روش رسیدن به 90 درصد در دروس عمومی بخش اول

دروس عمومی

خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج

۷۵ دقیقه فرصت داریم تا ۱۰۰ تست اولی که بهمون میدن رو بترکونیم. این ۷۵ دقیقه هرچقدر خفن تر باشه میتونه در ادامه مسیر و در دروس تخصصی هم روحیه مضاعفی به ما بده و در مجموع آغاز کننده یک کنکور طوفانی برای ما باشه. اما برای پاسخ به سوال چگونه دروس عمومی را بالای ۹۰ درصد بزنیم اینجا هستیم تا شما رو برای شرایط ایده آل در دروس عمومی آماده کنیم

قضیه خیلی ساده تر از این حرفاست، فقط کافیه نگاهتون رو از کیک ساندیسی که بهتون میدن بردارید، ما خودمون هم این مسیر رو طی کردیم و میدونیم چقد وسوسه کننده است اما یا عمومی بالا، یا کیک و ساندیس و شکلات و مابقی ماجرا!

( از شوخی بگذریم بریم سر اصل داستان! )

فقط حرف نزن، به جاش تیک بزن

در نگاه اول داشتن درصد های بالای ۹۰ درصد برای چهار درس عمومی میتونه برای هر داوطلبی فوق العاده جذاب باشه،

آیا رسیدن به چنین سطحی کار ساده ای هست یا فقط در حد حرف میتونیم به چنین سناریویی فکر کنیم؟

آیا منظور ما دقیقا درصد بالای ۹۰ هست؟!

طبیعتا خیر! هر سال با توجه به سطح سوالات هر درس و نحوه پاسخ گویی کلی شرکت کننده ها، تراز هایی به دست میاد که با سال های قبل تفاوتی از زمین تا آسمون داره.

بذارید با مثال قضیه رو برای شما باز کنم تا بهتر و بیشتر روشن بشید. در کنکور تجربی سال ۹۹ فقط ۷ نفر موفق شدن به محبوب ترین درس تمام دوران، یعنی دین و زندگی صد در صد پاسخ صحیح بدن، این در حالی هست که در کنکور سال ۹۸ برای رفقای تجربی ۵۸۶ نفر به صد در صد سوالات پاسخ صحیح دادن.

این نشون میده که سطح سوالات این درس در دو سال متوالی نوسان فوق العاده بالایی داشته. این مقاله رو تنظیم کردیم تا بهت یاد بدیم با برترین های این حوزه معاشرت و رقابت و مثلا رفاقت! هم داشته باشی.

(خیلی خوب در جریانم که میخواید سر به تَن اون یکی نباشه!)

با ادامه این مقاله چگونه دروس عمومی را بالای ۹۰ درصد بزنیم همراه باش، مطمئن باش پاسخ تمام سوالاتِ تو همینجاست.

برگ برنده خودت رو داشته باش

اگر نگاهی به میانگین درصد های چهار درس عمومی در کنکور های سال های گذشته داشته باشیم به راحتی متوجه خواهیم شد که داستان از چه قرار هست.

با بررسی کنکور های تجربی دو سال گذشته یعنی کنکور سال های ۹۸ و ۹۹ پی بردیم که هیچ یک از داوطلب ها موفق به کسب درصد ۱۰۰ برای درس ادبیات نشدن و فقط ۱۵ نفر در این دو سال این درس رو در رنج ۹۰ تا ۹۹ زدن، پس بالا بردن درصد در درس ادبیات میتونه یک اتفاق فوق العاده خوب برای ما باشه و تراز و رتبه خیلی خوبی رو برامون رقم بزنه.

در کنکور سال ۹۹ تجربی فقط ۷ نفر موفق شدن درس معارف یا همون دین و زندگی رو ۱۰۰ درصد پاسخ بدن، این در حالی هست که در کنکور سال ۹۸، این رقم برای درصد ۱۰۰ به ۵۸۶ نفر رسیده بود و ۴۶۱۶ نفر این درس رو در رنج ۹۰ تا ۹۹ درصد پاسخ دادن، این بررسی در مورد درس دین و زندگی به ما این نکته رو یادآوری میکنه که ممکنه شما در طول سال به خوبی خودت رو برای درصد ۱۰۰ آماده کرده باشی اما سر جلسه کنکور غافلگیر بشی، اینجاست که مدیریت استرس و ایمان داشتن به خودتون میتونه معجزه کنه و از یک فاجعه بزرگ در پی نا امیدی شما جلوگیری کنه.

پس باز هم یادآوری میکنم چیزی که برای ما حائز اهمیت هست تراز و رتبه ما در هر درس هست نه درصدی که به دست میاریم.

در این موضوع شک نکن اگر تستی برای تو سخت هست و یا احساس میکنی یک درس بیش از حد دشوار به نظر میاد، این برای همه رقبای تو در سطح کشور اتفاق افتاده و تو تنها نیستی.

یادمون باشه اینجای کار، داستان همه جوره میتونه برامون عوض بشه

این مورد یادمون باشه که این چهار درس دقیقا مثل لبه تیز شمشیر میمونن، حرکت بی جا و بیهوده میتونه کار رو برای ما به سخت ترین شکل ممکن در بیاره. اهمال کاری کنکوری رو تو مسیر رو کنار بذارید و آستین ها رو برای تمرین و تکرار بالا بزنید.

به عنوان مثال برای درسی مثل دین و زندگی حتی داوطلب های ضعیف هم که اصلا در رقابت اصلی کنکور وارد نمیشن در این درس به راحتی به درصد ۶۰ میرسن. بنابراین برای تویی که رویای تحصیل در رشته های تاپ و دانشگاه های برتر کشور رو داری باید بدونی که برای درس دین و زندگی زدن درصدی در حدود ۸۰ یعنی خودکشی! البته که ناگفته نماند این درصد برای زمانی هست که سطح سوالات این درس در سطح همیشگی خودش و نرمال باشد.

گاهی اوقات این امکان وجود داره که با زدن ۶۰ درصد سوالات، ترازی رو به دست بیاریم که با زدن بالای ۹۰ درصد دین و زندگی در سال های قبل چنین تراز و رتبه ای قابل دسترس نبوده، این صحبت های بنده باید این دید رو به شما بده که اگر تست های یک درس برای شما که مطالعه خوبی در طول سال داشتی، سخت و غیر قابل تحمل هست، چنین شرایطی برای مابقی رقبای شما هم در حال اتفاق افتادن است.

پس حواسمون رو خوب جمع کنیم که قافیه بازی رو با نا امیدی کاذب از دست ندیم.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *