رشته علوم آزمایشگاهی

هر آنچه که باید درباره رشته علوم آزمایشگاهی بدانید!

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه های علوم پزشکی است که دانش آموزان رشته ی تجربی در صورت علاقه می توانند این رشته را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنند. اگر شما یک داوطلب کنکوری رشته تجربی هستید و هیچ اطلاعات کاملی در خصوص رشته ی علوم آزمایشگاهی ندارید، می توانید از این مقاله برای کامل کردن اطلاعات خود در خصوص رشته ی علوم آزمایشگاهی کمک بگیرید. الف مشاور در این مقاله به معرفی رشته علوم آزمایشگاهی، وظایف یک کارشناس علوم آزمایشگاهی، دروس دانشگاهی و گرایش های این رشته، ضرایب دروس علوم تجربی، محل کار، بازارکار و میزان درآمد یک کارشناس علوم آزمایشگاهی اشاره می کند.

معرفی رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در حیطه ی آزمایش و تحقیق روی نمونه خون و بافت بدن است.  از وظایف اصلی این رشته شناخت علل بیماری ها و عوامل به وجود آمدن آن ها است. کارشناسان این رشته با آنالیز آزمایشگاهی مایعات بدن ، خون و بافت بدن، تاثیر بسزایی در کم کردن هزینه های درمانی و بهداشت جامعه دارند. نقش کارشناسان این رشته بیشتر در تشخیص بیماری های داخلی، عفونت ها و عوامل آنان است. کارشناسان این رشته با انجام آزمایشات مختلف می توانند در روند درمان و تشخیص درست به پزشک کمک کنند. تعریف رشته علوم آزمایشگاهی

تاریخچه ی رشته علوم آزمایشگاهی

در گذشته نام این رشته تکنولوژی پزشکی بوده است که بعدا به علوم آزمایشگاهی تغییر نام داده است. از سال 1372 تا 1386 در مقطع کاردانی و کارشناسی به طور پیوسته ارائه می شد اما از سال 1387 در مقطع کارشناسی پیوسته دانشجو می پذیرند. 30 فروردین روز بزرگداشت حکیم جرجانی، روز علوم آزمایشگاهی نام گرفته است. ریشه ی این رشته بیشتر به ایران برمی گردد.

کنکور و رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی جزو زیر گروه یک رشته تجربی است. ضرایب دروس اختصاصی به شرح زیر می باشد.

نام درس ضریب
زیست شناسی4
شیمی3
فیزیک2
ریاضی2
زمین شناسی0

سالانه حدود 1600 نفر در دانشگاه های دولتی در سراسر کشور پذیرش می شوند. رتبه ی قبولی با توجه به میزان سهمیه، منطقه و… فرد متفاوت می باشد. برخی از این رتبه های قبولی در سال قبل به شرح زیر است.

نام دانشگاهجنسیتمنتطقهرتبه
روزانه شهید بهشتی تهرانزنیک4021
روزانه علوم پزشکی مشهدزنیک4231
روزانه علوم پزشکی بجنوردمرددو12351
روزانه علوم پزشکی جهرممردسه8756
روزانه علوم پزشکی زنجانزندو10436

دروس دانشگاهی رشته علوم آزمایشگاهی

دوره ی تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی 4 سال و 130 واحد می باشد. 16 واحد از این 130 واحد کارآموزی است.

دروس پایه:

فیزیک عمومی و آزمایشگاه فیزیک عمومی، فیزیک حیاتی، روانشناسی عمومی، کامپیوتر، فیزیولوژی نظری و فیزیولوژی عملی، آناتومی نظری، شیمی عمومی و آزمایشگاه شیمی عمومی، آمار حیاتی، بیوشیمی عمومی و آزمایشگاهی بیوشیمی عمومی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، آناتومی عملی،  بهداشت عمومی، بافت شناسی نظری و آزمایشگاه بافت شناسی و اپیدمیولوژی.

دروس تخصصی:

بیوشیمی پزشکی۱ و آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی۱، ژنتیک پزشکی، خون شناسی۱ و آزمایشگاه خون شناسی۱، ایمنی شناسی پزشکی و آزمایشگاه ایمنی شناسی پزشکی، انگل شناسی ۲ و آزمایشگاه انگل شناسی ۲، اصول ایمنی و حفاظت در آزمایشگاه، خون شناسی ۲ و آزمایشگاه خون شناسی ۲، سم شناسی و آزمایشگاه سم شناسی، میکروب شناسی عمومی و آزمایشگاه میکروب شناسی عمومی، فارماکولوژی، اصول فنی و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی، روش های کنترل کیفی در آزمایشگاه های بالینی، انگل شناسی۱ (کرم ها) و آزمایشگاه انگل شناسی۱، اصول مدیریت و قوانین آزمایشگاه، آسیب شناسی عمومی و آزمایشگاه آسیب شناسی عملی، ایمونوهماتولوژی و آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی، باکتری شناسی پزشکی و آزمایشگاه باکتری شناسی پزشکی، هورمون شناسی و آزمایشگاه هورمون شناسی،  بیوشیمی پزشکی ۲ و آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی ۲، ویروس شناسی پزشکی و آزمایشگاه ویروس شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی و آزمایشگاه قارچ شناسی پزشکی، آشنایی با بیماری های داخلی، متون انگلیسی و ترمینولوژی پزشکی، سمینار.

وظایف متخصصان علوم آزمایشگاهی

 • نمونه گیری و خون گرفتن به شیوه ی درست و بهداشتی
 •  شناسایی نقص های سیستم ایمنی بدن با انجام آزمایشات مختلف
 • ارائه دادن نمودارها و نتایج آزمایشات به پزشک
 • توانایی شناسایی آزمایشات اورژانسی و انجام این نوع آزمایشات
 • داشتن اطلاعات لازم از نحوه ی مراقبت بیمار در هنگام نمونه گیری
 • توضیح شرایط لازم به بیمار برای انجام آزمایشات مختلف
 • رعایت کردن زمان صحیح انجام هر آزمایش و شرایط نگهداری و ذخیره نمونه ها

مهارت های لازم برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی

 • داشتن دقت و سرعت العمل بالا
 • مهارت عملی بالا در این زمینه
 • نداشتن حساسیت در مواجه با نمونه آزمایشگاهی

برای مشاوره تحصیلی رایگان کلیک کنید.

مهارت های لازم برای رشته علوم آزمایشگاهی

سختی کار رشته علوم آزمایشگاهی

به طور کلی از وظایف کارشناسان این رشته تلاش برای پیدا کردن نقص های سیستم ایمنی بدن و علل بیماری ها با نمونه برداری از ادرار، خون و … و انجام آزمایشات بیوشیمی، میکروبیولوژی و هماتولوژی و…  هستند. بنابراین محیط کاری کارشناسان این رشته دارای ذرات عفونی، میکروب ها، قارچ ها، عوامل سرطان زا، ترشحات بدن انسان و .. است. پس به دلیل بالا بودن خطر آلودگی محیط باید توجه بالایی هنگام کار داشته باشند.

امکان ادامه تحصیل در رشته علوم پزشکی

رشته علوم آزمایشگاهی

امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در این رشته وجود دارد. گرایش های این رشته برای مقطع ارشد و دکتری به شرح زیر است.

 • انگل شناسی
 • میکروب شناسی
 • ویروس شناسی
 • قارچ شناسی
 • ژنتیک انسانی
 • بیوتکنولوژی
 • ایمونولوژی
 • فیزیک پزشکی
 • فیزیولوژی
 • خون شناسی
 • شیمی بالینی
 • ایمنی شناسی
 • حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین
 • بیوشیمی بالینی
 • هماتولوژی
 • نانوتکنولوژی
 • سم شناسی

بازار کار و درآمد رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی بازارکار نسبتا خوبی دارد. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در پزشکی قانونی، مراکز پژوهشی تحقیقاتی، آزمایشگاه های صنایع غذایی و دارویی، مراکز انتقال خون، مراکز بهداشتی، آزمایشگاه های بالینی بیمارستان های دولتی و خصوصی، آزمایشگاه های تشخیص طبی خصوصی، کارخانجات تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی، انستیتو ها، شرکت های پخش فرآورده های آزمایشگاهی و بیولوژیک مشغول به کار شوند.

همچنین فارغ التحصیلان دارای مدرک دکتری حرفه ای در رشته های علوم آزمایشی و پاتولوژی می توانند آزمایشگاه یا مطب شخصی تاسیس کنند.

درآمد کارشناسان این رشته با توجه به محل کارشان متفاوت می باشد اما به طور کلی حقوق کارشناس علوم آزمایشی مطابق با قانون کار است.

نتیجه گیری

مشاورین الف مشاور به معرفی صفر تا صد رشته علوم در این مقاله پرداختند. انتخاب یک رشته برای آینده شغلی کار بسیار دشوار و نگران کننده ای است که نیاز به تجربه و دانش دارد. از این رو پیشنهاد میکنیم تا در این زمینه با مشاورین تحصیلی صحبت و مشورت کنید تا بهترین انتخاب را برای آینده تان داشته باشید. در جهت یاری شما داوطلبین کنکور الف مشاور با بکار گیری افراد باتجربه در زمینه مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته شرایطی را فراهم کرده تا بتوانید از مشاوره انتخاب رشته برای آینده تحصیلی تان کمک بگیرید.

در صورت هرگونه سوال و پرسش در زمینه انتخاب رشته می‌توانید با مشاورین ما در الف مشاور تماس حاصل فرمایید یا در اینستاگرام الف مشاور ما را دنبال کنید.

با آرزوی موفقیت برای شما کنکوری عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی 10 دانشگاه پزشکی برتر ایران
معرفی و رتبه بندی 10 دانشگاه علوم پزشکی برتر ایران 1403
پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نحوه پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1403
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور
صفر تا صد نحوه اولویت بندی انتخاب رشته کنکور 1403
رشته سینما
معرفی سیر تا پیاز رشته سینما و 4 گرایش آن
صفر تا صد رشته اعضای مصنوعی
برنامه ریزی درسی راه رسیدن به معدل 20
تغذیه کنکوری ها
هر آنچه که باید درباره تغذیه کنکوری ها بدانید!
رشته حقوق
معرفی صفر تا صد رشته حقوق
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
اصول و تکنیک های انتخاب رشته کنکور
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غزال
غزال

سلام اسم بهترین دانشگاه ایران چیه

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  غزال

مسلما دانشگاه علوم پزشکی تهران بهترین دانشگاه برای این رشته هست

کتی
کتی

هم علوم ازمایشگاهی هم داروسازیو خیلی دوس دارم ولی نمیدونم کدومو انتخاب کنم ازمایشگاه احساس میکنم بیشتر خطر داشته باش و داروسازی بیشتر مسولیت

ehsan
ehsan

سلام من ترم یک علوم آزمایشگاهی هستم. میخواستم تعییر رشته بدم. دوسدارم رشته اعضای مصنوعی بخونم میخواستم بدونم امکانش هست یا نه؟

aliabadi
aliabadi

سلام مطالبتون خیلی کامل بود. لذت بردم

زهرا
زهرا

من به رشته علوم آزمایشگاهی علاقه دارم. کلا از رشته های ازمایشگاهی خوشم میاد ولی نمیدونم میتونم توی این رشته موفق بشم یا نه

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان صد در صد تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!