استرس فراموشی

جلوگیری از استرس فراموشی مباحث زیست

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

امروز می خواهیم در مورد یکی از دلایل استرس روزهای پایانی و ترس از فراموشی مباحث درس مهم و سرنوشت ساز زیست، نکاتی را گفته و به داوطلبانی که در طول سال مطالعه درس زیست را روزانه در برنامه خود داشته اند تکنیک هایی را جهت مرور و به یاد آوری بیشتر و راحتر ارائه دهیم.

تعداد سوالات درس زيست شناسي ٥٠ سوال با مدت زمان ٣٦دقيقه است. زيست شناسي با ضريب ١٢ بالاترين ضريب درسی رودربين دروس كنكور تجربي داراست. پس بايد اين درس را خيلي خوب مطالعه كرد.

هر سوال زيست شناسي ٤٥ ثانيه زمان وجود دارد كه ١٥ ثانيه به خواندن سوال، ١٥ثانيه به خواندن گزينه ها، ١٥ثانيه به پاسخ و پركردن در پاسخنامه بايد اختصاص داده شود.

بودجه بندی سوالات زيست شناسي كنكور ٩٥ :

دراين درس ٥٤ تا ٥٦ درصد سوالات كنكور از دروس پايه و ٤٤ تا ٤٦ درصد سوالات از دروس پيش دانشگاهي است.

زيست شناسي يك:

1- مولکول زیستی: 0

2- سفری به درون سلول: 1

3- سفری در دنیا جانداران: 1

4- گوارش: 2

5- تبادل گازها: 1

6- گردش مواد: 5

7- تنظيم محيط داخلي و دفع مواد زايد: 1

8- حرکت: 2

یعنی 13 تا 15 تست

زيست شناسي دو

1- ایمنی بدن: 1

2- دستگاه عصبی: 1

3- حواس: 2

4- هورمون ها و دستگاه درون ريز: 2

5- ماده ژنتیک: 0

6- كروموزوم ها وميتوز: 1

7- ميوز و توليدمثل جنسی: 0

8- ژنتيك و خواستگاه آن: 3

9- توليد مثل گياهان: 2

10- رشد و نمو درگياهان: 1

11- توليد مثل و رشد و نمو جانوران: 2

یعنی حدودا 17 تا 20 تست

زيست شناسي پيش

1- پروتئين سازي: 2

2- تكنولوژی زيستي: 1

3- پيدايش و گسترش زندگي: 2

4- تغيير و تحول گونه ها: 0

5- ژنتيك جمعيت: 2

6- پويايی جمعيت و اجتماعات زيستي: 1

7- رفتارشناسي: 1

8- شارش انرژي درجانداران: 1

9- ويروس ها و باكتري ها: 1

10- آغازيان: 4

11- قارچ ها: 1

نکته:

٤ فصل آخر پيش بالای ٣٥ درصد كنكور شما را شامل ميشود و بايد بسيار براي انها زمان بگذاريد.

سعی كنيد مطالبي كه خوب خوانده ايد را زياد دوره كنيد چون مقدار آنها قطعا بيشتر از نخوانده هاست.

هر چه به روزهای پایانی و نزدیک به کنکور می رسیم، نگرانی ها بابت فراموشی برخی مباحث بخصوص در درس پر نکته و تست خیز زیست نیز در بین برخی داوطلبان بیشتر می شود.

در مواجه با این نگرانی ها اول از همه باید به خود مسلط شوید تا اوضاع را به دست گیرید چرا که حفظ آرامش در روزهای مانده تا کنکور تا حدود زیادی از فراموشی ریزترین نکات درسی جلوگیری می کند.

همانطور که می دانید زیست را باید مفهومی و ترکیبی بخوانید . کنکورهای سال های اخیر کاملا به سمت و سوی مفهومی و ترکیبی شدن تست ها پیش رفته اند لذا اگر به روش ترکیبی و مفهومی این درس را نخوانده باشید بدون شک از بدست آوردن درصد بالا جا خواهید ماند.

اگر دنبال این جواب برای این سوال هستید که داوطلبان برتر و کلا داوطلبانی که سطح قوی در درس زیست دارند، چگونه این درس را خوانده اند، به روش های زیر که بین همه این داوطلبان اجرا شده توجه کنید:

1) داوطلبان قوی از یک رخداد زنجیره وار در زیست نتیجه گیری انجا می دهند که این روش باعث افزایش توانایی مغز در ترکیب نکات مرتبط به هم می شود و در طولانی مدت نیز باعث افزایش تسلط برآن نکات.

2) زیست را روزانه در برنامه درسی خود داشته اند. بار اول بصورت روزنامه وار باید مطالعه داشته باشید تا یک دید کلی نسبت به محتوای درس پیدا کنید و نکات منسجم تر در حافظه ترسیم شوند تا در مراحل بعد مطالعه مغز توانایی ارتباط بین نکات را در سریعترین زمان داشته باشد.

هر روز قبل از شروع به مطالعه مبحث جدید ابتدا مبحث خوانده شده دیروز را مرور کنید سپس به سراغ درس جدید بروید. به عنواین و تیترهای هر درس بسیار توجه کنید و خط به خط درس را بفهمید و حفظ کنید.

نکاتی که کشف می کنید و برایتان جالب است در خود کتاب بنویسید. تست های مربوط به آن مبحث را بزنید و نکات آن را مقابلشان بنویسید. هر مبحثی که متوجه شدید را یکبار به زبان خود و برای خودتان یا داوطلب دیگه ای توضیح دهید.

در زمان های مرده و حتی 10 دقیقه ای نکات را مرور کنید و در آخر تا می توانید در تست زنی این درس استراتژیک قناعت نکنید.

نکته:

اضطراب ناشی از ترس از فراموشی مطالب کاملا طبیعی است لذا به هیچ عنوان نباید باور کنید که واقعاً مطالب را به یاد ندارید. از طرفی کارکرد مغز در حالت اضطراب و استرس بهره وری و راندمانش افزایش می یابد لذا با مدیریت این بحران می توان بیشترین استفاده را ببرید فقط کافی است که خوب بر خوانده های خود تمرکز یابید و اجازه ندهید حاشیه های روزهای پایانی و نزدیک به کنکور شما را متوقف کنند، شما به مسیر خود ادامه دهید و از هیچ چیزی نترسید…

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *