بهترین منابع جمع بندی کنکور تجربی چیست؟

جمع بندی کنکور تجربی

بسیاری از داوطلبان به دنبال تحقیق در مورد برترین منابع جمع بندی بوده و هر روز سوالات زیادی در این باره پرسیده می‌شود.

توجه داشته باشید که بهترین و اولین منبع برای جمع بندی، مرور خلاصه‌ها و یاداشت برداری‌هایی است که نوشتید. در مرحله دوم نیز مرور از طریق حل تست سراسری است.

به خاطر داشته باشید که خواندن متن بدون دانستن کاربرد آن در حل تست بی فایده است. به همین خاطر اگر تا کنون فقط مطالعه می‌کرده‌اید، دست نگهداشته و حل تست را آغاز کنید. همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم تنها وجه تمایز بین قبولی‌های رشته‌های خوب با داوطلبانی که موفق به کسب نتایج مطلوب در کنکور نشده‌اند، تعداد تست‌هایی است که قبل از برقراری آزمون حل کرده‌اند.

منابع جمع بندی ادبیات

برای درس ادبیات ۳ مورد از بهترین منابع جمع بندی کنکور را معرفی می‌کنیم.

اول، خط ویژه گاج که بیشتر شامل تست‌های سراسری کنکورهای اخیر است.

دوم، همایش نشر دریافت که فوق‌العاده درسنامه حرفه ای و قوی با تعداد تست کم دارد.

سوم، داوطلبانی که ادبیات را به‌طور کامل مطالعه کرده‌اند می‌توانند برای جمع‌بندی موج آزمون یا خط ویژه را استفاده کنند.

چهارم، داوطلبانی که تاکنون ادبیات را خوب نخوانده‌اند یا از اکنون می‌خواهند بخوانند نیز می‌توانند از جمعبندی مهر و ماه یا نشر دریافت استفاده کنند.

منابع جمع بندی عربی

بهترین منابع جمع بندی کنکور تجربی برای درس عربی، شامل ۴ مورد است.

اول، جمع بندی سیب مهر و ماه که درسنامه بسیار دقیق و عالی داشته ولی تعداد تست آن کم است.

دوم، کتاب لقمه مهر وماه عربی که به معنای واقعی کلمه یک لقمه حاضری و زود هضم از مباحث عربی را شامل می‌شود. از نظر پوشش دهی نکات کامل است و فقط تست ندارد.

سوم، خط ویژه گاج با تست‌های نسبتاً سطح دشوار که برای داوطلبانی که تا به الان عربی را خوانده یا در این درس درصدهای خوبی تاکنون داشته‌اند، توصیه می‌شود.

چهارم، عربی کامل گاج که کاملترین کتاب برای درس عربی است.

داوطلبانی که قوائد را کامل خوانده و بیشتر به دنبال مرور هستند، می‌توانند از لقمه مهر و ماه استفاده کنند؛ ولی داوطلبانی که به قوائد تسلط زیادی ندارند؛ نیز می‌توانند از عربی کامل گاج استفاده کنند. داوطلبانی که می‌خواهند مرور سریع و مختصری داشته باشند می‌توانند از خط ویژه استفاده کنند.

منابع جمع بندی دین و زندگی

برای این درس نیز ۴ مورد از بهترین منابع جمع بندی کنکور معرفی می‌کنیم.

خط ویژه گاج- زیپ اندیشه فائق – جمع بندی سیب مهر و ماه – جمع بندی خیلی سبز

این درس را باید سطر به سطر و آیه به آیه بخوانید و خوب مفهوم را درک کنید؛ لذا با توجه به سطح درسی خود در این درس می‌توانید منبعی را انتخاب نمایید. با هر منبعی که پیش بروید نتیجه خوبی خواهید گرفت. خط ویژه گاج، پیشنهاد ما است.

منابع جمع بندی زبان انگلیسی

برای زبان انگلیسی به معرفی تنها ۲ مورد از بهترین منابع جمع بندی کنکور تجربی اکتفا می‌کنیم.

اول، فیل زبان مبتکران که درسنامه قوی و تستهای خوبی دارد.
دوم، جمع بندی سیب مهر و ماه که کتاب جامع و خوبی است.

توصیه می‌شود بعد از تسلط بر گرامر و لغات هر شب یک ریدینگ و یک کلوز تست کار شود. به این صورت کم‌کم سرعت شما در تست زنی زبان و این مباحث هم بیشتر شود.

توجه: بهترین منابع جمع‌بندی کنکور تجربی که در ادامه برای دروس تخصصی معرفی می‌کنیم، براساس اولویت هستند.
منابع جمع بندی زیست

موج آزمون، دو جلد همایش نشر دریافت، جمع بندی زیست تخته سیاه، جمع بندی مهر و ماه

منابع جمع بندی شیمی

موج آزمون، ۳ جلد فیل مبتکران، حل مسئله شیمی خط ویژه، جمع‌بندی مهر و ماه

منابع جمع بندی فیزیک

خط ویژه، چکیده فیزیک پایه تخته سیاه، معجزه فیزیک کنکور مهر و ماه، جمع‌بندی فیزیک مهر و ماه

منابع جمع بندی ریاضی

خط ویژه، ریاضی همایش دریافت، جمع بندی مهر و ماه

منابع جمع بندی زمین ‌شناسی

چکیده زمین خیلی سبز

نکته اول: منابع موج آزمون و خط ویژه به دلیل فراوانی تست‌ها برای داوطلبان با سطح تراز ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ بسیار مناسب اند.

نکته دوم: داوطلبانی که پایه درسی ضعیف در برخی دروس دارند یا مطالعه را دیر آغاز کرده و لذا در حال مطالعه گزینشی براساس بیشترین بودجه بندی‌ها هستند، نیز می‌توانند از منابع جمع بندی نشر دریافت یا مهر و ماه که درسنامه قویتر و بیشتری از سطح تست‌ها دارد، استفاده کنند.

نکته سوم: داوطلبانی که درصدهای هر درس بالای ۵۰٪ دارند در این زمان‌های باقیمانده می‌خواهند به سمت سطح تست‌های بکر و دست نخورده بروند که ایده‌های جدید داشته و در مقابل از آن برنامه تست زنی کنکورهای سال‌های گذشته که قدری کلیشه ای شده متنوع تر تست بزنند، می‌توانند از موج آزمون‌های نشر الگو را استفاده کنند.

نکته چهارم: داوطلبان سطح متوسط نباید تا زمانیکه سراسری‌ها را خوب کار نکرده‌اند، نباید منابع جمع بندی کنکور تجربی را شروع کنند؛ چرا که با تسلط بر تست‌های سراسری نیز می‌توانند اگر الان در درسی درصد ۳۰ را دارند حداکثر خود را در این زمان‌های باقیمانده به درصد ۶۰ برسانند.

نکته پنجم: با توجه به توضیحات و راهنمایی‌های گفته شده، برای هر درس فقط یک منبع جمع بندی تهیه کنید.

فرق کتاب‌های آزمون جامع گاج دور دنیا با زرد کانون در چیست؟

گاج دور دنیا تقریباً دو یا سه آزمون بیشتر از کانون آزمون جامع دارد. به علاوه اینکه پاسخ‌های تشریحی گاج دور دنیا به قدری آموزشی است

و می‌تواند به خوبی با خواندن درسنامه رفع ابهام کنند. در کل هر دو منبع تست‌های سراسری داخل و خارج را کار می‌کنند و تنها فرقشان در دو مورد فوق است ولی نهایتاً بنده به دلیل اینکه بیشتر می‌پسندم داوطلبان تعداد آزمون جامع بیشتری کار کنند؛ لذا کتاب‌های دور دنیا گاج را پیشنهاد می‌کنم.

کار با آزمون‌های جامع برای هر داوطلبی لازم و اجباری است. توصیه می‌شود حتماً یک دسته پاسخبرگ سفید داشته باشید و دقیقاً مثل کنکور شرایط را برای آزمون گرفتن در منزل یا کتابخانه، شبیه‌سازی کنید. شیوه حل تست خود را در آزمون‌های شبیه‌ ساز، چندین بار تمرین کنید تا مهارت و نحوه روبرو شدن با تست‌های کنکور را حرفه ای به دست آورید.

داوطلبانی که مطالعه برای کنکور را دیر آغاز کرده‌اند

آن دسته از داوطلبانی که برای مطالعه اصولی دیر اقدام کرده یا داوطلبانی که دارند یکسری مطالب را به صورت گزینشی بخوانند، قطعاً برای جمع بندی بیشتر از دو یا سه هفته ای زمان نیاز نخواهند داشت؛ لذا این استثناء برای این گروه از داوطلبان وجود دارد که الان مباحث منتخب خود را خوب بخوانند و تمرین تست زنی فراوان داشته باشند و جمع بندی را از دو یا سه هفته مانده تا کنکور می‌توانند شروع کنند (اصلا جای نگرانی نیست) برای جمع بندی نیز می‌توانید از کتابهای کم حجم ولی با بازدهی بیشتر ۱+۷ کانون استفاده کنند.

اهمیت جمع بندی کنکور تجربی چیست؟

در باب اهمیت جمع بندی کنکور باید گفت، جمع بندی درست و منظم تأثیر بسزایی در کسب نتایج برتر در کنکور دارد. فرض کنید کتابخانه ای با کلی کتاب که بدون هیچ نظم خاصی و صرفاً روی هم و بدون طبقه‌بندی و فهرست بندی خاصی گذاشته شده‌اند، دارید.

حال شما می‌خواهید کتابی را از بین این همه کتاب و در زمانی خیلی محدود پیدا کنید. مطمئناً کار سختی است و ممکن است آنقدر به دنبال آن کتاب بگردید. حتی ممکنه از ادامه جستجو دست بردارید یا اگر پیدا کنید زمان زیادی را از شما گرفته باشد؛ ولی اگر برعکس آن پیدا کردن کتابی در کتابخانه ای بزرگ ولی با طبقه‌ بندی و دسته‌بندی براساس موضوعات و دیگر متدهای ترتیب، کار آسانی است که در یک زمان خیلی کم می‌توان به آن دسترسی داشت. جمع‌ بندی نیز اینگونه است.

در جمع بندی کنکور نیز اگر شما بصورت منظم و طبقه‌ بندی شده مرور دروس مطالعه شده را انجام ندهید، حتی با ۱۰۰ بار مرور هم نمی‌توانید بازدهی که یک یا دوبار مرور و جمع بندی طبقه بندی شده به شما می‌دهد را بدست آورید.

اگر هر درسی را متناسب با شرایط فردی خودتان در زمانی مناسب و با روشی صحیح مرور کنید و بسته به سطح درسی برنامه تست زنی حرفه ای را داشته باشید؛ در نهایت همه این موارد باعث می‌شود که مطالب در ذهن شما طبقه ‌بندی شوند؛ لذا هنگام آزمون وقتی به یک تست زیست که مثلاً ۳۰ ثانیه زمان پاسخگویی دارد و تایم بررسی سایر گزینه‌ها ۱۰ ثانیه است، شما می توانید خیلی راحت به نکته مربوط به این تست دسترسی پیدا کنید.

اما برعکس اگر مباحث خوانده شده را طبقه ‌بندی نکنید و صرفاً فقط مطالب را خوانده باشید صرفاً فقط خوانده باشید؛ حتی با ساعات مطالعاتی بالا باز هم مغز شما نمی‌تواند به نکته مورد نظر در زمان مقرر دسترسی پیدا کند. اگر بخواهید باز به دنبال نکته برای حل این تست باشید، زمان زیادی را از دست خواهید داد و سرعت شما بسیار افت خواهد کرد.

پس حواستان باشد که صرفاً و فقط مرور کردن کافی نیست. شما باید منظم و طبقه ‌بندی شده مطالبی که مرور کرده‌اید را انجام دهید تا رجوع به نکات آسانتر شود.

روش جمع بندی ربته‌های برتر

از تکنیک‌های طبقه‌ بندی مطالب در دوران جمع بندی می‌توان به رمز گذاری نکات، مقایسه کردن نکات و جاهایی که لازم حاشیه نویسی و نکته برداری کنید و… اشاره کرد؛ ولی روال اصلی در دروان جمع بندی برای همه داوطلبان با هر سطحی، همزمان مرور و جمع بندی است.

توجه داشته باشید که مرور و جمع بندی کنکور دو تکنیک کاملاً مجزا از هم هستند. در مرور دروس کنکور، ما فقط به تکمیل پروسه صحیح مطالعه میپردازیم تا مطالب خوانده شده به حافظه بلند مدت سپرده شوند. اما در جمع‌بندی کنکور به مطالعه مبحث جدید نداریم و فقط مباحث قبلاً خوانده شده و موجود در حافظه میان مدت و بلند مدت را با روش‌های جمع‌بندی، مرور و تکرار می‌کنیم.

همین تکرار منابع جمع بندی کنکور در زمان‌های باقیمانده سبب طبقه ‌بندی و به اصطلاح بقچه بندی مطالب در ذهن می‌شود و حال هر آنچه که خوانده‌اید همانند کتابخانه ای منظم است که بسیار سریع می‌توانید به هر نکته ای که می‌خواهید دسترسی یابید.

توجه داشته باشید که هر آنچه تاکنون با ساعات مطالعه بالا، منابع خوب، آزمون معتبر و… وقت و هزینه گذاشته‌اید همه یک طرف و اهمیت جمع‌بندی با توجه به توضیحات فوق یک طرف. چرا که به راحتی می‌توان با یک برنامه جمعبندی حرفه ای حتی کم‌کاری ماه‌های گذشته را جبران و مطالب رتبه ساز و کلیدی را نیز می‌توانید تا حدود زیادی تا روز کنکور برسانید.

حال به شما بستگی دارد که بخواهید چگونه آخرین خان کنکور را تمام کنید که واقعاً و اگر خدای نکرده حرفه ای و اصولی مطالعه نداشته باشید، به تجربه ای تلخ در عین ناباوری تبدیل خواهد شد.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

اینستاگرام الف مشاور

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *