خواب آلودگی

رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

میدونی چرا خوابت میاد؟

دلایل زیر را در جواب این سوالات همیشه از کارشناسان درسی بارها و بارها شنیده ایم:

۱- برای داشتن مطالعه ای باکیفیت باید شرایط و ابزارهای خاصی را داشته باشید که با رعایت و اجرای آنها میتوانید به ساعات مطالعه ی بالا و مفید برسید .مطالعه فرآیندی است که نیاز به حضور ذهن ۱۰۰%فرد دارد که در نتیجه مکان مطالعه میتواند در ایجاد تمرکز و کنترل حواس بسیار تاثیرگذار باشد.

۲- محل مطالعه نباید زیاد شلوغ باشد.مکان شلوغ به همان اندازه باعث حواس پرتی می شود.

۳- دمای محل مطالعه باید دمای مناسب برای بدن شما باشد.اگر گرمایی هستید،خنک و اگر سرمایی هستید ،گرم…اما از گرم کردن بیش از حد محل مطالعه بپرهیزید چرا که در حین درس خواندن به دلیل فعالیت مغز،سوخت و ساز بدن هم افزایش می یابد در نتیجه موجب گرم شدن بدن شما می شود. نگه داشتن دمای بدن در شرایط متعادل از خواب آلودگی هنگام مطالعه تا حدود زیادی جلوگیری می کند.

۴- نور زیاد در محیط مطالعه باعث جلوگیری از خواب آلودگی میشود.

۵- بهتر است مکان مطالعه جایی بجز اتاق خواب باشد و یا حداقل در کنار شما وسایل خواب به هنگام درس خواندن نباشند.

برخی افراد هنگام شروع به مطالعه تا دقایق زیادی نمیتوانند مطلب را بطور شفاف و عمیق متوجه شوند و ذهن نمیتواند تا مدت زیادی درگیر درس شود.این گنگی برای ذهن،وسوسه ی خواب را به فرد منتقل می کند و اگر وسایل خواب در نزدیکی باشند این وسوسه به عادت تبدیل میشود و موجب میشود به جای ایجاد تمرکز و درک مطلب به سراغ خواب برویید که این عادت غلطی است چرا که شما هستید که دارید مغز خود را به جای تلاش برای فهم درس در حالت عدم تمرکز و گنگی شدن قرار داده و به خواب شرطی میکنید و این عادت غلط مطالعه را پیوسته و مکررا در خود پرورش می دهید.

۶- از اصول مهم و لازمه مطالعه ی باکیفیت این است که هیچگاه در حالت دراز کشیده درس نخوانید. پشت میز مطالعه به حالت صاف بنشینید و از انجام هر کاری که باعث شود پشت میز مطالعه بخوابید ،بپرهیزید.رعایت همین موارد باعث افزایش خون رسانی به مغز میشود و در نتیجه روند یادگیری هم تسریع می یابد.

۷- به یاد داشته باشید مغز برای فعالیت بیشتر و ایجاد تمرکز در مطالعه به این موارد نیازمند است:خون،اکسیژن،آب و قند.
اما واقعا خواب آلودگی در غیر از موارد بالا میتواند بخاطر خستگی و یا دلایل دیگر باشد؟آیا مواد غذایی که میخوریم میتوانند به خواب بیشتر در طول شبانه روز تاثیرگذار باشند؟

توجه:

باید بدانیم که خواب آلودگی و خستگی یکی نیستند.اگر خسته باشید،میتوانید با استراحتی اندک خستگی را برطرف کنید.ولی خواب آلودگی فقط با خواب رفع میشود و با خوابیدن ،هم خستگی رفع میشود و هم خواب آلودگی .خستگی بعد از فعالیت و کار نسبتا سنگین فیزیکی به وجود می آید ولی خواب آلودگی عادت روزمره ای است که هر چه بیشتر در طول روز باشد خود باعث ایجاد خستگی و کوفتگی بدن میشود.

تا اینجا نکات معمول و متداولی رو توضیح دادیم که تقریبا همه ی ما کم و بیش اطلاعاتی در این زمینه داریم اما حالا میخواهیم نکاتی رو با هم مرور کنیم که رعایت و اجرای آنها میتواند هم جلوی خواب آلودگی در حین مطالعه را بگیرد و هم اینکه تمرکز شما را بیشتر.

برای مشاوره تحصیلی رایگان کلیک کنید.

آرووم و آهسته درس خواندن:

از نظر علمی ثابت شده که قدرت تحلیل مباحث در مغز بسیار سریعتر از حتی به زبان آوردن مطالب است.در نتیجه کند درس خواندن باعث تحلیل تدریجی و آهسته ی انرژی و قدرت مغز میشود که در مقابل هم احساس خواب آلودگی و نیز بی حوصلگی به شما دست میدهد.هر وقت حس کردی که داری خواب میری ،از جات بلندشو ،کمی قدم بزن و نفسی تازه کن و دوباره به مکان مطالعه برگرد ولی با سرعت چند برابر مطالعه رو شروع کن.

درست بنشینید:

بله، حتی تیپ نشستن برای مطالعه هم باید مثل حرفه ای های کنکور باشد .مثل ژله نباش و از صندلی سُر نخور پایین…

دمای بدن:

دمای بدنتو همیشه خنک نگه دار.مثلا اگر بیرون تو آفتاب بودی ،وقتی خونه رسیدی حتما یه دوش آب خنک بگیر تا انرژیت دوباره شارژ بشه و هیچ وقت با سرو کله ی آفتاب زده نشین پای درسات.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

خستگی چشم ها را جدی بگیر:

میتوانید برای رفع خستگی چشم ها از حوله ی خیس سرد استفاده کنید که هم خواب از سرت بپره و هم خستگی چشمات برطرف بشه.

بعد ازصرف غذا…حال چه ناهار باشد چه شام،تا یکساعت بعد از وعده ی غذایی نیا سر درس و کتاب و به جاش تو خونه قدم بزنید.
از این کتاب و این درس خوشم نمیاد…دوست من،آش خاله اس!همه ی این درس ها با هم تو رو به هدفت میرسونه،اگر عاشق هدفت نباشی،شک نکن که هیچ وقت بهش نمیرسی.موفق های این مسیر هیچ وقت سلیقه ای درس نخواندن.

و اما یک سوال اساسی و خیلی مهم که همیشه داوطلبان دارند…روزانه چقدر بخوابیم تا نه کم خواب شویم و نه خوابمان نامنظم شود؟؟؟

آنچه که تا به الان از تحقیقات و پژوهش های وسیع پزشکان در حوزه ی خواب میتوان نتیجه گرفت این است که هر انسان بالغی برای حفظ سلامت خود به حداقل ۷ساعت خواب در طول شبانه نیاز دارد.و کمتر از ۷ ساعت خواب ،سلامتی فرد را تهدید میکند.

اما از نظر کارشناسان درسی ،خواب هر داوطلب کنکوری دست خودش است.شما باید ببینید که با چند ساعت خواب در طول روز واقعا سرحال تر و با انرژی تر هستید و میتوانید بدون خواب آلودگی در حین مطالعه با تمرکز بیشتری درس بخوانید.

یک شگفتگی دیگر که در زمینه ی ارتباط خواب با یادگیری وجود دارد این است که اگر بعد از یادگیری مبحثی بخوابید،باعث میشود آن مطلب بهتر در ذهن شما باقی بمونه. پس از شب بیداری های طولانی مدت مخصوصا در شب امتحان خودداری کنید.

اخطار آخر:

زمان باقیمانده تا کنکور را همانند یک دایره در نظر بگیرید که با گذشت زمان این دایره کوچک و کوچکتر میشود…دایره ی یک ماه بعد قطعا کوچکتر از دایره ی الان است.اگر قوی و حرفه ای از همین الان شروع نکردید بدانید که یک ماه بعد، هم زمان را از دست داده اید و هم حجم مطالب بیشتر شده.

و دایره ی کوچک =انتخاب اهداف کوچک،رتبه ی ۱۰۰شما تبدیل به رتبه ی ۱۰۰۰ و …خواهد شد…

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر از برنامه ریزی های اصولی کنکور، اینستاگرام الف مشاور را دنبال کنید.

توصیه خیلی مهم به همه ی داوطلبان…

خیلی خوبه که برنامه ریزی داشته باشید ولی متاسفانه خیلی از شما داوطلبان عزیز نداشتن برنامه رو بهانه درس نخواندن میکنید در حالیکه وقتی برنامه هم میگیرین باز بهش عمل نمیکنید و این یک عادت غلط مطالعه برای کنکور است که با همراهی یک مشاور حرفه ای در اینجا میتواند شما را از این باتلاق اشتباهات نجات دهد.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره تحصیلی الف مشاور

2 دیدگاه دربارهٔ «رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *