معرفی رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین رشته از گروه علوم ریاضی است. هر ساله داوطلبان زیادی برای رشته مهندسی نفت به رقابت با همدیگر می پردازند. انتخاب رشته دانشگاهی درست بر اساس علاقه و توانایی هایتان یکی از تصمیمات حساس و چالش برانگیز زندگی تان می باشد. چرا که آینده شغلی و موقعیت اجتماعی شما در گرو همین تصمیم است. بنابراین باید حساسیت زیادی در انتخاب خود داشته باشید. رشته مهندسی نفت جزو تاپ ترین رشته های دانشگاهی به دلیل بازار کار عالی، موقعیت شغلی مناسب و درآمد خوب می باشد. پس برای ادامه تحصیل در این رشته باید نهایت سعی و تلاش خود را بکنید. علاوه بر آن باید برنامه‌ی جامعی اعم از برنامه ی درسی و برنامه ی زندگی مختص به خود داشته باشید. حال این برنامه ی جامع به چه صورتی است؟

شما می‌توانید از الف مشاور، مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه بگیرید و از راهنمایی های مشاورین توانا در این زمینه بهره مند شوید.

ما در این مقاله به معرفی رشته نفت، وظایف آن ها، گرایش ها، ضرایب دروس، دروس دانشگاهی، سختی ها، مهارت های لازم برای تحصیل در این رشته، بازارکار و درآمد، رتبه های قبولی و دانشگاه های ارائه دهنده ی این رشته می‌پردازیم.

معرفی رشته مهندسی نفت

 همانطور که می دانید صنایع نفتی زیربنای بیشتر صنایع است. این رشته یکی از رشته های حوزه انرژی محسوب می شود. هدف اصلی متخصصین این رشته تامین نیازهای صنایع مختلف و مصارف خانگی در کشور می باشد. مهندسی نفت، دانش و فناوری کشف و بهره برداری از منابع زیرزمینی است. مباحث این رشته با دروس ریاضی، شیمی و زمین شناسی ارتباط نزدیکی دارد.

وظایف مهندس نفت

 1. کشف منابع زیرزمینی
 2. ارزیابی درست چاه ها
 3. طراحی بهینه تجهیزات برای استخراج نفت و گاز
 4. حفاری
 5. ارزیابی فنی و اقتصادی مخازن و تجهیزات آن ها
 6. شناسایی محل مناسب حفاری با استفاده از تجهیزات کامپیوتری
 7. نظارت بر اجرای بهره برداری نفت و گاز
 8. توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز
 9. نظارت بر عملکرد صحیح چاه ها

گرایش های ارشد رشته مهندسی نفت

آینده تحصیلی رشته مهندسی نفت

امکان ادامه‌ی تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد. گرایش های ارشد رشته مهندسی نفت به شرح زیر است.

 • اکتشاف
 • بهره برداری
 • حفاری
 • مخازن هیدروکربوری
 • تجهیزات نفتی
 •  مدیریت مخازن هیدروکربوری

البته در سال های اخیر گرایش مدیریت مخازن هیدروکربوری و گرایش تجهیزات نفتی به گرایش های ارشد رشته مهندسی نفت افزوده شده است. 

همچنین امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری مهندسی نفت در گرایش های زیر می باشد.

 • حفاری
 • مخازن
 • بهره برداری

معرفی گرایش های مقطع ارشد مهندسی نفت

گرایش اکتشاف

اولین اقدام برای بهره برداری ذخایر نفتی کشف مناطق دارای نفت می باشد که این اقدام توسط لرزه نگاری و با ارسال امواج صوتی به داخل زمین و پردازش امواج برگشتی انجام می شود.

وظایف مهندسین حفاری

گرایش حفاری

در این گرایش هدف کاهش هزینه های حفاری و افزایش کارایی است. همچنین مهندسین حفاری باید به طراحی تجهیزات حفاری بپردازند و شرایط مناسب برای حفاری را تعیین کنند. از وظایف دیگر مهندسین حفاری به ارزیابی اثرات حفاری بر محیط زیست و ارائه راه حل های مناسب برای این موضوع می باشد.

گرایش بهره برداری

وظیفه‌ی اصلی مهندسین بهره برداری این است که با استفاده از روش‌های اصولی و علمی، بهره برداری از مخازن نفت را امکان پذیر کنند.

گرایش مخازن هیدروکربوری

وظیفه‌ی اصلی این مهندسین شناسایی میزان قابل دسترس نفت و گاز در یک عمق مشخص و تشخیص سرعت استخراج آن، بررسی فشار دما و عمق مخازن نفتی است.

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر از سایر رشته های کنکور، اینستاگرام الف مشاور را دنبال کنید.

کنکور و رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت زیر گروه دوم رشته علوم ریاضی است. برای کسب رتبه ی برتر در این رشته باید به ضرایب دروس اختصاصی توجه شود. در جدول زیر ضرایب دروس اختصاصی و عمومی آورده شده است. 

دروس اختصاصی:
نام درسضریب
ریاضی4
شیمی3
فیزیک3
ضرایب دروس عمومی:
نام درسضریب
زبان و ادبیات فارسی4
معارف اسلامی3
زبان عربی2
زبان انگلیسی2

رتبه ی قبولی در این رشته با توجه به میزان سهمیه، منطقه و … متفاوت است. اما برای اطلاع شما از رتبه های قبولی در دانشگاه های سراسر کشور به برخی از این رتبه ها اشاره می کنیم.

نام دانشگاهجنسیتمنطقهرتبه
روزانه تهرانزنیک392
روزانه فردوسی مشهدمردیک1994
روزانه صنعتی شریفزندو1257
روزانه رازی کرمانشاهزنسه5325
روزانه شیرازمرددو1985

چه دانشگاه هایی در رشته مهندسی نفت دانشجو می پذیرند؟

در ابتدا فقط یک دانشگاه نفت در شهر آبادان وجود داشت اما با گسترش میادین نفتی و کمبود متخصص، دانشگاه های زیر در این رشته دانشجو پذیرفتند.

 1. دانشگاه تهران
 2. دانشگاه صنعتی شریف
 3. دانشگاه صنعتی سهند
 4. دانشگاه امیرکبیر
 5. دانشگاه تربیت مدرس
 6. دانشگاه شهید باهنر
 7. دانشگاه خلیج فارس
 8. دانشگاه علم و صنعت
 9. دانشگاه سمنان
 10. دانشگاه شاهرود
 11. دانشگاه صنعت نفت
 12. دانشگاه صنعت نفت_ آبادان
 13. دانشگاه حکیم سبزواری
 14. دانشگاه شیراز
 15. دانشگاه گرمسار
 16. موسسه آموزش عالی کاوش محمود آباد
 17. مرکز آموزش عالی لامرد
 18. دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان_ قوچان
 19. دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب_ تهران
 20. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات_ تهران

دروس دانشگاهی رشته مهندسی نفت

دوره ی تحصیل در این رشته 4 سال است. تعداد کل واحد های درسی در مقطع کارشناسی 140 واحد می باشد که 20 واحد آن دروس عمومی، 35 واحد دروس پایه، 42 واحد دروس اصلی، 36 واحد تخصصی و 7 واحد دروس اختیاری را شامل می شود. دروس پایه، اصلی و تخصصی رشته مهندسی نفت به شرح زیر است.

دروس پایه:

ریاضی عمومی 1 و 2، فیزیک 1 و 2، نفت، معادلات دیفرانسیل، آزمایشگاه فیزیک 1 و 2، ریاضیات مهندسی، کامپیوتر و کاربرد آن در مهندسی، شیمی عمومی 1 و 2، شیمی آلی و آزمایشگاه، زمین شناسی عمومی، آزمایشگاه شیمی عمومی

دروس اصلی و تخصصی:

مکانیک سیالات، کنترل فرآیند ها، موازنه انرژی و مواد، برنامه نویسی کامپیوتر، انتقال حرارت، زمین شناسی نفت، استاتیک و مقاومت مصالح، خواص سیالات مخزن، خواص سنگ های مخزن، ترمودینامیک، مبانی فرآیندهای صنایع نفت، کارگاه عمومی، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، زمین شناسی ساختمان، مهندسی مخازن 1 و 2، مبانی چاه آزمایی، نمودارگیری چاه، آشنایی با مهندسی نفت، مبانی مهندسی حفاری 1 و 2، تاسیسات روزمینی بهره برداری، مکانیک سیالات دوفازی، آزمایشگاه خواص سنگ، آزمایشگاه خواص سیالات مخزن، مهندسی بهره برداری 1 و 2، آزمایشگاه مکانیک سیالات، شبیه سازی مخزن، روش های ازدیاد برداشت، آزمایشگاه حفاری، مدیریت و صیانت مخازن، طرح و اقتصاد مهندسی نفت و پروژه

مهارت های لازم برای تحصیل در رشته مهندسی نفت

 • توانایی کار تیمی
 • تسلط بر زبان انگلیسی، ریاضی، فیزیک، شیمی
 • توانایی کار کردن در آب و هوای نامناسب و مکان های دور افتاده
 • توانایی مدیریتی بالا در محیط های پرتنش با استرس زیاد
 • توانایی مواجهه با چالش های پیچیده ی مهندسی
 • دارای سلامت جسمانی
 • دارای مهارت IT مناسب
 • دارای مهارت های فنی قوی

دشواری های کاری مهندسین نفت

سختی های رشته مهندسی نفت

 • محیط کاری سخت و دور افتاده
 • ساعات کار طولانی
 • دوری از خانواده و شهر خود
 • خطرات کاری مختلف 

بازارکار و درآمد رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت دارای بازار کار عالی و زمینه های شغلی متفاوتی است. همچنین 70 درصد از فارغ التحصیلان این رشته که سطح علمی بالایی دارند، در وزارت نفت استخدام می شوند.

کارشناسان رشته مهندسی نفت می توانند در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه نفت و گاز، سازمان منطقه ویژه اقتصادی لاوان،  شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت پایانه های نفتی ایران، شرکت منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت ملی مناطق نفت‌ خیز جنوب، شرکت مهندسی و توسعه نفت مشغول به کار شوند. همچنین این افراد می توانند در بخش های بازرگانی خارجی، بورس انرژی، داد و ستد در حوزه‌ی انرژی و پخش فرآورده های نفتی فعالیت کنند.

درآمد یک متخصص نفت با توجه به مهارت، سابقه کار، توانایی و سمت شغلی اش متفاوت می باشد و هر چه میزان تخصص و پشتکارش بیشتر باشد، درآمد بالاتری دارد. اما به طور کلی حقوق و درآمد رشته نفت خوب می باشد.

نتیجه گیری

انتخاب رشته مهندسی نفت بی شک یکی از بهترین انتخاب ها است. این رشته درآمد و بازارکار خوب دارد اما برای افرادی که از توانایی های مورد نیاز و سطح علمی بالایی برخوردار باشند و با دوری از خانواده و شرایط کاری سخت مشکی نداشته باشند. در این مقاله الف مشاور به صفر تا صد رشته مهندسی نفت پرداخت. اما اگر همچنان برای انتخاب رشته‌ی خود سردرگم هستید، می‌توانید برای این انتخاب حساس از مشاورین متخصص الف مشاور در این زمینه، مشاوره انتخاب رشته دریافت کنید.

در صورت تمایل ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنید.

با آرزوی موفقت برای شما کنکوری عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *