مزایای مشاوره تحصیلی که باید بدانید!

6 مورد از مزایای مشاوره تحصیلی که نمی دانستید!

دیگر زمان آن گذشت که عده ای از افراد در لباس مشاور در جامعه حاضر می‌شدند و در زمینه مشاوره تحصیلی، برای تمامی دانش آموزان یک نسخه مشابه می‌پیچیدند و انتظار داشتند دانش آموز طبق آن برنامه عمل کند و نمرات خوبی را کسب نماید.

امروزه بسیاری از خانواده‌ها با این دید که مشاوران تحصیلی فقط پول دریافت می کنند و نمی توانند فرزندان آنها را در زمینه تحصیلی به خوبی راهنمایی کنند، برای فرزند خود مشاوره تحصیلی نمی گیرند؛ غافل از اینکه اگر یک مشاور حرفه ای و کاربلد را انتخاب کنند، مشاوره تحصیلی می تواند مزیت‌های فراوانی برای دانش آموزان داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم مزایای مشاوره تحصیلی که هر یک از والدین دانش آموزان باید درباره آن‌ها بدانند را برای شما شرح دهیم و شما را در انتخاب یک مشاور تحصیلی خوب، راهنمایی کنیم.

اهمیت مشورت با مشاور تحصیلی

در این عصر مدرن که علم به سرعت در حال پیشرفت است، شرایط تحصیلی و شغلی دائم در حال تغییر است؛ اگر بخواهیم بدون برنامه ریزی کنکور درست و حساب شده پیش رویم، در آینده ممکن است دچار سردرگمی و با مشکلات زیادی روبرو شویم.

بنابراین نیاز داریم که با افراد کار درست و حرفه ای درباره آینده مشورت کنیم و برنامه ریزی دقیقی برای هر مقطع از زندگی خود داشته باشیم.

دانش آموزان، مخصوصا دبیرستانی‌ها که طبق نظریات روانشناسان بزرگ، در مرحله بحران هویت نیز قرار دارند، دچار سردرگمی‌های زیادی می شوند و سوال درباره اینکه به چه رشته ای علاقه دارند و چه شغلی برای آینده آنها مناسب است مانند یک حفره بسیار بزرگ در ذهن آنهاست و برای آنها بسیار دشوار است که بتوانند آن حفره را به درستی پر کنند و پاسخی مناسب برای سوال خود بیابند.

معمولا خانواده، فامیل، دوست و آشنا که در زمینه روانشناسی و مشاوره فعالیت نمی کنند، طبق تجربیاتی که در زندگی خود داشته اند برای دانش آموز نسخه می پیچند؛ اما بهتر است بدانید همه ی دانش آموزان به دلیل تفاوت شخصیت‌ها، هوش و شرایط زندگی متفاوتی که دارند، نمی توانند از یک الگو خاص پیروی کنند؛ بنابراین نیاز است با کسی مشورت کنند که در زمینه شخصیت شناسی، تکنیک‌های مطالعه، انواع روش‌های برنامه ریزی و… اطلاعات کاملی داشته باشد تا به نحو احسن بتواند دانش آموز را به مسیر درستی هدایت کند و آن کسی نیست جز مشاور تحصیلی.

6 مورد از مزایای مشاوره تحصیلی که نمی دانستید! 1

مزایای مشاوره تحصیلی چیست؟

اگر تا به امروز بر این عقیده بودید که مشاوران تحصیلی فقط به برنامه ریزی تحصیلی یکسان می پردازند و تنها هنر آنها این است که دانش آموز را مجبور به درس خواندن کنند، سخت در اشتباهید! زیرا فعالیت آنها بسیار گسترده تر از این حرف‌ها است؛ همچنین بهتر است بدانید یک مشاور تحصیلی حرفه ای هیچوقت دانش آموز را مجبور به مطالعه نمی کند بلکه با تنظیم برنامه درسی که مناسب دانش آموز باشد و ارائه سخنان امید بخش و انگیزه دهنده، آن را به مطالعه علاقمند میکند.

در ادامه دیگر مزایای مشاوره تحصیلی را برای شما شرح می دهیم:

آشنایی با انواع تکنیک و روش مطالعه

دانش آموز با گرفتن مشاوره تحصیلی، با انواع روش‌ها و تکنیک‌های مطالعه، از جمله روش مطالعه تصویر سازی، پس ختام، خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، نمودار درختی و… با جزئیات کامل، آشنا خواهد شد، سپس مشاور تحصیلی، چند تکنیکی که به شخصیت دانش آموز نزدیک تر است و در هنگام مطالعه با استفاده از آن روش‌ها کمتر احساس خستگی و خواب آلودگی میکند را برای دانش آموز شرح می دهد و انتخاب یکی از آنها را به عهده دانش آموز می گذارد.

در برخی از مشاوره‌های تحصیلی، دانش آموز در مرحله آخر نمیداند کدام روش مطالعه برای او مناسب تر است؛ بنابراین مشاور از دانش آموز می خواهد یک به یک آن‌ها را در مدت زمانی محدود امتحان کند تا بتواند یکی از تکنیک‌هایی که با آن راحت تر است را انتخاب کند.

برنامه ریزی صحیح و مداخله بحران

بیشتر دانش آموزان توانایی برنامه ریزی درست را برای مطالعه هر یک از دروس خود ندارند؛ گاهی اوقات آنها بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی خود، ظرفیت مطالعه و تقلید از برنامه دیگران، برای خود یک برنامه مطالعاتی بسیار سنگین تنظیم می کنند. مثلا دانش آموزی که در طول ترم تحصیلی مطالعات چندانی نداشته است، یک ماه مانده به امتحانات، تصمیم می گیرد روزی 8 ساعت مطالعه داشته باشد و تمامی تفریحات و استراحت خود را کنسل کند!

بهتر است بدانید با برنامه ریزی نامناسب علاوه بر اینکه به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نمی کنید، بلکه به دلیل حجم بالای اضطرابی که تحمل خواهید کرد، آسیب‌های روحی و جسمی زیادی به خود وارد خواهید کرد.

یکی از مزیت‌های راهنمای تحصیلی این است که شما بتوانید به درستی برای مطالعه دروس خود برنامه ریزی کنید و در صورت بروز یک مشکل و بحران، بتوانید به خوبی شرایط را مدیریت کنید و ساعاتی که هنگام وقوع بحران، مطالعه نداشتید را جبران کنید.

تقویت حافظه و مطالعه

هر یک از افراد، یک ظرفیت مطالعه مشخص دارند، که به آن ظرفیت مطالعه خام گفته می شود؛ مثلا یک دانش آموز بعد از 2 ساعت مطالعه، دیگر کشش مطالعه بیشتر را ندارد و احساس می کند تمرکز او از بین رفته است توانایی یادگیری مطالب بیشتری را ندارد؛ آن 2 ساعت مطالعه، ظرفیت مطالعه خام آن دانش آموز است؛ برای افزایش ظرفیت باید به مرور زمان مطالعه را بیشتر کنید، طوری که دانش آموز به علت خستگی زیاد، نسبت به دروس خود احساس تنفر پیدا نکند.

یکی از دیگر مزایای مهم راهنمای تحصیلی این است که مشاور به دانش آموز کمک کند به مرور و حساب شده، مدت زمان مطالعه را افزایش دهد؛ همچنین یکی از فواید دیگر گرفتن مشاوره تحصیلی این است که مشاور راهکارهایی امن و سالم برای تقویت حافظه پیش روی دانش آموز قرار می دهد و از نظر تغذیه، هر نوع مواد غذایی مفید که باعث تقویت حافظه می شود را برای او شرح می دهد. 

6 مورد از مزایای مشاوره تحصیلی که نمی دانستید! 3

راهنمای انتخاب رشته و شغل

یکی از خوبی‌های راهنمای تحصیلی این است که دانش آموز در مسیر درستی قرار خواهد گرفت؛ به این صورت که مشاور با توجه به شخصیت، هوش و استعداد، معیارها و شرایط زندگی  که دانش آموز دارد، رشته‌های تحصیلی مناسب آن را معرفی می کند و درباره هر یک از آنها و آینده شغلی که می تواند در زمینه آن رشته تحصیلی داشته باشد را برای او شرح می دهد و انتخاب آخر را به عهده دانش آموز می گذارد.

کمک به حل مشکلات و آسیب‌های روحی و روانی

هر یک از دانش آموزان ممکن است یک یا چند مورد از مسائل و مشکلاتی که در ادامه برای شما شرح می دهیم را داشته باشند:

 • در مدرسه مورد تجاوز و قلدری توسط دیگر دانش آموزان قرار گیرند.
 • نگرانی بیش از حد غیر طبیعی برای نمرات درسی خود (کمال گرا بودن)
 • استرس‌های معمول در کلاس درس
 • مشکلات مربوط به بلوغ
 • بحران هویت
 • مصرف مواد یا دخانیات
 • مشکلات خانوادگی
 • اضطراب بیش از حد
 • دارای اختلال نقص توجه و بیش فعالی
 • افسردگی
 • اهمال کار بودن
 • کمبود اعتماد بنفس و عزت نفس
 • دارای اختلال یادگیری یا ناتوانی یادگیری
 • بی انگیزه بودن برای ادامه تحصیل
 • بیماری جسمانی و استفاده از داروهای خاص خواب آور و کسل کننده
 • و…

برای اینکه دانش آموز بتواند به خوبی دروس خود را مطالعه کند باید روانی آرام داشته باشد؛ در غیر این صورت شاهد افت تحصیلی او خواهیم بود؛ مهمترین وظیفه مشاور تحصیلی این است که در جهت حل مشکلات و مسائلی که روان دانش آموز را تحت تاثیر قرار می دهد، تلاش کند و راهکاری‌هایی برای آرامش روان او ارائه دهد.

ارتباط با والدین و معلمان

خوب است بدانید در روانشناسی و مشاوره، رازداری حرف اول را میزند، اما گاهی اوقات دانش آموز درگیر مشکلات و مسائلی می شود که بهتر است مشاور آن را با خانواده و معلمان او در میان بگذارد؛ مثلا ممکن است دانش آموز از افسردگی حاد رنج ببرد اما خانواده او در جریان افسرده بودن او و خطراتی که به دنبال دارد نباشند؛ در حالتی که دانش آموز نیاز به تجربه احساس ارزشمند بودن دارد، ممکن است از جانب بقیه به دلیل اینکه حوصله درس خواندن ندارد، یک فرد تنبل خطاب شود؛ همچنین از جانب معلمان تنبیه شود؛ مشاور تحصیلی با آگاه ساختن معلمان و والدین از مشکل روحی فرزندشان و ارائه راهکار در جهت بهبود سلامت روان آن تلاش میکند.

6 مورد از مزایای مشاوره تحصیلی که نمی دانستید! 5

چه افرادی بهتر است مشاوره تحصیلی دریافت کنند؟

 1. افرادی که در تمرکز کردن مشکل دارند.
 2. افرادی که توانایی و مهارت برنامه ریزی درست و اصولی را ندارند.
 3. افرادی که تصمیم به مطالعه می گیرند اما زمان انجام آن را دائما به یک زمان دیگر موکول میکنند و به اصطلاح اهمال کار هستند.
 4. افرادی که دارای شخصیت اضطرابی هستند.
 5. افرادی که از اختلال افسردگی، ناتوانی یادگیری و ADHD(اختلال نقص توجه و بیش فعالی) رنج میبرند.
 6. افرادی که مشکلات خانوادگی دارند.
 7. و…

چگونه مشاور تحصیلی مناسب خود را پیدا کنیم؟

بهتر است بدانید تمامی مشاوران تحصیلی کاربلد و حرفه ای نیستند و باید در این زمینه تحقیقات زیادی انجام دهید؛ برای این کار می توانید با همکلاسی‌های رتبه برتر خود مشورت کنید و درباره مشاور تحصیلی آنها سوالاتی بپرسید، همچنین می توانید از معلمان، مشاور مدرسه و در کل افراد زیادی درباره یک مشاور تحصیلی خوب سوال کنید.

بیشتر مشاوران، معمولا یک جلسه رایگان مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان برگزار میکنند؛ شما می توانید از هر یک از مشاوران درخواست یک جلسه مشاوره رایگان کنید تا بتوانید میزان حرفه ای بودن آنها را بسنجید.

به طور کلی دریافت راهنمایی تحصیلی برای فرزند خود، امروزه یک امر ضروری بشمار می آید؛ اگر دوست دارید فرزند شما آینده ای روشن پیش رو داشته باشد و از ابتدا در مسیر درستی قدم بردارد و با برنامه ریزی و حساب شده زندگی خود را پیش ببرد و کمتر دچار سردرگمی، افسردگی، اضطراب و… شود، پیشنهاد ما به شما دریافت مشاوره تحصیلی است.
آکادمی الف مشاور با داشتن مشاورین حرفه ای و کاربلد می تواند شما را در تمامی مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دکتری راهنمایی کند؛ همچنین اگر امکان حضور در جلسات مشاوره را ندارید، می توانید از مشاوره تلفنی الف مشاور استفاده کنید.

در این مقاله مزایای مهم مشاوره تحصیلی را برای شما شرح دادیم، از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم🌸

در صورت هرگونه سوال و پرسش در زمینه انتخاب رشته میتوانید با مشاورین ما در الف مشاور تماس حاصل فرمایید یا در اینستاگرام الف مشاور ما را دنبال کنید.

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!