خیال پردازی

آیا خیال پردازی در هنگام مطالعه خوب است؟

در این قسمت آکادمی الف مشاور قصد دارد تا درمورد خیالپردازی در هنگام مطالعه و راهکارها مقابله با آن با شما صحبت کند.

بزرگترین علتی که باعث میشود در حین مطالعه خیال پردازی کنیم و ذهنمون سمت افکاری بره که از دایره درس خواندن خارج میشه و حواسمون پرت بشه، نداشتن تمرکز است. رعایت و اجرای نکات تاثیر گذار زیر میتونه این معضل درسی اکثر داوطلبان رو کمتر و در نتیجه باعث افزایش سرعت یادگیری بشه.

1- مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشه نه خوردن، خوابیدن، اینترنت، تماشای تلویزیون، موبایل بازی و… تا درهنگام حضور در این مکان، فقط افکار درسی به ذهنتون بیان نه پارازیت های مزاحم.

2- یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید. یعنی خود را مقید کنید که در یک زمان خاص و مبحث تعیین شده، درس را به اصطلاح جمع کنید تا ذهن فرصت نکند به حاشیه های غیر از درس بپردازد و فقط درگیر درس خواندن شود.

3- برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازنه، از روش تند خوانی استفاده کنید. هرچند که با اینکار برمبحث، صد درصد مسلط نمی‌شوید ولی برای تمرکز بسیار عالی است.

4- اگر در ضمن مطالعه، افکاری غیر از درس خواندن سمتتون اومد سریع این افکار و روی یک کاغذ یادداشت کنید تا بعدا و در مکانی دیگر بهش فکرکنید.

برای مشاوره تحصیلی رایگان کلیک کنید.

5- مطالعه را به بازه های زمانی کوچکتر تقسیم کنید تا بیشترین بازدهی را در یادگیری داشته باشید. هر چه این بازه‌های زمانی کمتر باشند باعث تمرکز زیاد شما در حین یادگیری میشه و مغز دیگه فرصت خیال پردازی پیدا نمیکنه.

6- سعی کنید بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت کنید، از جای خود بلند شوید، چیزی میل کنید. این استراحت کوتاه، به مغز شماست نه جسمتان که باعث خونرسانی بیشتر و ایجاد تمرکزی بالاتر میشود.

7- اگه دیدید مغز داره شروع به خیال پردازی میکنه، با صدای بلند درس بخونید این تنها راه برگشت سریع به تمرکزه.

8- پویا و فعال مطالعه کنید، ضمن مطالعه حتما خلاصه برداری و نکته برداری کنید. مطالب مهم رو علامت دارکنید. با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز میکنید و مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات میشود و دیگه فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.

9- عادت کنید، تمرین کنید با کوچکترین حرکت و صدایی حواستون پرت نشه و با تمرکز به مطالعه ادامه بدهید با گذشت زمان کم کم دیگه این مسئله براتون عادی میشه و دیگه بی تفاوت میشین.

10- بطور ذاتی مغز نیاز به فعالیت و درگیری فکری داره، پس اگه ذهن خود را درگیر و متمرکز بر مبحث درسی نکنید اون خودشو درگیر مباحث و حاشیه های فکری میکنه.

11- حتما یک رقیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید چرا که ترس از عقب ماندن از رقیب باعث جمع کردن تمام حواس به درس‌ها میشود.

12- در طول روز تمرکز بیشتره، سعی کنید در طول روز مطالعه داشته باشید که البته این نکته در افراد مختلف متفاوته و کاملا بسته به شرایط ذهنی و علایق هر فرد، فرق میکنه.

13- خستگی یا گرسنگی در حین مطالعه باعث عدم تمرکز در مطالعه میشود.

14- جهت افزایش تسلط در یک مبحث درسی، در یک زمان فقط بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز بهتر بتواند داده های ورودی را تحلیل و درآخر ثبت کند.

15- آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید، عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز و باعث هدایت مغز به سمت افکار پرت و خیال پردازین.

16- با ذوق و اشتیاق یاد بگیرید، همیشه به خودتون بگید که اگه مثلا من زیست رو خیلی خوب بخونم، مسلط تر میشم و درصد هام بیشتر و به پزشکی قبول شدن و یا رشته مورد علاقه ام خیلی نزدیک تر میشم.

17- حتما ضمن مطالعه و بعد از مطالعه، خودتون تست طرح کنید و حتما تست های مبحث خوانده شده را بزنید. این ایجاد تنوع در مطالعه باعث پیشرفت پلکانی شما در آن درس میشود.

نکته ای بسیار مهم: با توجه به دوری جستن از حفظیات و مفهومی شدن دروس عمومی همانند دروس اختصاصی در کنکور سراسری، دراین چند سال اخیر، عمومی ها رو به روش تخصصی ها، تست کار کنید یعنی بلافاصله بعد از خواندن مطلب درسی تست‌های آن مبحث را بزنید و به روز بعد موکول نکنید.

18- همیشه دست به قلم باشید، نوشتن درحین مطالعه بزرگترین سلاح جنگ با خیال پردازیست و در مقابل یکی از عوامل اصلی موفقیت در یادگیری تکنیکی مطالب است. در اینصورت مغز بطور اتوماتیک و با توجه به تمرین های زیاد در نوشتن مباحث، قادر خواهد بود مطالب را سریع رمز گردانی کند.

19- ضمن مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب قدیمی تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید تا مغز مقید بشه که خوب باید درس بخونه و مطالب رو بیاد بیاره.

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

چهار روش سریع افزایش تمرکز، فرار از خیال پردازی و افزایش یادگیری:

1- وقتی مطالعه یک مبحث رو تموم کردین، کتاب رو ببندید و یکبار برای خود یا رقیب درسیتون درس رو توضیح بدین.

2- اگر در زمان معین شده نتونستید مبحث مورد نظر رو به اتمام برسونید، بذارید برای زمان شب مطالب رو جمع کنید.

3- اگه خستگی باعث حواس پرتی شما شده برای دقایقی سریع مکان مطالعه و مبحث درسی را عوض کنید.

4- وقتی دارید درس می‌خونید، جدی باشید. از یک برنامه درسی صحیح که توسط افراد زیادی، خوب آزمون و خطا شده استفاده کنید تا یک مطالعه متمرکز، پویا و با اقتداری کامل در تمام دروس داشته باشید و همیشه فکرتون فقط رسیدن به هدفتون باشه

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر از تکنیک های مطالعهدر زمان کنکور و آزمون، اینستاگرام الف مشاور را دنبال کنید.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور الف مشاور

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
کنکور دانشگاه فرهنگیان
کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان 1403
مشاوره کنکور انسانی
بهترین مشاوره کنکور انسانی
ثبت نام در کنکور سراسری 1403
ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۳
بهترین مشاوره کنکور تجربی
بهترین مشاوره کنکور تجربی
انگیزه برای درس خواندن
تکنیک های بی نظیر تقویت انگیزه برای درس خواندن
تسلط کامل بر درس ها یکی از اصول مهم یادگیری است.
چگونه کاملا بر درس ها تسلط داشته باشیم؟ آیا بلد بودن درس ها کافی است؟
روش اصولی مطالعه درس ریاضی
چگونه مانند رتبه برترها درس ریاضی را ۱۰۰ بزنیم؟/۱۲ روش مطالعه درس ریاضی
ماه آخر کنکور را با یادگیری این روش ها سپری کن.
در ماه آخر کنکور چگونه درس بخوانیم؟
صفر تا صد رشته علوم قضایی و شرایط ورود به این رشته
برنامه ریزی کنکور تجربی
اصول برنامه ریزی کنکور تجربی- قبولی پزشکی تضمینی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها