تابستان

از فرصت عالی تابستان غافل نشو

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

اولین استارت برای موفقیت در کنکور

تابستان زمانیکه شما نباید از آن غافل شوید. شاید از خودتان بپرسید آمادگی برای کنکور آن هم از تابستان، شروعی زود هنگام نیست؟

پاسخ شما داوطلب کنکوری این است نه تنها زود نیست شاید هم دیر شده باشد!

زیرا بیشتر دانش آموزان موفق در کنکور از همان سالهای نخست دبیرستان، خود را برای کنکور آماده کرده اند.

پس شما نیز نباید از این نکته غافل باشید که زمان برگ برنده شماست، در این مقاله شروع برای موفقیت در کنکور را در فصل تابستان از چند زاویه بررسی میکنیم:

تابستان یعنی…

– جبران همه یا بخشی از نقاط ضعف درسی سالهای گذشته
– یاد گرفتن نحوه استفاده بهینه از زمان در طول سال تحصیلی
– یک فرصت طلایی و تکرار نشدنی در حداکثر فرصت یکساله کنکور
– کسب و تقویت مهارت چون برنامه ریزی، مطالعه صحیح، شیوه های تست زنی و…

هرکسی، تا زمانیکه موقیعت امروز خود را درک نکند، گام بعدی را استوار تر بر نخواهد داشت

فصل تابستان، بخشی از فرصت یک ساله کنکور است و اگر خوب دقت کنید حدود 30% زمان مفید یک داوطلب کنکور را شامل می‌شود پس به صلاح شما نیست که این فرصت طلایی را به بطالت بگذرانید.

داوطلبان کنکوری به اشکال مختلفی برای تابستان خود برنامه ریزی می کنند، برخی از آنها در مدارسی ثبت نام میکنند که از همان اوایل تابستان تدریس مباحث پایه تا کنکور را آغاز میکنند و دانش آموزان هم با توجه به سر فصل های تدریسی مطالعه  برنامه ریزی شده ی خود را شروع می‌کنند

برخی هم ممکن است در کلاس های تقویتی درس های ضعیفشان ثبت نام کنند تا بتوانند پایه درسی خود را در این کلاس ها قوی کنند اما تکلیف سایر درس ها چه می شود؟ آیا باید آن ها را به حال خود رها کرد؟ مسلما\” خیر!

در نگاه اول شاید شروع به مطالعه، آن هم از مباحث درسی سالهای قبل گزینه مناسب‌تری به نظر آید اما آیا انگیزه کافی برای ادامه این کار وجود خواهد داشت؟

توصیه ما این است که تا حد امکان در قالب یک سری آزمون های منظم که طرح درسی مشخصی را دنبال می‌کند مسیر مطالعاتی خود را تعیین کنید تا در کنار داشتن یک روحیه مثبت رقابتی، بتوانید با آرامش کامل به اهداف تعیین شده خود در فصل تابستان دست یابید. پس با ما همراه باشید با یک انرژی مثبت.

نکته مهم دیگر این است که در فصل تابستان، هنوز به صورت جدی کار مدارس آغاز نشده و از طرفی به خاطر فاصله ای که تا کنکور پیشرو دارید، شرایط برای انجام دو کار زیر فرهم تر است:

تقویت و جبران نکات ضعف درسی و دیگیری پرداختن بیشتر به دروس محاسباتی و استدالی تری مثل عربی یا زبان ( از عمومی ها و زبان غیر مادری ) و ریاضی یا فیزیک ( از دروس اختصاصی).

در کل جبران نقاط ضعف و یادگیری چنین درس هایی در فضای تابستان به خاطر داشتن فرصت یادگیری بیشتر و عمیق تر در کنار استرس کمتر بسیار مفید تر خواهد بود.

یکی از مشکلات اصلی داوطلبان کنکوری، عدم آشنایی آن ها با شیوه های درست برنامه ریزی و مطالعه مفید است.
بنابرین توصیه میکنیم با شرکت در طرح های مدون آموزشی و مشاوره ای گروه مشاورین الف، خود را در زمینه های مختلف آماده کنید.

دقت کنید فقط با مطالعه کردن یک سری مقالات و جزوه های مختلف، نمیتوانید یک برنامه ریزی درسی حرفه ای شوید بلکه باید مدتی به صورت مستمر آنها را پیگیری و به کار ببندید تا با گذشت زمان مهارتهای کافی را کسب کنید.

تا اینکه در پایان تابستان به یک کنکوری واقعی تبدیل شده و اما این بار با کوله باری پر از تجربه سال تحصیلی جدید یا همان پاییز را آغاز کنید.

هرکسی، تا زمانی که موقیعت امروز خود را درک نکند، گام بعدی را استوار تر بر نخواهد داشت.

یکی از عوامل مهم در موفقیت رتبه های برتر کنکور، مهارتهای مثال زدنی آنها در امر عادت های مطالعاتی خوب شان نسبت به سایر داوطلبان کنکور باشد.

تابستان فصل مناسبی است تا در قالب یک برنامه ی زمانی افزایشی به تدریج به میزان مطالعه ی خود در طول هر هفته اضافه کنید و از همه مهم تر اینکه به خود بقبولانید.

داشتن یک مطالعه مستمر در کنار تعداد ساعت مطالعه مناسب ضروری خواهد بود.

روند فوق موجب می شود تا شما با حداکثر توان خود در فصل پاییز شروع خوبی را به دنبال داشته باشید.

خلاصه نویسی بعد از مطالعه کامل مباحث و دروس به شما این امکان را می‌دهد که در شب های آزمون و کنکور، در یک مدت کوتاه با مرور خلاصه های خود، به حداکثر آمادگی لازم برسید. این فرصت در تابستان نسبت به سایر  فصل ها بیشتر فراهم است

با مطالعه دقیق منابع درسی خود، میتوانید به شکل واقع بینانه ای به مشکلات احتمالی خود پی ببرید و در صورت نیاز در ماههای آینده، کتابهای کمک درسی مناسب را تهیه یا در کلاس های تقویتی مورد نظر خود شرکت کنید.

با آرزوی موفقیت شما داوطلبان عزیز

گروه تخصصی مشاوره کنکور و انتخاب رشته الف مشاور

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *