رشته فوریت های پزشکی و هر آنچه باید بدانید

رشته فوریت های پزشکی

رشته فوریت های پزشکی یکی از رشته های علوم تجربی و زیر شاخه ی علوم پزشکی است که داوطلبان رشته تجربی می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی و کارشناسی این رشته را انتخاب کنند. انتخاب رشته یکی از تصمیمات مهم و حساس یک فرد در سنین نوجوانی است که آینده شغلی و زندگی فردی و اجتماعی او را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین باید با تحقیق بسیار در مورد رشته های دانشگاهی علوم تجربی و با توجه به توانایی ،علاقه و استعداد هایتان رشته مورد نظرتان را انتخاب و هدف خود قرار دهید. در این مقاله ما در الف مشاور به معرفی رشته فوریت های پزشکی، گرایش های آن، دروس دانشگاهی، ضریب دروس تجربی برای قبولی در این رشته، بازار کار آن و مهارت هایی که یک فرد باید داشته باشد را معرفی می کنیم.

چرا باید رشته فوریت های پزشکی را بشناسیم؟

یکی از مهمترین رشته های علوم تجربی رشته فوریت های پزشکی است و نقش فوق العاده مهمی را در جامعه پزشکی ایفا می کند. به دلیل حساسیت های کاری رشته فوریت های پزشکی ، لازم است قبل از ورود به این رشته با ان به طور کامل آشنا شوید.

فوریت های پزشکی چیست؟

فوریت های پزشکی عملیاتی است که برای حفظ سلامتی مصدومان و بیماران در مواقع اضطراری مانند وقوع سیل، زلزله، تصادف، وضعیت های نامساعد بیماران و هر اتفاق غیر منتظره ای، توسط افراد آموزش دیده و با مهارت بالا انجام می شود. افراد در بخش فوریت های پزشکی در فاصله بین مرگ و زندگی بیماران قرار می گیرند و می توانند زندگی بیماران را در فاصله حیاتی با توجه به مهارت هایی که آموخته اند نجات دهند اما غفلت در کار ان ها باعث تشدید خطر و حتی مرگ بیمار می شود.

هدف رشته فوریت های پزشکی

هدف رشته فوریت های پزشکی آموزش و تربیت افراد با مهارت بالا، کارآزموده، فعال و مسئولیت پذیر است تا در مواقع لزوم، اقداماتی برای حفظ جان بیماران انجام دهد. فارغ التحصیلان رشته فوریت پزشکی وظیفه مراقبت و درمان های فوری نظیر احیای قلبی-تنفسی، ارائه خدمات اولیه ی پیش بیمارستانی و انتقال هر چه سریع تر به مراکز درمانی را بر عهده دارد. همچنین، در این شغل داوطلبان در تمامی مدت شبانه روز و در موقعیت های حساس آماده باش هستند، بنابراین باید از لحاظ جسمی، روحی و روانی آمادگی های لازم را برای رساندن خدمات در محیط های دشوار نیز داشته باشند.

اگر به رشته فوریت‌های پزشکی علاقه‌مندید و قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید، می‌توانید از مشاوره برای برنامه‌ریزی کنکور الف مشاور بهره‌مند شوید.

تاریخچه رشته فوریت های پزشکی

کمک به مردم آسیب دیده در شرایط های سخت و بحرانی جزو فطرت آدم است. به همین دلیل تاسیس مراکز کمک رسانی اولیه، از ملزومات حفظ سلامت جامعه و تکامل رشته پزشکی است. در ایران به دنبال حادثه فرودگاه مهرآباد و به جا گذاشتن تلفات جانی زیاد، پایه تشکیل اورژانس پیش بیمارستانی در سال 1354 بنا شده است. در سال 1376 سازماندهی اورژانس ها و راه اندازی رشته دانشگاهی فوریت های پزشکی آغاز گردید. از سال ۱۳۸۱ در دانشگاه های مادر شروع به جذب دانشجو در این رشته تحصیلی نمودند و در سال ۱۳۸۵ در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پذیرش دانشجو در رشته ی فوریت های پزشکی را آغاز کردند.

شرایط تحصیل در رشته فوریت های پزشکی

برای تحصیل در این رشته باید شرایط خاصی را دارا باشید که عبارتند از:

 • این رشته مختص داوطلبان مرد است.
 • داوطلب باید بیماری های مزمن مانند فشارخون و بیماری های قلبی، نارسایی کلیه و آسم و صرع نداشته باشد.
 • قدرت بینایی بالا داشته باشند.
 • مهارت های بالای بدنی داشته باشند.
 • حداقل قد ۱۷۰ داشته باشند.
 • دارای قدرت تصمیم گیری سریع و درست در مواقع سخت باشد.
 • داشتن روحیه تیمی و توانایی کار تیمی با همکاران

وظایف دانش آموختگان رشته فوریت های پزشکی

 1. برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور برای دریافت راهنمایی های او
 2. انجام جراحی های اولیه نظیر گذاشتن لوله ی تنفسی
 3. ارائه خدمات کمک های اولیه به بیمار
 4. حل خطرات بحرانی بیمار مانند ایست قلبی با استفاده از تجهیزات پیشرفته
 5. علائم حیاتی بیمار مانند تنفس و نبض را مکرر چک کند
 6. ارائه شرح حال کامل وضعیت بیمار به بیمارستان
 7. انتقال سریع بیمار به بیمارستان
 8. آرام کردن بیمار و همراهان او و حفظ خونسردی آنها
3 4 رشته فوریت های پزشکی و هر آنچه باید بدانید

ضرایب درسی برای رشته فوریت های پزشکی

رشته فوریت های پزشکی جزو زیر گروه یک رشته علوم تجربی است که ضرایب آن در جدول زیر آورده شده است.

نام درسضریب
زیست شناسی4
شیمی3
ریاضی2
فیزیک2
زمین شناسی0

برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان 7 روزه کلیک کنید.

دروس تحصیلی رشته فوریت های پزشکی

پذیرش دانشجو در رشته فوریت های پزشکی به صورت نیمه متمرکز بوده و متقاضیان، پس از قبولی در کنکور سراسری باید در آزمون حضوری این رشته که شامل معاینات بدنی، مصاحبه و تست های روانشناسی است نیز قبول شوند. کل واحد های این رشته  در دوران کاردانی 68 واحد و در دوران کارشناسی 65 واحد است . این رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد و به زودی در مقطع ارشد در دانشگاه تهران دانشجو جذب می کنند.

دروس کاردانی رشته فوریت های پزشکی

دروس پایه شامل مواردی همچون: علوم تشریح، میکروب شناسی و انگل شناسی، بهداشت عمومی و فیزیولوژی است.

دروس اختصاصی شامل مواردی همچون: مسمومیت ها و گزیدگی ها، گرمازدگی و اختلالات سیستم قلبی-عروقی، سرمازدگی، احیای قلبی و ریوی، فوریت های پزشکی، شکستگی ها و دررفتگی ها.

کاردانی و کارشناسی فوریت های پزشکی

مجموع ظرفیت رشته کاردانی و کارشناسی فوریت های پزشکی در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی،  برابر با ۱۲۸۴ نفر بوده که تعداد ۲۱۰ نفر در مقطع کارشناسی (فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی ) و ۱۰۷۴ نفر در مقطع کاردانی ( فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی ) پذیرفته شده اند.

طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، قبولی در رشته کاردانی فوریت های پزشکی در دانشگاه های دولتی یا روزانه و ظرفیت مازاد امکان پذیر می باشد.

دروس تخصصی و اصلی

فرایند عملیات و اطلاعات فنی، نشانه‌شناشی و معاینات بدنی، جابجایی و حمل بیماری، بهداشت روان و فوریت‌های روانپزشکی، احیای قلبی ریوی پایه، احیای قلبی ریوی پیشرفته (نظری -عملی)، فوریت‌های داخلی ۱ و ۲، ترومای ۱ و ۲ ، فوریت‌های پزشکی در گروه‌های خاص، فوریت‌های پزشکی در شرایط خاص، فوریت‌های پزشکی در بلایا، فوریت‌های محیطی، داروشناسی، اخلاق و مقررات حرفه‌ای، آشنایی با سازمان‌های امدادی، اصول و فنون و مراقبت‌ها

دروس پایه

میکروب شناسی، انگل شناسی، زبان تخصصی، بهداشت عمومی، تشریح، فیزیولوژی.

برای شرکت در کارشناسی رشته فوریت های پزشکی حتما باید دارای مدرک کاردانی یکی از رشته های هوشبری، فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی، پرستاری و اتاق عمل باشید.

کارشناسی ارشد و دکترای رشته فوریت های پزشکی

در حال حاضر ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایران امکان پذیر نیست. به زودی برخی از دانشگاه ها در مقطع ارشد دانشجو جذب می کنند.

بازار کار رشته فوریت های پزشکی

بازارکار و درآمد رشته فوریت های پزشکی

دانش آموختگان در رشته فوریت های پزشکی می توانند در اورژانس و آمبولانس های خصوصی مشغول به کار شوند و با کسب تجربه در این زمینه، به رده های مدیریتی و نظارتی ارتقا یابند. این رشته  به دلیل سیاست گذاری های دولت مبنی بر افزایش تعداد اورژانس در کشور و بهبود کیفیت آنها دارای بازار کار مناسبی است.

میزان درآمد و حقوق کارشناسان فوریت‌های پزشکی در مراکز دولتی مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری است. سایر افراد در مرکزهای خصوصی بستگی به میزان مهارت، سمت شغلی، محل کار و… حقوق دریافت می‌کنند.

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر از سایر رشته های تحصیلی دانشگاهی، اینستاگرام الف مشاور را دنبال کنید.

نتیجه گیری

همانطور که ذکر شد، با توجه به شرایط ویژه ی رشته فوریت های پزشکی، داوطلبان نیز نیازمند شرایط ویژه از جمله توانایی جسمی و روحی بسیار بالا هستند، به همین دلیل پیش از انتخاب این رشته حتما تمامی جوانب آن را در نظر بگیرید. شما می توانید قبل از انتخاب رشته با کمک مشاورین متخصص الف مشاور یک انتخاب طلایی داشته باشید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور

6 دیدگاه دربارهٔ «رشته فوریت های پزشکی و هر آنچه باید بدانید»

 1. سلام وقتتون بخیر
  من کاردانی فیزیوتراپی خوندم میتونم تغییر رشته بدم ب فوریت های پزشکی و کارشناسی فوریتهای پزشکی بخونم؟

  1. سلام دوست عزیز. همانطور که در متن بالا اشاره کریم، رشته فوریت های پزشکی شرایط خاصی داره. اگر میخوای به طور دقیق پاسخ سوالتو بدست بیاری پیشنهاد میکنم در طرح مشاوره تحصیلی رایگان ما شرکت کنی و به طور رایگان با متخصصان ما در الف مشاور ، مشورت کنی تا به جوابت برسی.

  1. سلام امیرعلی جان. ممنون از نگاهت . برای هدف گذاری و مشخص کردن مسیرت داشتن علاقه فقط یکی از تمامی فاکتورها است که باید در نظر بگیری. شما میتونی در طرح مشاوره تحصیلی رایگان الف مشاور شرکت کنی و از راهنمایی های متخصصین ما برای تعیین هدف خود بهره مند بشی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *