اصول برنامه ریزی کنکور انسانی

صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

اصول برنامه ریزی کنکور انسانی به چه صورت است؟

چگونه باید برای کنکور انسانی برنامه ریزی کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

اصولا بدون برنامه ریزی و داشتن نقشه راه، رسیدن به موفقیت امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل باید یک برنامه ریزی اصولی و جامع که مختص به خودتان باشد، داشته باشید.

اگر شما داوطلب کنکور انسانی 1403 هستید؛ با ما همراه شوید، ما در الف مشاور به معرفی صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی می‌پردازیم.

چرا برنامه ریزی برای کنکور انسانی الزامی است؟

برنامه ریزی برای کنکور انسانی الزامی است زیرا:

 • کمک به مدیریت زمان

برنامه ریزی کنکور انسانی به شما کمک می‌کند تا زمان خود را به طور بهینه مدیریت کنید. با برنامه ریزی صحیح، شما می‌توانید زمان خود را بین مطالعه، تمرین و استراحت تقسیم کنید.

 • کاهش استرس

برنامه ریزی کنکور انسانی باعث کاهش استرس و نگرانی می‌شود. با برنامه ریزی صحیح، شما می‌توانید به طور موثری برای آزمون آماده شوید و از نگرانی‌های ناشی از عدم توجه به موضوعات مختلف جلوگیری کنید.

 • افزایش عملکرد

برنامه ریزی کنکور انسانی به شما کمک می‌کند تا به طور بهینه در آزمون عمل کنید. با برنامه ریزی صحیح، می‌توانید بهترین نتیجه را در آزمون کنکور انسانی بگیرید.

 • افزایش اعتماد به نفس

برنامه ریزی کنکور انسانی باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. با برنامه ریزی صحیح، شما مطمئن خواهید بود که به طور کامل آماده آزمون هستید و می‌توانید بهترین عملکرد را در آن داشته باشید.

توصیه میشود که بخوانید: برنامه ریزی کنکور

اصول مهم برنامه ریزی برای کنکور انسانی

 • تعیین هدف

برای برنامه ریزی موثر، شما باید هدف خود را برای آزمون کنکور انسانی مشخص کنید. هدف شما می تواند شامل رتبه برتری، ورود به دانشگاه مورد نظر یا دریافت رشته تحصیلی خاص باشد.

 • تعیین زمان

برای برنامه ریزی موثر، شما باید زمان مطالعه، تمرین و استراحت خود را به طور دقیق تعیین کنید. شما باید به خودتان زمان کافی برای استراحت و تفریح نیز بدهید.

 • تعیین منابع

برای برنامه ریزی موثر، شما باید منابع خود را برای مطالعه و تمرین مشخص کنید. شما می‌توانید از کتاب‌های درسی، جزوات، منابع آنلاین و کلاس‌های آموزشی استفاده کنید.

 • تعیین برنامه مطالعه

جهت برنامه ریزی موثر، شما باید برنامه مطالعه خود را برای هر درس و موضوع مشخص کنید. شما باید به تمرین سوالات کنکور انسانی نیز توجه کنید.

 • اجرای برنامه

برای برنامه ریزی موثر، شما باید برنامه خود را به دقت اجرا کنید. شما باید به زمانبندی خود و تعهدات خود پایبند باشید. برنامه‌ریزی از اصول مهم موفقیت در کنکور است اما اجرای درست و عمل به تک تک بندهای آن مهم‌تر است.

 • بازبینی و اصلاح

برای برنامه ریزی موثر، شما باید برنامه خود را بازبینی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید. شما باید به تغییرات در زمان و منابع نیز توجه کنید.

معرفی بهترین منابع کنکور انسانی

برای آمادگی برای کنکور انسانی، منابع متنوعی در دسترس هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد. در زیر بهترین منابع کنکور انسانی را معرفی می‌کنیم:

 • کتاب‌های درسی: کتاب‌های درسی دروس انسانی شامل ریاضیات، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی، جغرافیا و … هستند. برای آمادگی برای کنکور انسانی، باید به دقت و با تمرکز این کتاب‌ها را مطالعه کرد.
 • جزوات: جزوات مخصوص دروس کنکور انسانی که شامل جزوات معلم، خلاصه نویسی و نت‌برداری‌های خودتان و .. می‌شود که می‌توانید از آنها استفاده کنید. جزوات به شما کمک می کنند تا مطالب را به صورت خلاصه و مفید تر یاد بگیرید.
 • نمونه سوالات کنکور: برای آمادگی بهتر برای کنکور انسانی، باید سوالات کنکور سال‌های گذشته را حل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با نحوه پرسش سوالات و نحوه پاسخ دادن به آنها آشنا شوید.
 • کتاب‌های تست: کتاب‌های تست از بهترین منابع برای آمادگی جهت شرکت در کنکور هستند. در کتاب‌های تستی تعداد زیادی سوال تستی در مورد دروس انسانی قرار دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. استفاده از کتاب‌های تستی معتبر شامل کتاب‌های انتشارت خیلی سبز، مهر و ماه، گاج و … پیشنهاد می‌شود.
 • منابع آنلاین: منابع آنلاین یکی دیگر از منابعی است که می‌توانید برای مطالعه از آنها استفاده کنید. در اینترنت مقالات، ویدئو ها و سایر منابع آموزشی در مورد دروس انسانی جهت مطالعه دانش آموزان قرار دارد.

چرا برای کنکور انسانی باید از دفتر برنامه ریزی استفاده کنیم؟

استفاده از دفتر برنامه ریزی برای آمادگی برای کنکور انسانی بسیار مفید است زیرا:

 • کمک به مدیریت زمان: با داشتن دفتر برنامه ریزی، می‌توانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و بهترین استفاده را از آن بکنید.
 • حفظ تعادل در مطالعه: با داشتن دفتر برنامه ریزی، می‌توانید به بهترین شکل مطالعه کنید و تعادل لازم را بین دروس حفظ کنید.
 • افزایش تمرکز: با داشتن برنامه ریزی، می‌توانید تمرکز خود را بر روی هدف خود یعنی قبولی در کنکور انسانی، افزایش دهید.
 • افزایش اعتماد به نفس: با داشتن برنامه ریزی، مطمئن شوید که همه دروس را به بهترین شکل پوشش داده‌اید و این باعث افزایش اعتماد به نفس شما در کنکور می‌شود.
 • ارزیابی پیشرفت: با داشتن برنامه ریزی، می‌توانید پیشرفت خود را در مطالعه ارزیابی کنید و در صورت نیاز تغییرات لازم را در برنامه خود اعمال کنید.

انواع برنامه ریزی برای کنکور انسانی

برای برنامه ریزی برای کنکور انسانی، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 • برنامه ریزی هفتگی: در این روش، برنامه مطالعاتی خود را برای هر هفته تعیین کنید و در طول هفته به آن عمل کنید.
 • برنامه ریزی روزانه: در برنامه ریزی روزانه باید برنامه مطالعاتی خود را برای هر روز تعیین کنید و در طول روز به مطالعه دروس تعیین شده بپردازید.
 • برنامه ریزی ماهانه: در این روش برنامه ریزی ماهانه باید برنامه مطالعاتی خود را برای هر ماه تعیین کنید و در طول ماه به آن عمل کنید.
 • برنامه ریزی شبانه: در این روش، قبل از خواب برنامه مطالعاتی خود را برای فردا تعیین کنید و در صبح به آن عمل کنید.
 • برنامه ریزی موضوعی: در این روش، برای هر موضوع درسی، برنامه مطالعاتی خود را تعیین کنید و به ترتیب اولویت به آن عمل کنید. ابتدا باید مباحثی را که در آن ضعیف هستید و نیاز است بیشتر روی آن زمان بگذارید انتخاب کنید.
 • برنامه ریزی با استفاده از تکنولوژی: می‌توانید از برنامه‌های موبایل و وب سایت‌های مختلفی برای برنامه ریزی و مدیریت زمان خود استفاده کنید.

چطور برنامه شخصی خودم را تنظیم کنم؟

بری تعیین بهترین برنامه شخصی خود ابتدا باید هدف خود را از طراحی برنامه مشخص کنید. سپس نقاط ضعف و قوت خود را بیابید. اولویت‌های درسی خود را مشخص کنید و با توجه به شرایط و توان خود زمان و حجم دروس مطالعاتی را پارت بندی کنید.

برای این کار بهتر است از یک دفتر استفاده کنید و زمان مطالعه و دیگر فعالیت‌های روزانه خود را در در آن یادداشت کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که اجرای درست برنامه‌ای که طراحی می‌کنید، بسیار مهم و ضروری است.

و در آخر باید میزان پیشرفت خود را با توجه به برنامه‌ای که تهیه کردید، بسنجید و برنامه خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در صورت نیاز به تغییرات و یا اصلاح برنامه، اقدامات لازم را انجام دهید.

سخن آخر – اصول برنامه ریزی کنکور انسانی

به طور کلی داشتن برنامه ریزی درسی اولین گام به سوی موفقیت است. اگر داوطلب کنکور انسانی 1403 هستید؛ باید از همین حالا برای رسیدن به هدفتان، برنامه ریزی کنید و در مسیر درست و اصولی قدم بردارید.

ما در این مقاله به معرفی صفر تا صد اصول برنامه ریزی کنکور انسانی پرداخته‌ایم امیدواریم که با مطالعه این مطلب بتوانید بهترین برنامه درسی را برای خود تنظیم کنید

با آرزوی موفقیت برای شما داوطلبی گرامی

اینستاگرام الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *