انگیزه برای درس خواندن

تکنیک های بی نظیر تقویت انگیزه برای درس خواندن

انگیزه برای هر کاری موجب بهتر شدن آن می شود، انگیزه برای درس خواندن هم لازم و ضروری است، زیرا که نبودن انگیزه در فرد باعث کندی، خستگی، بی حوصلگی، دست کشیدن از درس خواندن و در نهایت نتایج نامطلوب به دنبال خواهد داشت، اگر شما هم هنگام درس خواندن انگیزه کافی ندارید، امیدوارم این مقاله انگیزه درس خواندن را در شما تقویت کند.

علت نداشتن انگیزه برای درس خواندن 

چه مسئله ای باعث شده بی انگیزه بشوید؟ تعداد زیادی از افراد در کنکور سراسری شرکت می‌کنند، همه آنها سخت تلاش می‌کنند که به رشته دلخواه و دانشگاه مورد نظرشون دست پیدا کنند، همگی برای یک شروع طوفانی حاضر هستند، با اراده و عزمی قوی دوست دارند همه درس هارو یاد بگیرند تا بهترین رتبه را کسب کنند، اما در نیمه راه کم کم انگیزه درس خواندن در آنها کمرنگ می شود، می‌توان گفت هرکس دلایل خاص خودش دارد؛ مثل کمبود امکانات، مشکلات شخصی، منابع اطلاعاتی ناکافی و..هرگز این مشکلات نباید شما و آرزوهایتان را سرشکسته کند، شما با وجود هدفی که دارید، با وجود همه مشکلات می توانید بهترین رتبه ها را کسب کنید، کم نبودند افرادی که با وجود سخت ترین مشکلات به موفقیت دست پیدا کردند، با صبر و حوصله انگیزه برای درس خواندن در شما ایجاد می شود، انگیزه را در طی مسیر باید تقویت کنید تا تداوم یابد.

مشاوره برای انگیزه درس خواندن

افراد بی انگیزه همیشه برای کار کردن بهونه دارند، کارهایشان نصفه و نیمه انجام میدهند، به دنبال حل مشکلاتشان نیستند، قدرت تصمیم گیری ندارند، داوطلبانه کاری انجام نمی‌دهند، کارهایشان همیشه بدون علاقه و از سر اجبار است، از مسئولیت فرار می کنند،  در افکار و رویاهاشون غرق شدند، و در نهایت برنامه ریزی درست برای انجام تکالیفشان ندارند، همه این ویژگی ها سبب می‌شود، انگیزه برای درس خواندن در این افراد وجود نداشته باشد، حالا بگوییم دیگر راه خلاصی از این بحران وجود ندارد! خیر کلید حل این مشکل در دست مشاوران متخصص است، مشاوره تحصیلی رایگان در زمینه مشاوره انگیزشی به شما داوطلب عزیز کمک می‌کند، تا با اراده محکم به هدف هایتان برسید.

توصیه مشاور برای افزایش انگیزه

راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن کنکور

در ادامه به بهترین راه های تقویت انگیزه هنگام مطالعه می‌پردازیم.

1.کشف علت درس نخواندن

اینکه مطالعه را به تعویق می اندازید، دلایل مختلفی دارد که باید آنها را کشف کنید، بدون شناسایی این موارد هرگز انگیزه برای درس خواندن در شما ایجاد نمی شود، مثلا شما همیشه منتظر یک زمان خاص مثل اول هفته، ساعت رند برای شروع مطالعه هستید، یا فکر می‌کنید تکالیفتان فراتر از توانایی ها و درک شماست، به این نتیجه رسیده اید که مطالب درسی برای شما خسته کننده و کسل کننده هستند، این علل باعث کاهش انگیزه برای درس خواندن در شما میشود، با کشفشان قدم اول در جهت تقویت انگیزه برای درس خواندن می شوید.

2.تعیین زمان استراحت

یک مطالعه طولانی مدت باعث خستگی ذهنی در شما میشود، باید به خودتان حق بدهید، بعد از مدتی درس خواندن تایمی برای استراحت قراربدهید، در این زمان می‌تواند کارهای مورد علاقه خود را انجام بدهید تا باعث انگیزه و شور و اشتیاق برای ادامه دادن به مطالعه در شما شود.

3.برنامه ریزی درسی

یک فرد موفق با برنامه جلو میرود، کارهایتان را جدول بندی کنید، کارهای کوچکتر و بزرگتر را از هم تفکیک دهید، به ترتیب و با نظم خاصی به آنها بپردازید، با این روش به مرور همه کارها به راحتی انجام می‌شود و به ناگهان با یک کار سخت رو به رو نمی‌شود تا شما را دلسرد کند، برای داشتن یک برنامه مناسب که راهنمای شما در درس خواندن باشد میتوانید از مشاوره تحصیلی بهره مند شوید.

4.جذاب کردن موارد کسل کننده

مطالعه کردن گاهی اوقات بنظرتان خسته کننده میشود، اگر میخواهید انگیزه برای درس خواندن را در خود تقویت کنید، در حین مطالعه از خود سوالات مختلف بپرسید تا ذهنتان درگیر شود، اگر مبحثی سخت باشد فکر می‌کنید خسته کننده است، اما این طور نیست ذهن برای دریافت مفهوم مطالب علاقه نشان نمی دهد، این علاقه را با سوالات مختلف تقویت کنید.

5.چرا می‌خواهید نمرات خوب بگیرید؟

میتوانید برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن لیستی تهیه کنید و دلایل اینکه چرا خواهان نمرات عالی هستید را بنویسید، بطور مثال:من نمرات خوب کسب میکنم تا در آینده شغل مورد علاقه خودم را داشته باشم، این لیست را در جایی بگذارید تا هنگامی که دچار بی انگیزگی شدید با نگاه کردن به آن امیدوار بشوید و دوباره شروع به مطالعه کنید.

6.توجه به میزان درک و فهم موضوعات

اگر نمی‌توانید به سادگی مطلبی را بفهمید، درک کافی برای فهمیدن آن مطلب را ندارید، بهترین راه توضیح دادن آن برای خود یا دیگران است، به ساده ترین حالت آن را تبدیل کنید تا فهمیده شود.

7.درک مفاهیم بجای حفظ کردن آنها

یک راه تاثیر گذار برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن همین درک عمقی مطلب می باشد، البته که حفظ کردن متن هم اهمیت دارد اما درک مفاهیم اهمیت بیشتری دارد، مفاهیم را با واقعیت تطبیق دهید تا بهتر متوجه شوید.

8.مطالعه گروهی

قرار گرفتن در جمع خود به خود روحیه افراد بالا میبرد، حال برای ایجاد انگیزه برای درس خواندن هم خیلی موثر است، وقتی شما مطلبی را متوجه نمی‌شوید میتوانید از هم‌گروهیتان بپرسید، این پرسش و پاسخ ها فعالیت مثبتی ایجاد میکند، افراد یک گروه از نقاط منفی و مثبت مختلف برخوردارند که می‌توانند یکدیگر را کامل کنند، کمک کردن، به اشتراک گذاشتن یادداشت ها،تقویت عادت های خوب مطالعاتی، سرگرم بودن و.. از نکات مثبت مطالعه گروهی است که به تقویت انگیزه برای درس خواندن کمک می‌کند.

9.داشتن مطالعه منظم

مسلم است اگر می‌خواهید یادگیری بهتری داشته باشید حتما باید درس خواندن شما مرتب و پی درپی باشد.

10.برنامه ورزشی

برای یک بازدهی عالی درسی میتوانید از ورزش های کوتاه در بین مطالعه کردن بهره ببرید، ورزش فواید مختلفی دارد از جمله آن فعال کردن ذهن و تقویت انگیزه در شما میشود.

11.تصور موفق بودن در همه کارها

برای تقویت انگیزه برای درس خواندن میتوانید به وظایف خود فکر کنید، و موفقیت خود را تجسم کنید، وقتی مدام به ذهن تلقین کنید در واقعیت نیز اتفاق می‌افتد.

12.دور کردن افکار منفی

باید ذهنتان را کنترل کنید، اگر بگذارید افکار منفی بر شما غلبه کند این ذهن است که شمارو کنترل میکند، از افکاری مثل نمیتوانم، نمیشود، هرگز،اما،اگر و.. اجتناب کنید.

13.تمرکز روی روند انجام کارها نه نتیجه آنها

اگر منتظر نتیجه خوب هستید، هرگز به آن فکر نکنید، به آنچه انجام می‌دهید متمرکز باشید، وقتی شما سخت مطالعه می‌کنید انتظار نداشته باشید به سرعت به نتیجه برسید، نتیجه خوب صبر و زمان زیاد می‌خواهد.

14.خلاصی از حواس پرتی 

برای ساختن انگیزه برای درس خواندن لیستی از همه عوامل حواس پرتی تهیه کنید، و سعی کنید آنها را از خود دور نگه دارید، برای راهنمایی بیشتر مقاله رویابافی و حواس پرتی در هنگام مطالعه را میتوانید مطالعه کنید.

15.صحبت کردن با مشاور تحصیلی

اگر انگیزه لازم برای درس خواندن ندارید، می‌توانید با همفکری با افراد متخصص علاقه به درس خواندن را در خود بالا ببرید، مشاور تحصیلی این مسیر را برای شما هموارتر می‌کند.

جملات انگیزه برای درس خواندن 

با تکرار جملات انرژی بخش میتوانید انگیزه برای درس خواندن را در خود تقویت کنید، می‌توانید این جملات را در اینترنت جست و جو کنید، این جملات را در دسترس خود قرار دهید تا روحیه جنگنده شما بالاتر برود.

چگونه انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم؟

شاید سخت ترین کار ممکن برای دانش آموزان درس خواندن باشد، اگر نگاه سختگیرانه خود را نسبت به درس خواندن تغییر دهید درس خواندن برای شما ساده تر خواهد شد، گاهی اوقات نداشتن اهداف درست انگیزه را از شما میگیرد، بهترین راه تمرکز بر روی اهداف است که انگیزه برای درست خواندن در شما به وجود می‌آورد، می‌توانید برای بهتر شدن انگیزه راه های افزایش انگیزه برای درس خواندن را در بالا مطالعه کنید‌.

سخن پایانی

همه ما میدانیم انگیزه برای درس خواندن بسیار اهمیت دارد، اگر شور و اشتیاقی نباشد هیچ کاری نتیجه خوبی ندارد، این را بدانید این شمایید که باید انگیزه را در خود تقویت کنید، وقتی یک نقشه ذهنی برای خود ترسیم کنید که بهترین هستید، ذهن شما تقلید می‌کند و حتما اتفاق می افتد، پس افکار مثبت داشته باشید، البته که روز های ناامیدی به سراغتان می آید فراموش نکنید این روز هم می‌گذرند، سخت نگیرید وبا انگیزه قوی منتظر روزهای خوب باشید. 

اینستاگرام الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
کنکور دانشگاه فرهنگیان
کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403
مشاوره کنکور انسانی
بهترین مشاوره کنکور انسانی
ثبت نام در کنکور سراسری 1403
ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۳
بهترین مشاوره کنکور تجربی
بهترین مشاوره کنکور تجربی
انگیزه برای درس خواندن
تکنیک های بی نظیر تقویت انگیزه برای درس خواندن
تسلط کامل بر درس ها یکی از اصول مهم یادگیری است.
چگونه کاملا بر درس ها تسلط داشته باشیم؟ آیا بلد بودن درس ها کافی است؟
روش اصولی مطالعه درس ریاضی
چگونه مانند رتبه برترها درس ریاضی را ۱۰۰ بزنیم؟/۱۲ روش مطالعه درس ریاضی
ماه آخر کنکور را با یادگیری این روش ها سپری کن.
در ماه آخر کنکور چگونه درس بخوانیم؟
صفر تا صد رشته علوم قضایی و شرایط ورود به این رشته
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خلیل
خلیل

سلام چه کار کنیم درس خوندنمون یکنواخت و حوصله سر بر نشه؟

ادمین الف مشاور
مدیر
ادمین الف مشاور
پاسخ به  خلیل

تنوعدرسی رو تو برنامه ات رعایت کن. مکان مناسبی رو برای مطالعه در نظر بگیر… تفریح و استراحت هم داشته باش… از همه مهمترر هدف… هدف داشته باش

اکبر
اکبر

چند ساعت توی روز مطالعه داشته باشیم؟