تاثیر امتحانات نوبت اول در کنکور

آیا امتحانات نوبت اول برای کنکور موثره؟( میزان تاثیر امتحانات نوبت اول در کنکور)

چیکار کنم حالا😭 امتحانات نوبت اولو از دم خراب کردم. حالا دیگه حتما کنکورم خراب میشه و هیچ جا قبول نمیشم.😞 هر چقدرم که نوبت دوم درس بخونم و تلاش کنم بازم این نمره‌های افتضاح من جبران نمیشه، اصن استرس این کارنامه و نمره‌های پایین دیگه نمیزاره درسامو بخونم…

سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه 😊، البته اگه مثل دانش آموز بالا امتحانات نوبت اولو خراب کرده باشید یا مشغول امتحانید و احساس می‌کنید اوضاع خوب نیست احتمالا حالتونم مثل نمراتتون خوب نباشه، اما یه دقیقه صبر کنید … .

اون حال بد رو چند دقیقه بزارید تو کیسه و درشو محکم ببندید، چرا🧐 چون قراره با خوندن این مقاله به تمامی نگرانیهاتون راجع به امتحان نوبت اول و نمراتش و تاثیری که توی کنکور دارن جواب بدیم و خیالتون رو راحت کنیم و جواب این سوالت رو بهتون بدیم:

آیا معدل نوبت اول روی نتیجه کنکورمون اثر میزاره؟

اگر امتحانات نوبت اول رو خراب کنیم کنکورمونم خراب میشه ؟

پس با الف مشاور همراه باشید.

عوامل موثر در نتیجه کنکور و قبولی در دانشگاه

بهتره از همین اول کار بریم سراغ این نکته‌ی مهم که اصلا برای قبولی در دانشگاه، چه نمراتی محسوب میشن و تمرکز ما باید روی چه چیزایی باشه تا بتونیم توی دانشگاه مدنظرمون قبول بشیم. قبلنا برای قبول شدن فقط و فقط آزمون کنکور مهم بود. میگفتن اگه شما بتونید فلان درصدها رو جواب بدین و رتبه‌تون مثلا زیر هزار بشه، اون رشته‌ای رو که میخواید قبول میشید‌. اما با تغییراتی که اعمال شد حالا نمرات امتحانات نهایی هم خیلی موثر شده و نمیشه ازشون غافل شد. اما برای یه سری از بچه ها ابهام پیش اومده که الان امتحانات نوبت اول یا نمرات مستمرشون هم توی کنکور موثره؟ یا نه که توی این مقاله قراره به این سوال جواب بدیم.

امتحان نهایی چقدر در نتیجه کنکور مهمه؟

خب قراره توی این بخش به این بپردازیم که تاثیر امتحانات نهایی در کنکور چقدره و یه دانش آموز چقدر باید روش مانور بده و حساب باز کنه. با قانون جدیدی که تصویب شد تاثیر امتحانات نهایی در کنکور اولا قطعی شد به این معنی که مستقیما بخشی از نتیجه‌ی کنکوره و مثل قبلنا نیست که اگه خوب نمیگرفتی تاثیرش نمیدادن. هر نمره‌‌ای که الان ما در امتحان نهایی بگیریم در نتیجه‌ی کنکور ما تاثیر داره و با توجه به ضریب اون درس یه یخشی از نمره‌ی نهایی ما رو معلوم میکنه.

امتحان نهایی کی برگزار میشه؟

زمان برگزاری امتحان نهایی خرداد ماهه. پس امتحانات نوبت دوم یا همون خرداد ماه هستن که به عنوان امتحان نهایی ازشون اسم میبرن. پس یعنی امتحانات کتبی خرداد در کنکور موثرن؟؟ بله، فقط و فقط نمره‌ی امتحان کتبی پایانی خرداد ماهه که توی نتیجه‌ی کنکور موثره نه امتحانات نوبت اول یا مستمر یا حتی نمره‌ی کل سال. امتحانات کتبی پایانی به صورت استاندارد و سراسری برگزار میشه و توسط چندین مصحح تصحیح میشه و نمره‌‌ی اون به عنوان بخشی از نمره‌ی نهایی شما در کنکور اعمال میشه.

تاثیر امتحان نهایی در کنکور ۱۴۰۳

برای بچه هایی که امسال پایه دوازدهمن و قراره کنکور بدن طبق اعلام سازمان سنجش در کنکور ۱۴۰۳ امتحانات نهایی ۵۰ درصد تاثیر قطعی و مستقیم داره. این حرف به این معناست که امتحانت خرداد ماه نصف نتیجه‌ی کنکور بچه های دوازدهم رو مشخص می‌کنه. پس نتیجه میگیریم که خیلی خیلی مهمه و اصلا به هیچ وجه نباید ازش غافل شد. اما اگه شما امتحانات نوبت اول رو خراب کردی و یا نمرات مستمرت پایینه، بابت تاثیرشون توی کنکور نگران نباش چون موثر نیستن و فقط کتبی نوبت دوم ینی همون امتحانات خرداد ماهه که موثره. ولی نکته ای که خیلی مهمه اینه که یه دانش آموز دوازدهمی از همین الان باید به این فکر باشه که با یه برنامه‌ی منطقی و خوب خودش رو آماده کنه تا بتونه هم کنکور خوبی بده هم امتحاناتش رو با یه نمره‌ی بالا و عالی قبول بشه.😊

اگه میخوای یه گپ و گفت حسابی و تخصصی راجع به برنامه ریزی درسی و نحوه‌ی خوندن دروس نهایی و کنکوری داشته باشی میتونی با مشاورای الف مشاور که حرفه‌ای و کاربلدن تماس بگیری.

جهت دریافت بهترین برنامه ریزی درسی کلیک کن.

تاثیر امتحانات نهایی در کنکور ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵

برای بچه های که الان یازدهم و دهم هستن به ترتیب تاثیر امتحانات به این شکله. طبق اعلام سازمان سنجش در کنکور ۱۴۰۴ تاثیر امتحانات نهایی ۶۰ درصد است. ینی ده درصد بیشتر از کنکور ۱۴۰۳ و اینطوریه که علاوه بر امتحانات نهایی دوازدهم، یازدهمم نهایی برگزار میشه و نمرات دو سال آخر دبیرستان در نتیجه‌ی نهایی قبولی دانشگاه تاثیر داره.

اما برای بچه های دهم چی؟ طبق اعلام سازمان سنجش در کنکور 1405 تاثیر امتحانات نهایی ۶۰ درصد است. برای بچه‌هایی که امسال دهمن، امتحانات نهایی توی هر سه سال دبیرستان برگزار میشه و همه‌شم موثره و مهمه.  پس بچه های یازدهم و دهم باید از همین الان به این فکر باشن که درسها رو نهایی و تشریحی بخونن هر چند که قراره سوالات مفهومی باشه اما مسلط بودن به زیر و بم کتاب تنها راه گرفتن نمره‌ی خوب توی امتحاناته. بچه‌های دهم و یازدهم، اگه توی برنامه‌ریزی درسی مشکل دارید و نمی‌دونید چطوری باید برای امتحان نهایی آماده شید و دنبال یه کسی می‌گردید که بتونه خوب راهنماییتون کنه و یه برنامه‌ی منحصر به فرد و متناسب با ویژگی های خودتون بهتون بده، فقط کافیه یه تماس با تیم الف مشاور بگیرید. الف مشاور با همراهی بهترین مشاورین و رتبه برتر ها در زمینه‌ی تحصیلی و قبولی در کنکور، تا آخرین لحظه همراه شماست.😊

جهت دریافت بهترین برنامه ریزی کنکور از الف مشاور کلیک کن.

امتحانات نوبت اول پلی برای موفقیت نهایی

خب حالا ممکنه سوال پیش بیاد که اگه امتحان نوبت اول هیچ تاثیری توی کنکور نداره پس چرا باید بخونیمیش؟ بهتر نیست وقتمون رو بزاریم روی کنکوری خوندن و توجه نکنیم به این امتحانات. در جواب باید بگیم که میشه به بهترین نحو از امتحانات نوبت اول برای رسیدن به موفقیت توی کنکور استفاده کرد. کسی که امسال کنکور داره و امتحانات نوبت اول رو شرکت کرده، ینی نصف کتاب های دوازدهم رو امتحان داده. ینی یه فرصت عالی داره برای جمع کردن نصف کتاب و زدن تست‌هاش. پس میشه با یه برنامه‌ریزی درست هم نمرات خوبی توی امتحانات نوبت اول گرفت هم از کنکور جا نموند و آماده شد.

کسانی که نمره‌ی پایین در امتحانات نوبت اول گرفتند چکار کنند؟

خب حالا یکی میگه من اصلا نتونستم خوب درسامو بخونم و نمراتم خیلی پایین شده. الان چیکار کنم که خودمو به امتحان نهایی و کنکور برسونم؟ اول اینکه نگران نباشید چون همون‌طور که گفتیم امتحانات نوبت اول تاثیری در نتیجه‌ی کنکور ندارن و چیزی که مهمه امتحانات کتبی خرداد ماهه. اما برای شمایی که تا الان نخوندی، وقت خوبیه که استارت بزنی و شروع کنی به مطالعه‌ی عمیق و خودتو برسونی به سطحی که بتونی نمره‌ی خوبی توی امتحانات نهایی بگیری. اصلا به این فکر نکن که نمیتونی برسی یا خیلی وقت گذشته و…😕 چون مهم کیفیت مطالعه‌س. خیلی از رتبه برترا بودن که از همین موقع شروع کردن، منتها چیزی که تونسته اونا رو رتبه برتر کنه اول امید و انگیزه بالایی بوده که داشتن، دوم تلاش و پشتکار بدون توقف و سوم که خیلی مهمه برنامه ریزی حرفه‌ای و منحصر به فرد بوده.

کسی که امتحانات نوبت اول رو خراب کرده الان باید:

از امروز ناامیدی و نمیشه و… کنار بزار و با انگیزه بالا شروع کن

تلاش و کوششت رو روز به روز بیشتر کن

یه برنامه‌ی منحصر به فرد و مخصوص به خودت رو داشته باش و طبق اون مطالعه کن 

عمیق و با کیفیت خوندن خیلی مهمتر از خوندن همه‌ی مطالب ولی بی کیفیت خوندنشونه

نهایی و کنکوری خوندن رو در کنار هم توی برنامه‌ت قرار بده

کسانی که نمره‌ی بالایی در امتحانات نوبت اول گرفتند چطور ادامه بدن؟

حالا بچه‌هایی هم هستن که خیلی خوب از اول سال شروع کردن و درسها رو خوندن و نمراتشونم اتفاقا خیلی خوب شده. این بچه ها الان یه فرصت عالی پیدا کردن برای یه جمع بندی درست و حسابی از درسهای پایه ی دوازدهم. این کار هم برای امتحان نهایی مفیده و هم برای کنکور. چون بچه ها امتحانات رو تشریحی دادن یعنی به سبک امتحان نهایی، پس به نوعی خودشون رو محک زدن و تشریحی خوندن رو امتحان کردن. با تست زدن این درسها میتونن خیالشون رو بابت نصف کتابهای دوازدهم راحت کنن و ببینن که تسلطشون در چه حدیه. همچنین موقع خوبیه برای فهمیدن این نکته که آیا نحوه‌ی درس خوندنشون به درد کنکور میخوره یا نه. آخه کنکور متفاوت از امتحان نهاییه و قلق خودشو داره. کسی موفقه که بتونه هم تشریحی خوب کار کنه، هم کنکوری.

بعد از امتخان نوبت اول باید چیکار کنیم ؟

شما باید با یه برنامه ریزی خوب توی بهمن و اسفند، نصف دیگه دوازدهم رو به اضافه‌ی یکی از پایه ها ( دهم یا یازدهم ) رو خوب مطالعه کنید و به همین شکل بعد از عید شروع کنید به جمع بندی کردن مطالب و دوره کردنشون. قطعا حل نمونه سوال امتحان نهایی و همچنین تست های آزمایشی بعد از عید خیلی می‌تونه موثر و مفید باشه.

برنامه ریزی شرط موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی

چه بچه هایی که تا حالا درساشونو خوندن و نمره خوب در امتحانات نوبت اول گرفتن، چه کسایی که خوب نبودن یا تا الان شروع نکردن، اگه می‌خوان موفق بشن محکومن به برنامه داشتن. بدون برنامه ریزی هر چقدرم که تلاش ما زیاد باشه و درس بخونیم، بدون نتیجه س 🙃. برنامه ریزیه که شما رو هدفمند می کنه و به شما راه رو نشون میده. همینطور از بی نظمی و شلختگی و از این شاخه به اون شاخه پریدن جلوگیری می کنه. یه برنامه خوب همچنین کپی از برنامه بقیه نیست بلکه ویژگی های شخصیتی و منحصر به فرد داوطلب رو در نظر میگیره و متناسب با خودش نوشته شده.

یه برنامه خوب چه ویژگی هایی داره:

منحصر به فرد و با توجه به ویژگی های شخصیتی فرد نوشته شده

به تمامی درس ها با توجه به ضریب و اهمیتشون توجه می کنه

سایر نیازهای فرد از جمله کارهای روزانه رو مد نظر قرار میده

اهمیت نهایی و کنکور رو در نظر میگیره

نهایی خوندن و تستی خوندن رو موازی هم جلو می‌بره

از مرور و جمع بندی غافل نمیشه

خب طبق حرفایی که زدم برنامه خیلی بیشتر از اون چیزی که ما فکر می کنیم موثره و می‌تونه ما روبه هدفمون برسونه. پس حتما باید جدیش بگیریم و برنامه‌ای که می‌خوایم باهاش کار کنیم حتما حتما اصولی باشه و معیارهای بالا رو توی خودش داشته باشه.

😊رفیق اگه نیاز داری یکی که کاربلده و راه رو رفته و پیچ و خم های مسیر رو میشناسه کمکت کنه، تا بهترین برنامه رو داشته باشی و  رویا و آرزوت رو به واقعیت تبدیل کنی، فقط کافیه به تیم الف مشاور اعتماد کنی و باهاشون تماس بگیری. مشاوران الف مشاور یه دوره‌ی هفت روزه رایگان رو در نظر گرفتن که با برنامه ریزی آشنات کنن و کاری کنن که درست و حسابی توی مسیر قرار بگیری.

جهت دریافت مشاوره تحصیلی از الف مشاور کلیک کن

کلام پایانی – تاثیر امتحانات نوبت اول در کنکور

توی این مقاله الف مشاور راجع به تاثیر امتحانات نوبت اول در نتیجه‌ی کنکور و قبولی در دانشگاه حرف زد. فهمیدیم که این امتحانات تاثیری توی نتیجه‌ی کنکور ندارن اما میتونن خیلی کمک کننده و مفید باشن. البته کسایی که خوب نمره نگرفتن هم میتونن با یه برنامه درست و حسابی خودشون رو به بقیه برسونن. کنکور و امتحانات نهایی دو بال قبولی توی دانشگاهن و اگه یکیشون نباشه قطعا موفقیت به خطر می‌افته. پس با یه برنامه ریزی خوب باید جفتش رو مدیریت کرد. اگه فک می‌کنی که باید راجع به نحوه‌ی برنامه ریزی یه گفت و گوی تخصصی با یه تیم کاربلد داشته باشی که بهت باید ها و نبایدهای برنامه رو بگن و تا روز قبولی ازت حمایت کنن و پیگیر کارات باشن، فقط کافیه یه تماس با الف مشاور بگیری و موفقیتت رو تضمین کنی.😌

اگر دوس داری از جدیدترین اخبار کنکور آگاه بشی تو کانال تلگرامی الف مشاور عضو شو.

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!