سوال های متداول کنکوری ها

کنکور

سوالات متداول کنکوری ها شامل موارد مختلفی نظیر مراحل تحصیل پزشکی ، نحوه برنامه ریزی کنکور ، اهمیت مراجعه به مشاوره کنکور تجربی و … است. با توجه به اینکه در بسیاری از جلسات مشاوره رایگان کنکور به صورت مکرر به این سوالات پرداخته می‌شود، در این مقاله به پرتکرارترین سوالات کنکوری ها می‌پردازیم.

 
سوالات رایج در مورد نحوه برنامه ریزی کنکور

آیا با توجه به زمان باقی مانده تا آزمون کنکور سراسری، می توان از صفر شروع کرد و به نتیجه خوبی رسید؟

پاسخ: بله حتماً؛ ولی اگر بخواهید مانند چند ماه گذشته عمل کنید و کارها وروش‌های قبل را انجام دهید به نتیجه ای نمی‌رسید. پس باید تغییری در شیوه مطالعه و برنامه‌ریزی خود ایجاد کنید؛ و مصمم تر از قبل مطالعه کنید.

با چه روشی می‌توانم در زمان باقی تا آزمون سراسری،نتیجه خوبی بگیرم؟

اول باید سعی کنید مطالب ومباحث کنکور را به صورت موضوعی بخوانید و تست بزنید و سعی کنید دروسی را که در آنها خیلی ضعف دارید تا حد معقولی بهبود ببخشید و حتماً در مطالعه دروس در زمان باقی مانده باید از تکنیک‌های تند خوانی و مطالعه سریع ولی با دقت و همچنین خلاصه برداری بهره بگیرید.
اصول یک برنامه‌ریزی خوب درسی در دوران کنکور چیست؟

انتظار به جا از خود وتوانایی‌های خود
افزایش تدریجی ساعات مطالعه
در نظر گرفتن زمان و میزان مطالعه متناسب
با اهمیت هر درس در کنکور
پایبند بودن به برنامه درسی
در نظر گرفتن بازه ای زمانی برای مرور دروس مثلاً هر سه ماه یکبار و جلوگیری از فراموشی
در نظر گرفتن زمان استراحت در بین ساعات مطالعه

برنامه‌ریزی درسی یک داوطلب کنکور در دوران عید چگونه باید باشد؟

تعطیلات عید برای یک داوطلب کنکور نقطه عطف بسیار مهمی محسوب می‌شود و فرصت بسیار خوبی برای رفع اشکال و جبران عقب ماندگی‌های درسی می‌باشد. پس باید سعی کنید در این بازه با داشتن یک برنامه‌ریزی خوب و با ساعات مطالعه مناسب به رفع اشکال و جبران عقب ماندگی‌های درسی خود بپردازید.

برنامه‌ریزی کنکور در عید چگونه باید باشد؟

یک برگه A4 برای هر درس بردارید و سرفصل‌های مهم و سؤال خیز رو یادداشت کنید، تا بدانید چه چیزهای رو باید بخوانید، سپس روزهایی که قرار است که گردش و تفریح بروید را با خانواده هماهنگ کرده و طبق آماری که به دست می‌آورید برنامه مشخصی داشته باشید.

سوالات رایج در مورد کنترل استرس کنکور

چگونه با حس ناامیدی و خستگی که در ماه‌های پایانی کنکور به سراغ اکثر داوطلبان می‌آید مقابله کنیم؟

اول اینکه سعی کنید آرام باشید وبا توکل به خدا تلاش خود را افزایش دهید. در ضمن سعی کنید بازه‌های زمانی را هم به تفریح و استراحت اختصاص دهید وهدف خود را مرتباً در ذهن خود مجسم کنید، چون با انجام این کار انگیزه شما برای درس خواندن بیشتر می‌شود.

برای دور کردن استرس در طول دوران کنکور چه کار باید انجام دهیم؟

سعی کنید در ابتدا انتظارتان را از خودتان با واقیعات و سطح شما متناسب باشد. چون هنگامی که انتظارات با واقیعات متناسب نباشد فرد دچار استرس می‌شود. توکل به خدا واستفاده از تکنیک‌های تن آرامی و ریلکسیشن در کاهش استرس موثرند.
سوالات رایج در مورد روش تست زنی کنکور

در حل تست‌های قرابت معنایی درس ادبیات مشکل دارم چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

اولین کار در هنگام زدن تست‌های قرابت معنایی این است که نباید در هنگام مطالعه بیت‌ها مکث کنید؛ بلکه باید سریع و با دقت بیت‌های موجود در گزینه‌ها را خوانده ولی بیت‌های روی سؤال را با دقت بیشتری بخوانید. در ضمن شیوه درست خواندن ابیات شعر را یاد بگیرید. با انجام این کار به راحتی می‌توانید چند گزینه را حذف کرده و به پاسخ صحیح برسید.

در حل تست‌های املای فارسی در درس ادبیات مشکل دارم. چه کار باید انجام دهم و مشکلم را برطرف کنم؟

برای اینکه بتوانید به تست‌های املا پاسخ صحیح دهید باید اولا واژگان انتهای کتاب هرسه کتاب ادبیات را به خوبی یاد بگیرید و در ضمن درس‌های واژگان کتاب زبان فارسی۳ را به خوبی یاد بگیرید و به مباحث گروه کلمات، املای همزه، مطابق‌های املایی توجه ویژه ای داشته باشید و همچنین سوالات کنکور سال‌های گذشته را هم حل کنید.

تست شناور چیست؟

به تعداد بالایی تست از هر مبحث که در یک بازه زمانی طولانی حل گردد یعنی اگر ۷۰ تست مد نظر باشه روزی ۱۰ تست حل گردد.

تست‌های شناور برای دروس عمومی مناسب تر هستند یا اختصاصی؟

برای دروس عمومی بهتر است چون خیلی از مباحث دروس اختصاصی قابلیت استفاده از روش شناور را ندارد

کندی سرعت متعادل ناشی از چیست و چگونه آن را باید بر طرف کرد؟

ناشی از عدم تمرکز و عدم زمانبندی به ساعت مطالعه است. برای مثال هر ده صفحه هفتاد دقیقه اینطور فکر انسان از هوش هیجانی استفاده می‌کند و قابلیت دریافت اطلاعات بیشتر می‌شود.

تمرکز چگونه افزایش می‌یابد؟

از دیدن مطالب غیر بی ربط تلویزیون، گوش دادن موسیقی قبل از مطالعه یا بازی‌های رایانه ای خود داری کنید و سعی کنید محیط اتاقتان بدون پوسترهای غیر مرتبط باشد.

چرا مطالعه در روز به صورت پیوسته برای افزایش ساعت مطالعه بهتر است؟

چون عوامل عدم تمرکز در بازه زمانی پیوسته وجود ندارد و هنگام مطالعه وقفه ای وجود ندارد و فکر انسان دچار پراکندگی نمی‌شود.

بهترین راه برای حل تست‌های ترجمه عربی چیست؟

بجای فراگیری لغات از روش‌های حذف گزینه با توجه به قواعد ساختاری زبان عربی بهترین روش و مطمئن‌ترین راه برای حل تست‌های ترجمه است.

مفاهیم آیات درس دینی را چگونه پاسخ دهیم؟

سعی کنید بجای حفظ آیات و پیام‌ها از طریق استفاده از لغات کلیدی به پاسخگویی اینگونه تست‌ها بپردازید.

رایج ترین سوالات مشاوره تحصیلی و اصول مطالعه برای کنکور

دانش آموزانی که درس‌ها را به صورت پراکنده مطالعه کرده‌اند در دوران جمع‌بندی چه کاری باید انجام دهند؟

این دانش اموزان باید ۳ کار را در وقت باقی انجام دهند :اول اینکه دروس پیش دانشگاهی خود را به‌طور کامل و دقیق مطالعه کنند. با توجه به اهمیت دروس پیش و سوالات زیاد ان در کنکور دوم اینکه درس‌های پایه خوانده نشده را سریعاً مطالعه و تست بزنند و به حد قابل قبولی برسانند؛ و سوم باید به مرور و رفع اشکال پایه و پیش از قبل خوانده شده بپردازند و انها را بازیابی کنند.

آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور کافی است؟

برای قبولی در کنکور، تسلط کامل بر کتب درسی مدرسه الزامی است. اما این مسئله به این معنا نیست که هیچ نیازی به کتاب های دیگر برای تکمیل آنچه که یاد گرفته اید، نیاز نیست. بنابراین سعی کنید حتما در خصوص اینکه چه کتاب کمک آموزشی بهتر است، از مشاوره کنکور خود سوال کنید.

در مطالعه دروس حفظی مشکل دارم. چه کار کنم؟

باید بدانید که برای موفق شدن باید تمام دروس هم راستا باهم و بصورت متعادل خوانده شوند. انسان به هرچیزی علاقه‌مند باشد در خاطرش هم ثبت می‌شود. این امر را قبول کنید که باید برای تمامی دروس در خود ایجاد علاقه کنید تا فراموش نکنید. همچنین می‌توانید از کد گذاری برای هرمطلب در ذهن خود استفاده کنید تا هیچ چیز فراموشتان نشود. انجام‌گیری این کار و رمز گذاری برای هر درس باید توسط خودتان انجام گیرد، چون این کار اختصاصاً برای ذهن شما نوشته می‌شود.

برای رشد ساعات مطالعه چه پیشنهادی دارید؟

برای افزایش ساعت مطالعه باید این افزایش را به صورت تدریجی انجام دهید. ذهن با هر چیزی که به صورت تدریجی انجام گیرد خو پیدا می‌کند. می‌توانید هرروز نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه به میزان ساعات مطالعه خود اضافه کنید تا بتوانید نهایتاً مقدار ساعت مطالعه متعادل و ایده الی برای خود ایجاد کنید.

چه راهکاری برای مطالعه درس شیمی دارید؟

برای قسمتهای حفظی شیمی می‌توانید از فلش کارتها استفاده کنید و مرور مکرر داشته باشید؛ ولی برای قسمت حلیات شیمی می‌توانید تستهای استاندارد حل کنید و نکاتی که از ان تستها یاد می‌گیرید را در دفتر نکته برداری خود یادداشت کنید تا بتوانید در مواقع ضروری از ان نکات استفاده کنید.

در زمان استراحت تا مطالعه درس بعدی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

درطول استراحت ۱۵ دقیقه ای تا زمان شروع مطالعه درس بعدی بهتر است از تنقلات و مواد غذایی شیرین و گلوکز دار نظیر خرما و آب میوه استفاده شود یا می‌توان به یک گل طبیعی زیبا نگاه کرد تا انرژی از دست رفته به بدن بازگردد.

چرا زمانی که درسی را خوب خوانده‌ایم باز در همان درس تراز کمتری به دست می آوریم؟

اکثر موسسات اموزسی برگزار کننده ازمونهای آزمایشی، نظیر کنکور سراسری به ازای هر سه سؤال غلط یک سؤال صحیح را حذف می‌کنند. زمانی که درسی را خوب مطالعه می‌کنید انتظارتان از خودتان بالا می‌رود و این انتظار را از خودتان دارید که بتوانید به تمامی سوالات پاسخ بدهید. به همین دلیل سعی می‌کنید حتی سوال‌هایی که در آنها حدودا۵۰ درصد از درستی آنها اطمینان دارید نیز پاسخ دهید. چه بسا به همان سؤال شک دار و پنجاه درصدی پاسخ اشتباه داده‌اید که در اینصورت باعث افت تراز شما در آزمون خواهد شد.

وقتی که مریض هستیم چگونه درس بخوانیم؟

از مطالعه در رختخواب دوری کنید. بازه‌های زمانی مطالعه را کوتاه کنید زمان‌هایی کمتر از ۴۰–۵۰ دقیقه. دروسی که قرار است مطالعه کنید را اولویت بندی کنید. بعد از هر بازه مطالعه به مغزخود استراحت دهید. در این مواقع می‌توانید به انجام کارهایی مثل مرور دروس یا یادداشت‌هایی که از قبل نوشته‌اید بپردازید.

با توجه به مفهومی شدن سوالات کنکور در سال‌های اخیر چگونه باید یک درس را به صورت مفهومی مطالعه کنیم؟

برای اینکه مفهومی مطالعه کنید در ابتدا باید ضعف‌های پایه ای خود را در درس مورد نظر شناخته و به رفع آنها بپردازید و از مطالعه حفظی بپرهیزید. در هنگام مطالعه هر مبحث به دنبال یافتن علت‌ها باشید، که خود نکته اساسی در مطالعه مفهومی می‌باشد. در ضمن خلاصه برداری و توجه به نکات ریز کتاب‌های درسی را فراموش نکنید.

مرور کردن دروس در دوران جمع‌بندی چگونه باید صورت گیرد؟

در دوران جمع‌بندی ابتدا باید به مرور یاداشت‌ها، خلاصه برداری‌ها و نکات مهمی که در طول سال تحصیلی زیر آن‌ها خط کشیده‌اید، بپردازید و بعد از انجام این کار به حل تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر پرداخته و به رفع اشکال بپردازید. تست‌های مهم را علامت دار کرده و دوباره آن را حل کنید. در ضمن باید در دوران جمع‌بندی یادگیری‌های ناقص خود را کامل کنید.

وسواس در مطالعه چگونه قابل برطرف شدن است؟

نمی‌شود با یک بار مطالعه فکر کنیم تسلط می‌یابیم ولی ما نمی‌توانیم به عقب برگردیم. بهترین راه برای پیشرفت تست زنی مداوم است تا تسلط یابیم و نمی‌شود با مرور فراوان در یک بازه زمانی خاص تسلط یابیم.

در خانه مطالعه بهتر می‌تواند پاسخگو نیازهای یک دانش آموز کنکوری باشد یا کتابخانه؟

ابتدا باید ویژگی‌های یک محیط مطالعه را بدانیم که این امر باید با توجه به ویژگی یک دانش آموز کنکوری باید بهینه‌سازی کرد. محلی آرام بدون جذابیت که باعث عدم تمرکز شود و دما مناسبی هم باید داشته باشد. حال با توجه به این ویژگی‌ها باید دانش آموز محیط مناسب را انتخاب کند و نمی‌شود مطلقاً گفت که کجا بهترین مکان مطالعه است.

در فصل امتحانات تستی درس بخوانیم یا تشریحی؟

در فصل امتحانات به دو صورت می‌توان درس خواند.

1-دقیق و مفهومی خواندن: کنکور یعنی دانستن نکات کلیدی و مهم و شما در صورتی می‌توانید به این سطح از تسلط برسید که به کلیات مباحث مسلط شده باشید.

2-از برنامه تست زنی فاصله نگیرید: از آنجا که طراحان به تست‌های مفهومی تمایل دارند، می‌توانید بعد از پایان مطالعه تشریحی و مفهومی برای هر درس چند تست نیز حل کنید؛ که این خود یک نوع مرور و یادآوری مطالب است و این روش باعث بستن مباحث تشریحی به سبک تست زنی هم می‌شود.

خلاصه نویسی انجام بدهیم یا نه؟

این سؤال کاملاً شخصی است بعضی از دانشجویان از ابتدا تحصیل با خلاصه نویسی توانسته‌اند ارتباط برقرار کنند. برخی تنها با کتاب‌های جمع‌بندی می‌توانند به جمع‌بندی بپردازند اما استفاده از کتاب جمعی یا خلاصه نویسی فردی کاملاً ضروری است. بهترین روش خلاصه نویسی، همان حاشیه نویسی در گوشه صفحات کتاب است.

بهترین زمان برای مطالعه هردرس در طول روز چه ساعتی است؟

پیشنهاد می‌شود دروسی که در آنها ضعف دارید در ساعات اولیه روز مطالعه کنید و دروس بعدی را به زمان‌های بعد از ان موکول کنید. چون در ساعات آغازین روز از انرژی بیشتری برخوردار هستید. دروس عمومی و اختصاصی باید بصورت یک در میان در طول شبانه روز مطالعه شوند.

آیا می‌توان ابتدا یک درس را مطالعه و جمع‌بندی کرد و سپس به سراغ درس دیگری رفت؟

خیر. تمامی دروس باید به موازات هم مطالعه شوند. چون در غیر این صورت نیاز به مرور مداوم دارید که بهتر است مطالعه تمامی دروس باهم انجام گرفته و جمع‌بندی و سپس مرور تمامی ان دروس دوباره باهم انجام گیرد.

مقدار زمان مطالعه و استراحت باید چقدر باشد؟

باید سعی شود که برای هر ۴۵ دقیقه درس خواندن حدوداً ۱۵ دقیقه استراحت انجام گیرد. در غیر اینصورت بازدهی و راندمان مغز افت کرده و مطالعه دروس فایده ای جز اتلاف وقت و انرژی نخواهد داشت.

لغات درس زبان را فراموش می‌کنم، چه کار کنم؟

بعضی از دروس هستند که باید در مدت زمان طولانی تری مطالعه شوند و تنها با صرف سه چهار ماه نمی‌توان در آنها موفق شد درس زبان هم یکی از این دروس است که باید در طول مدت طولانی خوانده شود. سعی کنید در طول هر روز حدوداً نیم ساعت را به این درس که فرار است اختصاص دهید تا بتوانید هرروز با مطالعه حجم کمی از این درس مثلاً هر روز فقط ۱۰ لغت در این درس یاد بگیرید.

رایج ترین سوالات مشاوره ای کنکور

برای موفقیت و افزایش درصد در دروس تخصصی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

سعی کنید در دروس تخصصی حتماً سوالات کنکور ۱۰سال اخیر کنکور را با دقت حل کرده و تمام گزینه‌ها را بررسی کنید و همچنین در حین حل سوالات با چینش و تعداد سوالات هر مبحث آشنا شوید و بعداً دوباره همان مباحث را دوره کنید. حتماً سوالات کنکور ۴ سال اخیر را دو بار حل کنید.

آیا کنار گذاشتن یک درس که در آن ضعیف هستیم و حذف آن در کنکور کار منطقی است؟

خیر. حتی اگر در درسی ضعیف هستید هرگز آن را کنار نگذارید بلکه چند مبحث آسان و تست خیز از آن درس را با توجه به سوالات کنکور انتخاب و به خوبی مطالعه کنید. این کار در بهبود رتبه شما تأثیر زیادی دارد. بنابراین اگر درسی را در کنکور صفر بزنیم شانس خود را برای قبولی کم کرده اید.

تاثیر حل سوالات کنکورهای سال قبل چقدر است؟

بله حتماً. شما با حل تست‌های کنکور در اولین مرحله به نحوه طرح سؤال آشنا می‌شوید وباید سعی کنید ذهن طراح را بخوانید و در ضمن با تله‌های تستی آشنا می‌شوید که این امر باعث افزایش دقت و درصد شما خواهد بود. در ضمن دیده شده که سوال‌های کنکور به خصوص کنکور خارج از کشور تکرار شده‌اند و داوطلبان با حل تست‌های کنکورهای داخل و خارج کشور ۱۰سال اخیر می‌توان به تسلط زیادی در دروس و مباحث برسند.

آیا باید تفریحات خود را در دوران کنکور به صفر برسانیم؟

نخیر. چون درس خواندن به صورت مداوم و در ساعات طولانی بازده و عملکرد مغز شما را کاهش می‌دهد. پس سعی کنید در طول دوران کنکور تفریحات سالم نظیر ورزش کردن یا انجام یک کار مورد علاقه مثل تماشای فیلم را در ساعات معینی از هفته در برنامه خود قرار دهید.

خلاصه نویسی در چه بازه مروری باید باشد؟

ابتدا باید بدانیم که در مطالعه اول نباید خلاصه نویسی کنیم. باید در مرورهای سوم یا چهارم به خلاصه نویسی بپردازیم که این باعث تسلط در تفکر ما می‌شود و موجب تسلط می‌شود.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *