فقط با سه تکنیک مرور، کنکور آسان می شود

با این سه تکنیک مرور، کنکور آسان میشود

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

شاید خیلی از داوطلبان مرور دروس را جدی نگیرند و خیال کنند این کار بیهوده است و زمان خود را فقط صرف مطالعه با تعداد تکرار بالا کنند. اما  صرفا تکرار بی رویه مطالب در روز باعث تثبیت آن ها در حافظه بلند مدت نمی شود و از طرفی به دلیل حجم زیاد مطالب نمی شود تمام مطالب درسی را به تعداد دفعات بالا تکرار کرد. الف مشاور در ادامه به سه تکنیک مرور که مطالب به راحتی در ذهن شما  تثبیت شود، اشاره می کند. با ما همراه باشید و سوالات خود را کامنت کنید.

چرا باید مطالب درسی را مرور کنیم؟

مرور مطالب به چه معناست؟

مرور مطالب یعنی مطالعه ی مباحث درسی به صورت روزنامه وار به همراه تست است. مرور کردن اصول و قوانینی دارد که باید به درستی اجرا شود تا در هدفتان موفق شوید. در ادامه به بهترین روش های مرور اشاره می کنیم.

فقط با سه تکنیک مرور، کنکور آسان می شود

یکی از روش های افزایش کیفیت مطالعه دروس، مرور است. در صورت نداشتن مرور، مطالب درسی بعد از 2 روز کم کم از حافظه پاک می شوند. مرور دروس همراه با تست زنی مباحث درسی باعث تثبیت مطالب در ذهن و تکمیل شدن یادگیری شما میشود. همچنین امتناع از مرور کردن دروس باعث فراموشی بخشی از مطالب و کاهش کیفیت مطالعه می شود. بنابراین برای انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت باید مرور داشته باشید تا در جلسه کنکور مطالب به راحتی قابل استفاده باشد.

مقاله ای دیگر درمورد مرور و جمع بندی  با عنوان  “روشهای تکنیکی مرور و جمع بندی رتبه برترها” برای شما تهیه کرده ایم. درصورت تمایل میتوانید اینجا کلیک کنید.

چگونه باید مطالب درسی را مرور کرد؟

اولین کار مطالعه ی دروس به صورت مفهومی است. شما باید به صورت کامل و عمیق مطالب درسی را فرا بگیرید.

حتما مراحل اجرای مرور درسی را روی برگه یادداشت کنید و روی میز یا جلوی چشمتان قرار دهید تا به یاد داشته باشید باید چه هنگام و چه مباحثی را مرور کنید. چرا که مرور درست و اصولی باعث یادگیری و تثبیت مطالب در ذهن شما می شود.

  1. یک بار بعد از مطالعه درس، مطالب را برای خود یا دیگری بازگو کنید.
  2. در آخر روز مطالب را به مدت 10 دقیقه مرور کنید.
  3. 24 ساعت بعد نکات مهم و تیترها را به مدت 5 دقیقه مرور کنید.
  4. 7 روز بعد یک بازه زمانی مشخص کنید و با توجه به درجه سختی مباحث، به مرور مطالب درسی بپردازید.
  5. 30 روز بعد نیز همین مطالب درسی را در بازه ی زمانی مشخص مرور کنید.
  6. بعد از آخرین مرور مطالب درسی مذکور هر 30 روز یک بار آن مطالب درسی را مرور کنید.

فقط با سه تکنیک مرور، کنکور آسان می شود

3 روش تکنیکی مرور+ تکنیک طلایی

سه روش تکنیکی که کنکور را برای شما آسان میکند به شرح زیر است:

مرور کتاب درسی و جزوه

مرور کتاب یا جزوه با توجه به درجه سختی درس متفاوت است. در این شیوه شما باید حتما زمان کافی به مرور نکات مهم علامت زده شده، هایلایت های رنگی و حاشیه نویسی اختصاص دهید. توجه کنید که خودتان بعد از مطالعه مفهومی دروس باید نکات مهم درس و تیترهای مهم را هایلایت کنید و علامت بزنید. همچنین حاشیه نویسی پاراگراف ها باید توسط خودتان انجام شود.

 مرور با تست

مرور تست های زده شده از قبل و زدن تست های جدید یکی از شیوه های مرور است. در فرایند تست زنی حتما تست هایی که اشتباه زدید یا نتوانستید به آنها پاسخ دهید را علامت گذاری کنید. یکی از روش های مرور دروس، تمرکز و دقت بر روی تست های علامت زده است. اما با این شیوه نمی شود تمام مباحث درس را مرور کرد زیرا که ممکن است بعضی از مطالب در تست ها ذکر نشوند.

مرور خلاصه نویسی ها

خلاصه نویسی یکی از ضروری ترین کارها در هنگام مطالعه است. . شما مطالب درسی را از دید خود و به زبان راحت تری می نویسید. از آنجایی که نکات مهم در خلاصه نویسی به کار برده می شود، باعث می شود مرور دروس در زمان کم ولی با بازدهی بالا انجام شود. توصیه می شود در هنگام مطالعه مفهومی دروس، زمانی که مطالب درسی را به طور عمیق مطالب یاد رفتید، خلاصه نویسی کنید تا بعدا زمانی را به خلاصه نویسی اختصاص ندهید. مرور خلاصه نویسی ها از مطمئن ترین و بهترین روش های مرور است. همچنین بعد از مرور خلاصه نویسی ها می توانید تست بزنید و تاثیر مرور را به وضوح ببینید.

تکنیک طلایی مرور چیست؟

فقط با سه تکنیک مرور، کنکور آسان می شود

بهترین و ساده ترین تکنیک مرور این است که همیشه قبل از شروع مطالعه درس جدید، درس قبلی را در مدت زمان کوتاهی مرور کنید تا مطالب به حافظه بلند مدت تان منتقل شود.

روش های جمع بندی دروس به چه صورت است؟

بسیاری از داوطلبان فکر می کنند نیاز به جمع بندی ندارند. اما برای رتبه برتر کنکور شدن باید جمع بندی داشته باشید. مرحله ی آخر جمع بندی است و یک ماه مانده به کنکور انجام می شود. با جمع بندی می توانید تسلط بیشتری بر مباحث دروس داشته باشید و زحمات فراوان شما در دوران مطالعه کنکور از بین نخواهد رفت. در ادامه ما به بهترین روش های جمع بندی اشاره می کنیم. برای اطلاع از توضیحات بیشتر روش های جمع بندی به مقاله روش های تکنیکی مرور و جمع بندی رتبه برترها مراجعه کنید.

ردیف بهترین روش های جمع بندی
1 خلاصه نویسی
2 شرکت در آزمون های جامع شبیه ساز کنکور
3 عدم یادگیری مطالب حدید
4 تحلیل آزمون ها
5 تقویت و بهبود نقاط قوت و ضعف خود
6 بررسی سوالات مهم و پرتکرار کنکور
7 مرور مطالب خلاصه نویسی شده

سخن پایانی

ما در این مقاله به سه تکنیک کاربردی و مهم مرور اشاره کردیم. همانطور که می دانید مرور مطالب درسی و جمع بندی آن ها یک امر ضروری است و اگر  به درستی انجام نشود؛ مطالعه و برنامه ریزی شما ناقص می ماند. با روش های ذکر شده شما می توانید یک مرور درسی اصولی و مفید داشته باشید. اما چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، می توانید از مشاورین توانای الف مشاور کمک بگیرید. الف مشاور این فرصت را برای شما فراهم کرده تا از دوره مشاور تحصیلی رایگان 7 روزه برای رفع مشکلات و مسائل درسی تان بپردازید.

برای آگاهی از نکات کنکوری و اخبار داغ کنکور میتوانید، الف مشاور را در اینستاگرام دنبال کنید.

اینستاگرام الف مشاور

4 دیدگاه دربارهٔ «با این سه تکنیک مرور، کنکور آسان میشود»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *