چه زمانی مرور کنیم

زمان مرور

قبل از اینکه وارد اصلی ترین گام تثبیت یادگیری یعنی مرور شویم، ابتدا شیوه‌های بخاطر سپاری مباحث را در زمان های کوتاه مدت و بلندمدت، که نقش کلیدی و موفق در مرورها دارند و از آن ها بعنوان بهترین زمان های مرور که از نظر علمی اثبات شده اند، یاد میشوند، را مختصرا توضیح داده و سپس وارد مرحله  مرور مطالب می شویم.

بطور کلی مغز انسان در طول روز و در ساعات مشخصی از شبانه روز تمایلات خاصی برای انجام بعضی کارها دارد و از نظرکارکرد، مغز به سه قسمت حافظه بلند مدت، کوتاه مدت و میان مدت تقسیم میشود.

حافظه بلند مدت از ساعت 8 صبح تا 11 صبح بیشترین کارایی را در یادگیری و حفظ مطالب دارد و %90 مطالب را ذخیره می‌کند.

حافظه کوتاه مدت از ساعت 11 شب تا 2 بامداد بیشترین کارایی را دارد و %100 مطالب را ذخیره میکند و شما در این لحظه حس میکنید واقعا تمام مطالب کنونی و حتی قبلی رابخوبی یاد گرفته اید چرا که حافظه کوتاه مدت همیشه دم دسته و سریع میشه بهش رجوع کرد. در ساعاتی که حافظه کوتاه مدت فعال است، سلول های عصبی در بیشترین فعالیت خود هستند و هم جسم و هم مغز درگیر تولید سلول های عصبی است و بخاطر همین حس میکنید تمام مطالب را یادگرفته اید در صورتیکه این یک فرایند زود گذر است و اگر مرور دوباره انجام نشود کل مطالب را فراموش خواهید کرد.

برای مطالعه شب بهتراست یا روز؟

سعی کنید اگه عادت دارید شب مطالعه کنید، درس هایی را برای خوندن انتخاب کنید که برای بار دوم میخواهید بخوانید نه بار اول و اگر میخواهید مبحثی را برای بار اول مطالعه کنید، حتما در طول روز بخوانید نه درشب چرا که مطالعه در شب عملا مفید نیست.

بهتره ساعت11 صبح تا 1 بعدازظهر را به حل تست های دشوار یا انجام تصمیم گیری های مهم و حیاتی اختصاص دهید. بهترین ساعات برای مرور مطالبی که یک یا دو ماه پیش مطالعه شده اند، ساعت 3 تا 5 بعدازظهر میباشد.

سه مرحله اصلی مرورجهت تثبیت مطالب:

  1. مرحله اول: همان خواندن تشریحی مبحث با کمک از جزوه ی معلم، کتاب کمک آموزشی یا…
  2. مرحله دوم: 10 روز بعد
  3. مرحله سوم: یک ماه بعد

توجه: مراحل فوق جهت، فقط تثبیت خود درس در حافظه است و فقط تشریح درس خوانده شود نه حل تست و مساله.

با رعایت و اجرای این سه مرحله، سخترین مباحث هم که باشند، بعد از یکسال در ذهنتان باقی خواهند ماند.

توجه داشته باشید که شما در صورتی مرورهای با کیفیت و موفقی خواهید داشت که در طول یکسال کنکورتان، دو کار اصلی را انجام داده باشید:

  1. منابع درسی معتبر
  2. مشاوره و برنامه ریزی حرفه ای

البته هستند افراد اندکی که توانسته اند فقط با تکیه بر دانش وتلاش مثال زدنی خود و به دور از هر گونه امکانات علمی سطح بالا، در بهترین و پر طرفدارترین رشته ها قبول شوند، ولی تمام قبولی های کنکور و حتی نفرات برتر اینگونه نبوده اند که متاسفانه به دلایل مختلفی از گفتن اینکه در فلان کلاس شرکت و یا از فلان مشاوره و برنامه ریزی استفاده کرده اند، پنهان کاری میکنند ولی دوست من، بهتره منطقی فکر کنیم و زیاد بلند پرواز نباشیم.

در یک رقابت علمی میلیونی باید با حرفه‌ای های کنکور همراه شوید چرا که %90 درصد داوطلبان کنکور واقعا دارن از امکانات درسی برترین ها استفاده میکنن حتی در نقاط بسیار دور و صعب العبور.

چهار تکنیک مروربا جزئیات:

  1. مرور باید از کتاب کمک آموزشی یا جزوه یا تدریس دی وی دی یا… مرور خلاصه ها، نکته برداری ها، فلش کارت ها، حاشیه نویسی ها و…انجام شود.
  2. 10 روز بعداز مرور اول، مرور دوباره ی مرحله قبل بعلاوه مرور تست ها و تمریناتی که قبلا کار شده اند. (توجه: چون در مرحله قبل مباحث درسی را کامل و موشکافانه مرور کردید، مرور الان، زیاد زمانبر نخواهد بود) و چه بسا در این مرحله بتوانید تست و تمرین جدیدی هم حل کنید که این بسته به پایه و تسلط شما در آن درس دارد.
  3. یک ماه بعد، مرورجزوه معلم یا کتاب کمک آموزشی و یا خلاصه ها، نکته برداری ها، حاشیه نویسی ها (که بازم در اینجا سرعت مرور این مطالب نسبت به مراحل قبلی بیشتر میشه) بعلاوه مرورتست ها و تمرین های زده شده تا به الان.
  4. سه ماه بعد، اجرای کامل سه مرحله قبل برای کل کتاب و بطور مجزا برای هر درس که معمولا در تمامی آزمون های آزمایشی بعد از سه ماه، مرور کل کتاب و جمع بندی دوره ای انجام میشود.

توجه: همیشه برای شروع مرور از درس هایی شروع به مرور کنید که قدیمی تر خوانده شده اند. رعایت این نکته کمک شایانی به یادآوری مفیدتر مطالب دارد. سعی شود برای مرور همان مکانی که همیشه در آن درس میخواندید، باشد و سعی نکنید برای مرور مکان را عوض کنید تا بدین شکل تمرکز بیشتری در حین مرور داشت باشید.

هرچه مرورهای گفته شده را بیشتر و پیوسته انجام دهیدباعث میشود سرعت های جمع بندی شما در یک ماه مانده به کنکور بیشتر شده و قادر خواهید بود هر سه روز تمام کتاب ها را یکبارکامل مرور و جمع بندی کنید که این نشان از تسلط شما در مباحث خواهد داشت.

امتیازات ویژه مرور:

تنها راه جلوگیری از فراموشی مطالب، مرو مداوم و همیشگی آنهاست که در ماه های پایانی و قبل از کنکور، مرور اهمیت فوق العاده ای پیدا میکند. بعضی از کارها بامرور، بهتر به نتیجه میرسند مثل یادگیری.

شما با اجرای مرور های منظم و تکنیکی میتوانید خود را بر مباحث مسلط و سرعت خود را دریادآوری مطالب بالاببرید با مرورهای منظم، الگو تست ها ملکه ذهن شما شده و فقط با یک نگاه میتوانید سریع به جواب برسید.

توجه داشته باشید که اجرای موفقیت آمیز مرور ها در صورتی خواهد بود که شما اولین باری که مبحث را مطالعه می‌کنید کاملا مطالب را با حوصله و تمرکز خوب یاد گرفته و فهمیده باشید چرا که در غیراینصورت اجرای مرورها زیاد موثر نخواهد بود.

نکته پایانی:

اگر میخواهید سر جلسه آزمون ها و کنکور سرعت عمل بالایی داشته باشید، باید در طول سال مرورهای متعدد و موفقی را انجام داده باشید.

در دو ماه قبل از کنکور تعداد مرورهای خود را بیشترکنید تا با تسلط و بدون استرس و ترسی از عدم بیاد آوری مطالب سر جلسه حاضر شوید، البته شاید در طول انجام مرورها، زیاد متوجه پیشرفت خود نشوید و چه بسا در آزمون های آزمایشی هم نتوانید خوب تست بزنید ولی نگران نباشید چرا که رفته رفته مرورها کاملتر و دقیقتر و سریعتر پیش خواهند رفت و در یک ماه مانده به کنکور میتوانید مدت زمان و سرعت واقعی تست زنی خود را دقیق تر محک بزنید.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره تحصیلی و برنامه‌ریزی کنکور الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *