از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم؟

از کی برای کنکور 1404 شروع کنم؟

از کی برای کنکور 1404 شروع کنم؟ هنوز دیر نشده؟ اسفند برای شروع خوبه یا اون ور سال درس خوندن رو استارت بزنم؟ باز دوباره به اسفند ماه نزدیک میشیم که یکی از سرنوشت ساز ترین بازه ها برای کنکوریاست. اسفند وقتیه که اکثر داوطلبا یاد کنکور میفتن و تازه به خودشون میان و میفهمن که باید هدفشون رو جدی تر بگیرن. اگر هدف بزرگی داری و میخوای صد در صد بهش برسی، کافیه از همین الان خودت رو براش آماده کنی.

حالا شاید از خودت بپرسی که اگه از همین الان شروع کنم چقد شانس موفقیت دارم؟ شروع از اسفند باعث میشه که بتونم فلان رشته رو قبول باشم؟ خب من که پیشگو نیستم تا بتونم با چند تا المان ساده نتیجه کنکورت رو حدس بزنم ولی میتونم تو این مسیر کمکت کنم تا با استفاده از موقعیت هایی که پیش روت داری بهترین نتیجه رو بگیری.

حالا اگه دنبال جواب تمام سوالات میگردی و میخوای بدونی شروع کردن توی بازه های مختلف چه مزیت هایی داره تا آخر محتوا با الف مشاور همراه باش تا درباره روش های مختلف برنامه ریزی، موفقیت در کنکور 1404، نحوه شروع از دی ماه و اسفند ماه و حتی شروع درس خوندن برای کنکور از پایه یازدهم حرف بزنم.

بهترین وقت مطالعه کنکور – از کی برای کنکور 1404 شروع کنم؟

بهترین وقت برای شروع کردن کیه؟ خب معلومه همین الان، درسته ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست ولی هر چقدر زودتر شروع کنی بهتره. بیشتر داوطلبا یه روز خاص یا تاریخ رندی رو برای شروع کردن انتخاب میکنن و درگیر کلیشه های همیشگی درس خوندن و رسیدن به هدف میشن. اگه میخوای از رغیبات بهتر باشی و رتبه کنکور بهتری داشته باشی باید این چیزا رو بزاری کنار.

منتظر یه موقعیت خاص برای شروع کردن نباش و از هر موقعیتی که داری به بهترین نحوه استفاده کن تا برای کنکور 1404 مطالعه کنی. چند بار پیش اومده که به خودت قول دادی از فلان روز شروع میکنم ولی هیچوقت استارت درس خوندن برای کنکور رو نزدی؟ از کم شروع کن و طی زمان، وقتی که برای مطالعه میزاری رو افزایش بده، دقتت رو بالا ببر و تمرکز کن.

همین الان که اشتیاق درس خوندن رو داری شروع کنی تا از سرت نپره. درگیر اینستاگرام و شبکه های مجازی دیگه نباش، اگه الان شروع نکنی و رو پیشرفتت تمرکز نکنی معلوم نیست دوباره کی همچین موقعیتی گیرت بیاد. از تکنیکای مختلفی که بهت میگم استفاده کن، روش های متفاوت رو به کار بگیر تا بهترین بازدهی رو داشته باشی.

اینجوری حافظه ات رو تقویت کن

موفقیت در کنکور با مطالعه از اسفند ماه – برنامه ریزی کنکور 1404 به سبک رتبه های برتر

رتبه های برتر کنکور چطور برنامه ریزی میکنن؟ اونا از کی مطالعه خودشون رو شروع کردن و اصلا چی باعث شده که به رتبه برتر کنکور تبدیل بشن؟ کلی المان و عنصر مختلف وجود داره که روی رتبه برتر شدن تاثیر میذاره و هر کدوم به یه شکل بازدهی خودشون رو نشون میدن و طبعا نمیتونی از همشون استفاده کنی.

رتبه های برتر منتظر رسیدن روز خاصی نیستن، شنبه رو برای شروع ملاک خودشون نمیزارن و از هر موقعیت برای پیشرفت استفاده میکنن. توام همینطوری باش، شاید اولش برات سخت باشه ولی هرچقد که زمان میگذره همچی راحت تر میشه و آخرشم اون رشته ای که دوس داری رو قبول میشی و نتیجه اینهمه تلاشی که کردی رو میبینی.

اگر دوس داری بدونی رتبه های برتر چطوری رتبه برتر شدن، رو لینک زیر کلیک کن.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

برای موفقیت در کنکور 1404 از کجا شروع کنم؟

حالا این سوال که چطور باید برای کنکور 1404 آماده شد؟ از کجا باید شروع کنم؟ بستگی به وضعیت تحصیلیت داره. اگه تا حالا هیچی نخوندی، یا اگه یه کمی خوندی ولی خب می‌خوای جدی شروع کنی. اول از همه باید ببینی تا کنکور چقد زمان داری. بعد با توجه به سرعت مطالعه و پایه علمیت، برای هر فصل و مبحث باید چند ساعت بخونی.

مثلا برای فصل تابع 20 ساعت لازم داری، پس اگه هر روز دو ساعت ریاضی بخونی، تابع رو تو 10 روز تموم میکنی. این کارو برای همه درسا انجام بده تا یه برنامه‌ریزی خوب برای خودت داشته باشی. اما اگه از اول سال کم و زیاد خوندی، باید با دقت بررسی کنی چی خوندی تا بتونی در آینده همزمان با مطالعه مطالب جدید، مطالب قبلی رو هم مرور کنی. برای مطالب جدید هم باید یه برنامه ریزی دراز مدت داشته باشی.

روش های مختلف برنامه ریزی کنکور 1404

سه تا روش وجود داره که میتونی ازشون برای درس خوندن استفاده کنی. بهتره این سه تا رو باهم ترکیب کنی تا بهترین عملکرد رو داشته باشی.

 • بهتره اول برنامه‌ریزی بلند مدتت رو مشخص کنی. یعنی معلوم باشه تا چه تاریخی همه دروس رو مرور میکنی و چه وقتی باید جمع‌بندی انجام بدی.
 • بعد برو سراغ برنامه‌ریزی میان مدت. اینجا باید با توجه به هدفت، حجم مطالبی که باقی مونده و زمانی که داری، تعیین کنی که هر هفته برای هر درس چقدر وقت مطالعه داری.
 • و در نهایت، برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت. اینجا باید قبل از هر روز مشخص کنی که چه درس‌هایی رو می‌خوای مطالعه کنی و برای هر درس چقدر زمان نیاز داری.

چطور برای کنکور 1404 برنامه ریزی کنم؟

حالا تا امتحانات کنکور 1404 فاصله زیادی داری و برا همین باید یه برنامه‌ریزی مناسب برای شروع مطالعه داشته باشی. اینکه چطور بهتر میتونی زمان باقی موندت رو استفاده کنی خیلی مهمه. پایبند بودن به برنامه و پیگیری کردن مداومش نقش حیاتی توی موفقیتت داره. حتما باید دقت داشته باشی، به زمان توجه زیادی کنی و حجم مطالعه ای که میتونه داشته باشی رو برنامه ریزی کنی. هر چی برنامت منطقی تر باشه و با سطح تواناییت تناسب داشته باشه، اجرا کردنش راحت تر میشه.

آشنایی با انواع روش‌های برنامه‌ریزی میتونه بهت خیلی سود برسونه. تحقیقات هم نشون داده که داشتن یه دفتر برنامه‌ریزی به داوطلبا کمک میکنه تا به برنامه هاشون پایبند باشن. اگر دوس داری بهترین برنامه ریزی درسی رو داشته باشی که مختص به خودت باشه، کافیه کلیک کنی.

بهترین روش برای شروع مطالعه کنکور

درصد زیادی از داوطلبا فکر می‌کنن که باید منتظر معجزه‌ای بمونن تا که یباره با بهترین مشاور، بهترین روش‌های درس خوندن و بهترین کتابا مسیرشون رو شروع کنن. نباید فراموش کنی که این تنها ۱۰ درصد از موفقیتت رو تشکیل میده و نود درصد دیگه با تلاش و پشتکار خودت بدست میاد. پس روزهایی که در اختیار داری رو مدیریت کن و با جدیت تمام درس بخون. قبل از شروع بهتره این موارد رو انجام بدی:

 • یک هدف مشخص برای خودت تعیین کن.
 • ثبت‌نام در بهترین آزمون مناسب برای خودتو انجام بده.
 • همه دروس رو در برنامه مطالعاتی خودت جا بده.
 • با ساعات مطالعه کم شروع کن و بعد یه مدت اونا رو افزایش بده.
 • بودجه‌بندی درس‌ها در کنکور رو بررسی کن و برنامه‌ریزی مناسب برای آمادگی برای آزمون‌ها انجام بده.
 • یک دید کلی از روش مطالعه هر درس پیدا کن و عجله نداشته باش.

به هیچ وجه این تصور های غلط رو نداشته باش:

 • حتما باید بهترین کتاب رو داشته باشی.
 • حتما باید بهترین مشاور رو پیدا کنی.
 • حتما باید بهترین روش مطالعه رو استفاده کنی.
 • حتما باید به کلاس هایی بری که بهتری اساتید رو دارن.

چطور از دی ماه شروع کنم؟ – نکات مهم شروع کنکور از دی ماه

اولین چیزی که باید انجام بدی، اختصاص دادن وقت رو برای درس خوندنه. این یعنی که باید کارهای دیگه‌ات رو محدود کنی و از فضای مجازی و تلفن دوری کنی. مثلا اینستاگرام می‌تونه یه مانع بزرگ برای درس خوندن باشه.

بهتره که وسواس زیادی واسه انتخاب منابع درسی نداشته باشی. زمان باقی مونده رو صرف تهیه منابع نکن. تمرکزت رو روی تست زنی بذار و حل تست رو به اولویت اصلیت تبدیل کنی. شرکت در آزمون‌های آزمایشی که شباهت زیادی با کنکور سراسری دارند و جامع هستن هم خیلی مفیده.

باید به همزمان پیشبرد هر سه پایه و توجه بیشتر به سال دوازدهم فکر کنی. اطلاعات در مورد بودجه بندی‌های کنکور سراسری برای هر درس و پایه رو چک کن و برنامه‌ریزی‌ات رو بر اساس اون طراحی کن. از مشاوران خبره و کارآزموده هم کمک بگیر. بهتره از افرادی که خودشون با موفقیت شرایط شرکت در کنکور سراسری رو پشت سر گذاشتن، راهنمایی بخوای. الف مشاور با داشتن مشاوره تحصیلی و دوره 7 روزه رایگان فرصت رهایی از سردرگمی و آشنایی با رمز و راز رتبه برتر شدن رو برای دانش آموزان فراهم میکنه، تو چت آنلاین پیام بزار و تو دوره 7 روزه الف مشاور شرکت کن.

چطور از اسفند شروع کنم؟ – نکات مهم شروع کنکور از اسفند

بیا به جای سرزنش خودت که چرا از اسفند شروع کردی، نیمه پر لیوان رو ببینی. میخوام تو زمان باقی مانده بیشترین بازدهی رو از تلاشت داشته باشی. برای شروع مطالعه کنکور 1404 از اسفند، به این نکات توجه کن:

 • اولین قدم اینه که خودتو با دیگران مقایسه نکنی. بعضیا از تابستان شروع کردن ولی بعد از عید کم آوردن. این مقایسه‌ها تو رو به سمت استرس و نا امیدی میبره.
 • بهتره از تعداد زیادی منبع مطالعه استفاده نکنی تا گیج نشی. به جای اینکه تهیه انبوه کتاب و فیلم مختلف داشته باشی، از یه روش مطالعه درست استفاده کن تا هر درس رو یاد بگیری و از زمانت هم بیشترین استفاده رو داشته باشی.
 • تست زدن رو به ماه آخر موکول نکن و از همین الان تست‌های آموزشی بزن. همچنین، مرورهای منظم و پیوسته داشته باش تا مطالب رو به خوبی جا بندازی.
 • توجه کن که مطالعه هشتاد درصد مطالب با کیفیت صد بهتر از مطالعه صد درصد مطالب با کیفیت هشتاد درصده. به کیفیت مطالعات خودت دقت کن.

چطور از سال یازدهم شروع کنم؟ – شروع کنکوری برای یازدهمی ها

وقتی بچه های یازدهم میخوان برای اولین کنکور زندگیشون برنامه ریزی کنن، یکی از سوالات پرتکرارشون اینه که باید از کجا شروع کنن. من اینجام تا بهت بگم که چطور میتونی شروع کنی و پله های موفقیت رو سریع و راحت طی کنی.

برای اینکه شروع کنی، نیاز نیست که همه شرایط فراهم باشه. فقط کافیه روزانه دو ساعت پشت میز مطالعه بشینی، حتی اگر هنوز کتاب درسی خودتو نگرفتی، کافیه تا فقط یک کتاب درسی برداری و استارت کارو بزنی و مشغول مطالعه بشی. حتی اگه حوصله درس خواندن رو نداری، میتونی تیترها و فهرست کتابا رو بررسی کنی. مهم اینه که عادت کنی مدت طولانی و زیاد پشت میز بشینی.

وقت بذار تا نقاط قوت و ضعف خودتو شناسایی کنی و مقدار زمانی که به مطالعه خودت اختصاص میدی رو زیاد کنی. برای شروع، تلاش کن تا فشار زیادی به خودت نیاری و به اصطلاح از سنگ های بزرگ برای جابه جا کردن شروع نکن و کارت رو با آسون ترین چیزا استارت بزن. خیلیا این اشتبا رو می‌کنن و روزانه ۱۵ ساعت مطالعه برای خودشون برنامه‌ریزی کردن. ولی همین باعث میشه تا بعد چند روز خسته و ناامید بشن.

این یادت باشه که همه برنامه‌های درسی صد درصد اجرا نمیشن. حتی اگر ۹۰ درصد اونو اجرا کردی، کافیه. کمال گرایی رو بذار کنار و عمل گرا باش. برای اینکه کامل بدونی تو سال یازدهم چطور درس بخونی! کافیه به مطلب زیر مراجعه کنی.

سال یازدهم چگونه درس بخوانیم؟

تکنیک 7 دقیقه برای مطالعه کنکور

یکی از بهترین تکنیک هایی که میتونی براش شروع درس خوندنت ازش استفاده کنی، تکنیک 7 دقیقه هست. این تکنیک باعث میشه تا شروع آسونی داشته باشی. اگه میخوای یه کارو شروع کنی. به خودت بگو که فقط ۷ دقیقه از اون کار رو انجام میدی و بعد رهاش میکنی. به احتمال زیاد بعد از 7 دقیقه توان ادامه دادن داری و دیگه کارو کنار نمیذاری. مشکلی خیلی از افراد همینه که به جای شروع کردن و مستقیم وارد مبحث شدن، جرات نمیکنن و کلی فکر و خیال میکنن.

اهمیت تابستون در کنکور – تو تابستون چیکار کنم؟

باور داری که تابستون وقت خوبی برای شروع جدی مطالعه کنکوره؟ اگه از کسایی که تو این راه موفق شدن بپرسی، اکثرشون میگن که از تابستان شروع کردن و این مقطع خیلی براشون تاثیر گذار بوده.

هدف اصلی از مطالعه توی تابستون چیه؟ جدیدا که عمومی‌ها حذف شدن، تابستون بهترین زمان برای کار روی نقاط ضعف پایه و جمع کردن تخصصی هاست. اینم یادت نره که امسال به درس زمین‌شناسی توجه بیشتری داشته باشی.

کنکور یه آزمون تستیه، پس باید تمرین تست زدن رو هم متداوم انجام بدی تا با نحوه خوندن سوالات کنکور آشنا بشی. بهت پیشنهاد می‌کنم حتما توی آزمون های مختلف شرکت کنی تا به شناخت کاملی از وضعیت خودت برسی.

اگر پایه خوبی رو از تابستان جمع کنی، میتونی تخصصی های دوازدهم رو هم زودتر شروع کنی. با این روش، ۳۰ درصد از کار خودتو انجام دادی و دیگه استرس نداری چون برای سال دوازدهم ۹ ماه وقت داری.

 • در آخرم بهتره بدونی که ۴ تا مورد اصلی وجود داره که به اونا توجه داشته باشی.
 • شناخت (که از آزمون دادن به دست میاد)، برنامه، منابع و تلاش.

برای شناخت اهمیت برنامه ریزی در تابستان کافیه که کلیک کنی.

چطور تو تابستون درس بخونم؟

چرا از تابستون شروع کنیم؟ استارت زدن از تابسون چه مزیت هایی داره؟ کمتر کسیو میتونی پیدا کنی که رتبه خوبی گرفته باشیه و از تابستون شروع نکرده باشه. استفاده از این وقت خالی میتونی تورو از رغیبات جلو بندازه، پس نباید وقتت رو هدر بدی. اول از همه یه برنامه ریزی درست حسابی انجام بده و بعد سفت بچس به اون برنامه درسی که ریختی و تا حد ممکن بهش عمل کن تا پیشرفت کنی.

۵ اشتباه اصلی زمان شروع کردن کنکور

وقتی دانش‌آموزا به کنکور نزدیک میشن، اغلب اشتباهاتی انجام میدن که باعث میشه نتونن به خوبی پیشرفت کنن و ادامه بدن. این اشتباهات اکثر اوقات شامل کمال‌گرایی، سر و صدای الکی، نیاز به انگیزه، مطالعه بدون برنامه و تمرکز روی یک درسه.

 • اولین اشتباه اینه که خیلی از دانش‌آموزا کمال‌گرا هستن و برنامه‌های بزرگ و غیرمنطقی می‌چینن. بهتره از همون روز اول این فکر رو از سرت بیرون کنی و خودتو با بقیه مقایسه نکنی.
 • اشتباه بعدی اینه که برخی از دانش‌آموزا به سر و صدای الکی فکر می‌کنن و فشارهای زیادی به خودشونو و دیگران وارد میکنن. بهتره که کار خودتو بدون فشار اضافه انجام بدی.
 • سومین اشتباه اینه که منتظر انگیزه شروع به کار باشی. انگیزه همیشه وجود نداره، ولی با شروع کردن و ادامه دادن کم کم به وجود میاد.
 • مطالعه بدون برنامه هم یه اشتباه دیگست که باعث بی‌انگیزگی هم میشه. باید یه برنامه دقیق برای هفته خودت داشته باشی تا بدونی چه کارایی رو باید انجام بدی.
 • در آخرم، تمرکز روی یک درس میتونه باعث خستگی ذهنت بشه. بهتره توی مطالعه تنوع داشته باشید و به تدریج تعداد دروسی که میخونی رو افزایش بدی.

سخن آخر

تو کل مطلب سعی داشتم تا بهت توضیح بدم، چطور میتونی بهترین شروع رو داشته باشی، چطور از اسفند ماه شروع کنی، تکنیک های جدید مطالعه رو بهت بگم و روش های مختلف برنامه ریزی رو هم ذکر کنم. همه اینا به کنار، همیشه انگیزه و هدفت یادت باشه و فراموش نکن که چرا شروع کردی. همین یه نکته میتونه موفقیتت رو تضمین کنه. همچنین میتونی برای اطلاع از اخبار جدید کنکور تو کانال تلگرامی الف مشاور عضو بشی.

به امید موفقیت….

ما را در اینستاگرام الف مشاور دنبال کنین
مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
چطور زیست را 20 بگیریم؟
8 قدم تا 20 گرفتن زیست نهایی
انتخاب رشته ریاضی
بهترین راهنمای جامع انتخاب رشته ریاضی کنکور 1403 + مشاوره انتخاب رشته ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی| 13 شغل پردرآمد رشته ریاضی 
شغل های رشته ریاضی برای خانم ها
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
بهترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین تحلیل منابع کنکور
بهترین و کامل‌ترین تحلیل منابع کنکور 1403
افزایش دقت
راه های افزایش دقت و تمرکز در حین درس خواندن
بدون مشاور خودت برنامه ریزی کن.
چطور برنامه ریزی درسی کنیم؟ بدون کمک گرفتن از مشاور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!