کاهش عملکرد تحصیلی

راهکارهای مقابله با کاهش عملکرد تحصیلی

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

بعضی والدین کاهش عملکرد تحصیلی فرزند خود را به معنی ناتوانی وی در یادگیری مواد درسی می دانند بدون شک این تصوری نادر است.

عوامل متعددی میتوان باعث کاهش عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان ازسطحی رضایت ‌بخش به سطحی نامطلوب شود . ما در اینجا به شرح برخی از این موارد خواهیم پرداخت و راهکار های مفیدی جهت بهبود عملکرد تحصیلی فرزندان به شما والدین عزیز ارائه می‌دهیم.

سعی کنید خودش را بیشتر بشناسد:

اینکه فرد چه تصوری درباره خود، استعدادها، تواناییها و کارآمدی خویش دارد، در تعیین هدف و میزان موفقیت و شکست او موثر است؛ بنابراین کمک به دانشآموزان در شناخت خود، استعدادها و تواناییهایش میتواند باعث بروز رفتارهای موثری در جهت هدف شود.

برنامه‌ریزی را جدی بگیرید:

یکی از دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان، نداشتن برنامه و برنامه ریزی درست است. بدیهی است اگر دانش آموز درباره روش‌های برنامه ریزی و مطالعه آموزش ببیند و ساعات شبانه روز خود را براساس برنامه ای تنظیم کند که تمامی موضوع‌ها و فعالیت‌های زندگی روزمره در آن گنجانده شده، بهره بیشتری از زمان و فعالیت خود میبرد.

یکی از فواید برنامه ریزی، جلوگیری کردن از گذاشتن وقت زیاد برای یک فعالیت است زیرا همین کار به ظاهر ساده میتواند مانع از کمبود وقت برای انجام فعالیتی دیگر شود؛ ضمن آنکه فرد با برنامه ریزی هیچگاه دچار بلاتکلیفی و سردرگمی نخواهد شد. پس در صورت تمایل فرزندتان برای جبران عقب افتادگی تحصیلی، او را ترغیب کنید تا با کمک فکری مشاورش برنامه‌ریزی کند.

انتظاراتی معقول و منطقی داشته باشید:

مقابله موفقیت آمیز با شکست به معنی زندگی کردن با انتظارات معقول است. در اینجا حضور یک مشاور میتواند راهکار معقولی در کاهش انتظارات و توقعات غیرمنطقی از دانش آموز باشد.

پیگیری برنامه‌های دانش آموزتان باشید

بعد از تنظیم برنامه حتما بر آن دقیقا نظارت کنید و در برخی موارد پس از صحبت کردن با دانش آموز و نظرخواهی از مشاورش برای بهتر شدن برنامه او تغییراتی را در آن ایجاد کنید.

از مشاورش کمک بگیرید

مشاور با تشکیل جلسات خانوادگی به جستوجو، شناخت و بررسی عوامل مختلفی مانند نحوه رابطه والدین با دانش آموز و حل مشکلات خانوادگی ای که به نحوی در افت تحصیلی دانش‌آموز نقش دارد، میپردازد و میتواند در افزایش سازگاری عمومی، عاطفی، اجتماعی و آموزشی دانش آموز مفید باشد و موجب افزایش عزت نفس، انگیزه و امید دانش آموزان و کاهش اضطراب آنها شود.

برقراری ارتباط با افراد موفق

استقبال از برقراری و استمرار ارتباط‌های خانوادگی با افراد موفق میتواند امکانی برای ایجاد انگیزه، بادگیری و کسب تجربه برای دانش آموز ما باشد.

ضعف آموزشی اش را برطرف کنید

برای رفع ضعف تحصیلی فرزندتان میتوانید از کلاسهای جبرانی مدرسه، کتاب های کمک آموزشی و لوحهای فشرده کمک آموزشی یا معلم خصوصی در صورت امکان کمک بگیرید. همچنین فراهم کردن امکانی برای مطالعه به صورت گروهی و انتخاب همدرس خوب میتواند باعث بهبود وضعیت درسی دانش آموز شود.

در تعیین اهداف درست بکوشید

این حوادث و رویدادها نیستند که باعث بروز هیجانات و واکنشهای فرد میشوند بلکه طرز تفکری که حاصل باورها، طرحوارها و نگرش اوست، بر شیوه پردازش اطلاعات توسط وی تاثیر گذاشته و سبب بروز رفتارهای مختلف میشود؛ بنابراین به دانش آموز جهت تعیین هدفها براساس واقعیتها کمک کنید. افرادی که بر باورهای غیرمنطقی در رابطه با خود و حوادث پافشاری میکنند، همیشه در زندگیشان با مشکلاتی مواجه هستند.

افراد میتوانند نسبت به ارزیابیهای غیرمنطقی و نامعقول خود شناخت پیدا کرده و برای اصلاح آنها اقدام کنند. اصلاح ارزیابیهای شناختی معیوب و رشد راهبردهای مقابلهای موثر با آن و مقابله با شکست، بیشتر متاثر از نحوه یادگیری و تفسیر ما از مهارتها و تواناییهای خودمان است. پس اگر بعد از صحبت کردن با دانش‌آموز و مشاور وی به این نتیجه رسیدید که هدفی که او تعیین کرده در اثر ارزیابیهای غیرمنطقی و نامعقول از خود بوده و نادرست است، به فرزندتان کمک کنید تا آن را اصلاح کند.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *