چطور زیست را 20 بگیریم؟

8 قدم تا 20 گرفتن زیست نهایی

آزمون زیست نهایی یکی از مهم ترین دروس در رشته تجربه بوده و در کنکور نیز تاثیر بسیاری دارد. همین مورد باعث شده تا است تا خیلی از دانش آموزان به دنبال روش هایی برای مطالعه درس زیست نهایی باشند تا بتوانند نمره 20 بگیرند. به همین علت ما با تحقیق و بکارگیری روش‌های مختلف مطالعه و تکنیک‌های متفاوت آماده سازی، به جمع آوری 8 قدم اصلی و چند مرحله پیش نیاز برای 20 گرفتن زیست نهایی پرداخته‌ایم. تمامی این موارد با مشورت و نظارت مشاورین حرفه‌ای الف مشاور انجام شده است که برای ارتباط با آنها و دریافت مشاوره می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره تحصیلی الف مشاور

در ادامه به صورت مرحله به مرحله و کامل در رابطه با موارد پیش نیاز و همچنین تکنیک های و قدم های مختلف برای 20 گرفتن زیست نهایی صحبت می‌کنیم.

زیست نهایی را از کجا شروع کنم؟

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده باشد که زیست نهایی را از کجا شروع کنم و اصلا مطالعه زیست نهایی را چطور استارت بزنم. همیشه این نکته را در ذهن خود داشته باشید که بهتر است سخت ترین کار ها را اول از همه انجام دهید. بر همین اساس اگر که بعضی از دروس از نظر شما سخت تر از دیگر دروس هستند، بهتر است با همان ها شروع کنید تا موانع و سختی های راه را آسان کنید و متوجه شوید که سختی اصلی فقط در ذهن شما بوده است.

گرفتن نمره 20 در زیست نهایی با خلاصه نویسی

چرا خلاصه نویسی اهمیت زیادی دارد؟ چطور خلاصه نویسی کنیم تا در امتحان نهایی زیست نمره 20 بگیریم؟ خلاصه نویسی می‌تواند به بالا بردن تمرکز، یادگیری بهتر و و در نتیجه مرور مناسب کمک زیادی کند.

زمانی که برای اولین بار زیست نهایی را مطالعه می‌کنید، توصیه می‌شود از خلاصه‌نویسی خودداری کنید، زیرا این روش دو عیب دارد. اولا به دلیل تازگی مطالب، حجم زیادی از مطالب موجود هستند که ممکن است نوت برداری آن ها سخت و طاقت فرسا باشد. دوما ممکن است شامل اطلاعات اضافی و غیرضروری نیز باشند که طبقه بندی نشده است. یکی از عوامل کلیدی موفقیت در آزمون کنکور تجربی، خلاصه‌نویسی مرتب و جامع درس زیست است، زیرا این درس دارای جنبه‌های مفهومی و ترکیبی متعددی است.

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟

بارم بندی درس زیست نهایی – گرفتن نمره 20 زیست نهایی

زیست شناسی نهایی در 8 فصل مختلف تقسیم بندی شده است که هر کدام بارم بندی مساوی دارند. همچنین هر فصل با فصل بعدی خود ارتباط مستقیم دارد و می‌تواند گفت که پیش نیاز یکدیگر هم هستند و به همین علت باید تمامی مطالب را مطالعه کنید و حذف کردن کوچکترین بخش از کتاب می‌تواند ضربه بزرگی به مطالعات شما وارد کند.

مولکول‌های اطلاعاتی2/5
جریان اطلاعات در یاخته2/5
انتقال اطلاعات در نسل‌ها2/5
تغییر در اطلاعات وراثتی2/5
از ماده به انرژی2/5
از انرژی به ماده2/5
فناوری‌های نوین زیستی2/5
رفتارهای جانوران2/5
جمع کل20

8 قدم برای 20 گرفتن زیست نهایی

20 گرفتن زیست نهایی شامل 8 قدم اصلی است که در ادامه به صورت کامل و جامع در رابطه با هر مرحله صحبت می کنیم.

مطالعه خود را به یک روش محدود نکنید

توصیه می‌شود که مطالعه زیست شناسی نهایی را به یک روش محدود نکنید. زیست شناسی، علی‌رغم تصور عموم، یک درس حفظی نیست؛ بلکه شامل همه سه ویژگی حفظی، مفهومی و ترکیبی است. در برنامه پیشنهادی توسط الف مشاور به جهت آمادگی برای امتحان نهایی، خواندن ترکیبی دروس زیست توصیه می‌شود. در واقع، دانش‌آموزان باید ارتباط بین دروس زیست در هر سه سال دبیرستان را درک کرده و رابطه بین آن ها را فهمیده باشند.

خلاصه نویسی و مرور را فراموش نکنید

فراموش نکنید که خلاصه نویسی و مرور از اهمیت بسیاری برخوردارند. دانش‌آموزان باید زمان کافی را برای خلاصه‌نویسی و مرور دروس اختصاص دهند، زیرا این موضوع به عنوان یکی از عوامل اساسی موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی نظیر زیست شناسی محسوب می‌شود. به منظور دسته‌بندی مطالب بر اساس درجه سختی و نیاز به تکرار، بسیار مهم است. عدم توجه به این مسئله می‌تواند منجر به کمبود وقت برای دانش‌آموزان شود و آنها را در معرض اضطراب و کاهش تمرکز قرار دهد.

فوق العاده ترین روش های خلاصه نویسی که باید بدانید!

خودتان را با آزمون به چالش بکشید

یکی از بهترین روش ها برای بررسی میزان تسلط و به چالش کشیدن خودتان می تواند انجام آزمون های تستی باشد. این روش هم با انجام آزمون در آموزشگاه ها ممکن است و هم در خانه، البته ما پیشنهاد می کنیم که این کار را در خانه انجام دهید تا وقت بیشتری برای بررسی و تفکر داشته باشید و بتواند تست های زیست نهایی را تحلیل کنید.

اشکالات درس زیست را حل کنید

برای حل اشکالات درس زیست، یکی از گام‌های مهم و توصیه شده توسط کارشناسان، رفع ابهامات است. در صورت برخورد با مشکل و عدم درک صحیح از مطالب درس زیست، دانش‌آموزان باید سوالات خود را با معلم یا دوستان خود مطرح کنند. همچنین، شرکت در کلاس‌های رفع اشکال می‌تواند بهبود در درک مطالب، رفع نقصان در درس‌ها و دریافت پاسخ به سوالات را فراهم کند.

به صورت مداوم مطالعه کنید

توصیه می‌شود که به صورت مداوم مطالعه کنید، زیرا این اقدام مهم‌ترین عامل برای تثبیت و حفظ دروس، به خصوص درس زیست شناسی که به دلیل حجم بالا و پیچیدگی‌های آن، نیازمند مطالعه مداوم است. این روش خواندن برای آمادگی برای امتحانات نهایی، به انتقال مطالب از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت کمک می‌کند. ممکن است مطالعات روزانه به صورت مرحله‌ای باشد، اما این روش نیز تاثیر قابل توجهی در بهبود عملکرد و کسب بهترین نمره دارد.

تمرکز بر تندخوانی، زیر خط کشی نکات اساسی، یادداشت‌برداری در حاشیه کتاب، و مرور مداوم، به دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار کمک می‌کند.

مطالعه درس زیست در شب قبل از امتحان، می‌تواند باعث مانع شدن از یادگیری موثر شود. همچنین، دانش‌آموزانی که مطالعه زیست را به شب آخر موکول می‌کنند، با اضطراب زیادی مواجه می‌شوند. بنابراین، اختصاص زمانی مداوم دو ساعته برای مطالعه این درس، می‌تواند از انباشتن حجم زیادی از مطالب در شب قبل از امتحان جلوگیری کند.

استرس خود را کنترل کنید

کنترل استرس شامل موارد بسیاری می شود که از مهمترین آنها می‌توان به داشتن خواب مناسب، تغذیه خوب، آمادگی کافی و آشنایی با دروس اشاره کرد. اگر این موارد را در نظر داشته باشید کنترل استرس برای شما راحت خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با روش‌های کنترل استرس رو لینک زیر کلیک کنید.

با 5 روش ساده استرس کنکور را کنترل کنید

منابع درست را انتخاب کنید

توصیه می‌شود که منابع مناسب را برای زیست شناسی انتخاب کنید. کتاب‌های کمک درسی، به دلیل داشتن تعداد زیادی عکس و نمودار، نقش بسیار مهمی در تثبیت مطالب درس دارند. این منابع، می‌توانند در درک بهتر مطالب و همچنین تجسم آن‌ها بسیار مؤثر باشند. توجه به تصاویر، به دلیل ترکیبی بودن درس زیست، بسیار اساسی است. به همین دلیل، دانش‌آموزان باید توانایی برقراری ارتباط بین تصاویر و متن کتاب را داشته باشند.

برای اطلاع از بهترین تحلیل منابع کنکور کافیست کلیک کنید

برنامه ریزی درست داشته باشید

یکی از موارد بسیار مهم در روش خواندن زیست برای آمادگی برای امتحان نهایی، برنامه‌ریزی صحیح و سازماندهی شده است. این برنامه‌ریزی باید شامل بخش‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدت باشد. به عبارت دیگر، دانش‌آموزان باید برنامه‌ریزی منظمی را برای مطالعه زیست به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و برای کل ترم تحصیلی خود داشته باشند.

نتیجه این برنامه‌ریزی، بهبود توانایی مدیریت زمان و تخصیص ساعات مشخص به هر فعالیت روزانه به طور مستقل است. با برنامه‌ریزی صحیح، دانش‌آموزان می‌توانند از اتلاف بیهوده زمان و همچنین از صرف زمان برای مطالعه فصول کم اهمیت جلوگیری کنند.

کتاب های پیشنهادی برای 20 گرفتن در زیست نهایی

حال که به صورت کامل در رابطه با مراحل 20 گرفت زیست صحبت کردیم بهتر است که چند کتاب نیز به شما معرفی کنیم که برای مطالعه مناسب هستند و می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  • امتحانت زیست شناسی دوازدهم مهروماه
  • شب امتحان زیست دوازدهم خیلی سبز
  • ماجراهای من و درسام زیست خیلی سبز
  • سیر تا پیاز زیست شناسی دوازدهم گاج
  • بانک نهایی زیست شناسی دوازدهم خیلی سبز

خیلی از افراد هستند که فکر می‌کنند گرفتن نمره 20 غیر ممکن است و اصلا امکان آن وجود ندارد. داشتن پشتکار و استفاده از تکنیک‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم به شما کمک می‌کند تا با 8 قدم در زیست نهایی 20 بگیرید. از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، ممنونیم.

برای اطلاع از آخرین اخبار کنکور می‌توانید در کانال تلگرامی الف مشاور عضو شوید.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
دلیل اهمیت محاسبات سریع ریاضی
چگونه محاسبات ریاضی را سریع انجام دهیم؟
بهترین مشاوره کنکور در تهران
بهترین مشاوره کنکور در تهران
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
بهترین منابع کنکور انسانی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور انسانی 1403
بیش فعالی
نحوه برنامه ریزی درسی برای افراد دچار بیش فعالی
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
اصول برنامه ریزی کنکور ریاضی
هر آنچه باید درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی بدانید!
اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
بهترین منابع زیست دوازدهم
بهترین منابع زیست دوازدهم؛ با این منابع تو کنکور موفق شو!
بهترین منابع زیست یازدهم
معرفی بهترین منابع زیست یازدهم! با این منابع تو کنکور موفق شو!
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!