رشته مهندسی پلیمر

معرفی رشته مهندسی پلیمر و رنگ

اگر به تازگی نتایج کنکور اعلام شده و قصد انتخاب رشته دارید، کمی صبر کنید و با آگاهی پیش بروید. حتما قبل از انتخاب رشته، در مورد رشته های مختلف تحقیق و بررسی های لازم را انجام دهید. برای مثال مهندسی به شاخه های متعددی تقسیم بندی میشود که پلیمر یکی از جدیدترین شاخه های آن است. از آنجایی که کمتر کسی با رشته پلیمر آشنایی دارد قصد داریم در الف مشاور به بررسی کامل رشته مهندسی پلیمر بپردازیم. ضمنا می توانید از مشاوره انتخاب رشته کنکور الف مشاور نیز کمک بگیرید و سوالاتتان را با ما در میان بگذارید. با ما همراه باشید.

آشنایی با مهندسی پلیمر

مهندسی پلیمر به شناخت، طراحی و تولید تمام محصولات پلیمری از جمله پلاستیک‌، لاستیک‌، کامپوزیت، الاستومر، رزین‌ و.. میپردازد. در این مهندسی، پلیمرهای بکار رفته در صنعت آنالیز و خواص فیزیکی و مکانیکی آنها مورد بررسی قرار میگیرد. دلایل اهمیت و تخصص مهندسی پلیمر به شرح زیر است:

  • ساخت و توسعه پلیمرهایی چون اپوکسی، نایلون و پلاستیک
  • بررسی کامل خواص فیزیکی و مکانیکی لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت (سه ماده اصلی در مهندسی پلیمر)
  • طراحی و توسعه پلیمرهای جدید
  • ابداع روش های جدید برای استفاده از پلیمرها
اشنایی با رشته مهندسی رنگ و پلیمر

برای مهندسی پلیمر چه مهارت هایی لازم است؟

مهمترین استعداد که باید در مهندسی پلیمر، علاقه به علم صنعت می باشد زیرا مهندسی پلیمر یکی از عناصر اصلی صنعت میباشد. فردی که به کار در صنعت، محیط کارخانه و آزمایشگاه علاقه مند است، مهندسی پلیمر میتواند یک شغل ایده آل باشد.

ریاضیدان و شیمیدان

از آنجایی که پلیمر یک رشته مهندسی است باید فرد در زمینه ریاضیات و حل مسائل از توانایی خوبی برخوردار باشد. همچنین در مهندسی پلیمر باید در تولید و بررسی مواد، با ساختار و فرمول آنها آشنایی داشت. از این رو یک مهندس پلیمر، باید در رشته شیمی تسلط کافی را داشته باشد.

محقق

برای پیشرفت و ترقی در رشته مهندسی پلیمر باید یک محقق کنجکاو و دقیق بود. طراحی، تولید و آنالیز پلیمرها همگی به تحقیق و بررسی نیاز دارد و باید در زمینه تحقیق و پژوهش، با پشتکار و انگیزه بالا عمل کرد.

صبر داشتن

برای اینکه در یک پروژه مهندسی به نتیجه مطلوب و درآمدزا برسید باید صبور باشید زیرا این روند کمی طولانی و زمان بر است.

قدرت بدنی بالا

برای اینکه بتوانید از پس کارهای آزمایشگاهی و کارخانه به خوبی بر بیایید باید از قدرت بدنی و تحمل بالا برخوردار باشید. حس بینایی برای تفکیک رنگ های پلیمر در این رشته بسیار کارآمد میباشد.

علاقه به کار گروهی

یکی از مهارت هایی که در رشته پلیمر بسیار مهم می باشد، انجام کار ها به صورت گروهی و تیمی است. اگر روحیه کار تیمی را دارید، مهندسی پلیمر میتواند برای شما یک انتخاب خوب باشد.

کدام دروس دوره دبیرستان در رشته مهندسی پلیمر کاربرد بیشتری دارند؟

دروسی که در رشته مهندسی پلیمر حائز اهمیت است را در یک جدول تهیه کرده ایم.

 

ردیفدرسمباحث
1شیمیعدد جرمی،عدد اکسایش، الکترونگاتیویتی، شبکه‌های بلوری، ترکیب و پیوند‌های کووالانسی، ترکیبات آلی و کربن،  استوکیومتری، گروه‌های عاملی،ترمودینامیک، آنتالپی و آنتروپی، محلول‌ها، کلوئید و سوسپانسیون.
2فیزیکنور، دینامیک، حرکت نوسانی، مقاومت الکتریکی، حرکت شناسی، کار و انرژی، دینامیک، صوت.
3ریاضیمشتق، انتگرال، حد و لگاریتم.

مهم‌ترین دروس رشته مهندسی پلیمر

دروس تخصصی رشته مهندسی پلیمر شامل رئولوژی پلیمرها، مهندسی‌ الاستومر، مهندسی‌ پلاستیک‌، تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها و تکنولوژی تولید رنگ میباشد.

 

ردیفدرس تخصصیمباحث
1مهندسی پلاستیکتزریق پلاستیک با نرم افزار Moldflow ، طراحی قالب های پلاستیک با نرم افزار اینونتور INVENTOR، کارگاه مهندسی پلاستیک
2تکنولوژی کامپوزیت‌هاکارگاه کامپوزیت، مهندسی کامپوزیت
3مهندسی الاستومرکارگاه مهندسی الاستومر
4رئولوژی‌ پلیمرهاشیمی و سینتیک پلیمریزاسیون، شیمی فیزیک پلیمرها، خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها، شیمی پلیمر، شناسایی پلیمرها، کاربرد ریاضیات در مهندسی پلیمر، خواص و کاربرد پلیمرهای طبیعی، طراحی محصول با پلیمرها
5تکنولوژی تولید رنگشیمی و تکنولوژی مواد رنگ زا، کنترل رنگ
رشته مهندسی پلیمر

گرایش‌های رشته مهندسی پلیمر چیست؟

برای تحصیل در رشته مهندسی پلیمر می‌توانید گرایش‌های زیر را ادامه دهید:

علوم پایه

در گرایش علوم پایه با مبانی علم پلیمر آشنا می‌شوید. گرایش علوم پایه از نظر کار در صنعتی زیاد کارآمد نیست، اما از نظر تحقیقات و پژوهش رشته بسیار جذابی است و بورسیه و ادامه تحصیل در خارج از ایران بهترین گزینه است.

فرآورش پلیمر‌ها

گرایش فرآورش پلیمر با فرایند کردن پلیمرها آشنا میشود. گرایش فرآورش پلیمر دارای 3 زیرشاخه لاستیک، پلاستیک و کامپوزیت است. پایان‌نامه این گرایش در مقیاس کاملاً صنعتی است.

سنتز پلیمرها

گرایش سنتز پلیمر به تبدیل کوچک مولکول به بزرگ مولکول یا همان پلیمر میپردازد. زمینه کاری این گرایش مهندسی بیشتر در پتروشیمی‌های تولید کننده پلیمر است.

نانو پلیمر

در گرایش نانو پلیمر فرد بر روی  نانوذرات کار میکند که جزو رشته های نوین و کاربردی امروزی در سراسر دنیاست. با توجه به پذیرش بالا نانو پلیمر در دانشگاه های سراسر دنیا، این گرایش برای بورسیه و ادامه تحصیل در خارج از ایران  بسیار مناسب است.

بایوپلیمر

گرایش بایوپلیمر به بررسی پلیمرهای زیستی می پردازد. پلیمرهای زیستی را به پلیمرهایی میگویند که به طور گسترده با ساختارهای زنده در تماس هستند. این گرایش بیشتر در زمینه پزشکی از جمله لنزهای چشمی، زخم پوش‌ها و کامپوزیت‌های دندانی کاربرد دارد.

گرایش مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی ارشد:

  • صنایع رنگ
  • فرایند پلیمریزاسیون
  • نانو پلیمر
  • علوم و فناوری چاپ

نکته: مهندسی پلیمر، مقطع دکتری ندارد. 

بازار کار در رشته مهندسی پلیمر چگونه است؟

رشته پلیمر از آنجایی که یک رشته نوظهور و گسترده در زمینه های مختلف میباشد از بازار کار خوبی برخوردار است. اکثر کارخانه ها و صنایع به دانش مهندسی پلیمر نیازمندند و متقاضی جذب فارغ التحصیلان در این رشته هستند. جدای از کار در کارخانه ها و شرکت های تولید شما میتوانید با سرمایه اندک شرکت تولیدی خود را تاسیس و محصولات خود را به بازار عرضه کنید. لازمه پیشرفت شغلی در این رشته، مهارت های فردی و دانش لازم میباشد. به طور کلی بازار کار در رشته مهندسی پلیمر از وضعیت خوبی در کشور برخوردار است.

رشته مهندسی پلیمر

سخن پایانی الف مشاور

حال که با رشته مهندسی پلیمر آشنا شدید، با آگاهی بیشتری می توانید در مورد انتخاب رشته خود تصمیم بگیرید. اگر احساس میکنید که باید در مورد این رشته بیشتر تحقیق و با دیگران مشورت کنید حتما با الف مشاور تماس حاصل فرمایید. مشاورین ما در الف مشاوره با توجه به علاقه شما و اطلاعاتی که از رشته پلیمر دارند، بهترین راهنما شما در این زمینه خواهند بود. برای ارتباط بیشتر با الف مشاور می توانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

راز رتبه برتر شدن را از الف مشاور بخواهید!
ثبت درخواست مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
اینستاگرام الف مشاور
تلگرام الف مشاور

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره تحصیلی الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
بازارکار رشته گفتار درمانی
معرفی صفر تا صد رشته گفتار درمانی
معرفی رشته اقیانوس شناسی
رشته بیوتکنولوژی
معرفی صفر تا صد رشته بیوتکنولوژی
همه چیز درباره رشته مامایی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آرمان
آرمان

سلام این رشته تنوع کاری بالایی داره؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  آرمان

نه چندان بالا اما تنوع شغلی اش بد نیست

شیرازی
شیرازی

جذاب بود ممنون از وقتی که گذاشتین.شغل بازی با رنگ هاس بنظرم.اگه یکم ایده داشته باشیم میتونیم محصولات جدیدتر خلق کنیم.البته باقبولی تو این رشته

Lila
Lila

با کارشناسی رشته پلیمر میتونیم وارد بازرکار بشیم یا حتما باید ارشد داشته باشیم؟

سوگند
سوگند

رشته پلیمر مقطع دکترا نداره . می تونیم واسه دکترا یه رشته دیگه ایی رو بخونیم؟

Eng taghavi
Eng taghavi

واقعا کامل ترین مطلبی بود که در مورد مهندسی پلیمر خوندم
ممنون ازتون

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!