روش مطالعه درس هندسه پایه

هندسه پایه

هندسه در نظر و ذهن اکثر داوطلبان و دانش آموزان کنکوری به یکی از دروسی تبدیل شده است که نسبت به آن هراس دارند که اکثر آنها با ذهنیت منفی ای که نسبت به خود دارند فکر می‌کنند نمی‌توانند از پس تست های این درس در کنکور برآیند در صورتیکه این درس نسبت به چیزی که فکر میکنید بسیار شیرین تر و راحتتر است.

پس اولین قدم برای اینکه بتوانید از هندسه خواندن لذت ببرید این است که ذهنیت های منفی که از این درس دارید را از خود دور کنید و سپس سراغ آن بروید.

اما چرا بیشتر دبیران ریاضی هندسه را جزو درس های خوب کنکور میدانند؟

هندسه درسی است که در بعضی مواقع با رسم نیز میشود جواب مسائلش را بدست آورد اما این روش به دقت فرد بستگی دارد زیرا یک اشتباه باعث بوجود آمدن اشکال در کل سوال میشود.

پس یکی از نکات مثبت این درس نسبت به بقیه دروس ریاضیات توانایی حل اکثر مسائل با شکل هندسی است.

با توجه به اینکه در کنکور سراسری برای گروه ریاضی و فنی ۸ تست از ۵۵ تست درس ریاضیات به هندسه پایه مربوط می‌شود و با کمی تلاش این بخش میتواند تاثیر زیادی را در نتیجه پایانی برای شما رقم بزند.

به دو دلیل :

1- تست های تکراری این درس در کنکور به نسبت زیاد است.
2- نسبت به حجم درس تعداد تست های مناسبی در کنکور از این بخش می آید.

خیلی از داوطلبان با دید درسی اثباتی به هندسه نگاه کرده و آن را جزو درس های سخت آزمون سراسری در بخش ریاضیات به شمار می آورند و از همان ابتدا خواندن هندسه پایه را در برنامه خود قرار نمی‌دهند و کلا بیخیال هندسه پایه می‌شوند .

در صورتیکه پرسش های مطرح شده از هندسه پایه در کنکور سراسری جزو سوالات نسبتا آسان و متوسط آزمون در درس ریاضیات می‌باشند و به جز یک الی دو سوال از ۸ تست میتوان بقیه را با وجود تسلط نسبی حل کرد .

یک نکته را فراموش نکنید:

حل کردن مسائل هندسه و نیز یادگیری کلی هندسه نسبت به بقیه دروس زمان بیشتری می‌برد پس باید در این درس صبور باشید. عجله نکنید که هر فصل را به سرعت تمام کنید و تنها زمانی به فصل بعد بروید که فصلی که خواندید را کامل تسلط داشته باشید و تست های آن را نیز تحلیل و مرور کرده باشید و این امکان نیز وجود دارد که بعد از یادگیری قضایا نتوانید بلافاصله مسئله حل کنید.

پس به خود اجازه دهید. هندسه درسی نیست که به سادگی دروس دیگر در آن خبره شوید پس نگران این موضوع نباشید با تمرین و تکرار انواع تیپ تست های موجود در هندسه می‌توانید به تسلط نسبی در این درس برسید و از آن لذت ببرید.

اگر بتوانید به صورت گروهی درس هندسه را مطالعه کنید میتواند در روند و سرعت یادگیری کمک کند.

همانطور که در ادامه گفته می‌شود راه های بسیاری برای پاسخگویی به یک مسئله ریاضی وجود دارد و هندسه نیز از این قانون پیروی می‌کند.

حل مثالی که در کتاب آمده است فقط یکی از آن راه هاست.

پس باید دست به کر شوید و استعداد و خلاقیت خود را در حل مسائل نشان دهید.

از این بابت گروهی خواندن هندسه توصیه میشود زیرا با افکاری جدید آشنا میشوید که ممکن است روزی به کار شما آید.

با رعایت نکات بالا و نیز انجام مرحله های ذکر شده در ادامه مقاله میتوانید تسلط خود در درس هندسه را افزایش دهید پس با ادامه این مقاله همراه ما باشید :

مرحله اول

پس از دور شدن از ذهنیت های منفی نسبت به این درس نوبت به مطالعه می‌رسد.

مطالعه کامل و دقیق کتاب هندسه ۱ و هندسه ۲ در اولویت های اصلی برای خواندن قرار دارند و پس از اینکه کتاب را کامل و با دقت خواندید سعی کنید که روابط و قضایا را یکبار خودتان اثبات کنید.

حفظ کردن این روابط زیاد کاری سخت است و به یاد آوردن آنها سرجلسه آزمون کاری است به مراتب سخت تر !! پس ابتدا سعی کنید قضایا و روابط را یکبار برای خود اثبات کنید.

اینکار علاوه بر اینکه به خاطر سپردن فرمول ها را آسان تر میکند بلکه موجب می‌شود تا روند بدست آمدن آن را نیز یاد بگیرید و اگر روزی خود فرمول را از یاد بردید با استفاده از قضیه و روند کار دوباره به فرمول خواهید رسید.

اما این پرسش ممکن است در ذهن دانش آموز ایجاد شود که سرجلسه جای اثبات نیست.

درست است که سرجلسه فرصتی برای اثبات روابط نیست اما از ما میشنوید اثبات روابط را در هندسه پایه بلد باشید!

تمرین ها و مثال های کتاب درسی را خودتان حل کنید، حتی اگر شده چند بار هم تلاش کنید برای حل کردن آن چون الگوی بسیاری از تست های کنکور در چند سال اخیر بسیار شبیه بهقالب و الگوی تمرین ها و مثال های کتاب درسی با اندک تفاوتی بوده است.

مرحله دو

پس از مطالعه دقیق کتاب و حل تمرین ها و مثال های آن نوبت به حل تست می‌رسد.

باید تعدادی تست استاندارد از منابع استاندارد حل کنید.

این نکته را در نظر بگیرید این تست ها جنبه آموزشی دارد و زمان در آنها بی تاثیر است پس سعی کنید مسئله را از راه های مختلف حل کنید و از خلاقیت خود بهره بگیرید و تنها زمانی پاسخ مسئله را نگاه کنید که دیگه واقعا از پاسخگویی به آن ناامید شده اید پس از نگاه به پاسخ نیز دوباره سعی کنید خودتان مسئله را یکبار دیگر حل کنید.

همانطور که همه شما میدانید خلاصه نویسی امری مهم در مطالعه برای کنکور است.

پس هنگام تست زنی نکاتی که به نظر مهم می آید را وارد خلاصه های خود کنید.

سعی کنید در درس هندسه پرسش های زیادی حل کنید چون این درس از طیف وسیعی سوال برخوردار می‌باشد و راه رسیدن به تسلط بالا حل سوال های زیاد است.

مرحله آخر

حل تست های زمان دار به بخش آخر کار شما مربوط میشود در این مرحله باید سعی کنید سرعت تست زنی خود را افزایش دهید.

در کل در درس هندسه باید تمرکز شما روی فرمول ها و نیز حل تست به میزان زیاد و البته حل آنها توسط خودتان باشد.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره تحصیلی و برنامه‌ریزی کنکور الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *