ضریب دروس نهایی انسانی

ضریب دروس نهایی انسانی 1403

ضریب دروس نهایی انسانی در کنکور 1403 به چه صورت است؟

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که داوطلبان کنکور انسانی با اون روبرو هستند، اینه که نسبت به ضریب دروس انسانی و سوابق تحصیلی اطلاع داشته باشند‌.‌ آگاهی از این ضرایب و سوابق تحصیلی کمک می‌کنه تا بتوانید اصولی برای خودتون برنامه‌ریزی کنید.

حجم دروسی که دانش آموزان سال دوازدهم باید برای آزمون‌های پایه و کنکور بخونند اونقدر زیاد هست که فرصت و زمان  مطالعه و مرور یکسان برای هر درسی رو فراهم نمی‌کنه. بنابراین باید داوطلبان کنکور نسبت به ضرایب دروس آگاهی داشته باشند تا بتونند با توجه به اهمیت درس‌ها برنامه ریزی کنند. با توجه به این مسئله الف مشاور تصمیم داره تا برای شما این ضرایب و  تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور انسانی رو توضیح بده.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور انسانی

در کنکور سال ۱۴۰۲ تاثیر معدل در کنکور ۴۰ درصد بود اما این درصد برای داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ افزایش پیدا کرده و به ۵۰ درصد رسیده. این افزایش درصد حاکی از اهمیت بیشتر آزمون‌های نهایی هست. بنابراین دیگه دانش آموزان نمی‌تونن بگن که آزمون‌های نهایی مهم نیست و همه تمرکز رو روی کنکور میذاریم. این تاثیر باعث شده تا اهمیت برنامه ریزی برای کنکور از سال یازدهم و حتی دهم بیش از پیش احساس بشه. الف مشاور دوره برنامه ریزی کنکور ۷ روزه رایگان رو در اختیار داوطلبان کنکور قرار می‌ده.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

ضرایب دروس امتحان نهایی انسانی برای کنکور 1403 چیه؟

در پاسخ به سوال ضرایب دروس نهایی رشته انسانی برای کنکور 1403 به چه صورت است؟ ویس مشاوران با تجربه الف مشاور به شرح زیر است:

ضرایب درسها تو نهایی چجوریه؟

ضریب دروس نهایی انسانی در کنکور 1403

ضریب دروس در حقیقت وزن و اهمیت نمره اون درس رو در کنکور مشخص می‌کنه.‌ یکی از وظایف مهم مشاوره تحصیلی اینه که شما رو نسبت به ضریب دروس نهایی آگاه می‌کنه. سپس بر اساس اهمیت و  تاثیر هر درس در کنکور، یه برنامه ریزی جامع و کامل براتون طراحی کنه، به گونه‌ای که اولویت بندی دروس در اون رعایت بشه.‌ با این شیوه شما دروس با ضرایب بالاتر رو بیشتر دوره و مرور می‌کنید و تست زنی انجام می‌دید. البته این به معنای غافل شدن از دروسی که ضرایب پایین تری دارن، نیست. بلکه ضرایب دروس اولویت بندی مطالعه رو براتون مشخص می‌کنه.

به عنوان مثال وقتی شما بدونید که درس علوم و فنون نسبت به درس فلسفه ضریب بالاتری داره، این درس رو بیشتر مرور می‌کنید و کتب تستی جامع تری تهیه می‌کنین تا سرعت العمل و دقت تست زنی خودتون رو افزایش بدید. پس آگاهی نسبت به ضریب دروس در امتحانات نهایی می‌تونه به نحوی موجب مدیریت زمانی بهتر هم بشه.

در رشته انسانی بعد از درس علوم و فنون به ترتیب دروس تاریخ و جامعه شناسی با ضریب ۸، ریاضی و آمار و جغرافیا با ضریب ۷ و عربی و فلسفه با ضریب ۸ بیشترین ضرایب را به خود اختصاص داده‌اند. با اطلاع از این ضرایب شما می‌تونید تو کنکور عملکرد بهتری داشته باشید و روی دروسی که ضریب بالاتری دارند متمرکز بشید.

طبق آنچه مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ارائه کرده، برای کنکور سال ۱۴۰۳، ۵۰ درصد معدل و ۵۰ درصد نمره کنکور، در رتبه تاثیرگذار خواهد بود. بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، از این ۵۰ درصد، ۲۳ درصد به دروس عمومی و ۲۷ درصد به دروس تخصصی اختصاص داده شده. از اونجایی که آشنایی با ضرایب و میزان تاثیر اون، می‌تونه به شما در برنامه‌ریزی دقیق‌تر کمک کنه، در ادامه جدول این ضرایب رو برایتان ارائه می‌کنیم.

نام درس عمومی یا اختصاصیضریب (درصد)میزان تاثیر در نمره کل( درصد)
ادبیات۱۸۹
 دینی۱۴۷
زبان۱۰۵
سلامت و بهداشتنزدیک ۳۱
ریاضی و آمار۷۳
علوم و فنون۹نزدیک ۵
عربی۶۳
تاریخ۸۴
جامعه شناسی۸۴
جغرافیا۷نزدیک ۴
فلسفه۶۳
ضریب دروس نهایی انسانی

آیا بدون اطلاع داشتن از ضرایب دروس نهایی می‌توان در کنکور شرکت کرد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگیم وقتی ضریب دروس مختلف با هم تفاوت داره، پس نحوه مطالعه کردن این دروس و اختصاص دادن زمان واسه مطالعه هم با یکدیگر  متفاوته. به عنوان مثال وقتی میزان تاثیر درس سلامت و بهداشت یک درصد و در مقابل میزان تاثیر درس ادبیات ۹ درصده، پس یعنی اگه در درس ادبیات نمره بالاتری کسب کنید، می‌تونید رتبه بالاتری در کنکور داشته باشید و به هدفتون برسید.

مشاوره تحصیلی

آیا در کنکور ۱۴۰۳ بحث زیر گروه مطرح است؟

در سال‌های گذشته یکی از موضوعاتی که خیلی برای داوطلبان کنکور مورد سوال قرار می‌گرفت، این بود که داوطلبان از ما می‌پرسیدند که مثلاً برای قبول شدن در رشته دبیری، باید کدوم درس رو بیشتر بخونیم؟ یا اینکه این درس در کدوم زیر گروه قرار داره؟ شیوه کار به این ترتیب بود که رشته مورد نظر و زیر گروه رو باید مورد ارزیابی قرار می‌دادید و بعد تعیین می‌کردید که رشته مورد نظر شما نیاز به چه درصد و چه ضریبی داره. اونچه که برای سال ۱۴۰۳ به تصویب رسیده، شما رو از سردرگمی تعیین زیر گروه برای رشته مورد علاقتون، نجات داده. شیوه ضریب ثابت برای کنکور ۱۴۰۳ برای رشته انسانی و سایر رشته‌ها به تصویب رسیده و این مشکل بزرگ داوطلبان کنکور سال‌های گذشته رو داوطلبان جدید نخواهند داشت.

بهترین منابع کنکور 1403 رو در مقاله بهترین و کاملترین تحلیل منابع کنکور 1403 مطالعه کنید.

کلام آخر

اینکه ضریب دروس انسانی در آزمون‌های نهایی چه طور محاسبه می‌شه؟ یکی از سوالات پر تکرار اغلب داوطبان کنکور انسانی هست که به دنبال کسب رتبه برتر و رشته‌های بالا هستند. در این مقاله ضریب کلیه دروس عمومی و اختصاصی رشته انسانی و میزان تاثیر اون در نمره کل رو براتون به اختصار توضیح دادیم. همچنین بیان کردیم که میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳، ۵۰ درصد تعیین شده و ۵۰ درصد باقی مونده به نمره کنکور اختصاص داده شده است. برنامه‌ریزی دقیق با توجه به اولویت بندی دروس که از طریق ضریب اون‌ها حاصل می‌شه، به شما کمک می‌کنه تا از وقت خودتون به صورت بهینه استفاده کنید. با الف مشاور برنامه ریزی کردن و مطالعه کردن رو تجربه کنید. مشاوران کاربلد مجموعه در دوره برنامه‌ریزی درسی رایگان با تسلط کامل نسبت به ضرایب و میزان تاثیر معدل کل، به گونه‌ای هدفمند برنامه‌ریزی رو تدوین می‌کنن.

رای اینکه از جدیدین و به روزترین اخبار کنکور آگاه بشی، تو کانال تلگرام الف مشاور جوین شو. تازه کلی برنامه و مطالب مفید هم به طور روزانه در اختیارت قرار میگیره.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنین
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عطیه برزو
عطیه برزو

پیچ اینستاگرامی ندارین؟

علی قادرمیهنی
علی قادرمیهنی

زیر گروه‌ها تو کنکور 1403 بازم حذفه؟

مهدیه
مهدیه

این ضریبا تغییری نمیکنه دیگه درسته؟

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!