آیا امتحانات مستمر در کنکور تاثیر دارند؟ + تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور

اطلاعیه های جدید نشان می دهد تاثیر معدل بر کنکور ۱۴۰۲ و کنکور ۱۴۰۳ افزایش یافته است. اما این تاثیر معدل امتحانات نهایی بر رتبه و تراز کنکور است، هیچ صحبتی از تاثیر معدل امتحانات مستمر بر کنکور نشده است. اکنون تغییرات مهم کنکور سراسری ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ را بیان می کنیم:

 • تاثیر ۴۰ درصدی معدل در کنکور ۱۴۰۲ در رشته های ریاضی، تجربی و انسانی اعمال می شود. در رشته های زبان و هنر این تاثیر به میزان ۳۶ درصد قطعی می باشد. در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر معدل و سوابق تحصیلی به ۵۰ درصد خواهد رسید.
 • کنکور ۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴۰۱ و تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می گردد‌.
 • از آزمون تستی کنکور سراسری دروس عمومی حذف خواهد شد و آزمون تستی سهم ۶۰ درصدی دارد.
 • کنکور ۱۴۰۳ در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیرماه برگزار می گردد.
 • داوطلبان کنکور در کنکور دی و تیر می توانند در دو رشته متفاوت شرکت کنند.
 • کنکور ۱۴۰۴ معدل سال یازدهم در کنکور موثر خواهد داشت. در کنکور ۱۴۰۵ نیز معدل سال دهم تاثیر گذار خواهد بود.
 • داوطلب تغییر رشته ای که در درسی بدون سوابق تحصیلی باشد، در امتحان نهایی آن درس نمره صفر لحاظ می شود.
 • داوطلبانی که نمرات پایینی کسب کردند فقط یک بار می توانند در امتحانات ترمیم معدل خرداد یا شهریور و یا دی شرکت کنند.
 • ضرایب دروس از کنکور سراسری تغییر کرده است و زیر گروه ها نیز حذف شده اند.
 • کلیه داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی( فارغ التحصیلان نظام قدیم ترمی واحدی، داوطلبان دارای دیپلم متفاوت از سایر رشته ها) برای استفاده از تاثیر ۴۰ درصدی معدل در کنکور باید در امتحانات نهایی شرکت کنند تا سوابق تحصیلی برای آنها ایجاد شود.

تاثیر قطعی معدل در کنکور یعنی چه؟

تاثیر سوابق تحصیلی یا معدل در کنکور ۱۴۰۲ نظام جدید برای تمام داوطلبان کنکور انسانی، تجربی و ریاضی ۴۰ درصد قطعی است. حالا منظور از سوابق تحصیلی چیست؟ همان معدل کتبی داوطلب است که با توجه به نمرات کسب شده از امتحانات نهایی او محاسبه می شود. این تاثیر ۴۰ درصدی در دو نوبت کنکور دی ماه و تیرماه اعمال می گردد. با توجه به اینکه احتمال اینکه کنکور در سال های آینده حذف شود کم خواهد بود، آموزش و پرورش به منظور حذف تدریجی کنکور تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان را به صورت مستقیم بر رتبه و تراز کنکور آنها اعمال کرده است و این تاثیر در سال های پیش رو بیشتر و بیشتر می کند. دانش آموزان بایستی از نحوه تاثیر معدل کتبی نهایی اطلاعات کافی داشته باشند، این آگاهی در برنامه ریزی اصولی آنها بسیار موثر است.

برای چه رتبه ای چه معدل و درصدی لازم است؟
حدود رتبه منطقهحدود معدل نهاییمیانگین درصد
زیر هزار۱۹.۲۵ به بالا۶۰ به بالا
هزار تا ۲ هزار۱۹.۰۵ به بالا۵۵ به بالا
۲ هزار تا ۳ هزار۱۸.۷۵ به بالا۵۰ به بالا
۳ هزار تا ۵ هزار۱۸.۲۵ به بالا۴۵ به بالا
۵ هزار تا ۷ هزار۱۷.۷۵ به بالا۴۰ به بالا
۷ هزار تا ۱۰ هزار۱۷ به بالا۳۵ به بالا

آیا معدل دهم و یازدهم در کنکور تاثیر دارد؟

اعلامیه های رسمی که سازمان سنجش منتشر کرده است بیان می کند: در حاضر فقط تاثیر معدل در کنکور به وسیله امتحانات نوبت دوم پایه دوازدهم که به صورت نهایی برگزار می‌شود، قطعی شده است. هرچند در آینده امکان دارد امتحانات پایه یازدهم و دهم نیز به صورت نهایی برگزار شود، در این صورت معدل یازدهم و دهم نیز در کنکور موثر خواهد بود. 

school average1 min آیا امتحانات مستمر در کنکور تاثیر دارند؟ + تاثیر معدل در کنکور
ابهامات درباره تاثیر معدل و پاسخ مشاوران

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

سختی کنکور در برابر امتحانات نهایی غیر قابل انکار است. دانش آموزان با کسب معدل ۲۰ نیز نمی‌توانند اطمینان داشته باشند تمام سوالات کنکور سراسری را ۱۰۰ درصد پاسخ می دهند. با دانستن فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور می توانید به درستی تراز خود را به دست بیاورید. هرکدام از متقاضیان کنکور یک نمره تراز شده دارند، پس نمی‌توان مطمئن بود با نمره ۲۰ در کنکور موفقیت حتمی خواهند داشت. در طرف دیگر آموزش و پرورش، میانگین معدل امتحانات نهایی داوطلب را در هر رشته گزارش می کند. داوطلب در صورتی که معدل بالای ۱۴ کسب کند، می تواند از نصف متقاضیان کنکور سراسری پیشی بگیرد. برای افزایش معدل باید در برنامه ریزی خود دروس عمومی را بالای ۵۰ درصد و دروس تخصصی را بالای ۴۰ درصد بزند. 

برای محاسبه تاثیر معدل در کنکور ابتدا نمره قبولی هر درس در تعداد واحد های آن ضرب می شود. نمرات به دست آمده جمع می شود و مجموع نمرات بر تعداد واحد های درسی تقسیم می شود. به مثال زیر دقت کنید:

 • دین و زندگی ۱، ۴ واحدی: ۱۸.۵۰
 • زبان فارسی ۱، ۲ واحدی: ۱۷.۷۵
 • عربی ۱، ۲ واحدی: ۱۶.۲۵
 • فیزیک ۱، ۲ واحدی: ۲۰
 • شیمی ۱، ۲ واحدی: ۲۰

18.50 = 12 ÷ (2 ×20) + (2 × 20) + (2 × 16.25) + (2 × 17.75) + (4 × 18.50)

school average3 min آیا امتحانات مستمر در کنکور تاثیر دارند؟ + تاثیر معدل در کنکور

کلام پایانی / نمره مستمر چه تاثیری دارد؟

همانطور که گفته شد نمرات مستمر و معدل امتحانات دبیرستان به غیر معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم، تاثیری در کنکور و رتبه شما ندارند. تنها سوابق تحصیلی که همان معدل کتبی نهایی است، در کنکور ۱۴۰۲ تاثیر ۴۰ درصدی دارد. نمره مستمر تنها در کارنامه دبیرستان شما می‌تواند موثر باشد. پس با توجه به نکات گفته شده در کنار مطالعه برای کنکور، سعی و تلاش خود را در امتحانات نهایی نیز داشته باشید تا با بهترین معدل این امتحانات را پشت سر بگذارید و از نتیجه مثبت آن در کنکور خشنود باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر معدل و برنامه ریزی برای امتحانات و کنکور ۱۴۰۲ می توانید به مشاوران الف مشاور اعتماد کنید، مشاوره تحصیلی آنلاین از خدمات مشاوره ای رایگان الف مشاور است که چراغ راهتان برای قدم های مطمئن تا موفقیت های شماست.

برای اطلاعات بیشتر با تاثیر معدل در کنکور و شرایط استفاده از ترمیم معدل به مقاله صفر تا صد ترمیم معدل و تاثیر معدل در کنکور (نظام قدیم و نظام جدید) مراجعه کنید.

اینستاگرام الف مشاور 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *