صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403

آن دسته داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌بایست در زمان مشخص شده برای انتخاب رشته اقدامات لازم را انجام دهند. قطعا می‌دانید که انتخاب رشته کنکور بسیار سرنوشت ساز و مهم است، لذا باید به نکات مهم از جمله علایق شخصی خود توجه داشته باشید. داوطلبین می‌توانند 150 کد رشته را انتخاب کنند و حتما به نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور توجه ویژه داشته باشند. اولویت‌بندی در انتخاب رشته اهمیت بالایی دارد چرا که رشته‌های انتخابی شما سرنوشت و آینده شما را مشخص می‌کنند. اگر با نحوه اولویت‌بندی آشنا نیستید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

داشتن برنامه ریزی کنکور اصولی و مختص به خود برای موفقیت در کنکور الزامی است. چرا که داشتن برنامه ای جامع و کامل که تمامی موارد لازم برای چینش جدول هفتگی و ماهانه درسی را در برگیرد، بسیار مهم است.

نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

اولویت‌بندی صحیح و اصولی رشته و چیدمان آن باید از مهمترین فاکتورهای هر داوطلب باشد. به طور کلی اولویت بندی انتخاب رشته به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. هر داوطلب باید رشته‌های مورد علاقه خود را طبق اولویت خود در فرم انتخاب رشته ثبت کنند. توجه داشته باشید دانشگاه‌ها و رشته‌های رویایی همان رشته‌هایی هستند که قبولی در آنها برای عده‌ای محال است. همچنین کد رشته دانشگاه‌های برتر کشور نیز باید جزء اولویت‌های رشته انتخابی شما باشند.
 2. لازم است داوطلبین هر رشته را به طور واقع بینانه و با آگاهی کامل در فرم انتخاب رشته طبق اولویت‌بندی خود ثبت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که فرم انتخاب رشته هر داوطلب از بالا به پایین بررسی می‌شود، بنابراین رشته‌های اولویت خود را از بالا به پایین وارد کنید.
 3. سومین دسته انتخاب رشته برای هر داوطلب انتخاب رشته‌های بدبینانه می‌باشد. منظور از این رشته‌ها همان رشته‌هایست که شما به طور صددرصد در آنها قبول می‌شوید.

برای انجام یک انتخاب رشته اصولی بهتر است ابتدا با نکات مهمی که در انتخاب رشته باید لحاظ کنید، آشنا شوید. کافیست سری به مقاله زیر بزنید تا با پیچ و خم کار آشنا شوید.

نکات انتخاب رشته کنکور 1403

به طور کلی چینش انتخاب رشته به این صورت دسته‌بندی می‌شود:

 • علاقه به رشته انتخابی
 • کیفیت دانشگاه مورد نظر
 • هزینه‌های شهریه و…
 • مسافت و رفت و آمد به دانشگاه

قبل از پر کردن فرم انتخابی باید تمامی مدارک مهم و لازم برای انتخاب رشته را آماده کنید. جهت اطلاع از مدارک لازم برای انتخاب رشته کنکور 1403 کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

مدارک لازم برای انتخاب رشته کنکور

دلیل اهمیت نحوه اولویت بندی برای انتخاب رشته کنکور

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا روی نحوه اولویت بندی انتخاب رشته بسیار تاکید می‌شود؟ در جواب باید بدانید که انتخاب رشته بسیار مهم است و آینده شغلی و تحصیلی شما را تعیین می‌کند. در صورتی که انتخاب رشته به درستی انجام نشود، ممکن است به فکر تعویض دانشگاه و یا رشته انتخابی خود بروید که این امر علاوه بر خسارت‌های مالی که برای شما به دنبال می‌آورد، می‌تواند باعث هدر رفتن زمان و وقت شما شود. از این رو اولویت‌بندی انتخاب رشته و توجه به آن امری حیاتی و مهم تلقی می‌شود.

می‌توانید به هنگام اولویت‌بندی کد رشته‌ها و نحوه چیدمان انتخاب رشته کنکور، از مشاوران با تجربه و خبره در این زمینه کمک بگیرید. مشاوره انتخاب رشته می‌توانند طبق رتبه و تراز قبولی شما، رشته و دانشگاه مورد نظر و برتر را به شما معرفی کنند.

چند نکته طلایی برای نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور

برای یک انتخاب رشته صحیح و اصولی رعایت چند نکته اهمیت بالایی دارد.

 • توجه به علاقه و استعداد داوطلب

به جرات می‌توان گفت که مهم‌ترین و اولین نکته برای انتخاب رشته کنکور توجه به علایق شخصی خود می‌باشد. داوطلب باید در ابتدا رشته‌هایی که مورد علاقه خود هستند را نیز در اولویت قرار دهد و بعد با توجه به توانایی و استعدادهای خود آنها را انتخاب کند. به عبارتی دیگر باید علاوه بر علایق خود، به توانایی و استعدادهای خود نیز توجه کافی داشته باشد. لذا از 150 کد رشته انتخابی، ابتدا رشته‌های مورد علاقه را جزء اولویت‌های اول خود قرار دهید.

 • توجه به موقعیت شغلی و آینده رشته

بازار کار و آینده شغلی هر رشته از جمله موارد مهمی است که قبل از انتخاب رشته باید به آن توجه کنید. برخی رشته‌ها هستند که آینده شغلی مناسبی ندارند و ممکن است شما در آینده برای یافتن شغل مورد نظر با مشکل مواجه شوید. لذا بعد از در نظر گرفتن علاقه و توانایی‌های خود به بازار کار و آینده شغلی رشته مورد نظر خود توجه داشته باشید. شما قصد دارید چند سال وقت و عمر خود را برای گذراندن رشته انتخابی خود بگذارید و در آینده بعد از فارغ التحصیلی در رشته خود مشغول به کار شوید.

 • عدم توجه به حرف‌های اطرافیان

مشورت کردن قطعا در هر مقطعی کار بسیار درستی می‌باشد، ولی برای انتخاب رشته ممکن است برخی با توجه به تجربه خود . همچنین علاقه خود بخواهند شما را در انتخاب رشته مورد نظر دچار سردرگم و تردید کنند. باید بدانید که این شما هستید که می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید و در آینده وارد بازار کار شوید، پس سعی کنید به نظرات دیگران توجه نکنید. اگر به نظرات دیگران توجه کنید و رشته‌ای که آنها می‌گویند را بخوانید، ممکن است به دلیل عدم علاقه به رشته مورد نظر سال‌های سختی را پشت سر بگذارید و در نهایت از کاری که مرتبط با رشته تحصیلی شما است نیز لذت نبرید. بنابراین بدانید که این شما هستید که باید آینده شغلی خود را در نظر بگیرید پس نباید ملاک انتخاب رشته شما نظرات دیگران باشد.

جهت انتخاب رشته اصولی ابتدا باید کارنامه نتایج اولیه کنکور را به درستی بررسی کنید تا بتوانید 150 کد رشته محل را پر کنید. جهت آشنایی با تحلیل کارنامه کنکور کلیک کنید.

 • به شهریه دانشگاه مورد نظر توجه کنید

توجه به شهریه دانشگاه‌ها از جمله موارد مهمی است که به هنگام اولویت‌بندی رشته‌ها باید به آن توجه داشته باشید. دانشگاه‌های غیر انتفاعی، شبانه، پیام نور، پردیس خودگردان جزء دانشگاه‌هایی هستند که شهریه دارند. قبل از انتخاب کد رشته‌های محل توجه به پرداخت شهریه را نیز در نظر داشته باشید چرا که ممکن است بالابودن شهریه‌های پرداختی بخصوص در دانشگاه پردیس خودگردان برای عده‌ای قابل پرداخت نباشد. همچنین علاوه بر شهریه‌های پرداختی دانشگاه، هزینه‌های دیگری از جمله خوابگاه، رفت‌وآمد و هزینه‌های خورد و خوراک را نیز باید در نظر داشته باشید.

نحوه ویرایش اولویت در انتخاب رشته کنکور

آن دسته داوطلبانی که در اولویت‌بندی انتخاب رشته نیازمند ویرایش اطلاعات وارد شده هستند نیز می‌توانند به هنگام شروع انتخاب رشته جهت تغییرات اولویت‌بندی خود اقدامات لازم را انجام دهند. برای این‌کار داوطلبین باید به قسمت ویرایش اطلاعات در سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org بروند و اولویت‌های انتخاب رشته را وارد کنند. توجه داشته باشید که مهلت تغییر اولویت‌های انتخاب رشته نیز از زمان شروع انتخاب رشته تا پایان آن می‌باشد و هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ویرایش اطلاعات ندارد.

نحوه تغییر اولویت ها بعد از مشاهده کارنامه نهایی انتخاب رشته

از طرفی برخی داوطلبین بعد از دریافت کارنامه نهایی انتخاب رشته قصد دارند در اولویت‌های رشته‌های پایین‌تر تحصیل کنند. توجه کنید که ویرایش این رشته انتخابی برای هر داوطلب فقط یک‌بار امکان‌پذیر است؛ بنابراین باید با دقت انجام شود. برای تغییر اولویت، به سایت سنجش مراجعه و درخواست بررسی اشتباه و تقاضای اولویت بعدی را ثبت کنید.

ما در این مطلب به صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور پرداخته‌ایم. امیدواریم با انتخاب بهترین رشته در بهترین دانشگاه به هدف و آرزوی خود برسید. از اینکه تا انتها با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار کنکور می‌توانید در کانال تلگرامی الف مشاور عضو شوید.

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!