطلبانی که در انتخاب رشته 1403 مجاز شده‌اند، می‌توانند در سایت سازمان سنجش بدون پرداخت هزینه رشته محل‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنند چرا که گزینش دانشجو در هر کدام از رشته‌ها از بین داوطلبینی که مجاز به انتخاب رشته هستند، نیز انجام می‌گیرد. داوطلبین گروه تجربی باید به این نکته توجه داشته باشند که انتخاب رشته برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی فقط از طریق سایت سنجش انجام می‌شود. بنابراین داوطلبین دانشگاه آزاد باید کد رشته محل‌های رشته‌های پزشکی را در فرم انتخاب رشته کنکور وارد کنند ولی سایر رشته‌ها کد رشته محل را می‌توان زمان انتخاب رشته در سایت انتخاب رشته این دانشگاه نیز وارد نمایند.

نکات مهم برای انتخاب رشته

در انتخاب رشته باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که جزو حساس‌ترین نکات انتخاب رشته می‌باشد. به موارد زیر با دقت توجه کنید.

علایق خود را اولویت اول قرار دهید

قطعا می‌دانید که هیچکس به اندازه خود شما از علایق شخصی خود باخبر نیست. تصور کنید که شما به رشته مهندسی علاقمند هستید ولی در دانشگاه رشته دیگری را به اصرار پدر، مادر و … انتخاب می‌کنید، بعد از مدتی متوجه می‌شوید که نمی‌توانید رشته در حال تحصیل خود را ادامه دهید و متوجه خواهید شد که آینده شغلی شما در همان رشته مهندسی است که به آن علاقمند هستید. سعی کنید حتما برای انتخاب رشته فقط و فقط علایق خود را در نظر داشته باشید و طبق آن کد رشته‌های مورد نظر خود را اولویت‌بندی کنید چرا که شما قرار است در آینده با این رشته وارد بازار کار شوید.

از مشاوران در زمینه تحصیلی مشاوره بگیرید

یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب درست رشته تحصیلی، مشورت گرفتن از مشاوران متخصص تحصیلی می‌باشد. آنها علایق و استعدادهای شما را بررسی می‌کنند و با توجه به آنها و همچنین بازار کار و آینده شغلی رشته مورد نظر، بهترین راه را برای شما انتخاب می‌کنند و خواهید دید که با مشاوره بهترین رشته را انتخاب خواهید کرد.

مشاوره انتخاب رشته از اساسی‌ترین گام ها در روند انتخاب رشته است. توصیه می‌شود حتما قبل از پر کردن اولویت‌های خود با مشاوران خبره در زمینه انتخاب رشته مشورت کنید.

به خوابگاه و تسهیلات رفاهی دانشگاه توجه کنید

به هنگام انتخاب رشته باید به خوابگاه‌های دانشجویی و تسهیلاتی که برای دانشجو در نظر دارند، نیز توجه داشته باشید. چرا که ممکن است برخی دانشگاه‌ها فاقد خوابگاه باشند و در این صورت دانشجو باید در صورت مجاز شدن در این دانشگاه به فکر مکانی برای زندگی نیز باشد.

به شهریه دانشگاه مورد نظر توجه کنید

شهریه جزء موارد مهمی است که باید از همان ابتدای انتخاب دانشگاه به آن توجه داشت. برای تحصیل در دانشگاه‌های پیام‌نور، غیر انتفاعی و شبانه و دانشگاه پردیس نیز باید شهریه‌ای پرداخت کنید، بنابراین توصیه می‌شود قبل از انتخاب این دانشگاه‌ها از میزان شهریه پرداختی آنها مطلع شوید. علاوه بر هزینه دانشگاه، هزینه‌ای برای اقامت خود در خوابگاه و یا خورد وخوراک و رفت و آمد نیز باید کنار بگذارید.

جهت آشنایی با نکات انتخاب رشته دانشگاه آزاد کافیست کلیک کنید.

توجه به داشتن سهمیه و شرایط جغرافیایی دانشگاه

به هنگام انتخاب رشته توجه به شرایط آب و هوایی شهر مورد نظر بسیار مهم است چرا که ممکن است سرما و یا گرما برای عده‌ای قابل تحمل نباشد و به هنگام تحصیل نتواند در سرمای بیش از حد و یا گرمای طاقت فرسا دوام بیاورد. علاوه بر این داشتن سهمیه در انتخاب رشته نقش بسیار پررنگی دارد. اگر جزء خانواده‌های جانباز و یا ایثارگر هستید، میتوانید به هنگام انتخاب رشته از سهمیه خود استفاده نمائید.

توجه به رتبه هر دانشگاه

برخی دانشگاه‌ها همچون دانشگاه علوم پزشکی تهران، از نظر پژوهشی و مقالات رتبه بسیار بالایی دارند. به هنگام انتخاب رشته توجه داشته باشید که کدام دانشگاه رتبه بالاتری دارد، چرا که تحصیل در این دانشگاه‌ها باعث شده تا مدرک شما در آینده اعتبار بیشتری داشته باشد. ممکن است شما بخواهید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید و یا عضو هیات علمی دانشگاه شوید، بدون شک مدرک تحصیلی شما اعتبار و کار شما را تضمین می‌کند.

تاثیر بومی‌پذیر بودن در انتخاب رشته

بومی بودن داوطلب در انتخاب رشته کنکور سراسری بسیار تاثیر گذار است. شانس پذیرفته شدن در رشته‌های پرطرفدار در گروه آزمایشی برای داوطلبین بومی 60 به 40 درصد می‌باشد. برای مثال یعنی داوطلب در رشته پزشکی بومی 60% شانس قبولی دارد. از این جهت توجه به بومی بودن برای انتخاب رشته و دانشگاه خالی از لطف نیست.

چگونه باید انتخاب رشته کنیم؟

بعد از انتشار کارنامه اولیه کنکور و تعیین اولویت بندی های خود، نوبت به پر کردن 150 کد محل رشته می‌رسد. اگر شما هم با نحوه انتخاب رشته کنکور و چیدن اولویت های خود آشنا نیستید، کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله به طور کامل تمامی موارد را بیان نمودیم، باید برای انتخاب رشته درست و اصولی در ابتدا به مهمترین نکته که شامل علایق فردی می‌باشد نیز توجه کنیم. سایر موارد ذکر شده نیز در انتخاب رشته و در آینده شغلی شما امری ضروری محسوب می‌شوند. مشورت گرفتن از مشاورین تحصیلی و مطالعه کامل دفترچه راهنمای انتخاب رشته برای انتخاب راهی درست بسیار حائز اهمیت است.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنکور می‌توانید در کانال تلگرامی الف مشاور عضو شوید.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!