چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

آیا در یادگیری زبان دچار مشکل هستید؟ یا فهم زبان برای شما سخت است؟ اصلا نگران نباشید. ما در الف مشاور، کنار شما هستیم تا بتوانیم مشکل شما را حل کنیم. الف مشاور در این مقاله قصد دارد در مورد اینکه چگونه زبان کنکور را مطالعه کنید، به طور کامل صحبت کند تا مطالعه زبان برای شما راحت‌تر و جذاب‌تر شود. با ما همراه باشید.

چرا یادگیری و فهم زبان مشکل است؟

چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

زبان انگلیسی یکی از درس‌های به شدت فرار است. یکی از دلایل اصلی فرار بودن زبان، لغات زیاد است. حفظ لغات زبان زیاد آسان نیست. همچنین هر لغت در حالت‌های مختلف جمله می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. برای یادگیری زبان باید حتما تمام معانی یک لغت را حفظ کنید. حفظ و یادگیری لغات، در کنکور کمک زیادی به شما می‌کند و بدون یاد داشتن لغات کار شما به شدت سخت می‌شود. اما مطالعه درست زبان می‌تواند در یادگیری زبان بسیار موثر باشد.

بودجه بندی زبان کنکور

قبل از مطالعه هر درس باید با بودجه بندی آن آشنا شوید تا از مباحث مهم مطلع شوید و بتوانید به درستی برنامه ریزی کنید. بودجه‌بندی سوالات درس زبان در کنکور به صورت زیر است:

 1. از بخش درک مطلب در کنکور 8 سوال مطرح می‌شود.
 2. از بخش واژگان در کنکور 8 سوال مطرح می‌شود.
 3. از بخش کلوز تست در کنکور 5 سوال مطرح می‌شود.
 4. از بخش گرامر در کنکور 4 سوال مطرح می‌شود.

بخش واژگان و درک مطلب بیشترین تعداد سوالات را در کنکور دارند. بنابراین باید زمان زیادی را به مطالعه این دو بخش اختصاص دهید تا بتوانید درصد بالایی برای درس زبان کسب کنید.

چگونه زبان کنکور را 100 درصد بزنیم؟

 برای نحوه مطالعه کنکور اول باید بدانید سوالات کنکور به چه صورت است. زبان کنکور از ‌4 ‌بخش اصلی لغات، گرامر، ریدینگ و کلوز تست تشکیل شده است. برای کنکور باید هر سه پایه، دهم، یازدهم و دوازدهم را به خوبی مطالعه کنید.

زبان درس عمومی است. ضریب آن برای تمامی رشته ها برابر 2 است. تعداد سوالات زبان 25 تا و مدت زمان پاسخگویی به آنها 20 دقیقه است. شما باید در کمتر از 50 ثانیه به هر تست پاسخ دهید. تمرین و تست زنی را فراموش نکنید زیرا باعث عملکرد خوب شما در جلسه کنکور می‌شود. کتاب درسی را با دقت مطالعه کنید. تکنیک‌های تست زنی برای زبان را یاد بگیرید و سرعت العمل خود را افزایش دهید. برای بخش لغات و ریدینگ وقت بیشتری بگذارید و در آزمون‌های جامع شرکت کنید. در ادامه به هر یک از بخش‌های اصلی زبان می‌پردازیم.

لغات زبان کنکور

چطور لغات زبان کنکور را بخوانیم؟

از بخش لغات 8 سوال در کنکور مطرح می‌شود. اگر شما به تمامی سوالات بخش لغات پاسخ درست بدهید، 32 درصد راه را طی کرده‌اید. برای یادگیری بهتر لغات به نکات زیر توجه کنید.

 1. یک دفترچه برای یادداشت تمامی لغاتی که از ابتدا یاد گرفته اید، تهیه کنید.
 2. تهیه و یادگیری تمامی لغات جدید آزمون‌های شبه کنکور و کنکور 10 سال اخیر
 3. تهیه کتاب لغات زبان و مرور آن
 4. تهیه تمامی لغات مربوط به قسمت‌های مختلف مانند متن‌ها، گرامر، سوال‌ها و… .
 5. یادگیری تمامی مترادف‌ها و متضاد‌های لغات
 6. برای یادگیری بهتر حتما باید تمرین و تکرار داشته باشید و تست بزنید

گرامر

یکی از سخت‌ترین بخش‌های زبان کنکور، گرامر است. گرامر شامل 4 سوال در کنکور سراسری است. برای عملکرد بهتر در این بخش باید به نکات زیر توجه کنید.

 1. تهیه یک جزوه خوب و مناسب 
 2. حتما خلاصه برداری کنید
 3. برای هر مبحث به صورت جداگانه تست بزنید
 4. تمامی تست‌های کنکور سال‌های اخیر و تست‌های آزمون‌های شبه کنکور را مطالعه کنید
 5. حل کردن تمامی تمرین‌های کتاب
 6. بهترین منبع برای گرامر، کتاب درسی است
 7. برای یادگیری بهتر می‌توانید از کتاب‌های کمک درسی و روش‌های خاص استفاده کنید
 8. مرور و جمع‌بندی داشته باشید

کلوز تست

یکی از بخش‌‌های گیج کننده، کلوز تست است. کلوز تست جمله یا متنی است که باید با توجه به گزینه‌ها، جا‌های خالی را با کلمات مناسب پر کنید. در کنکور 5 تست به عنوان کلوز تست مطرح می‌شود. برای پاسخگویی به سوالات این بخش به موارد زیر توجه کنید.

 1. ابتدا یک بار متن را به طور کامل مطالعه کنید و بعد به گزینه‌ها توجه کنید
 2. به جملات بعد از جای خالی توجه زیادی کنید و بعد کلمه مناسب را انتخاب کنید
 3. معمولا یک سوال از بخش گرامر مربوط به افعال مجهول در کنکور مطرح می‌شود
 4. تست زنی بهترین تمرین برای این بخش است
 5. در کلوز تست به معانی و مفهوم لغات، حالت جمع یا مفرد و … توجه شود

ریدینگ

از سخت‌ترین بخش‌های زبان، ریدینگ است. زیرا هم نیاز به یادگیری روش‌های خاصی دارد و هم نیاز به مطالعه و تمرین متن‌های بسیار زیاد. از بخش ریدینگ 8 تست در کنکور مطرح می‌شود. اگر به تمامی سوالات این بخش پاسخ درست دهید، 32 درصد از راه را طی کرده‌اید. در ادامه به نکات بخش ریدینگ اشاره می‌کنیم.

 1. ابتدا سوالات را بخوانید تا بدانید در متن به دنبال چی باید بگردید
 2. دور کلمات کلیدی سوال را خط بکشید و به دنبال آن در متن بگردید. جمله قبل و بعد آن کلم را با دقت بخوانید و بعد به سوال پاسخ دهید
 3. جملات گمراه کننده را بشناسید. اگر در گزینه‌ها جمله‌ای دقیقا مانند جمله‌ی داخل ریدینگ بود به احتمال زیاد آن یک جمله گمراه‌کننده است.
 4. برای پاسخگویی به سوال عنوان مناسب برای متن پیدا کنید به اولین و آخرین جمله مراجعه کنید. سپس با توجه به آن به سوال پاسخ دهید
 5. تمرین، تکرار و تست زنی حتما داشته باشید
 6. تست‌های 10 سال اخیر را به خوبی مطالعه کنید

چهار روش‌ صحیح مطالعه زبان به سبک رتبه برتر‌ها

روش مطالعه فیزیک کنکور

 1. حتما لغات را در دفترچه‌ای با مترادف و متضادها یادداشت کنید
 2. خلاصه برداری کنید. حتما نکات مهم مطالب و تست‌ها را در دفترچه‌ای یادداشت کنید
 3. دفترچه یادداشتی برای بخش گرامر تهیه کنید. هر مبحث را در آن یادداشت کنید و تست‌های مربوط به هر مبحث را به صورت جداگانه حل کنید
 4. حتما تمرین، تکرار، مرور و تست زنی داشته باشید. زیرا باعث یادگیری بیشتر و حفظ مطالب در ذهن می‌شود.

روش خواندن زبان کنکور از صفر

مطالعه اصولی درس زبان باعث می‌شود تا در امتحانات نهایی و کنکور به خوبی عمل کنید. اگر تا به الان هیچ برنامه مطالعاتی برای مطالعه درس زبان طراحی نکرده‌اید و یا درس زبان را جدی نگرفته‌اید، باید بدانید که زبان از فرارترین و چالش برانگیزترین دروس برای دانش آموزان است. بنابراین مطالعه اصولی و به موقع آن باعث می‌شود تا در بهترین بازدهی را در جلسه امتحانات نهایی و کنکور داشته باشید. اگر خود به تنهایی قادر به طراحی برنامه اصولی و جامع نیستید، می‌توانید در طرح 7 روز مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور شرکت کنید تا با بهترین روش‌های برنامه‌ریزی مختص به خودتان آشنا شوید.

چگونه زبان بخوانیم که فراموش نکنیم؟

چگونه زبان بخوانیم که فراموش نکنیم؟ در ادامه به ۵ راهکار مهم برای جلوگیری از فراموش شدن مطالب خوانده شده درس زبان اشاره می‌کنیم. 

 1. خودتان را در معرض درس زبان قرار دهید. سعی کنید در طول روز حتما زمانی را به مطالعه زبان اختصاص دهید تا به صورت مستمر با این درس در ارتباط باشید.
 2. خودتان را در محیط زبان قرار دهید. برای این کار می‌توانید از فیلم و سریال‌های زبان انگلیسی و موزیک انگلیسی استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید برنامه درسی و کارهای شخصی خود را به زبان انگلیسی یادداشت کنید.
 3. بین لغات مختلف درس زبان ارتباط معنایی و یا موضوعی برقرار کنید. این کار باعث می‌شود تا لغات زبان را فراموش نکنید.
 4. به طور مکرر و مستمر به مرور لغات زبان بپردازید.
 5. با مثال زبان را یاد بگیرید. اگر برای یادگیری هر بخش و مبحثی از مثال نیز استفاده کنید، دیگر مطالب درسی را فراموش نمی‌کنید.

چگونه زبان بخوانیم برای امتحان؟

امتحان نهایی به ویژه امتحان نهایی درس زبان از سخت‌ترین امتحانات برای دانش آموزان به حساب می‌آید. به همین دلیل باید از روش‌های مطالعه زبان برای امتحان نهایی مطلع باشید تا بتوانید در امتحانات نهایی به خوبی عمل کنید. با ما همراه باشید.

 1. اصلی‌ترین مطلب در مطالعه درس زبان، تمرین و تکرار است. شما نمی‌توانید یک شبه و فقط شب امتحان به طور کامل زبان یاد بگیرید. یادگیری و تسلط بر زبان فقط و فقط نیاز به تمرین و تکرار دارد. بنابراین باید از ابتدای شروع ترم مطالعه زبان را جدی بگیرید.
 2. بهتر است هر روز زمانی را به مطالعه لغات درس زبان اختصاص دهید. از همان ابتدای شروع ترم به مطالعه و یادگیری لغات درس زبان بپردازید تا در شب امتحان با حجم زیادی از لغات رو به رو نشوید. همچنین بهتر است مترادف و متضاد کلمات را نیز از ابتدا یاد بگیرید.
 3. بهتر است بعد از تدریس معلم به مطالعه و یادگیری گرامر و ساختار آن بپردازید. همچنین تهیه دفترچه خلاصه نویسی برای درس زبان و تسلط بر نکات مهم گرامری هر بخش بسیار مهم است. 
 4. درک مطلب و پاسخ به سوالات بخش ریدینگ از چالش‌برانگیزترین بخش‌ها برای دانش آموزان است. بهتر است ابتدا سوالات مطرح شده را بخوانید. سپس در متن ریدینگ به دنبال پاسخ آن بگردید. تسلط بر لغات و گرامر زبان به شما در پاسخگویی به سوالات بخش ریدینگ به شدت کمک می‌کند.
 5. برای پاسخگویی به بخش کلوز تست، بهتر است ابتدا معنای کلی متن را درک کنید. سپس با توجه به جملات قبل و بعد نقطه چین به سوال پاسخ دهید.

کلام پایانی

زبان کنکور درس فراری است. باید در مطالعه‌ی آن به تمام مطالب فوق عمل کنید تا به نتیجه عالی برسید. مشاورین الف مشاور با تهیه این مطلب برای شما امیدوارند بتوانید درصد بالایی در درس زبان کسب کنید. اگر سوال یا مشکلی دارید می‌توانید کامنت بگذارید. مشاورین الف مشاور در کمترین زمان ممکن به طور کامل پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین شما می‌توانید در صورت تمایل از مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه الف مشاور بهره مند شوید.

برای آگاهی از نکات کنکوری و اخبار داغ کنکور میتوانید، الف مشاور را در اینستاگرام دنبال کنید.

اینستاگرام الف مشاور

ویس تخصصی مشاورین الف مشاور درباره نحوه مطالعه زبان

01:03 بارم بندی زبان

01:25 روش مطالعه زبان
01:39 لیسنینگ
06:00 لغت
09:52 گرامر
12:09 ریدینگ
15:43 توضیحات مختصر رایتینگ

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شیما
شیما

سلام زبان توی رشته تجربی جزو رشته های عمومی محسوب میشه؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  شیما

منظور از رشته های عمومی چیه؟ منظورشناور ؟

عماد
عماد

واقعا کامل بود و لذت ببردم مرسی

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!