فیزیک کنکور ر چگونه بخوانیم؟

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟+ بهترین ترفندهای رتبه های برتر کنکور

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟ روش های مطالعه رتبه برترها به چه صورت است؟

فیزیک یکی از درس‌های پر‌اهمیت و دشوار در کنکور است. اگر شما از آن دسته دانش آموزانی هستید که نمی‌دانید باید به چه صورت درس فیزیک را برای کنکور مطالعه کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشید، با ما همراه شوید. ما در الف مشاور قصد دارند تا در این مقاله به روش‌ها و تکنیک‌های مطالعه فیزیک کنکور بپردازند. با ما همراه باشید.

ماهیت درس فیزیک برای کنکور به چه صورت است؟

درس فیزیک برای گروه های مختلف از رشته‌های ریاضی و تجربی، ضرایب متفاوتی دارد. درس فیزیک دومین درس در دفترچه سوالات رشته ریاضی با 45 سوال می‌باشد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات فیزیک رشته ریاضی 55 دقیقه است. شما برای پاسخگویی به یک سوال فیزیک حدود 73 ثانیه زمان دارید.

چگونه فیزیک کنکور را صد بزنیم؟

درس فیزیک چهارمین درس در دفترچه کنکور داوطلبین رشته تجربی است. شما باید در مدت زمان 37 دقیقه به 30 تا سوال فیزیک پاسخ دهید. یعنی به ازای هر یک سوال فیزیک 74 ثانیه زمان برای پاسخگویی دارید.

چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟

فیزیک از دروس پر‌اهمیت رشته ریاضی و تجربی است. تراز بالای این درس شانس قبولی شما را در بهترین رشته‌های مهندسی و پزشکی  تضمین می‌کند. درس فیزیک برای داوطلبین رشته ریاضی مابین درس ریاضی و شیمی قرار گرفت است. همچنین این درس بعد از دروس زیست شناسی، زمین شناسی و ریاضی برای داوطلبین رشته تجربی مطرح می‌شود. بنابراین شما باید مدیریت زمان داشته باشید که بتوانید به تمام سوالات فیزیک پاسخ دهید و زمان کافی برای درس شیمی داشته باشید. همچنین به مباحث و مطالب پایه فیزیک مسلط باشید. چرا که حل تست و مسئله قبل از فراگیری اصل مفاهیم و قضایای تئوری هیچ فایده‌ای ندارد. ما در این مقاله به نحوه درست مطالعه فیزیک را مطرح می‌کنیم تا بتوانید از پس مسائل دشوار، فرمول‌ها و تست‌ها بر‌بیایید.

بودجه بندی نظام جدید درس فیزیک کنکور رشته ریاضی

با اطلاع از بودجه‌بندی فصل به فصل درس فیزیک، شما از فصل‌های پر‌اهمیت این درس مطلع می‌شوید. جدول زیر فصل‌های تست‌خیز و مورد توجه طراحان کنکور را نشان می‌دهد.

پایهفصلتعداد سوالات
دهمفصل یکم، فیزیک و اندازه‌گیری0
دهمفصل دوم، کار و انرژی2
دهمفصل سوم، ویژگی‌های فیزیکی مواد3
دهمفصل چهارم، دما و گرما3
دهمفصل پنجم، ترمودینامیک4
یازدهمفصل اول، الکتریسیته ساکن5
یازدهمفصل دوم، الکتریسیته جاری4
یازدهمفصل سوم، مغناطیس2
یازدهمفصل چهارم، القای الکترومغناطیس و جریان متناوب2
دوازدهمفصل اول، حرکت برخط راست4
دوازدهمفصل دوم، دینامیک6
دوازدهمفصل سوم، نوسان و موج4
دوازدهمفصل چهارم، برهم کنش امواج2
دوازدهمفصل پنجم، فیزیک اتمی2
دوازدهمفصل ششم، فیزیک هسته‌ای2

فصل‌های مهم و تست‌خیز فیزیک برای کنکور ریاضی کدام است؟

مباحث مهم فیزیک کنکور

با توجه به بودجه‌بندی سوالات فیزیک مهم‌ترین فصل‌های مورد توجه طراحان کنکور به شرح زیر است:

فصل اول، فصل دوم و فصل سوم مهم‌ترین فصل‌ها در پایه دوازدهم است. فصل دوم، دینامیک، با 6 سوال درکنکورمهم‌ترین فصل پایه دوازدهم به حساب می‌آید.

پایه یازدهم، فصل اول و فصل دوم پر‌سوال‌ترین فصل‌ها به حساب می‌آیند. فصل اول، الکتریسیته ساکن، با 5 سوال مهم‌ترین فصل پایه یازدهم است.

پایه دهم فصل پنجم، ترمودینامیک، با 4 سوال مهم‌ترین فصل این پایه به حساب می‌آید.

بودجه بندی نظام جدید درس فیزیک کنکور رشته تجربی

پایهفصلتعداد سوالات
دهمفصل اول، فیزیک و اندازه‌گیری1
دهمفصل دوم، کار و انرژی2
دهمفصل سوم، ویژگی‌های فیزیکی مواد2
دهمفصل چهارم، دما و گرما3
یازدهمفصل اول، الکتریسیته ساکن3
یازدهمفصل دوم، الکتریسیته جاری3
یازدهمفصل سوم، مغناطیس و القای الکترومغناطیس3
دوازدهمفصل اول، حرکت برخط راست3
دوازدهمفصل دوم، دینامیک3
دوازدهمفصل سوم، نوسان امواج4
دوازدهمفصل چهارم، فیزیک اتمی و هسته‌ای3

فصل‌های مهم و تست‌خیز فیزیک برای کنکور تجربی کدام است؟

فصل سوم فیزیک پایه دوازدهم، نوسان و امواج با 4 سوال از مهم‌ترین و تست‌خیز‌ترین فصل‌ها در فیزیک کنکور است.

بقیه فصل‌های پایه دوازدهم، تمامی فصل‌های پایه یازدهم و فصل چهارم پایه دهم با 3 سوال از فصل‌های مهم به حساب می‌آیند.

روش‌های مطالعه موثر فیزیک کنکور

تا به اینجای مقاله ما از فصل‌ها و نکات مهم فیزیک در کنکور آشنا شدیم. این امر باعث می‌شود که شما وقت و زمان بیشتری بر روی فصل‌های مهم و پر‌اهمیت بگذارید. اما پاسخ به سوال چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم را در ادامه مطرح می‌کنیم.

 • اول مطالعه کتاب درسی

در اولین قدم مطالعه با دقت کتاب درسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فیزیک درسی محاسباتی و استدلالی است. کتاب درسی مفاهیم فیزیک را از پایه و آسان به طور کامل توضیح داده است. شما فیزیک را باید به صورت مفهومی یاد بگیرید. 

اگر فیزیک را به صورت مفهوم فرا بگیرید، می‌توانید به تمامی سوالات به راحتی پاسخ دهید.

 • حل تمرین‌ها و مثال‌های کتاب درسی

اگر به کتاب درسی تسلط داشته باشید، می‌توانید تست‌هایی که از مثال‌ها، تمرین‌ها و متن کتاب درسی مطرح می‌شود را به راحتی حل کنید. از این رو، به داوطلبین توصیه می‌شود که حتما مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را به خوبی و با دقت مطالعه کنند. مطالعه تمرین‌ها و مثال‌ها باید بدین صورت باشد، که اول سعی کنید بدون دیدن پاسخنامه مثال را حل کنید. اگر در وسط راه به مشکلی بر‌خوردید، فقط آن قسمتی که مشکل دارید را از پاسخنامه مشاهده کنید و بقیه حل مثال را نیز خود انجام دهید. هرگز قبل از حل سوال به سراغ پاسخنامه نروید.

 • کتاب‌های کمک آموزشی معتبر

استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی معتبر می‌تواند به شما در فهم و تثبیت مطالب کمک زیادی کند. اول از همه منابع فیزیک را به خوبی شناسایی کنید و بعد با توجه به زمان باقیمانده، شرایط و سطح‌تان بهترین آنها را انتخاب و به طور کامل مطالعه کنید.

برای مطالعه کتاب کمک درسی، اول درسنامه را همراه با مثال به طور کامل بخوانید.. بهتر است مثال‌ها را بدون مشاهده پاسخنامه حل کنید. بعد تست‌های جهت آموزش بیشتر را نیز حل کنید. 

 • داشتن برنامه‌ریزی دقیق و جامع

داشتن یک برنامه‌ی جامع و اصولی مطابق با معیارها و شرایط خود می‌تواند باعث موفقیت 100 درصدی شما در کنکور بشود. برنامه‌ریزی دقیق ساعات مطالعه، نحوه مطالعه، تایم‌‌های استراحت و مطالعه کدام درس را برای شما تعیین می‌کند. 

الف مشاور با آگاهی از اهمیت برنامه‌ریزی برای موفقیت در کنکور، برای شما مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه در نظر گرفته است. شما می‌توانید با بهره‌مندی از مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور، هدف خود را برای رتبه برترشدن محقق کنید.

 • خلاصه‌نویسی

حتما خلاصه‌نویسی و نت‌برداری را فراموش نکنید، مخصوصا برای فرمولات فیزیک. دفتر جداگانه‌ای تهیه کنید. حفظیات و فرمولات درس فیزیک را خلاصه و نت‌برداری کنید. نت‌برداری از فرمولات باعث یادگیری آنها در حافظه بلند مدت می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود از متن، فرمولات و نکات مهم درس فیزیک نت‌برداری کنید و حتما قبل از مطالعه درس جدید، خلاصه‌های درس قبلی را نیز مطالعه کنید. همچنین یادداشت کردن خلاصه‌های درس می‌تواند در مطالعه روزانه به شما کمک زیادی بکند.

 • تست

یکی از روش‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن، تست زدن سریع است. شما با حل تست‌های زیاد هم سرعت خود را افزایش می‌دهید و هم با نحوه سوالات در کنکور آشنا می‌شوید. 

حل تست‌های کنکور مخصوصا تست‌های سال‌های آخر نقش مهمی در رتبه برتر شدن شما دارد. شما باید تست‌های کنکور سراسری و آزاد را به خوبی مطالعه کنید و نکات آنها را نیز یادداشت کنید. همچنین استفاده نکردن از ماشین حساب باعث تقویت ذهن و عادت کردن به محیط کنکور می‌شود. پس حدالامکان از ماشین حساب استفاده نکنید.  

 • مرور و تکرار زیاد 

اول مطالب را به طور کامل و مفهومی یاد بگیرید. سپس مرور و تمرین و تکرار داشته باشید. مرور و تکرار زیاد باعث تثبیت مطالب در حافظه بلند مدت شما می‌شود. برای مرور کردن می‌توانید از خلاصه‌ها کمک بگیرید. 

 • شرکت درآزمون‌های جامع 

شرکت درآزمون‌های شبه کنکور می‌تواند باعث موفقیت زیاد شما در کنکور بشود. چرا که داوطلبین در محیطی با شرایط کنکور قرار می‌گیرند. تجربه محیط و شرایطی مانند کنکور باعث می‌شود تا داوطلبین در جلسه کنکور بهتر عمل کنند.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

چگونه فرمولات فیزیک را حفظ کنیم؟

فیزیک درسی محاسباتی است. عده‌ای از دانش آموزان در حفظ کردن فرمولات درس فیزیک با مشکل رو به رو هستند. بعضی از سوالات فیزیک دقیقا مربوط به حفظ کردن فرمولات است، به طوری که فقط باید اعداد را در فرمول جایگذاری کنید. پس بدون حفظ کردن فرمول‌ها امکان حل سوالات وجود ندارد. 

برای یادگیری بهتر فرمولات در پایان هر فصل، فرمول‌ها را در یک دفترچه‌ای یادداشت کنید. همچنین می‌توانید علاوه بر یادداشت فرمولات کتاب درسی، فرمول‌های کاربردی کتاب‌های آموزشی و جزوه معلم را نیز یادداشت کنید. نت‌برداری از فرمولات باعث مرور آسان و یادگیری بهتر می‌شود.

شما همچنین می‌توانید برای حفظ کردن بهتر فرمولات از فلش کارت‌ها استفاده کنید و در هر زمان به مطالعه آنها بپردازید. همچنین نصب فرمولات بر روی دیوار اتاق نیز بسیار موثر می‌باشد. 

شما همچنین می‌توانید برای جلوگیری از فراموش کردن فرمول‌ها، برای خود رمز یا کد بگذارید.

چگونه فیزیک را 100% بزنیم؟

 • حتما از فرمولات و نکات مهم هر فصل نت‌برداری کنید.
 • در پایان هر روز خلاصه‌های خود را مرور کنید.
 • حتما نکات، تست‌ها و سوالاتی را که مشکل دارید را هایلایت کنید تا بیشتر به آنها توجه کنید. 
 • حل کردن تست‌های کنکور سراسری داخل و خارج 
 • حل کردن زیاد تست باعث می‌شود تا با نکات مهم کتاب و با نحوه دید طراحان آشنا شوید.
 • مرور و جمع‌بندی داشته باشید.
 • از آزمون‌های آزمایشی و کتاب‌های کمک معتبر برای جمع‌بندی استفاده کنید.
 • از تجربیات رتبه‌های برتر کنکور استفاده کنید.
 • داشتن مشاور توانا و کاربلد
روش مطالعه فیزیک کنکور

روش مطالعه فیزیک رتبه‌های برتر کنکور

رتبه های برتر کنکور چگونه فیزیک را مطالعه می‌کنند؟

رتبه های برتر کنکور با برنامه ریزی صحیح و درست در مسیر خود قدم برمی‌دارند. اولین نکته مهم مطالعه منظم، روزانه و هدفمند است. تمام رتبه های برتر کنکور به صورت اصولی برنامه ریزی می‌کنند و طبق آن به مطالعه می‌پردازند. برنامه ریزی درست و هدفمند با در نظر گرفتن اولویت‌ها، مدیریت زمان، روش‌های مطالعه برتر، روش مطالعه هر درس و … از دلایل موفقیت رتبه برترها است. تمام رتبه برترها علاوه بر برنامه ریزی درست و روش مطالعه کارآمد به افزایش مهارت تست زنی خود نیز می‌پردازند. چرا که کنکور آزمونی تستی است و تنها مطالعه دروس کافی نیست. شما باید با انواع روش‌های حل تست نیز آشنا باشید.

مهم‌ترین نکته در روش مطالعه رتبه‌های برتر کنکور، درک مباحث درسی فیزیک و مفهوم سوال مطرح شده است. مطالعه دقیق سوال و بکارگیری روش مناسب برای حل آن نیز بسیار اهمیت دارد. پس اگر می‌خواهید رتبه برتر شوید، باید به مباحث فیزیک به طورکامل تسلط پیدا کنید و بیشتر سوال حل کنید و زیاد تکرار و تمرین داشته باشید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به سوال چگونه فیزیک کنکور را بخوانیم؟ و چگونه فیزیک کنکور را صد بزنیم؟ پاسخ کامل داده‌ایم. اما چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه دارید، می‌توانید با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید. استفاده از تجربیات مشاورین با تجربه الف مشاور می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد. همانطور که می‌دانید، هر شخص برنامه‌ی مخصوص به خود را دارد. لزوما برنامه جامع یک شخص برای دیگری مناسب نمی‌باشد.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به صفحه برنامه ریزی درسی الف مشاور، بهترین برنامه درسی را برای خود طراحی کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال در بخش کامنت با ما در ارتباط باشید.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید.

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
دلیل اهمیت محاسبات سریع ریاضی
چگونه محاسبات ریاضی را سریع انجام دهیم؟
بهترین مشاوره کنکور در تهران
بهترین مشاوره کنکور در تهران
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
بهترین منابع کنکور انسانی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور انسانی 1403
بیش فعالی
نحوه برنامه ریزی درسی برای افراد دچار بیش فعالی
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
اصول برنامه ریزی کنکور ریاضی
هر آنچه باید درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی بدانید!
اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
بهترین منابع زیست دوازدهم
بهترین منابع زیست دوازدهم؛ با این منابع تو کنکور موفق شو!
بهترین منابع زیست یازدهم
معرفی بهترین منابع زیست یازدهم! با این منابع تو کنکور موفق شو!
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی عربی
مهدی عربی

فیزیک خیلی سخته برام نمیتونم بخونمش راه حلی دارین؟

مرتضی نظری
مرتضی نظری

من هنوز تو تست زدن فیزیک کاربلد نشدم و میلنگم… چیکارکنم؟

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!