20 گرفتن در امتحانات نهایی

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟ + ۹ نکته طلایی

آیا میدانید امتحانات نهایی نقش موثری در سوابق تحصیلی دارند؟ آمادگی برای کنکور نیز با موفقیت در امتحانات نهایی تکمیل می شود. به گونه ای می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، هم برای امتحانات نهایی مطالعه می‌کنید و برای کنکور آمادگی کسب می کنید، در کنار این مورد برای کسب معدل نهایی بالا تلاش می کنید و تاثیر مثبت آن را در نتیجه کنکور خواهید دید. اما مطالعه کنکوری که به صورت تستی می باشد و مطالعه امتحانات نهایی که به صورت تشریحی است، متفاوت خواهد بود. به همین خاطر دانش آموزان دچار سردرگمی و تشویق می شوند. این دوگانگی مطالعاتی باعث می شود برخی دانش آموزان از درس خواندن برای امتحانات نهایی سرباز زنند و به نظرشان این مطالعه اتلاف وقت باشد. برای حل این مشکل در ادامه با ما همراه باشید.

نکات امتحان نهایی دوازدهم

برای موفقیت در امتحانات نهایی سال دوازدهم در همه رشته ها شما نیازمند دانستن نکاتی هستید که به نمره عالی منجر شود، برای نتیجه گیری بهتر در امتحان نهایی و کنکور سراسری به این نکات توجه کنید:

 1. ابتدا می توانید یک مجموعه از سوالات امتحانات سال های قبل تهیه کنید، برای تمرین های تشریحی بهترین الگو بررسی پرسش های سال های پیش خواهد بود. با این روش شما با ذهن طراحان سوالات امتحانات نهایی آشنایی پیدا می کنید تا بهتر و دقیق تر مطالعه داشته باشید.
 2. مباحثی که در آخر سال تدریس شده اند، در برنامه ریزی امتحانات خود قرار دهید. اهمیت این مباحث در مقایسه با دیگر مباحث از این جهت می باشد که این مطالب کمتر دوره شده اند و کمتر مورد آزمون قرار گرفته اند و ممکن است شما تسلط کافی بر این مطالب نداشته باشید. برای اینکه مطالعه این مطالب در روز های امتحان شما را دچار استرس نکند بهتر است در برنامه مطالعاتی خود آنها را در اولویت قرار دهید. در کنار تمرین و تکرار این مباحث به بارم بندی امتحانات نهایی دقت کنید.
 3. ابتدا متن کتاب درسی، تمرینات و مثال های کتاب را مطالعه کنید، شاید به نظر مطالب ساده ای باشند اما بهتر است آنها را دوباره حل کنید. سپس جزوات و تمرینات اضافه را بررسی کنید. مطمئن شوید هیچ قسمتی از کتاب جا نیفتاده باشد. فراموش نکنید در امتحانات نهایی طراحان به متن کتاب و نوع نوشتار کتاب اهمیت می دهند.
 4. برای اینکه بتوانید درس های جدید را مطالعه کنید، نقاط ضعف را برطرف کنید و مطالب را دوره کنید باید از اردیبهشت ساعت مطالعه خود را افزایش دهید. آخر هفته ها استراحتی برای خود در نظر بگیرید تا در خرداد انرژی کافی برای تمرین، تکرار و مطالعه داشته باشید.
 5. آرامش اصل مهمی برای پیش بردن امتحانات است. اگر در اولین امتحان فکر می کنید نمره بالا کسب می کنید و پس از امتحان پیش بینی شما عملی نشده است امیدتان را از دست ندهید و خود را سرزنش نکنید. این فشار روانی باعث می شود در ادامه امتحانات به خوبی عمل نکنید.
 6. از امتحانات نهایی هیچ تصوّری در ذهنتان ایجاد نکنید. این تصوّرات باعث می شود تمرکز واقعی شما از بین برود و این پیشروی در فعالیت شما اختلال ایجاد کند.
 7. در اولویت قرار دادن سوالات سال های گذشته شما را بر مفاهیم اصلی و کلیدی مسلط می کند. با حل چند دوره امتحان نهایی اعتماد بنفس کافی به دست می آورید و با شکل سوالات و شکل پاسخگویی آشنا می شوید و می توانید نوشتار هدفمند و قوی برای خود ایجاد کنید.
 8. زمان فاصله افتاده بین امتحانات را قدر بدانید، استراحت کوتاه مدت بعد از هر امتحان به میزان یکی دو ساعت کافی است تا شما را از فضای امتحان قبلی خارج کند. همچنین اگر زمان بیشتری در بین دو امتحان دارید می توانید خود را برای کنکور نیز آماده کنید و با تست های همان امتحان هم در امتحان نهایی آن درس آماده شوید و هم از وقت خود برای کنکور استفاده کرده باشید.
 9. برای استفاده درست از موارد بالا بایستی برنامه ای دقیق و منظم داشته باشید. پیش رفتن با برنامه امکان مطالعه بهتر و هدفمند را برای امتحانات نهایی و کنکور فراهم می کند. بدون برنامه بودن باعث استرس و بهم ریختگی شما می شود، در مطالعه برخی دروس دچار نگرانی و تشویش می‌شوید.
دکمه دانلود
بارم بندی تمام دروس همه رشته ها در امتحانات خرداد

با برنامه ریزی پیش بروید و نتیجه امتحانات نهایی را با نمره ۲۰ پشت سر بگذارید! مشاوره درسی رایگان ویژه امتحانات نهایی 

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟ + ۹ نکته طلایی 2

راز موفقیت در امتحانات نهایی

راز موفقیت در امتحانات نهایی و کسب کردن معدل بالا بستگی به روش درس خواندن و مطالعه دانش آموزان دارد. همانطور که گفتیم روش مطالعه برای کنکور و امتحان نهایی متفاوت است اما مطالعه به صورت تشریحی کمک خوبی برای تست زدن شما می کند و به گونه ای مطالعه مجددی است که موجب یادآوری بسیاری از مطالب می شود. شب امتحان از اهمیت بالایی برخوردار است و برای موفقیت در امتحانات نهایی باید به این نکته توجه کنید که در شب امتحان از مطالعه مطالب جدید دوری کنید و فقط به مرور خلاصه نویسی های خود بپردازید. با مطالعه مطالب جدید نه تنها آنها در ذهنتان ثبت نمی شوند بلکه باعث استرس بیشتر شما برای امتحان می شوند. همچنین به موقع بخوابید تا آرامش بیشتری در جلسه امتحان داشته باشید، صبح زودتر بیدار شوید و مرور سریعی بر خلاصه نویسی ها داشته باشید و با صبحانه مقوی به جلسه امتحان بروید. با رعایت این‌ نکات در امتحانات نهایی موفق خواهید شد.

نکات کلیدی دروس مختلف برای ۲۰ شدن در امتحانات نهایی
ادبیاتکلماتی که معنی طولانی دارند، سوال قطعی هستند.
دینیجواب پرسش های آخر فصل را حتما در بیاورید.
زبان  Listening را هرچه زودتر حفظ کنید.
عربیقواعد دهم و یازدهم را حتما یاد بگیرید.
سلامتهمیشه این احتمال هست که از یک درس از درس های دیگر در امتحان نهایی سخت تر سوال طرح شود، آن درس سلامت خواهد بود. پس توجه ویژه ای به این درس داشته باشید.
👩🏻‍🎓دوازدهمی و فارغ التحصیل های عزیز میدونم خیلی استرس دارین😬
این وویس برای شما ظبط شده😇🎧
📌برنامه توصیه ای📋✏️ برای دوازدهمی هایی که هم درگیر کنکور هستن و هم نهایی📚
⁉️کلا الان چیکار باید بکنم؟
⁉️اگر درسی رو تموم نکردم چیکار کنم؟
دوازدهمم اما تا الان خوب پیش نرفتم
⁉️جمع بندیم خوب بوده از اینجا به بعد چطور پیش برم؟
⁉️چطور روند مرورم سریع تر بشه؟
⁉️چه فصلهایی رو اولویت بزارم تا تسلطم بالا بره؟

سطح امتحانات نهایی دوازدهم

برای بیان سطح امتحانات نهایی باید گفت که رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اعتراضات دانش آموزان نسبت به سختی سوالات طرح شده در برخی دروس امتحان نهایی بیان کرد: سوالات امتحانات نهایی کاملا استاندارد هستند و در چارچوب محتوای کتب درسی طراحی می شوند. این سوالات بررسی شده و از سوی گروه های آموزشی، مصححین و دفتر تالیف کتاب های درسی هیچ گونه اعتراضی نسبت به کیفیت این سوالات بیان نشده است. میانگین نمره و درصد قبولی امسال نسبت به سال های قبل تغییر محسوسی نداشته و در برخی دروس میانگین بالاتری نسبت به پارسال نشان داده می شود. در مجموع هیچ سوالی خارج از کتاب درسی در هیچ یک از امتحانات نهایی مطرح نشده، به همین خاطر توصیه می کنیم ابتدا اصل محتوای کتاب درسی را مطالعه کنید. 

پیش‌بینی نهایی خرداد
طرح سوال از جاهایی که قبلا سوال نداشتند با سبک سال های قبل( حتی جایی که تو کنکورم نبوده)تغییرات بیشتر تو عمومی ها بوده و سوال تکراری خیلی کم داشتند.
سوالات عجیب نبودند اما تسلط نیاز داشتند!( ۱۸ نمره تسلط به کتاب و نمونه سوالات و ۲ نمره تسلط خیلی بالا)شیمی تغییر زیادی نداشته( توجه به فعالیت ها)
دینی: سوالات تشریحی از حالت موردی خارج و توضیحاتی شده بودند + یک سری سوالات جدید از آیه هابرای ادبیات به متن درس، اسم کتاب و اسم مترجم توجه کنید.
⁉️دوازدهمی ها اولویتشون نهایی باشه یا کنکور؟🤷🏻‍♂️

🚨کنکور و امتحانات نهایی دو آزمون با محتوای مجزا نیستند بلکه سطح سوالات و شیوه آزمون دادن باهم متفاوت است 🚨؛
تا کنون همواره سطح سوالات کنکور دشوارتر از امتحانات تشریحی بوده😮‍💨
در دروس اختصاصی طبیعتاً دانش آموزانی که قادر به پاسخگویی به سوالات در سطح کنکور هستند در پاسخگویی به سوالات امتحانات نهایی و تشریحی هم دچار ضعف علمی نخواهند بود😌👌
📌با توجه به حذف دروس عمومی در کنکور ، برای این دروس مطالعه در حد آزمون های تشریحی و تسلط بر متن کتاب درسی و نمونه سوالات امتحانی سال های گذشته کفایت می‌کند.👍برای هر دانش آموز در هر سطح علمی که باشد امتحانات نهایی می‌تواند فرصتی برای کسب نتیجه بهتر در کنکور باشد.😎🔴 در دوران امتحانات وضعیت دانش آموزان را به سه دسته تقسیم می‌کنیم: 1. دانش آموزانی که سطح علمی خوبی دارند🔝 و مباحث پایه و سال دوازدهم رو به صورت کامل و یا حداقل دروس دوازدهم و مباحث پیش نیاز آن در پایه رو به خوبی مطالعه کرده و به تسلط خوبی رسیده اند؛🤓
برای این دسته از دانش آموزان دوران امتحانات فرصتی برای مرور و جمع بندی دروس دوازدهم است؛🔁 بعد از مروری کوتاه بر روی درسنامه و حل چند نمونه سوال امتحانات نهایی سال های گذشته📝 به تست زنی و رفع اشکال مباحث بپردازید.💢از زدن آزمون های جامع سراسری و جامع تک درس غافل نشوید 📑 در تحلیل این آزمون ها علاوه بر جمع بندی دوازدهم مباحث پایه هم مرور خواهد شد.📚
علاوه بر خواندن دروس امتحان از هر فرصتی برای رفع اشکال مباحث پایه استفاده کنید.👌
🚫کنار گذاشتن دروس پایه در این دوره و برای یک مدت طولانی، اشتباه بزرگی است.❌️
حتی اگر قبل از آن، دروس پایه را با کیفیت مطالعه کرده‌اید.
⚠️ اینکه کدام مباحث از پایه را در برنامه خود بگذارید، بستگی به ضعف‌ها و جمع‌بندی‌ها و برنامه ی مشاور شما دارد.⚠️ 2. دانش آموزانی که فقط مباحث سال دوازدهم رو همراه مدرسه مطالعه‌ کردند و روی سوالات کتاب درسی📖 و منابع تشریحی مسلط هستند ؛📚
این دسته از دانش آموزان تمام مباحث سال دوازدهم را در حد تشریحی کار کنند و بعد از حل چندین نمونه سوال امتحانیِ سال های گذشته و آمادگی برای امتحانات نهایی؛✏️ فصل‌های مستقل ، روان تر و ساده تر که در فرجه امتحانات می‌توان روی تیپ تست‌های مختلف آن مسلط شد انتخاب کنید و از آن به قدر کافی تست کار کنید. ✅️
برای انتخاب این فصل‌ها می‌توانی از دبیر یا مشاور خود کمک بگیرید.👨🏻‍🏫3. دانش آموزانی که تا الان مبحثی رو مطالعه نکردن و تسلط ندارند یا اصطلاحاً شب امتحانی هستند؛🙄🤦🏻‍♀️
این افراد بهتر است با مطالعه متن کتاب درسی شروع کنند📕📒 و در صورتی که به مشکل جدی برخورد کردند، به کتب کمک درسی مراجعه کنند📚 و بعد از مطالعه کتاب به بررسی تعداد زیادی نمونه سوالات امتحانی سال های گذشته بپردازند‌.📝

چگونه در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟

برای کسب نمره 20 در امتحانات نهایی باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید.

 • قبل از هر چیزی باید متن کتاب درسی را به درستی و با دقت زیاد مطالعه کنید. ابتدا به خوبی مفهوم کتاب درسی را درک کنید و سپس به سراغ حل تست و کتاب‌های کمک آموزشی روید.
 • بهتر است در کلاس درس حضور داشته باشید؛ زیرا بهترین روش یادگیری مفهوم درس و برطرف کردن اشکالات درسی توسط معلم است.
 • بعد از هر تدریس، مطالعه داشته باشید. بهتر است تمامی مطالب تدریس شده را در همان روز بخوانید و برای هر مبحث جداگانه چندین تست حل کنید.
 • حل تمرین، حل نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های گذشته و … بهترین روش آشنایی با سوالات امتحان نهایی و کسب نمره بیست در امتحانات نهایی است.
 • برنامه ریزی کنید. با برنامه ریزی اصولی پیش برید و از اتلاف وقت خود جلوگیری کنید.
 • حتما از ابتدای سال برنامه ریزی کنید و اجازه ندهید که مطالب زیادی از دروس روی هم انباشته شوند. در طول سال با معلم پیش روید تا شب امتحان دیگر نگران حجم مطالب درسی نباشید.
 • حتما تمرین و تکرار مکرر را در برنامه درسی خود لحاظ کنید.

سخن پایانی 

در پایان توصیه می کنیم از برنامه ریزی برای امتحانات غافل نشوید و اهمیت تاثیر معدل نهایی در کنکور را جدی بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر معدل به مقاله های آیا امتحانات مستمر در کنکور تاثیر دارند؟ و صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور مراجعه کنید. با رعایت نکات بالا نمره قبولی شما در امتحانات نهایی تضمین شده است. توجه داشته باشید برنامه ریزی درسی برای امتحان و کنکور راهنمای راه شما در مسیر موفقیت است. مشاوره تحصیلی آنلاین یکی از خدمات مشاوره ای الف مشاور برای هر دانش آموزی است که می‌خواهد آینده ای درخشان برای خود رقم بزند.

در صورت تمایل ما را اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید.

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
دلیل اهمیت محاسبات سریع ریاضی
چگونه محاسبات ریاضی را سریع انجام دهیم؟
بهترین مشاوره کنکور در تهران
بهترین مشاوره کنکور در تهران
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
بهترین منابع کنکور انسانی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور انسانی 1403
بیش فعالی
نحوه برنامه ریزی درسی برای افراد دچار بیش فعالی
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
اصول برنامه ریزی کنکور ریاضی
هر آنچه باید درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی بدانید!
اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
بهترین منابع زیست دوازدهم
بهترین منابع زیست دوازدهم؛ با این منابع تو کنکور موفق شو!
بهترین منابع زیست یازدهم
معرفی بهترین منابع زیست یازدهم! با این منابع تو کنکور موفق شو!
2 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمد رضا
احمد رضا

ممنون از سایت خوبتون

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!