وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس مطالعاتی چیست؟

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

همه دانش آموزان در طی دوران تحصیل دست کم یک بار آزمون داده اند؛ برای ورود به دانشگاه هم الزامیست در آزمون سراسری شرکت کنند، پس راهی پیش روی همه هست. حال باید بدانید چگونه درس بخوانید تا مطمئن شوید مطالب را فرا گرفته اید، گاهی اوقات این احساس یادگرفتن تبدیل به وسواس می‌شود. می‌توان گفت تمرکز شما دچار اشکال میشود، استرسی بر شما غلبه می کند که احساس می‌کنید مفاهیم را یاد نگرفته اید، مثلا یک پاراگراف را می‌خوانید، در حین خواندن مکث های طولانی میکنید و بعد اتمام احساس می‌کنید باید دوباره مرور کنید، این باعث می‌شود بارها مطالب را بخوانید و روزها را صرف خواندن آن کنید و این به برنامه ریزی کنکوری شما صدمه میزد و زمان زیادی را از دست می‌دهید، تعریف وسواس مطالعاتی و یا وسواس در زمان مطالعه همین استرس اشتباه و تمرکز ناکافی برا فراگیری مطالب است، در این مقاله ما به شما راهکارهای مشکل وسواس مطالعاتی را توضیح می‌دهیم.

انواع وسواس مطالعاتی

  • وسواس جزوه نویسی 
  • وسواس برنامه ریزی
  • وسواس فکری
  • وسواس کنکوری 

راه های از بین بردن وسواس مطالعاتی

برای شروع مطالعه باید فضای مناسبی برای خود انتخاب کنید که شرایط آن را در مقاله مکان مطالعه برای شما شرح داده ایم، سپس منابع مطالعاتی خود را اگر از تعداد زیادی استفاده می‌کنید به تدریج آنها را کاهش دهید، زیرا منابع زیاد خود باعث افزایش وسواس شما میشود، با این کار منبع اصلی و مهمتر را انتخاب می‌کنید، در وقت شما صرفه جویی می‌شود، می‌توانید به تست های بیشتر و کارهای روزمره خود بپردازید.

●افکار متفرقه را از ذهنتان دور کنید، قبل از شروع مطالعه به افکار ذهنیان نظم بدهید، می‌توانید کارایی که می‌خواهید انجام دهید یادداشت کنید تا در حین مطالعه به آنها فکر نکنید؛ مثلا کارهایی که زودتر انجام می‌شود دریک دسته و کارهایی که به زمان بیشتری نیاز دارند در دسته دیگر قرار دهید. این روش باعث می‌شود وسواس مطالعاتی به سراغ شما نیاید.

●برای درس خواندن برنامه ریزی زمانی تنظیم کنید، یک برنامه ریزی درست باعث می‌شود هر درسی در زمان خودش مطالعه شود، و البته زمان مطالعه خود را با وسواس مطالعاتی هدر نمی‌دهید.

●باید روش های درست مطالعه را یاد بگیرید، روش های مثل تند خوانی، توجه به مفهوم متن نه به جزئیات متن، شما برای فراگیری این روش ها میتوانید در طرح 7 روز مشاوره تحصیلی رایگان با الف مشاور شرکت کنید.

●برای انگیزه بیشتر و دوری از وسواس مطالعاتی می‌توانید ابتدا دروس ساده تر و با حجم کمتر را مطالعه کنید، سپس به سراغ مطالب سنگین‌تر بروید.

●برای اینکه زمان زیادی را با وسواس روی یک مطلب یا صفحه نمانید، زمانی را برای آن تعیین کنید مثلا یک صفحه در بیست دقیقه.

●سختگیری های بیجا را کنار بگذارید، به اشتباه فکر می کنید که میتوانید با یک بار خواندن یک موضوع یا یک کتاب میتوانید به آن مسلط باشید، یادگیری مستلزم تکرار و تمرین های منسجم می باشد.

●گاهی اوقات دچار استرس ناشی از نفهمیدن یک موضوع می شوید، موضوعی بسیار پیچیده است هرگز نترسید و تصور نکنید نمی‌توانید آن را متوجه شود، بهترین راه یادداشت برداری از آنچه فهمیده اید که به صورت ساده و به زبان خودمانی است.

صحبت های مشاور در رابطه با وسواس مطالعاتی

علل وسواس مطالعاتی

علت هایی که داوطلبان کنکور را باعث وسواس مطالعاتی می‌کند، می‌تواند تبدیل به نگرانی های بیش از حدی شود که در زمان مطالعه هم به سراغتان می آید، نگرانی از یادگیری درست، نگرانی از آینده پیش رو، نگرانی از نگاه اطرافیان از نتیجه به دست آمده و…می بینید که اضطراب یکی از علت های اصلی وسواس در مطالعه است که شما را وادار به دوباره خوانی میکند، با روش های کنترل استرس می‌توانید آن را درمان کنید. از دلایل دیگر می‌توان به دراز کشیدن در حین مطالعه که باعث کاهش تمرکز می شود، خواب کم یا زیاد که مطالب به خوبی یاد گرفته نمی شوند، حواس پرتی، اشاره کرد. همه این دلایل باعث کاهش تمرکز و دوباره خوانی و ایجاد وسواس مطالعاتی می‌شود.

تاثیر وسواس بر تحصیل

وقتی فردی وسواس در مطالعه و یادگیری داشته باشد، هرگز به یادگیری درست و درک مفاهیم نمیرسد، او در مرحله اولیه خوانش مطالب می‌ماند و مدام ترس و اضطراب فکری همراه اوست. با توجه به تحقیقات بسیار وسواس مطالعاتی تاثیر مخربی بر تحصیل افراد داشته است، آنها از کسب نمرات عالی بازمانده اند، کنکور یکی از مهم ترین آزمون های یک دانش آموز است با وسواس در مطالعه نباید آینده خودرا نابود کنید.

توصیه آخر

راه های خلاصی از وسواس مطالعاتی را برای شما شرح دادیم، این عادت ناپسند را با مطالعه بیشتر می‌توانید از بین ببرید، هرچه قدر با کتاب مانوس باشید افکار آزاردهنده که موجب وسواس در شما میشود به مرور از بین میروند، به یاد داشته باشید لازم نیست همه جزئیات را به خاطر بسپارید، با تقویت صبر و اعتماد بنفس راه رسیدن به موفقیت هموار خواهد شد، با اصلاح روش مطالعه وسواس مطالعاتی از بین ببرید، با شرکت در طرح هفت روز مشاوره تحصیلی رایگان مشکلات تحصیلی خود را برطرف کنید.

اینستاگرام الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *