برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی باید به چه صورت باشد؟

برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

چگونه برنامه ریزی کنیم؟ برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی باید به چه شیوه‌ای باشد تا دانش آموزان بیشترین بازدهی را در امتحانات نهایی داشته باشند؟ طراحی برنامه ریزی درسی از مهم‌ترین اصول برای شروع به مطالعه است. اگر قصد دارید در کنکور موفق شوید و به هدف خود برسید، باید امتحانات نهایی سال دوازدهم را جدی بگیرید. از طرفی باید بدانید که چه طور برنامه ریزی کنید. شما باید نکات و تکنیک‌های خاصی را برای طراحی یک برنامه ریزی اصولی در نظر بگیرید. با ما همراه باشید. ما در الف مشاور به معرفی بهترین روش طراحی برنامه ریزی درسی ویژه امتحانات نهایی رشته انسانی می‌پردازیم.

اهمیت برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

دانش آموزان رشته انسانی باید برای امتحانات نهایی خود یک برنامه ریزی اصولی و منظم داشته باشند. زیرا حجم مطالب درسی رشته انسانی بسیار زیاد است. به همین دلیل بدون برنامه ریزی درست و اصولی نمی‌توان در مدت زمان کم، حجم زیادی از مطالب درسی را مطالعه کرد.

از طرفی امتحانات نهایی به صورت هماهنگ در کشور برگزار می‌شود و معدل کتبی امتحانات نهایی در رتبه کنکور و قبولی دانش آموز در رشته و دانشگاه مدنظر او تاثیر می‌گذارد. بنابراین هدف از برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی موفقیت در کنکور است.

با شرکت در طرح 7 روز مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور تمامی تکنیک‌ها و روش‌های آموزشی داشتن یک برنامه ریزی درسی اصولی را بیاموزید.

شرکت در طرح رایگان الف مشاور برای طراحی برنامه ریزی درسی ویژه امتحانات نهایی

جدول برنامه ریزی درسی دوازدهم انسانی

طراحی جدول برنامه‌ ریزی درسی برای امتحانات نهایی بسیار مهم است. زیرا جدول برنامه‌ریزی درسی، درس خواندن را برای دانش آموزان آسان می‌کند و راه موفقیت در کنکور برای آنها نیز هموار می‌شود. دانش آموزان با تهیه جدول برنامه ریزی ویژه امتحانات نهایی می‌توانند ساعات و روزهای مطالعه خود را هدفمند کنند. بدین صورت دانش آموزان می‌دانند که چه ساعتی چه روزی و به چه مدت باید چه درس و مبحثی را مطالعه کنند. ساعات تفریح، کار و مطالعه دانش آموزان با جدول برنامه‌ریزی هدفمند می‌شود و از انجام هیچ کاری غافل نمی‌شوند. به نکات زیر برای تهیه بهترین جدول برنامه‌ریزی درسی ویژه امتحانات نهایی دوازدهم انسانی توجه کنید.

 • لیستی از تمام دروس و مباحثی که قصد مطالعه آنها را دارید، تهیه کنید.
 • قدم دوم تعیین زمان‌های آزاد خود است.
 • قدم سوم اولویت‌بندی دروس است. اولویت بندی دروس بدین صورت است که ابتدا دروسی را که به آن تسلط ندارید یا تا به حال مطالعه نکردید را در اولویت اول برای مطالعه قرار می‌دهید.
 • جدولی با سطر و ستون مورد نیاز طراحی کنید.
 • بهتر است هم برنامه ریزی روزانه و هم هفتگی داشته باشید.
 • دروسی را که اولویت بندی کرده‌اید با اختصاص زمان مناسب به هر درس، در جدول یادداشت کنید.
 • علاوه بر زمان‌های مطالعه، باید زمان‌هایی را برای انجام کارهای شخصی، تفریح و … در نظر بگیرید و در جدول خود یادداشت کنید.
 • به برنامه خود پایبند باشید و طبق آن عمل کنید تا در شب امتحان استرس و نگرانی نداشته باشید.

چه عواملی بر روی طراحی برنامه ریزی درسی تاثیر می‌گذارد؟

دلیل اینکه باید هر شخص برنامه مختص به خود داشته باشد آن است که یک سری از عوامل بر روی نحوه و مدل برنامه ریزی درسی شما تاثیر می‌گذارد. روش یادگیری و شرایط شخصی هر فرد باعث متفاوت شدن برنامه درسی می‌شود. در ادامه به معرفی عوامل مهم و تاثیر گذار برای برنامه ریزی امتحانات نهایی دوازدهم انسانی می‌پردازیم.

 • میزان تسلط دانش آموز بر دروس

میزان تسلط دانش آموزان بر روی مطالب درسی باعث می‌شود هر فرد برنامه ریزی متفاوتی داشته باشد. همچنین نقاط قوت و ضعف هر دانش آموز بر روی درس و یا مبحثی متفاوت است. در برنامه ریزی خود باید بیشترین تمرکز را بر روی نقاط ضعف و دروسی که به آن تسلط ندارید، بگذارید تا با تمرین و تکرار ضعف شما برطرف شود.

 • مقدار زمان آزاد 

یکی از عوامل مهم در برنامه ریزی تهیه لیستی از زمان‌های آزاد هر فرد است. شما باید برنامه ریزی درسی را بر اساس زمان‌های آزاد خود طراحی کنید. همانطور که می‌دانید زمان‌های آزاد دانش آموزان با هم متفاوت است. بعضی از دانش آموزان بعد از کلاس درس، هیچ کاری جز مطالعه و مرور مطالب درسی ندارند اما عده‌ای فقط چند ساعت بعد از کلاس درس را می‌توانند به مطالعه کردن اختصاص دهند.

حذفیات امتحان نهایی دوازدهم انسانی

برای داشتن یک برنامه ریزی دقیق باید از آخرین تغییرات کتب درسی رشته انسانی اطلاع داشته باشید. مطالبی که به کتاب درسی حذف و اضافه شده‌اند را بررسی و طبق آن برنامه خود را طراحی کنید. همچنین بهتر است از منابع معتبر اخرین حذفیات امتحان نهایی را پیگیری کنید. در حال حاضر هیچ اخباری برای حذفیات امتحان نهایی 1402 منتشر نشده است.

بهترین روش مطالعه برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

بهترین روش مطالعه برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

اگر می‌خواهید در امتحانات نهایی موفق شوید و نمرات بالا کسب کنید، باید از بهترین نحوه مطالعه دروس برای امتحان نهایی اطلاع داشته باشید. به موارد زیر توجه کنید:

 • مطالعه دقیق و جز به جز کتاب درسی
 • مطالعه جزوات مربوط به هر درس
 • خلاصه‌نویسی و نت‌برداری از مطالب
 • هایلایت نکات مهم مطالب
 • تهیه فلش کارت
 • تدریس درس جلو آینه یا دوستان
 • پیدا کردن سوالات مهم هر درس
 • تست زنی
 • حل نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های گذشته
 • مرور و مطالعه مطالب سخت
 • مرور خلاصه‌های هر درس
 • شبیه سازی جلسه امتحان در شب امتحان در خانه

بهترین روش مطالعه درس ادبیات برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

یکی از عوامل موفقیت در امتحانات نهایی و کنکور، اطلاع از نحوه مطالعه هر درس است. درس ادبیات یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین دروس برای دانش آموزان رشته انسانی است. به نکات زیر توجه کنید.

 • معنی کلمات هر درس را به خوبی حفظ کنید. بهتر است معنی تمام کلمات و واژگان کتاب ادبیات را حفظ باشید. دور جملات و کلماتی که معانی سختی دارند، خط بکشید. سعی کنید در هفته دو ساعت به مرور مطالب این بخش بپردازید.
 • باید تمام آرایه‌های ادبی را به درستی یاد بگیرید.
 • باید تمام دستور زبان‌ها مانند: انواع جمله‌ها، نقش‌های دستوری، ترکیب‌های وصفی و اضافی و… را به طور کامل یاد داشته باشید.
 • باید تمامی خودآزمایی‌های هر درس را با دقت مطالعه کنید.
 • باید تمامی شعرهای کتاب درسی را حفظ کنید.
 • تمرکز اصلی خود را بر روی کتاب درسی و تمرین‌های کتاب بگذارید.

بهترین شیوه مطالعه درس عربی برای امتحانات نهایی دوازدهم انسانی

درس عربی از دروس مهم رشته انسانی است. برای موفقیت در امتحانات نهایی و کسب بهترین نمره در این درس به نکات زیر توجه کنید.

 • 13 نمره در امتحانات نهایی مربوط به بخش ترجمه است. بنابراین باید تمرکز زیادی بر روی بخش ترجمه داشته باشید. به دلیل حجم زیاد مطالب و اهمیت زیاد این بخش، بهتر است از ابتدای ترم ترجمه‌های هر درس را یاد بگیرید. یادگیری این بخش را به شب امتحان موکول نکنید. چرا که مطالعه و یادگیری تمام ترجمه‌های هر درس در شب امتحان غیر ممکن است.
 • باید به ترجمه عربی به فارسی و بالعکس فارسی به عربی، ترجمه لغات، ترجمه مترادف و متضاد، درک مطلب، قواعد، تکمیل جای خالی برای قواعد، حرکت گذاری و اعراب مسلط باشید.
 • بهتر است برای یادگیری بیشتر بخش قواعد، بعد از تدریس معلم در کلاس تمامی قواعد را در دفتری جدا یادداشت کنید. در دفتر خود تمام قواعد به همراه توضیحات مربوط به آن را به طور دقیق یادداشت کنید.
 • مطالعه نمونه سوالات امتحان نهایی درس عربی به شما برای کسب نمره بهتر کمک زیادی می‌کند.
در صورت تمایل می‌توانید از خدمات مشاوره انتخاب رشته کنکور الف مشاور بهره‌مند شوید.

برنامه مطالعاتی امتحان نهایی دوازدهم

برنامه ریزی درسی برای امتحانات نهایی بسیار اهمیت دارد. همچنین مواردی است که باید در زمان فرجه‌های امتحان نهایی و در طول برگزاری امتحانات نهایی رعایت کرد. به موارد زیر توجه کنید.

 1. بهتر است قبل از هر امتحان، زمان‌های خالی و ساعت‌های باقی مانده تا امتحان را مشخص کنید. سپس با در نظر گرفتن زمان ناهار، شام، استراحت و … برنامه مطالعاتی خود را مشخص کنید.
 2. حتما ۱ الی ۲ ساعت بعد از هر امتحان به مطالعه امتحان بعدی بپردازید. به هیچ عنوان به بهانه استراحت، زمان خود را هدر ندهید.
 3. برنامه مطالعاتی برای شب امتحان و فرجه‌ها نباید سنگین و غیر قابل اجرا باشد.
 4.  بهتر است شب امتحان فضای جلسه امتحانات نهایی را برای خود شبیه سازی کنید. همچنین نمونه سوالی از امتحانات نهایی را در نظر بگیرید و در زمان مشخص شده به آن پاسخ دهید.
 5. حتما به مطالعه نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های گذشته بپردازید.
 6. ابتدا مباحث و فصولی که مطالعه نکرده‌اید و یا به آن تسلط ندارید را مطالعه کنید. سپس مطالب دیگر را بخوانید.
 7. حتما ابتدا به مطالعه دروس ترم دوم بپردازید. سپس مطالب ترم اول را مطالعه کنید.
 8. حتما و حتما به مباحث، تمرینات و مثال‌های کتاب درسی مسلط شوید. زیرا منبع امتحانات نهایی کتاب درسی است.

بیشتر بخوانید: در مدت زمان کمتر، مطالب بیشتری را با فنون تندخوانی بخوانید!

برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم تجربی

با توجه به هماهنگ بودن امتحانات نهایی در تمامی رشته‌ها و متفاوت بودن طراحان و تصحیح کنندگان سوالات امتحان نهایی، برنامه‌ریزی برای پایه دوازدهم بسیار اهمیت دارد. بنابراین با حجم زیاد از مطالب باید یک برنامه‌ریزی دقیق برای موفقیت در امتحانات نهایی داشته باشید. به اصول مهمی که باید در برنامه‌ریزی خود برای دوازدهم تجربی در نظر بگیرید، دقت کنید:

 1. مشخص کردن زمان‌های خالی قبل از امتحان. این زمان‌ها شامل زمان استراحت بعد از امتحان، شام و ناهار و زمان مطالعه است.
 2. بهتر است ۱ الی ۲ ساعت بعد از هر امتحان به استراحت بپردازید.
 3. هیچ گاه با تصور اینکه زمان کافی وجود دارد، در روز امتحان تماما به استراحت کردن نپردازید. یکی دو ساعت بعد از اتمام امتحان امروز به مطالعه امتحان فردا بپردازید.
 4. موضوعات و دروسی که در آن ضعف دارید را اول مطالعه کنید.
 5. بهتر است در شب امتحان به حل نمونه سوالات امتحان نهایی بپردازید.
 6. در  شب امتحان می‌توانید شرایط امتحان نهایی را برای خود ایجاد کنید و در زمان مشخص به پاسخ یک نمونه سوال از سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل بپردازید.
 7. بهتر است اول نیم‌سال دوم کتاب درسی را مطالعه کنید و سپس به مطالعه نیم‌سال اول بپردازید.
 8. حجم زیادی از سوالات امتحان نهایی دوازدهم از کتاب درسی مطرح می‌شود. پس تسلط بر کتاب درسی حرف اول را می‌زند.
برای اطلاع از بهترین روش‌های برنامه ریزی ویژه امتحانات نهایی دوازدهم تجربی به مقاله «برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم تجربی» مراجعه کنید.

برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم ریاضی

برنامه ریزی درسی برای امتحانات نهایی دوازدهم ریاضی با شروع سال تحصیلی آغاز می‌شود. برنامه‌ریزی درسی برای امتحانات رشته ریاضی نیازمند بکارگیری روش‌ها و تکنیک‌های اصولی است. هر دانش آموز رشته ریاضی باید از این روش‌ها اطلاع داشته باشد تا بتواند بهترین نمره را کسب کند. زیرا نمره امتحانات نهایی بر روی رتبه شما در کنکور تاثیر می‌گذارد. به نکات زیر برای تهیه بهترین برنامه ریزی درسی برای امتحانات نهایی دوازدهم ریاضی توجه کنید.

 • مطالعه دقیق کتاب درسی و تسلط بر آن
 • اولویت‌بندی کردن دروسی که قصد دارید، مطالعه کنید.
 • اختصاص زمان مناسب به هر یک از دروس در جدول برنامه‌ریزی خود
 • برنامه‌ریزی کردن از ابتدای شروع ترم برای امتحانات نهایی
 • حل و مطالعه تمرینات و مثال‌های کتاب درسی
 • برنامه‌ریزی از تابستان برای مطالعه و مرور مطالب سال قبل
 • حل و یادگیری نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های گذشته
 • همگام بودن و پیشروی با معلم از ابتدای سال
 • اختصاص زمان‌های زیادی به مرور مطالب در بازه‌های مختلف از ابتدای سال
 • خلاصه‌نویسی، هایلایت و نت‌برداری مطالب مهم از ابتدای سال
 • استفاده از ویس‌های متخصصین، فلش کارت‌ها، سی دی‌های آموزشی و نمونه سوال 
 • تدریس و توضیح دروس برای خود
برای کسب اطلاعات دقیق‌تر از نحوه مطالعه درس ریاضی و طراحی بهترین برنامه درسی برای امتحانات نهایی به مقاله «برنامه ریزی برای امتحانات نهایی دوازدهم ریاضی» مراجعه کنید.

برنامه ریزی برای امتحانات نهایی نهم

 اهمیت امتحانات نهایی در سال نهم به اندازه اهمیت امتحانات نهایی سال دوازدهم است. دانش آموزان در مقطع نهم برای سال تحصیلی جدید انتخاب رشته می‌کنند. بنابراین نمرات دروس امتحانات نهایی نهم برای دانش آموزان اهمیت زیادی دارد. به نکات زیر برای طراحی بهترین برنامه ریزی درسی ویژه امتحانات نهایی نهم توجه کنید:

 • در دفترچه خود تمامی دروسی که باید مطالعه شوند را یادداشت کنید. سپس لیستی از دروس به ترتیب سخت به آسان تهیه کنید.
 • عادات مطالعاتی خود را در نظر بگیرید. با توجه به این عادات، برنامه خود را طراحی کنید.
 • زمان‌های خالی خود را یادداشت کنید. سپس در  جدول برنامه ریزی خود زمان‌هایی را خالی بگذارید تا در صورت ایجاد مشکل، بتوانید برنامه خود را تغییر دهید.
 • بهتر است ساعاتی را به تفریح، گوش دادن به موسیقی و … اختصاص دهید.
 • حتما به برنامه خود پایبند باشید. خود را موظف به انجام دقیق برنامه درسی کنید.

اگر در انتخاب رشته سال دهم خود دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنم به مقاله «مشاوره تحصیلی آنلاین انتخاب رشته نهم به دهم» مراجعه کنید.

حرف آخر

ما در  این مقاله سعی کردیم به سیر تا پیاز بهترین روش‌های برنامه ریزی برای امتحان نهایی رشته انسانی بپردازیم. اگر تا به الان برای امتحانات نهایی سال دوازدهم هیچ برنامه‌ای طراحی نکردید و سوالات زیادی ذهن‌تان را قلقلک می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم با ما در الف مشاور در ارتباط باشید و از طرح ویژه 7 روز مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور بهره‌مند شوید تا بتوانید بهترین برنامه درسی برای امتحانات نهایی ویژه خودتان را طراحی کنید.

به جمع ما در اینستاگرام الف مشاور بپیوندید.

مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
چطور زیست را 20 بگیریم؟
8 قدم تا 20 گرفتن زیست نهایی
انتخاب رشته ریاضی
بهترین راهنمای جامع انتخاب رشته ریاضی کنکور 1403 + مشاوره انتخاب رشته ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی
پردرآمدترین رشته های ریاضی| 13 شغل پردرآمد رشته ریاضی 
شغل های رشته ریاضی برای خانم ها
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
چگونه درس بخوانیم تا 20 بگیریم؟
بهترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور تجربی 1403
بهترین تحلیل منابع کنکور
بهترین و کامل‌ترین تحلیل منابع کنکور 1403
افزایش دقت
راه های افزایش دقت و تمرکز در حین درس خواندن
بدون مشاور خودت برنامه ریزی کن.
چطور برنامه ریزی درسی کنیم؟ بدون کمک گرفتن از مشاور
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!