رشته مهندسی برق، گرایش ها، بازار کار

معرفی رشته مهندسی برق

همه می دانیم که اگر هدفی نداشته باشیم نمی توانیم در کنکور 1402 موفق شویم. انتخاب یک هدف درست جز در سایه آگاهی امکان پذیر نیست. در ادامه ما توضیحات کاملی در حوزه رشته مهندسی برق برای شما فراهم کرده ایم که کامل تر از این مطلب در هیچ کجا نخواهید یافت و به پاسخ همه سوالات خود خواهید رسید. تا انتهای این مقاله با ما در تماس باشید و سوالات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره تحصیلی رایگان دارید، با ما در تماس باشید.

قبل از انتخاب رشته مهندسی برق، گرایش های رشته برق را بشناسید

برای آشنایی با هر رشته ای بهترین راه اینه که شما با گرایش های آن رشته در مقاطع تحصیلی همون رشته آشنا بشید. چون اصل ماجرا در دوره های تخصصی اون رشته نهفته است و دوره ی کارشناسی جنبه عمومی برای گرایش های تخصصی داره. در واقع شما در دوره کارشناسی رشته تحصیلی خود، بیشتر موارد عمومی، اولیه و پایه را آموخته و بعد در گرایش های تخصصی، آموخته های خود را تکمیل تر می کنید.

گرایش های مهندسی برق رو بشناسید.

مجموعه دروسی که در دوره ی کارشناسی با انها اشنا می شوید در واقع به نمایندگی از دوره کارشناسی ارشد در این مقطع برای شما ارائه می شود. پس برای تصمیم گیری راحت تر و دقیق تر اول از همه به سراغ گرایش های یک رشته بروید. در وهله ی بعدی با توجه به آشنایی شما به دروس تخصصی رشته برق باید میزان علاقه مندی و توانایی خودتان را ارزیابی کنید و بعد با توجه به علاقه، توانایی و استعداد تان تصمیم گیری کنید.

در انتخاب رشته تحصیلی علاقه شما مهم ترین چیز است. اگر به رشته مورد نظرتان علاقه دارید و بازار کار و جایگاه های شغلی در آن سمت را بررسی کرده اید یا به عبارتی آگاهی کامل نسبت به خود و علاقه خود پیدا کرده اید، می توانید با خیال راحت انتخاب خود را عملی کنید.

یک مشاور انتخاب رشته درست و اصولی می تواند تا حد زیادی کیفیت تصمیم گیری شما را بهبود ببخشد. مشاوره انتخاب رشته با الف مشاور رو از دست ندید.
ثبت درخواست مشاوره انتخاب رشته

فقط علاقه به رشته مهندسی برق مهم نیست!

فقط علاقه به یک رشته مهم نیست، چرا که شما باید استعداد و مهارت های یادگیری این رشته را داشته باشید. توانایی های هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و این تفاوت ملاک باهوش بودن یا نبودن افراد نیست. هر کسی را بهر کاری ساختند تا نیاز های بشر در طول زمان براورده شود.

مهارت در رشته برق اهمیت دارد.

به دلیل وجود تفکر نادرست که رشته برق از همه ی رشته ها علمی تر است، اکثر متقاضیان فکر میکنند که حتما باید برق بخوانند تا ثابت کنند با استعداد هستند. از این رو در بسیاری از رشته های دیگر دارای ضعف شدیدی هستیم. زیرا که همه ی آدم های با استعداد به خاطر جو موجود، جذب رشته های مثل برق شده اند و باقی رشته ها از این آدم های با استعداد محروم مانده اند..

اما حرف از علاقه زدم. باید بگم یکی از مهمترین عامل ها و بلکن اولین عامل بی انگیزگی و سرخوردگی اکثر دانشجویان پس از تنها گذشت یک ترم این است که آنها از رشته ای که در آن قبول شده اند قبل از ورود به دانشگاه تصویری خیالی و آرمانی مطابق با خواسته های خودشان ترسیم کرده بودند، حال آنکه حقیقت چیز دیگری است و وقتی این قبیل افراد حتی با رتبه های خوب وارد رشته های خوب هم میشوند و می بینند که آن رشته با تصوراتشان فاصله ی زیادی دارد تازه می فهمند که هیچ علاقه ای به آن رشته ندارند و این بی انگیزگی باعث افت شدید تحصیلی می شود.

اگر یه سری به دانشگاه های خوب بزنید (دانشگاه های دسته چندم که جای خودش رو داره) می تونید دانشجوهایی رو ببینید که هر ترم چند واحد رو مشروط می شن در حالیکه واسه ورود به دانشگاه ماه ها زحمت کشیدن و در کنکور هم رتبه ی خوبی رو کسب کردن. علت اصلی این تناقض عجیب چیزی نیست جز حرفی که براتون زدم.

باز هم میگم توانایی های ذاتی شما چیزیه که خداوند مفت و مجانی و بی دردسر به شما داده و میتونه همیشه شما رو برتر نگه داره البته اگه در مسیر توانایی هایتون قدم بردارید.

 

گرایش های ارشد رشته برق

گرایش های ارشد رشته مهندسی برق به 5 گرایش که شامل برق مخابرات، قدرت، کنترل، الکترونیک و مهندسی پزشکی تقسیم بندی می شود.

1- مخابرات

یکی از پرطرفدارترین گرایش های رشته برق است که شامل زیر گرایش های سیستم، رمز و میدان میشود. در واقع گرایش مخابرات به بررسی سیستم های مخابراتی به صورت سیستمی و مغناطیسی می پردازد. پس به طور خلاصه به تمامی انتقال های بی سیم و باسیم مربوط به مخابرات است.

زیر گرایش رمز

این زیر گرایش در قسمت امنیت اطلاعات کاربرد دارد . برای کسانی که به ریاضیات محض علاقه دارند، مناسب می باشد. نحوه ی کار به این طریق است که چه مدلی الگوریتم های رمز استفاده شود تا امنیت بیشتری در این بین برقرار باشد.

زیر گرایش میدان

این زیر گرایش با امواج الکترومغناطیس سر و کار دارد .به طورمثال دلیل اینکه موبایل شما در مناطقی آنتن دارد و در جای دیگر آنتن ندارد و یا چرا آنتن گیرنده و فرستنده های رادیو و تلویزیون به این شکل است، همه به علم میدان مربوط میشود.

2- قدرت

یکی از قدیمی ترین گرایش ها است که شامل زیر گرایش های سیستم های قدرت، الکترونیک قدرت، مدیریت شبکه قدرت می باشد. در این گرایش به بررسی سیستم های انتقال و توزیع برق پرداخته می شود و مهم ترین کار مهندس قدرت تولید برق در نیروگاه ها و بعد طراحی و تعمیر شبکه توزیع و انتقال برق است. پس این گرایش کار با ولتاژ و جریان بالای برق دارد.

3- کنترل

در این گرایش به بررسی نحوه کنترل سیستم ها پرداخته می شود. به طور مثال اینکه چه جوری یک هواپیما را با سیستم های راهبری هدایت کنی به این گرایش مربوط می شود و نیازمند ریاضیات خوب می باشد.

4- الکترونیک

این گرایش شامل زیر گرایش های الکترونیک دیجیتال، مدار، دیوایس است. اساس این رشته حرکت الکترون ها است. در این گرایش به بررسی، طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی پرداخته میشود. یک مهندس خوب الکترونیک  باید با نرم افزارهای مختلفی در زمینه طراحی مدار آشنا باشد.

زیر گرایش الکترونیک دیجیتال

طراحی و ساخت تمامی قطعات الکترونیکی موجود در هواپیما، موبایل و… .

زیر گرایش دیوایس

طراحی و ساختن قطعات کوچکی که درونش هزاران میکرو قطعه نهفته است و میتواند چندین میلیون کار مختلف را انجام دهد. در واقع کار این رشته ساختن مدار مجتمع با همان IC است. طراحی یک دیوایس کوچک تا یک و نیم میلیارد دستمزد دارد که فقط یک نابغه الکترونیک کی توان این کار را انجام دهد.(عکس) 

5- مهندسی پزشکی

یکی از بروزترین و پیشرفته ترین رشته های دنیا است. کار این رشته ساخت تجهیزات مربوط به حوزه سلامت و پزشکی همانند دستگاه قندخون و سی تی اسکن و … است. البته جایگاه این رشته در ایران خیلی شناخته شده نیست و هنوز شرکت های کمی در این حوزه فعالیت میکنند اما در خارج یک رشته تاپ می باشد. اگر نگران بازار کار رشته مهندسی پزشکی هستید، حتما یک تحقیق درباره شرکت ها و کارخانه های محل زندگی خود انجام دهید.

پیش نیازها و سختی رشته برق

این رشته نیاز به ریاضی، فیزیک، آمار و احتمال فوق العاده خوب دارد. کسانی که به این دروس علاقه ندارند و یا دارای عملکرد ضعیف هستند، در این رشته دچار مشکل می شوند.

رشته برق از نظر میزان سختی یکی از سخت ترین رشته های دانشگاهی به شمار می آید پس باید فردی با حوصله و صبور باشید، چه در دانشگاه چه در حوزه کاری.

شما می توانید با درس خواندن اصولی به راحتی در بهترین دانشگاه ها و رشته مهندسی برق تحصیل کنید. با کمک کارشناسان و مشاورین الف مشاور، رتبه برتر شوید.

مشاوره تحصیلی رایگان

بازارکار رشته برق

اداره کل ارتباطات زیرساخت، مرکز تحقیقات مخابرات، سپاه و ارتش برای ساخت موشک و هواپیما و رادار، سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات از جمله سازمانها برای جذب دانش آموخته های نابغه رشته برق هستند.

شرکت های خصوصی از قبیل شرکت های دانش بنیان، ایران خودرو، سایپا ، اپراتورهای همراه اول و ایرانسل و … هم پذیرای فارغ التحصیلان رشته برق هستند.

درست است که شرکت های زیادی برای استخدام فارغ التحصیلان رشته برق وجود دارد اما امروزه به دلیل اشباع شدن مهندسین برق فرصت های شغلی برای این قشر کمتر شده است. اما باید بدانید که همه چیز به خلاقیت و توانایی شما بستگی دارد. افراد متخصص و ماهر هیچ وقت بدون شغل نمیمانند.

حقوق رشته برق

یک مهندس برق در اغلب کشورها دارای حقوق و دستمزد بالایی است. در کشور ایران یک مهندس برق استخدامی در یک شرکت خصوصی به طور معمول دارای حقوق قانون کار+مزایا+بیمه است. پس به طور میانگین معمولا هر ماه 5.900.00 تومان است که کمترین حقوق قانون کار و بیشترین حقوق **** تومان می باشد. که این مبلغ با توجه به توانایی هایی که کسب می کنید، سقفی ندارد.

مزایا و معایب رشته برق

مزایامعایب
حقوق و درامد بالابالا بودن میزان سختی رشته
تنوع در فرصت های استخدامیامکان آسیب فیزیکی
انعطاف پذیری شغلینیاز به یادگیری مداوم
اپلای راحتاشباع شدن رشته برق

اپلای رشته برق

اول اینکه یه جوی وجود داره که رشته برق از بقیه رشته ها علمی تره که به هیج وجه اینطور نیست و همونطور که گفتم فقط یه جو کاذبه که توی ایران خیلی باب شده که همه فکر می کنن باید حتما برق بخونن تا به دیگران ثابت کنن که خیلی با استعدادند

مثلا اگه برن مدیریت یا اقتصاد یا نساجی بخونن بقیه فکر می کنن که اون کودن بوده که رفته مدیریت خونده. بخاطر همینه که ما در بسیاری از رشته های دیگه و به خصوص علوم انسانی ضعف شدیدی داریم. چون همه آدمهای با استعداد بخاطر جوی که وجود داره جذب رشته هایی مثل برق شدن و بقیه ی رشته ها از وجود این بچه های با استعداد محروم هستن.

در حالیکه هر رشته ای جایگاه علمی خاص خودش رو داره پاسخگوی بخشی از نیاز جامعه هست و اساسا هیچ وقت نباید رشته های مختلف رو از این جهت که کدومشون علمی تر هستن با هم مقایسه کرد. مقایسه باید بیشتر از این جنبه باشه که مثلا جامعه در شرایط حاضر به کدوم رشته محتاج تره یا کدوم رشته بازار کار مناسب تری رو داره.

دوم اینکه خارجی ها هم فهمیدن که که توی ایران هر چی آدم با استعداد و تیزهوش هستش داره رشته برق صنعتی شریف و چند رشته خاص دیگه رو می خونه بخاطر همین خیلی سریع و راحت به دانشجوهای برق نسبت به بقیه رشته ها اپلای میدن و اون ها رو جذب دانشگاه ها و موسسات پژوهشی تحقیقاتی خودشون می کنن.

مهندسی برق و دانشگاه ها

بخاطر همین اپلای سریع و راحت خیلی از بچه ها ترجیح می دن که برق بخونن که راحت تر از کشور خارج بشن و در خارج ادامه تحصیل بدن. شاید براتون جالب باشه که بدونید نزدیک ۹۰ درصد دانشجوهای هر ورودی رشته برق دانشگاه شریف هر سال بعد فارغ التحصیلی به آمریکا یا کانادا میرن. ولی خب اونهایی هم که موندن علی رقم ضعف کشور در زمینه صنعت الکترونیک، تونستن کارهای بزرگی بکنن.

به دلیل گرایش زیاد متقاضیان با استعداد و باهوش به رشته برق و چند رشته خاص دیگر در دانشگاه های معتبر مانند صنعتی شریف و آگاهی خارجی ها نسبت به این موضوع، خیلی سریع و راحت به دانشجوهای برق نسبت به بقیه رشته ها اپلای میدهند و متقاضیان را جذب دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و تحقیقاتی خودشان می کنند. 

با ارزوی موفقیت برای شما

اینستاگرام آکادمی تخصصی الف مشاور
تلگرام آکادمی تخصصی الف مشاور
سایت آکادمی تخصصی مشاوره و انتخاب رشته الف مشاور

8 دیدگاه دربارهٔ «رشته مهندسی برق، گرایش ها، بازار کار»

  1. سلام من کنکوریم میخوام رشته برق رو انتخاب کنم . اما ملاک من بازارکاره . ای میتونم بعد از فارغ التحصیلی شغلی خوبی داشته باشم و سریع وارد بازارکار بشم؟

    1. سلام دوست عزیز. شما با تلاش و پشتکار و کسب تجربه میتونی در هر رشته ای پیشرفت کنی و شغل مدنظرت رو پیدا کنی. اما اگر ملاکت فقط بازارکار باشه میتونی به سایت الف مشاور مراجعه کنی ما در الف مشاور به معرفی کامل رشته ها و بازارکار آنها پرداخته ایم.

  2. مطالب وبلاگ بسار تاثیر گذار بود و اطلاعات تقریبا کاملی از رشته برق به ما ارائه دادید.متشکرم از زحماتتون.امید وارم که کشورمون اونقدر پیشرفت کنه که شاهد خروجی نخبگان کشورمون نباشیم.

  3. ممنون از متن زیبا و پر محتوایی که ارائه دادید امیدوارم که کشورمون اونقدر پیشرفت کنه که شاهد رفتن نخبگانمون به خارج از ایران نباشیم و برای ابادانی کشور خودمون در این رشته پر کار و پر کاربرد تلاش کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *