برنامه ریزی

ویژگی های یک برنامه خوب

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

سوالاتی که ذهن دانش آموزان کنکوری را درگیر خود میکند و اغلب داوطلبان وقت خود را صرف برنامه ریزی برای درس خواندن میکنند تا خود درس خواندن.

داوطلبان به دلایل زیادی از جمله عدم شناخت کافی از خود و توانایی ها و نیز دروس به اشتباه وارد برنامه ریزی خواهند شد و با افراط در مطالعه انرژی خود را از دست میدهند . همچنین عدم عمل به برنامه نیز باعث دلسردی و افسردگی آنها خواهد شد.

اما برنامه ریزی چه هدفی دارد ؟

هدف از برنامه ریزی استفاده ی مفید از وقت و زمان داوطلب است . برنامه ریزی به زندگی فرد جهت میدهد و نه فقط در مسیر کنکور برنامه ریزی مفید است بلکه در سایر موقعیت ها در زندگی نیز داشتن برنامه ای مفید به کار فرد خواهد آمد.

معمولا برنامه ریزی در مواقعی که وقت اندک و کار بسیار است به میزان قابل توجهی اهمیت پیدا خواهد کرد و خود را نشان خواهد داد.

داشتن برنامه درسی چه فوایدی دارد ؟

اولین و مهمترین ویژگی با برنامه درس خواندن این است که اهداف شما مشخص خواهد شد.

زمانی که شما برنامه ای برای درس خواندن خود تنظیم میکنید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را در ذهن دارید و برای رسیدن به آنها تلاش خواهید کرد.

جلوگیری از اتلاف وقت

یکی دیگر از ویژگی ها و فواید برنامه ریزی جلوگیری از اتلاف وقت شما است.

زمانی که شما برنامه ای دارید و بر طبق آن شروع به درس خواندن میکنید میدانید که دقیقا در چه زمانی چه موضوعی را باید بخوانید و همین موضوع باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود

زیرا دیگر وقت شما برای اینکه چه چیزی بخوانید و از کجا شروع کنید تلف نخواهد شد.

افزایش انگیزه و تلاش

قطعا اگر دانش آموز و داوطلب کنکور با برنامه ای اصولی پیش برود و نیز به آن برنامه با دقت عمل کند پس از مدتی پیشرفت خود را خواهد دید و زمانی که این پیشرفت را میبیند اعتماد به نفس بالایی پیدا میکند و در راه رسیدن به هدف خود تلاش و پشتکار خود را افزایش میدهد که همین امر در موفقیت کنکور امری مهم به شمار میرود.

اما سوالی که پیش می آید در مورد نحوه برنامه ریزی صحیح است.

برنامه ریزی صحیح و اصولی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تعیین هدف :

همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد یکی از فواید برنامه ریزی این است که اهداف فرد در مسیر کنکور مشخص خواهد شد . با این حال برای اینکه یک برنامه ریزی موفق داشته باشیم نیاز به هدف گذاری داریم. همانطور که برای برنامه ریزی در هر کار نیاز به سرانجام و هدفی داریم

در برنامه ریزی درسی نیز باید اهداف چه کوتاه مدت و چه بلند مدت مشخص شده و واضح باشند.

منظور از هدف کوتاه مدت و بلند مدت چیست؟

اهداف کوتاه مدت اهدافی مانند تست زنی در یک فصل از کتابی و شاید خواندن کتابی میباشد اما هدف و یا اهداف بلند مدت میتوانند کسب فلان رتبه در کنکور ، قبولی در فلان رشته و دانشگاه و از این دست موارد باشد.

پس در ابتدای کار اهداف خود را تعیین کنید و در قدم بعدی برای اهداف خود زمانبندی تعریف کنید.

مثلا بگویید جمع بندی هر درس در چه زمانی به اتمام برسد.

مطالعه دروس یکسان:

این مورد بسیار حائز اهمیت است . بار ها دیده شده دانش آموزی توجه و تمرکز خود را در چندین هفته بر روی یک درس قرار داده است و از سایر دروس غافل شده است. این کار هم کیفیت مطالعه و بازده شما را کاهش خواهد داد و هم موجب خستگی شما میشود . پس توصیه میشود که دروس را بصورت موازی و یکسان با یکدیگر پیش ببرید

تا هم تنوعی داشته باشد و هم از خستگی و کاهش بازده مطالعاتی نیز جلوگیری خواهد کرد.

البته به یاد داشته باشید که این تنوع باید در راستای یکدیگر باشد . مثلا دروس سنگین مانند ریاضیات ، شیمی ، فیزیک و … (برای رشته ریاضی ) نباید همزمان و در کنار یکدیگر مطالعه شوند و توصیه میشود از دروس تخصصی و عمومی در کنار یکدیگر استفاده کنید.

زمانی برای استراحت:

در برنامه خود زمانی برای استراحت را در نظر بگیرید . متخصصان میگویند که هر 45 دقیقه مطالعه یک استراحت کوتاه به مدت 10 دقیقه داشته باشید . اما در کنار این زمان برای استراحت زمانی طولانی تر نیز در نظر بگیرید.

مثلا هر چند ساعت یک ساعت را به ذهن خود استراحت دهید.

روش ها و توصیه های گفته شده باید در یک برنامه ریزی استاندارد رعایت شده باشند.

اگر شما به کمک مشاور خود برنامه ریزی را انجام میدهید دقت کنید که این موراد از جمله اهداف و … در برنامه رعایت شده باشد.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *