روش های افزایش سرعت مطالعه کنکور

بهترین روش های افزایش سرعت مطالعه کنکور

ممکنه تو هم جزو اون دسته از بچه ها باشی که زمان میگذره و هنوز نتونستی یه پارت درسی رو مطالعه کنی. شاید خیلی زیاد با این مشکل رو به رو شده باشی و همش استرس اینو بگیری که کی قراره همه مطالبی رو که برنامه ریزی کردی، بخونی؟  

اگه کندخوانی و به انجام دقیق برنامه ریزی ات نمی‌رسی، با ما در الف مشاور همراه شو. تو اینجا بهت یاد میدم که چه طور بتونی سرعت مطالعه برای کنکورت رو افزایش بدی و دیگه هیچ نگرانی نداشته باشی.

فواید استفاده از روش های افزایش سرعت مطالعه کنکور

خب شاید براتون این سوال که چرا باید سرعت مطالعه خودمون رو افزایش بدیم، پیش بیاد. خب بیاین تا بگم که افزایش سرعت مطالعه کنکور چه فوایدی داره.

 1. صرفه جویی در زمان
 2. بهبود تمرکز و دوری از مسائل غیر درسی
 3. بهبود حافظه و ثبت اطلاعات در ذهن
 4. افزایش دامنه دانش
 5. افزایش کارایی
 6. افزایش اعتماد به نفس
 7. افزایش انگیزه برای مطالعه و یادگیری
 8. انجام تمام و کمال برنامه ریزی درسی
 9. افزایش کیفیت مطالعه
 10. جلوگیری از پرت شدن حواس
 11. مرور مطالب

سرعت مطالعه استاندارد

میخواین بدونین که کند خوان هستین یا نه؟ اول باید سرعت مطالعه استاندارد رو بدونین، بعد سرعت مطالعه خودتون رو محاسبه کنین و با سرعت مطالعه استاندارد بسنجین. اینجوری میتونین بفهمین که کند خوانین یا نه؟

خب سرعت مطالعه استاندارد چقدره؟ 

سرعت مطالعه تو کشورای مختلف، متفاوته. مثلا سرعت مطالعه ژاپن 1100 کلمه در دقیقه است و سرعت مطالعه در ایران، 150 کلمه در دقیقه. اما به طور کلی سرعت مطالعه استاندارد 600 کلمه در دقیقه است. 

محاسبه سرعت مطالعه

خب اگر بخواین سرعت مطالعه خودتون رو محاسبه کنین باید از یه کتاب روان و بدون تصویر استفاده کنین. همچنین می‌تونین از مقالات اینترنتی که تعداد کلمه اونا مشخصه استفاده کنین، اما یادتونه باشه که ویدیوها و عکس نوشته‌ها رو مطالعه نکنین. متنی که انتخاب می‌کنین باید روان باشه و تعداد کلماتش مشخص باشه.

خب کرنومتر رو بردارین و شروع کنین به خوندن مقاله. زمانی که مطالعه متن رو تموم کردین رو یادداشت کنین. بعد با یه فرمول ساده ضرب و تقسیم می‌تونین سرعت مطالعه خودتون رو به دست بیارین.

برای این کار باید عدد 60 رو در تعداد کلماتی که خوندین ضرب کنین و حاصل اون رو تقسیم بر زمان کل مطالعه (به ثانیه) کنین. اینجوری می‌تونین سرعت مطالعه اولیه اتون رو پیدا کنین و به تدریج سرعتتون رو افزایش بدین.

افزایش سرعت مطالعه کنکور

روش های افزایش سرعت مطالعه

مهم‌ترین نکته که تو افزایش سرعت مطالعه مطالب مهمه، درک مطالبه. مطالعه سریع و با سرعت مطالب بدون یادگیری مباحث، بی معنیه. هدف اصلی ما از افزایش سرعت مطالعه، یادگیری بیشتر و مدیریت زمانه. 

اگر میخواین سرعت مطالعه اتون رو افزایش بدین، باید تموم موارد زیر رو به کار ببرین. پس خیلی دقیق موارد زیر رو بخونین.

 • تسلط بر کتاب

نحوه نشستن برای مطالعه باید جوری باشه که کامل به کتاب تسلط داشته باشین. مثلا میتونین پشت میز تحریر بشینید و چراغ مطالعه‌اتون رو روشن کنین. بعد یه نگاه کلی و روزنامه وار به کتاب بندازین تا موضوع بحث دستتون بیاد و ذهتون آماده موضوعی که میخواین بخونین، بشه. همچنین می‌تونین قبل از مطالعه متن، از خودتون سوال بپرسین تا زمانی که مطالعه می‌کنین به جواب تمام سوالاتتون برسین. اینجوری یه مطالعه هدفمند دارین.

 • جمله خوانی

برای اینکه کیفیت مطالعه و میزان یادگیریتون رو افزایش بدین باید به جای کلمه خوانی و مطالعه کلمه به کلمه متن، به سراغ جمله خوانی برین. مکث کردن بر روی کلمات تنها باعث کند خوانی میشه.

 • خط بردن

خب بهتره وقتی که دارین مطالعه می‌کنین، با انگشت اشاره یا یه نشانه گر خط ببرین. خط بردن باعث میشه تا حواستون به متن باشه و حواس پرتی سراغتون نیاد، به عقب برنگردین و خط رو گم نکنین. همچنین خط بردن باعث میشه که چشم با انگشت هماهنگ بشه.

 • مشخص کردن هدف مطالعاتی

خب همونطور که میدونید، برنامه ریزی کردن خیلی مهمه و دونستن اینکه چقدر از مطالب رو باید بخونین و تا کجا پیش برین، باعث افزایش سرعت مطالعه اتون میشه. چون که تموم سعی تون رو می‌کنین تا بتونین تمام صفحاتی که مشخص کردین رو بخونین.

 • یادداشت افکار مزاحم

باگ‌های ذهنی، افکار مزاحم، مشکلات زندگی، مشکلات عاطفی و … برای همه افراد وجود داره و ممکنه هنگام مطالعه به ذهنتون خطور کنه. اما مسئله مهم اینه که چه طوری اونا رو مدیریت کنین تا مزاحم درس خوندن شما نشه.

برگه‌ای بردارین و افکار مزاحمتون رو یادداشت کنین و بهش قول بدین که بعدا بهشون رسیدگی می‌کنین و الان وقت درس خوندنه. این جوری با ذهنی باز سرعت مطالعه خودتون رو افزایش بدین. 

راهکارهای موثر برای برای تمرکز بیشتر در هنگام مطالعه
تندخوانی
 • تقویت هماهنگی چشم با انگشت

همانطور که گفتیم، بهتره که چشممون هم با انگشت اشاره زمان مطالعه مطالب، هماهنگ باشه. شاید اوایل نتونین این کار رو درست انجام بدین و با این روش مشکل داشته باشین. اما اگه میخواین زود به این روش مسلط بشین، باید کتاب رو برعکس کنین و با انگشت اشاره شروع به خط بردن کنین. همونطور که با انگشت خط می‌برین با چشمتون هم کلمات رو دنبال کنین. تعداد کلماتی که تو یک دقیقه خوندین رو یادداشت کنین و سعی کنین دفعه بعدی، همون مقدار رو تو 55 ثانیه بخونین. سعی کنین این کار رو زیاد تمرین کنین مثلا 10 دقیقه در طول روز. قول میدم بعد از یه هفته بهش عادت کنین و بتونین همزمان با انگشت و چشم، مطالعه کنین.

 • خلاصه نویسی

 یکی از راه های افزایش سرعت مطالعه نوشتن مطالبه. یادداشت کردن و نوشتن مطالب باعث تمرکز بیشتر بر روی مفاهیم میشه و تمرکز بیشتر باعث افزایش سرعت مطالعه. حاشیه نویسی، نت برداری و خلاصه نویسی رو صد در صد انجام بدین. چون هم باعث افزایش سرعت مطالعه میشه و هم باعث افزایش یادگیری و هم میتونین توی دوره‌های مرورتون ازشون استفاده کنین.

 • مرور کردن

مرور، مرور و مرور. به هیچ عنوان مرور مطالب رو یادتون نره. میگی چرا؟ چون مرور مهم‌ترین کار برای تثبیت و یادگیری مطالب تو حافظه بلند مدته. با مرور منظم و مرتب مطالب و رعایت بازه زمانی مرور، یادگیری و سرعت مطالعه‌اتون بالا میره.

دلایل کند خوانی دانش آموزان

 1. لب خوانی و زیر لب خواندن مطالب
 2. کلمه خوانی
 3. برگشت مداوم چشم به عقب
 4. حفظ مطالب
 5. راه رفتن هنگام مطالعه
 6. قرارگرفتن در محیط ناآرام و شلوغ
 7. استفاده از موبایل و تلویزیون هنگام مطالعه
 8. وسواس در هنگام مطالعه
بیشتر بچه ها با تصور بر اینکه با مطالعه آرام می‌تونن مطالب رو درک کنن و یاد بگیرن، کند خوان میشن. کند خوانی تنها باعث اتلاف وقت و زمان شما میشه و هیچ تاثیری توی یادگیری و درک مطالب نداره. 

راه های افزایش سرعت مطالعه تا 3 برابر

خب به روش‌های زیادی برای افزایش سرعت مطالعه اشاره کردیم. در ادامه به راهکارهایی که باعث میشه تا سرعت مطالعه‌اتون خیلی بالا بره، اشاره می‌کنیم.

 1. عوض کردن دیدگاه‌تون نسبت به تندخوانی و روش‌های تندخوانی
 2. حذف عواملی که باعث حواس پرتی شما میشه
 3. مطالعه در مکان و شرایط مناسب

تکنیک افزایش ساعت مطالعه

برای خیلی از شما این اتفاق افتاده که نتونستین مثل بعضی از همکلاسی‌هاتون ساعات بالایی رو به مطالعه درساتون اختصاص بدین یا از اینکه همکلاسی‌هاتون ساعت های زیادی رو مطالعه می‌کنن و شما نمی‌تونین مثل اون باشین، ناراحتی.

به طور کلی در دانش‌آموزی باید به تدریج ساعت مطالعه خودش رو افزایش بده تا بتونه برنامه ریزی درسی که داره رو ارتقا بده اما استفاده از روش‌های غلط و اشتباه افزایش ساعت مطالعه، می‌تونه نتیجه برعکس بده. اگر میخوای با بهترین روش‌های افزایش ساعات مطالعه آشنا بشی، یه سر به مقاله زیر بزن.

روش افزایش ساعات مطالعه برای کنکور

سخن آخر

درک مطالب درسی خیلی مهمه، اما مهم‌تر از اون اینه که چه جوری مطالب درسی رو سریع و با دقت بخونیم. من تو این مقاله تموم کارایی که برای افزایش سرعت مطالعه کنکور بوده رو گفتم. سعی کنین خیلی دقیق به تموم روش‌های افزایش سرعت مطالعه کنکور عمل کنین تا بتونین هم همه مطالبی رو که مشخص کردین بخونین، رو بخونین و هم ساعات مطالعه‌اتون رو افزایش بدین. اگر هم سوالی داشتین برامون کامنت بزارین تا مشکلتون حل بشه.

  به امید موفقیت شما در کنکور

برای اینکه از جدیدین و به روزترین اخبار کنکور آگاه بشی، تو کانال تلگرام الف مشاور جوین شو. تازه کلی برنامه و مطالب مفید هم به طور روزانه در اختیارت قرار میگیره.

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه
دلیل اهمیت محاسبات سریع ریاضی
چگونه محاسبات ریاضی را سریع انجام دهیم؟
بهترین مشاوره کنکور در تهران
بهترین مشاوره کنکور در تهران
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
بهترین منابع کنکور انسانی 1403
بهترین و جامع ترین منابع کنکور انسانی 1403
بیش فعالی
نحوه برنامه ریزی درسی برای افراد دچار بیش فعالی
راهنمای مشاوره انتخاب رشته کنکور
راهنمای مشاوره انتخاب رشته 1403
اصول برنامه ریزی کنکور ریاضی
هر آنچه باید درباره برنامه ریزی کنکور ریاضی بدانید!
اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی
بهترین منابع زیست دوازدهم
بهترین منابع زیست دوازدهم؛ با این منابع تو کنکور موفق شو!
بهترین منابع زیست یازدهم
معرفی بهترین منابع زیست یازدهم! با این منابع تو کنکور موفق شو!
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا بهرامی نژاد
سارا بهرامی نژاد

مگه کندخوانی بودن چه مشکلی داره ؟

رقیه
رقیه

یعنی تندخوانی کنیم. تو فهمیدن درس مشکلی پیش نمیاد؟

فرم ثبت نام در طرح مشاوره تحصیلی رایگان کامل واقعی و تضمینی

این طرح فقط مخصوص کسایی هست که دوست دارن توی درساشون موفق بشن و به هدفاشون برسن!
اطلاعاتت پیش الف مشاور محفوظ میمونه!