چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

آیا در یادگیری زبان دچار مشکل هستید؟ یا فهم زبان برای شما سخت است؟ اصلا نگران نباشید. ما در الف مشاور، کنار شما هستیم تا بتوانیم مشکل شما را حل کنیم. الف مشاور در این مقاله قصد دارد در مورد اینکه چگونه زبان کنکور را مطالعه کنید، به طور کامل صحبت کند تا مطالعه زبان برای شما راحت‌تر و جذاب‌تر شود. با ما همراه باشید.

چرا یادگیری و فهم زبان مشکل است؟

چطور زبان کنکور را بخوانیم؟

زبان انگلیسی یکی از درس‌های به شدت فرار است. یکی از دلایل اصلی فرار بودن زبان، لغات زیاد است. حفظ لغات زبان زیاد آسان نیست. همچنین هر لغت در حالت‌های مختلف جمله می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. برای یادگیری زبان باید حتما تمام معانی یک لغت را حفظ کنید. حفظ و یادگیری لغات، در کنکور کمک زیادی به شما می‌کند و بدون یاد داشتن لغات کار شما به شدت سخت می‌شود. اما مطالعه درست زبان می‌تواند در یادگیری زبان بسیار موثر باشد.

چگونه زبان کنکور را 100 درصد بزنیم؟

 برای نحوه مطالعه کنکور اول باید بدانید سوالات کنکور به چه صورت است. زبان کنکور از‌4‌بخش اصلی لغات، گرامر، ریدینگ و کلوز تست تشکیل شده است. برای کنکور باید هر سه پایه، دهم، یازدهم و دوازدهم را به خوبی مطالعه کنید.

زبان درس عمومی است. ضریب آن برای تمامی رشته ها برابر 2 است. تعداد سوالات زبان 25 تا و مدت زمان پاسخگویی به آنها 20 دقیقه است. شما باید در کمتر از 50 ثانیه به هر تست پاسخ دهید. تمرین و تست زنی را فراموش نکنید زیرا باعث عملکرد خوب شما در جلسه کنکور می‌شود. کتاب درسی را با دقت مطالعه کنید. تکنیک‌های تست زنی برای زبان را یاد بگیرید و سرعت العمل خود را افزایش دهید. برای بخش لغات و ریدینگ وقت بیشتری بگذارید و در آزمون‌های جامع شرکت کنید. در ادامه به هر یک از بخش‌های اصلی زبان می‌پردازیم.

لغات

چطور لغات زبان کنکور را بخوانیم؟

از بخش لغات 8 سوال در کنکور مطرح می‌شود. اگر شما به تمامی سوالات بخش لغات پاسخ درست بدهید، 32 درصد راه را طی کرده‌اید. برای یادگیری بهتر لغات به نکات زیر توجه کنید.

 1. یک دفترچه برای یادداشت تمامی لغاتی که از ابتدا یاد گرفته اید، تهیه کنید.
 2. تهیه و یادگیری تمامی لغات جدید آزمون‌های شبه کنکور و کنکور 10 سال اخیر
 3. تهیه کتاب لغات زبان و مرور آن
 4. تهیه تمامی لغات مربوط به قسمت‌های مختلف مانند متن‌ها، گرامر، سوال‌ها و… .
 5. یادگیری تمامی مترادف‌ها و متضاد‌های لغات
 6. برای یادگیری بهتر حتما باید تمرین و تکرار داشته باشید و تست بزنید

گرامر

یکی از سخت‌ترین بخش‌های زبان کنکور، گرامر است. گرامر شامل 4 سوال در کنکور سراسری است. برای عملکرد بهتر در این بخش باید به نکات زیر توجه کنید.

 1. تهیه یک جزوه خوب و مناسب 
 2. حتما خلاصه برداری کنید
 3. برای هر مبحث به صورت جداگانه تست بزنید
 4. تمامی تست‌های کنکور سال‌های اخیر و تست‌های آزمون‌های شبه کنکور را مطالعه کنید
 5. حل کردن تمامی تمرین‌های کتاب
 6. بهترین منبع برای گرامر، کتاب درسی است
 7. برای یادگیری بهتر می‌توانید از کتاب‌های کمک درسی و روش‌های خاص استفاده کنید
 8. مرور و جمع‌بندی داشته باشید

کلوز تست

یکی از بخش‌‌های گیج کننده، کلوز تست است. کلوز تست جمله یا متنی است که باید با توجه به گزینه‌ها، جا‌های خالی را با کلمات مناسب پر کنید. در کنکور 5 تست به عنوان کلوز تست مطرح می‌شود. برای پاسخگویی به سوالات این بخش به موارد زیر توجه کنید.

 1. ابتدا یک بار متن را به طور کامل مطالعه کنید و بعد به گزینه‌ها توجه کنید
 2. به جملات بعد از جای خالی توجه زیادی کنید و بعد کلمه مناسب را انتخاب کنید
 3. معمولا یک سوال از بخش گرامر مربوط به افعال مجهول در کنکور مطرح می‌شود
 4. تست زنی بهترین تمرین برای این بخش است
 5. در کلوز تست به معانی و مفهوم لغات، حالت جمع یا مفرد و … توجه شود

ریدینگ

از سخت‌ترین بخش‌های زبان، ریدینگ است. زیرا هم نیاز به یادگیری روش‌های خاصی دارد و هم نیاز به مطالعه و تمرین متن‌های بسیار زیاد. از بخش ریدینگ 8 تست در کنکور مطرح می‌شود. اگر به تمامی سوالات این بخش پاسخ درست دهید، 32 درصد از راه را طی کرده‌اید. در ادامه به نکات بخش ریدینگ اشاره می‌کنیم.

 1. ابتدا سوالات را بخوانید تا بدانید در متن به دنبال چی باید بگردید
 2. دور کلمات کلیدی سوال را خط بکشید و به دنبال آن در متن بگردید. جمله قبل و بعد آن کلم را با دقت بخوانید و بعد به سوال پاسخ دهید
 3. جملات گمراه کننده را بشناسید. اگر در گزینه‌ها جمله‌ای دقیقا مانند جمله‌ی داخل ریدینگ بود به احتمال زیاد آن یک جمله گمراه‌کننده است.
 4. برای پاسخگویی به سوال عنوان مناسب برای متن پیدا کنید به اولین و آخرین جمله مراجعه کنید. سپس با توجه به آن به سوال پاسخ دهید
 5. تمرین، تکرار و تست زنی حتما داشته باشید
 6. تست‌های 10 سال اخیر را به خوبی مطالعه کنید

چهار روش‌ صحیح مطالعه زبان رتبه برتر‌ها

روش مطالعه فیزیک کنکور

 1. حتما لغات را در دفترچه‌ای با مترادف و متضادها یادداشت کنید
 2. خلاصه برداری کنید. حتما نکات مهم مطالب و تست‌ها را در دفترچه‌ای یادداشت کنید
 3. دفترچه یادداشتی برای بخش گرامر تهیه کنید. هر مبحث را در آن یادداشت کنید و تست‌های مربوط به هر مبحث را به صورت جداگانه حل کنید
 4. حتما تمرین، تکرار، مرور و تست زنی داشته باشید. زیرا باعث یادگیری بیشتر و حفظ مطالب در ذهن می‌شود.

کلام پایانی

زبان کنکور درس فراری است. باید در مطالعه‌ی آن به تمام مطالب فوق عمل کنید تا به نتیجه عالی برسید. مشاورین الف مشاور با تهیه این مطلب برای شما امیدوارند بتوانید درصد بالایی در درس زبان کسب کنید. اگر سوال یا مشکلی دارید می‌توانید کامنت بگذارید. مشاورین الف مشاور در کمترین زمان ممکن به طور کامل پاسخگوی شما خواهند بود. همچنین شما می‌توانید در صورت تمایل از مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه الف مشاور بهره مند شوید.

برای آگاهی از نکات کنکوری و اخبار داغ کنکور میتوانید، الف مشاور را در اینستاگرام دنبال کنید.

اینستاگرام الف مشاور

1 دیدگاه دربارهٔ «چطور زبان کنکور را بخوانیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *