راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

راهنمای جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد

داوطلبان عزیزی که رتبه مجاز به انتخاب رشته را از دانشگاه آزاد کسب نموده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد فرم مربوط به انتخاب رشته را تکمیل کنند و جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه انتخاب رشته و یا مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد می‌توانند از قسمت راهنما اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد طبق روال همیشگی به صورت مجزا می‌باشد. داوطلبان رشته‌هایی که آزمون داشته‌اند به غیر از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی می‌توانند با مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد، حداکثر 100 کد رشته را انتخاب نمایند. اگر اطلاعات کافی درباره جزئیات انتخاب رشته را ندارید، در ادامه با نحوه دریافت دفترچه و خرید کارت، تکمیل فرم انتخاب رشته و نکات مربوط به آموزش انتخاب رشته آشنا شوید.

داوطلبانی که در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در دانشگاه آزاد قصد انتخاب رشته دارند، باید رشته محل مورد نظر خود را به همراه رشته محل سراسری در فرم انتخاب رشته کنکور سایت سنجش وارد نمائید.

مشاوره انتخاب رشته الف مشاور یکی از بهترین مشاوره‌ها در جهت انتخاب بهترین رشته متناسب با استعداد و علاقه شما است. مشاوران الف مشاور با آگاه بودن از مسائل و اخبار به روز کنکور شما را در جهت انتخاب بهترین رشته راهنمایی می‌کنند.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد

با توجه به مندرجات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1403، زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشجو azmoon.org برای داوطلبان اعلام می‌شود که با پرداخت هزینه‌ای جهت انتخاب رشته، می‌توانید مراحل انتخاب رشته را مشاهده کنید. در سال‌های اخیر نتیجه اولیه کنکور دی ماه در اوایل اسفند ماه و نتیجه نوبت دوم کنکور سراسری تیر ماه در اواخر مرداد مشخص میشد.

مشاوره تحصیلی الف مشاور با ارائه 7 روز رایگان مشاوره تحصیلی تمام پیچ و خم‌های مسیر راه کنکور را برای دانش آموزان آشکار می‌سازد. با شرکت در طرح مشاوره تحصیلی الف مشاور می‌توانید از سردرگمی نجات یابید.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد

برای انتخاب رشته داوطلبین باید جهت دریافت کارنامه و مجاز بودن به انتخاب رشته، به سایت سازمان سنجش (sanjesh.org) مراجعه کنند و کارنامه اولیه خود را دریافت کنند. سپس با کد دسترسی که در زیر کارنامه اولیه کنکور درج شده، که همان کد مجاز به انتخاب رشته می‌باشد، می‌توانند در زمان مشخص نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدامات لازم را انجام دهند. افرادی که مجاز به انتخاب رشته می‌شوند، برای دریافت کد رشته‌های دانشگاه آزاد می‌بایست دفترچه راهنمای انتخاب رشته را از طریق سایت azmoon.org دریافت و به طور کامل مطالعه کنند و در صورتی که تمامی شرایط مورد نیاز را داشتید، هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد را بپردازید و رشته‌های مورد علاقه خود را طبق گروه آزمایشی بگیرید و اولویت‌بندی نمائید.

طبق مراحل زیر انتخاب رشته کنید:

  1. کارنامه اولیه کنکور خود را دریافت کنید و بررسی کنید که مجاز به انتخاب رشته هستید یا خیر.
  2. برای انتخاب رشته به سایت azmoon.org بروید.
  3. دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد را به طور دقیق بررسی کنید.
  4. کد رشته‌های محل انتخابی خود را اولویت‌بندی کنید.
  5. هزینه مربوط به انتخاب رشته را بپردازید.
  6. فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد را تکمیل نمائید.

رتبه چه نقشی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد دارد؟

رتبه در انتخاب رشته اهمیت بالایی دارد. بالا بودن رتبه باعث شده تا شانس قبولی داوطلبین در رشته محل‌های مورد نظر افزایش یابد. داوطلبین برای انتخاب رشته باید طبق فاکتورهای مهم نظیر شهریه دانشگاه، مسافت و علاقه شخصی خود رشته خود را انتخاب نمایند.

هر گروه آزمایشی در کنکور طبق ضریب‌ها و اهمیت آنها به چند گروه دسته‌بندی می‌شود که هر گروه یک زیرگروه دارد. به طور مثال: رشته تجربی 5 زیر گروه دارد که شامل رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری می‌شوند و زیر گروه دوم آن رشته‌ای مثل داروسازی و … می‌باشد که هر زیر گروه تراز و رتبه متفاوتی دارند. در کارنامه دانشگاه آزاد تمامی رتبه‌های مجاز به انتخاب رشته درج شده است و به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از انتخاب رشته، کارنامه خود را به طور دقیق بررسی کنید.

مشاوره جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

با توجه به بحث اهمیت انتخاب رشته باید به نکاتی همچون رتبه قبولی در رشته مورد نظر، فاصله محل زندگی خود و دانشگاه مورد نظر، آب و هوای شهر و هزینه شهریه برای هر رشته توجه داشته باشید. در انتخاب رشته توجه به علایق خود برای انتخاب رشته مورد نظر بسیار حائز اهمیت است. مشاورین انتخاب رشته در ابتدا آزمون‌هایی جهت تعیین هوش و استعداد برای شما در نظر می‌گیرند و شما را در انتخاب رشته‌ای که در آن موفق خواهید شد، راهنمایی می‌کنند.

بهترین مشاوره کنکور تهران چه کسی است؟ و چگونه انجام می‌شود؟ کافیست کلیک کنید تا از خدمات برتر الف مشاور نسبت به سایر موسسات آگاه شوید.

داشتن سهمیه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تمامی داوطلبان شرکت در کنکور، می‌توانند از سهمیه مناطق برای خود استفاده کنند. داوطلبین با داشتن این سهمیه می‌توانند بر اساس عدالت و طبق میزان دسترسی به امکانات، انتخاب رشته کنند.

سهمیه ایثارگری و بسیجی

داشتن سهمیه بسیج و ایثارگری، می‌تواند تاثیر بسزایی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد داشته باشد. داوطلب می‌بایست 95 درصد نمره را دریافت کند تا بتواند از سهمیه خود استفاده نماید. داوطلبین می توانند برای اعمال این سهمیه، به حوزه مقاومت بسیج محل زندگی خود مراجعه کنند و کد 12 رقمی پیگیری را دریافت و در فرم انتخاب رشته آن را درج کنند. با داشتن سهمیه ایثارگری می‌توانید در شهریه خود تخفیف بگیرید و شانس قبولی خود را افزایش دهید.

سهمیه بهیاری

رشته‌هایی نظیر پرستاری، هوشبری و اتاق عمل 5 درصد ظرفیت پذیرش در محل‌های مربوطه را دارند. جهت اعمال این سهمیه داوطلبین باید حداقل 70 درصد از نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد را دریافت کنند. برای دریافت این سهمیه باید مدرک تجربه داشته و حداقل سه سال سابقه کاری در رشته‌های ذکر شده داشته باشند.

سهمیه رزمندگان

آن دسته افرادی که حداقل 6 ماه به صورت فعال در جبهه جنگ ایران و عراق حضور داشته‌اند نیز می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. این دسته از داوطلبان باید حداقل 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر را دریافت کند تا بتواند از سهمیه رزمندگی خود استفاده نماید.

جمع‌بندی

انتخاب رشته دانشگاه آزاد همانند دانشگاه‌های دولتی باید با دقت و توجه بالایی انجام شود. داوطلبانی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز شده‌اند، می‌توانند کد رشته محل انتخابی خود را از بین 100 کد رشته در دفترچه راهنما انتخاب نمایند. از طرفی اگر اطلاعات لازم برای انتخاب رشته مورد علاقه خود را ندارید، می‌توانید از مشاورین متخصص در زمینه تحصیلی کمک بگیرید و رشته مورد نظر خود را طبق محل زندگی و شهریه و … انتخاب نمائید. این انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید با آگاهی کامل و طبق اولویت‌های داوطلبین انجام شود. جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنکور می‌توانید در کانال تلگرامی الف مشاور عضو شوید.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!