دروس عمومی

روش رسیدن به 90 درصد در دروس عمومی بخش سوم

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

چگونه عربی رو بالای ۹۰ درصد بزنیم
مثل سس تند میمونه برامون، هم مَزه میده هم دهنمون رو میسوزونه. نه میشه متنفر بود از این درس نه میشه عاشقش بود، ولی دوشت داشتنیه. همون لحظه ای به داد ما میرسه که بهش نیاز داریم. لبخند رضایت از بالا زدن این درس شیرینیش موندگاری زیادی داره. بزار یه رازی رو بهت بگم، پزشکی و دندون میخوای؟ برق و عمران و مکانیک آرزوت شده؟

حقوق تهران و علامه شده خواب هر شب تو؟ باشه! پس عربی رو بزار رو چشمت.

۲۵ تست عربی از سه مبحث شاخص این درس مطرح میشه و هر سال هم این روال در کنکور سراسری اجرا شده، بنابراین ما هم باید خودمون رو با این سبک و سیاق آشنا و آماده کنیم.

خان اول: ترجمه

۸ تا ۱۰ تست ابتدایی از درس عربی مربوط به مبحث ترجمه کردن هست. خود این مبحث چند تیپ تست مختلف داره. تست هایی که شما باید متن عربی رو به فارسی ترجمه کنید.

تست هایی که باید متن فارسی رو به عربی برگردانید و همینطور سوالاتی که سوالات مفهومی شهرت دارن. با تسلط روی این مبحث ترجمه میتونی به راحتی درصدی در حدود ۳۲ تا ۴۰ درصد رو برای خودت کنار بزاری، پس این مبحث ساده رو جدی بگیر.

برای اینکه در این مبحث ترجمه صاحب سبک باشی، راهکاری که برای آرایه های ادبی معرفی کردیم رو استفاده کن. نهایتا در طول دو هفته میتونی به تمامی نکات مربوط به مبحث ترجمه آشنا بشی و بعدش باید با تست زنی زیاد با نکات ریز و دام های آموزشی آشنا بشی.

از این نکته نباید به سادگی عبور کرد که داشتن تسلط کامل بر روی لغات کتاب های درسی عربی که در انتهای کتاب جمع آوری شدن میتونه کمک زیادی به شما برای پاسخ دادن به تست های ترجمه داشته باشه.

بنابراین برای اینکه خیال خودت رو از مبحث ترجمه راحت کنی، باید در درجه اول نکات و قواعد مربوط به این مبحث رو از درسنامه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار مطالعه کنی، در کنار این موضوع در برنامه ریزی شخصی خودت در طول هفته زمانی رو برای مطالعه و یادگیری لغات عربی انتهای کتاب درسی اختصاص بدی، یادت باشه که لغات یک زبان جدید مثل عربی یا انگلیسی به شدت فرار هستن و تنها با مرور و تکرار زیاد در فواصل زمانی مشخص میتونی به تسلط خوبی روی این لغات برسی و برای آخرین قدم به صورت منظم و پیوسته ( چیزی در حدود ۳۰ تا ۵۰ تست در هفته ) برای این مبحث تست زنی انجام بدی.

خان دوم: درک مطلب عربی

بعد از سوالات ترجمه با یک متن عربی مواجه میشی، متنی که کنکور به کنکور به تعداد جملات و خط های اون داره اضافه میشه برای اینکه کار شما رو سخت تر کنه! اما خب شخصی که خودش رو آماده کرده باشه یک متن ۵ خطی و ۲۰ خطی براش فرقی نداره. از اون متن ۴ تست یا به عبارتی ۱۶ درصد سوالات مفهومی پیرامون همون متن از شما پرسش میشه که اگر مهارت خوبی در استفاده از افعال و متن خوانی داشته باشید به راحتی به اون ۴ تست پاسخ درست میدید.

در کنار تست های پیرامون متن ۳ تست هم مربوط به مبحث تحلیل صرفی از متن خواهید داشت به این شکل که طراح محترم و زرنگ! کنکور عربی کلمه هایی رو از داخل متن انتخاب میکنه که شما باید با توجه به ساختار و نقش کلمه ها پاسخ صحیح رو از بین گزینه ها برای اون تست انتخاب کنید.

به احتمال قوی یک تست هم از مبحث حرکت گذاری از این متن خواهید داشت که با توجه به نقشی که اون کلمه در اون متن داره باید گزینه ای که حرکت گذاری های درست رو داره، به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید.

برای اینکه در باب مباحث مربوط به تحلیل صرفی و حرکت گذاری به مهارت قابل ملاحظه ای برسی توصیه میکنم از متن کتاب عربی برای تمرین و تکرار برای این موارد استفاده کنی.

به طور کلی برای مبحث درک مطلب درس عربی که چیزی در حدود ۸ تا ۹ تست داره باید به دفعات متن های عربی مربوط به کنکور های گذشته رو در منزل پاسخ بدید تا روز به روز مهارت بیشتری به دست بیارید و دست پُر به سراغ متن کنکور خودتون برید.

اگر به عنوان مثال رشته تجربی هستید فقط به متن های عربی مربوط به رشته خودتون در سال های گذشته بسنده نکنید و تمامی متن های مربوط به رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان رو تحلیل کنید. هفته ای ۲ تا ۳ متن عربی میتونه به تسلط شما کمک زیادی بکنه. از متن های تالیفی در سطح کنکور هم غافل نشید.

خان سوم: قواعد عربی

تست های انتهایی درس عربی که حدودا ۵ تا ۸ تست هست مربوط به مبحث نه چندان شیرین ولی ساده قواعد هست. شما به طور کلی برای پاسخ دادن به تمام تست های عربی باید به قواعد این درس تسلط کامل و کافی! رو داشته باشید.

برای اینکار کافی هست که جزوه دبیر و یا درسنامه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار رو به خوبی مطالعه کنید و مثل مابقی مباحث عربی خودتون رو با تست زنی خفه کنید! یادمون باشه که برای درس زدن این تست ها در منزل به ما پاداشی داده نمیشه، پس برای عبور کردن از یک تست عجله نداشته باشید و حتی اگر یک تست رو درست هم پاسخ دادید به استدلال خودتون کفایت نکنید و حتما پاسخ نامه کتاب کمک آموزشی رو هم مطالعه کنید، چرا که به دفعات شاهد این موضوع بودیم که در این پاسخ نامه ها استدلال های خیلی جالبی برای پیدا کردن پاسخ درست داده شده که میتونه به شما کمک زیادی بکنه.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *